Aviation - (AVN)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
91581
|
AVN
|
100
|
001
|
3.00
|
General Aeronautics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Meron Lindenfeld
|
|
93347
|
AVN
|
100
|
001
|
3.00
|
General Aeronautics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Meron Lindenfeld
|
|
90450
|
AVN
|
101
|
001
|
3.00
|
Aviation Industry: A History Perspective
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
137A
|
|
Instructor:
Dr. Jeanne Radigan
|
|
90766
|
AVN
|
101
|
002
|
3.00
|
Aviation Industry: A History Perspective
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Dr. Jeanne Radigan
|
|
93985
|
AVN
|
101
|
003
|
3.00
|
Aviation Industry: A History Perspective
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Michael Canders
|
|
94210
|
AVN
|
101
|
004
|
3.00
|
Aviation Industry: A History Perspective
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
130A
|
|
Instructor:
Dr. Jeanne Radigan
|
|
94211
|
AVN
|
101
|
005
|
3.00
|
Aviation Industry: A History Perspective
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Jeanne Radigan
|
|
91366
|
AVN
|
104
|
001
|
3.00
|
Private Pilot Ground
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
AERO
|
21
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:40 pm - 08:30 pm
|
AERO
|
21
|
|
Instructor:
Kenneth J Solosky
|
|
94212
|
AVN
|
104
|
002
|
3.00
|
Private Pilot Ground
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 02:20 pm
|
LUPT
|
130A
|
|
Instructor:
Dr. Michael Canders
|
|
94411
|
AVN
|
104
|
004
|
3.00
|
Private Pilot Ground
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 06:10 pm
|
LUPT
|
126
|
|
Instructor:
Joseph M Foresto
|
|
91109
|
AVN
|
104
|
PM1
|
3.00
|
Private Pilot Ground
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
06:15 pm - 07:30 pm
|
AERO
|
21
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:40 pm - 08:30 pm
|
AERO
|
21
|
|
Instructor:
Kenneth J Solosky
|
|
94213
|
AVN
|
104
|
PM2
|
3.00
|
Private Pilot Ground
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
07:40 pm - 08:55 pm
|
AERO
|
21
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:05 pm - 09:55 pm
|
AERO
|
21
|
|
Instructor:
Kenneth J Solosky
|
|
90777
|
AVN
|
105
|
AL1
|
1.00
|
PrivatePilot Flight To Solo*AL
|
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
AERO
|
21
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
91063
|
AVN
|
106
|
AL1
|
1.00
|
PrivatePilot Flight to Cert*AL
|
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
AERO
|
21
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
90819
|
AVN
|
112
|
001
|
2.00
|
Pilot Proficiency
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
91020
|
AVN
|
201W
|
W02
|
3.00
|
Safety Ethics (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
130A
|
|
Instructor:
Antoine Munfakh
|
|
91628
|
AVN
|
201W
|
W03
|
3.00
|
Safety Ethics (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
130A
|
|
Instructor:
Antoine Munfakh
|
|
91629
|
AVN
|
202
|
001
|
3.00
|
Aviation Meteorology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
131
|
|
Instructor:
Dr. Ramon Gonzalez
|
|
90779
|
AVN
|
208
|
002
|
3.00
|
Instrument Pilot Ground
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:30 pm - 03:15 pm
|
AERO
|
21
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
03:30 pm - 04:20 pm
|
AERO
|
21
|
|
Instructor:
Dr. Kevin J O'Donnell
|
|
91064
|
AVN
|
209
|
AL1
|
1.00
|
Instrument Pilot Flight*AL
|
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
AERO
|
20
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
90515
|
AVN
|
211
|
PM1
|
3.00
|
Commercial Pilot Ground
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
06:15 pm - 07:30 pm
|
AERO
|
21
|
|
Instructor:
Dr. Kevin J O'Donnell
|
|
91076
|
AVN
|
212
|
AL1
|
1.00
|
Commercial Pilot Flight*AL
|
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
AERO
|
20
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
92938
|
AVN
|
280
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Air Cargo Operations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Robert E Temme
|
|
91138
|
AVN
|
300
|
001
|
3.00
|
Government in Aviation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Louis Scala
|
|
91236
|
AVN
|
300
|
002
|
3.00
|
Government in Aviation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Louis Scala
|
|
91237
|
AVN
|
309
|
PM1
|
3.00
|
Certified Flight Instructor- Ground
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
05:55 pm - 08:45 pm
|
AERO
|
21
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
91065
|
AVN
|
310
|
AL1
|
1.00
|
Certified Flight Instructor*AL
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
AERO
|
TBA
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
90762
|
AVN
|
321
|
J01
|
3.00
|
Physiology of Flight
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ramon Gonzalez
|
|
91582
|
AVN
|
325
|
J01
|
3.00
|
Safety of Flight
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Michael Canders
|
|
91630
|
AVN
|
326
|
001
|
3.00
|
Airport Security Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 10:40 am
|
GLSN
|
222
|
|
Instructor:
James T Groark
|
|
91276
|
AVN
|
350
|
AL1
|
3.00
|
Air Traffic Management*AL
|
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Meron Lindenfeld
|
|
93517
|
AVN
|
350
|
AL2
|
3.00
|
Air Traffic Management*AL
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Meron Lindenfeld
|
|
90522
|
AVN
|
370
|
001
|
3.00
|
Airport Management and Finance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
130A
|
|
Instructor:
Eric J Saliba
|
|
93286
|
AVN
|
400
|
001
|
3.00
|
Aviation Law
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Joseph M Foresto
|
|
91365
|
AVN
|
400
|
J01
|
3.00
|
Aviation Law
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Michael Canders
|
|
91066
|
AVN
|
410
|
AL1
|
1.00
|
Comm.Multi-Eng PilotRating*AL
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
AERO
|
TBA
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
91067
|
AVN
|
411
|
AL1
|
2.00
|
Certified Flight-Instrumnt*AL
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
AERO
|
TBA
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
91069
|
AVN
|
412
|
AL1
|
1.00
|
CertifiedFlight-MultiEngine*AL
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Michael Trzaska
|
|
90002
|
AVN
|
421
|
001
|
3.00
|
Gas Turbine Engines
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Dr. Kevin J O'Donnell
|
|
90915
|
AVN
|
422
|
001
|
3.00
|
Aerodynamics and Aircraft Performance
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Dr. Kevin J O'Donnell
|
|
93245
|
AVN
|
423
|
001
|
3.00
|
Crew Resource Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
04:30 pm - 07:20 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Mark F Salzano
|
|
94370
|
AVN
|
447
|
AE2
|
3.00
|
Capstone Prof Pilot Seminar*AE
|
Upper Division
|
AEFS
AEPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
274
|
|
Instructor:
Antoine Munfakh
|
|
90295
|
AVN
|
470
|
001
|
3.00
|
Airport Operations
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Louis Scala
|
|
90818
|
AVN
|
471
|
001
|
3.00
|
Aviation Administration Seminar
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Louis Scala
|
|
92939
|
AVN
|
490
|
INT
|
3.00
|
Aviation Internship
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Meron Lindenfeld
|
Computer Systems - (BCS)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90003
|
BCS
|
102
|
001
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Kathleen J Hoehmann
|
|
90004
|
BCS
|
102
|
002
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
124
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Kathleen J Hoehmann
|
|
90008
|
BCS
|
102
|
006
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Michelle Tuchinsky
|
|
90009
|
BCS
|
102
|
007
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
214
|
|
Instructor:
Steven J Sandler
|
|
90012
|
BCS
|
102
|
010
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
124
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Michelle Tuchinsky
|
|
90014
|
BCS
|
102
|
012
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Sep 07, 2024
|
Nov 16, 2024
|
S
|
09:00 am - 10:15 am
|
WHIT
|
124
|
|
Sep 07, 2024
|
Nov 16, 2024
|
S
|
10:30 am - 12:25 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Kelly A Golding
|
|
93450
|
BCS
|
102
|
HY1
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jason P Rudish
|
|
90015
|
BCS
|
102
|
J01
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Henry Bojack
|
|
90011
|
BCS
|
102
|
J02
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dimitra Kallergis-Anastasopoulos
|
|
93220
|
BCS
|
102
|
J03
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dimitra Kallergis-Anastasopoulos
|
|
90654
|
BCS
|
102
|
PM1
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Instructor:
Joseph Licato
|
|
91339
|
BCS
|
102
|
PM2
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
Eve
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
215
|
|
Instructor:
Joseph Licato
|
|
94412
|
BCS
|
109
|
HY1
|
3.00
|
Introduction to Programming
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jonathan M Crain
|
|
94413
|
BCS
|
109
|
HY2
|
3.00
|
Introduction to Programming
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jonathan M Crain
|
|
91292
|
BCS
|
109
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Programming
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
William A Myers
|
|
90016
|
BCS
|
120
|
001
|
3.00
|
Foundations of Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Anne Galante
|
|
94383
|
BCS
|
120
|
002
|
3.00
|
Foundations of Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Instructor:
Kimberlee M Moorning
|
|
90734
|
BCS
|
120
|
J01
|
3.00
|
Foundations of Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Anne Galante
|
|
90019
|
BCS
|
130
|
J01
|
3.00
|
Website Development I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Henry Bojack
|
|
90680
|
BCS
|
160
|
001
|
3.00
|
Computers, Society and Technology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
242
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
242
|
|
Instructor:
Joseph G Levens
|
|
93998
|
BCS
|
160
|
002
|
3.00
|
Computers, Society and Technology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Joseph G Levens
|
|
90681
|
BCS
|
160
|
003
|
3.00
|
Computers, Society and Technology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
George R Kuscsik
|
|
91176
|
BCS
|
160
|
J01
|
3.00
|
Computers, Society and Technology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
George R Kuscsik
|
|
93405
|
BCS
|
160
|
PM1
|
3.00
|
Computers, Society and Technology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Carlos Blackwood
|
|
91131
|
BCS
|
208L
|
003
|
0.00
|
Introduction to Networks (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
02:40 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
243
|
|
Instructor:
Maxine A Greenidge
|
|
90020
|
BCS
|
208L
|
PM1
|
0.00
|
Introduction to Networks (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
WHIT
|
243
|
|
Instructor:
Vincent Smith
|
|
91108
|
BCS
|
208T
|
003
|
3.00
|
Introduction to Networks
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
02:40 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
243
|
|
Instructor:
Maxine A Greenidge
|
|
90653
|
BCS
|
208T
|
PM1
|
3.00
|
Introduction to Networks
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
WHIT
|
243
|
|
Instructor:
Vincent Smith
|
|
91287
|
BCS
|
209L
|
001
|
0.00
|
Routing & Switching Essentials Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:30 am - 10:15 am
|
WHIT
|
243
|
|
Instructor:
Maxine A Greenidge
|
|
91286
|
BCS
|
209T
|
001
|
3.00
|
Routing and Switching Essentials
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:30 am - 10:15 am
|
WHIT
|
243
|
|
Instructor:
Maxine A Greenidge
|
|
93219
|
BCS
|
215
|
005
|
3.00
|
UNIX Operating Systems
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
214
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Dr. Anne Galante
|
|
91106
|
BCS
|
215
|
J02
|
3.00
|
UNIX Operating Systems
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ilknur Aydin
|
|
90428
|
BCS
|
215
|
PM1
|
3.00
|
UNIX Operating Systems
|
Eve
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
217
|
|
Instructor:
Md A Hussain
|
|
91107
|
BCS
|
230
|
001
|
3.00
|
Foundations of Computer Programming II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Kimberlee M Moorning
|
|
90656
|
BCS
|
240
|
001
|
3.00
|
Website Development II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Sean J Small
|
|
91114
|
BCS
|
260
|
HY1
|
3.00
|
Introduction to Database Systems
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Sean J Small
|
|
90657
|
BCS
|
260
|
HY2
|
3.00
|
Introduction to Database Systems
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
209
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Sean J Small
|
|
91622
|
BCS
|
262
|
HY1
|
3.00
|
Data Communications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
111
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Matthew J Fried
|
|
90021
|
BCS
|
262
|
J01
|
3.00
|
Data Communications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Maxine A Greenidge
|
|
90022
|
BCS
|
300
|
001
|
3.00
|
Management Information Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
111
|
|
Instructor:
George R Kuscsik
|
|
90658
|
BCS
|
300
|
006
|
3.00
|
Management Information Systems
|
Upper Division
|
|
|
Sep 07, 2024
|
Nov 16, 2024
|
S
|
09:00 am - 12:25 pm
|
WHIT
|
111
|
|
Instructor:
Carlos Blackwood
|
|
90959
|
BCS
|
300
|
009
|
3.00
|
Management Information Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Instructor:
Russell R Esposito
|
|
90025
|
BCS
|
300
|
J01
|
3.00
|
Management Information Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jill O'Sullivan
|
|
90024
|
BCS
|
300
|
J02
|
3.00
|
Management Information Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jill O'Sullivan
|
|
90023
|
BCS
|
300
|
J03
|
3.00
|
Management Information Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jason P Rudish
|
|
94340
|
BCS
|
300
|
PM2
|
3.00
|
Management Information Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
111
|
|
Instructor:
Carlos Blackwood
|
|
91493
|
BCS
|
301W
|
HYW
|
3.00
|
Systems Analysis and Design (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
215
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jill O'Sullivan
|
|
94002
|
BCS
|
301W
|
WJ1
|
3.00
|
Systems Analysis and Design (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Lorraine Greenwald
|
|
90026
|
BCS
|
311
|
PM1
|
3.00
|
Local Area Networks and Server Administration
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Stephen Hooghuis
|
|
92905
|
BCS
|
315
|
PM1
|
3.00
|
UNIX Operating Systems II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Md A Hussain
|
|
90397
|
BCS
|
316
|
J01
|
3.00
|
PERL Programming
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Robert Bowen
|
|
90491
|
BCS
|
317
|
X01
|
3.00
|
Enterprise Resource Planning
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
108
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jill O'Sullivan
|
|
92583
|
BCS
|
318
|
J02
|
3.00
|
Virtualization and Cloud Computing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Tolga Tohumcu
|
|
94152
|
BCS
|
320L
|
PM1
|
0.00
|
Enterprise Netwking, Sec &Auto
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:45 pm - 09:25 pm
|
WHIT
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Joseph Magaldi
|
|
94151
|
BCS
|
320T
|
PM1
|
3.00
|
Enterprise, Networking, Security & Automation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
WHIT
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Joseph Magaldi
|
|
92565
|
BCS
|
321
|
PM1
|
3.00
|
Connecting Networks
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
243
|
|
Instructor:
Salvador G Morales
|
|
93820
|
BCS
|
350
|
HY1
|
3.00
|
Web Database Development
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jie Li
|
|
92912
|
BCS
|
350
|
J01
|
3.00
|
Web Database Development
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jie Li
|
|
90961
|
BCS
|
360
|
PM1
|
3.00
|
Programming in SQL
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Renu Bhasin
|
|
91368
|
BCS
|
370
|
001
|
3.00
|
Data Structures
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Kimberlee M Moorning
|
|
94153
|
BCS
|
371
|
HY1
|
3.00
|
Mobile Application Development I
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Moaath Alrajab
|
|
94154
|
BCS
|
371
|
HY2
|
3.00
|
Mobile Application Development I
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Moaath Alrajab
|
|
91304
|
BCS
|
378
|
001
|
3.00
|
Information Security
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Russell R Esposito
|
|
94382
|
BCS
|
378
|
002
|
3.00
|
Information Security
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
214
|
|
Instructor:
Humeyra Saracoglu
|
|
90430
|
BCS
|
378
|
J01
|
3.00
|
Information Security
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jie Li
|
|
92918
|
BCS
|
378
|
PM1
|
3.00
|
Information Security
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Stephen Hooghuis
|
|
94312
|
BCS
|
430
|
ALH
|
3.00
|
Senior Project*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
108
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Mary V Villani
|
|
94313
|
BCS
|
430
|
HAL
|
3.00
|
Senior Project*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
108
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Mary V Villani
|
|
91115
|
BCS
|
440
|
AL2
|
3.00
|
CPIS Internship *AL
|
Upper Division
|
ACIN
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Russell R Esposito
|
|
91372
|
BCS
|
450
|
J02
|
3.00
|
ST: AWS
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Tolga Tohumcu
|
Biology - (BIO)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90027
|
BIO
|
120L
|
001
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 11:15 am
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Kenneth S Hershkoff
|
|
90028
|
BIO
|
120L
|
002
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Kenneth S Hershkoff
|
|
90029
|
BIO
|
120L
|
003
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Kenneth S Hershkoff
|
|
90030
|
BIO
|
120L
|
004
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 11:15 am
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Janine Masotti
|
|
90031
|
BIO
|
120L
|
005
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Janine Masotti
|
|
94169
|
BIO
|
120L
|
006
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer H Roberts
|
|
90034
|
BIO
|
120L
|
008
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 11:15 am
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer H Roberts
|
|
90463
|
BIO
|
120L
|
011
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer H Roberts
|
|
92807
|
BIO
|
120L
|
J01
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Carly M Tribull
|
|
92808
|
BIO
|
120L
|
J02
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Joyce Lau
|
|
92809
|
BIO
|
120L
|
J03
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Shirley Labardy
|
|
93668
|
BIO
|
120L
|
J04
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Marcy L Lombardi
|
|
93908
|
BIO
|
120L
|
J05
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Juliana I Tafrova
|
|
90033
|
BIO
|
120L
|
PM1
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Charles P Kalinowski
|
|
90613
|
BIO
|
120T
|
002
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
WHIT
|
150
|
|
Instructor:
Bjarne Bartlett
|
|
90614
|
BIO
|
120T
|
003
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Nicholas J DeMaria
|
|
90662
|
BIO
|
120T
|
006
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Dr. Christine P Schlendorf
|
|
91228
|
BIO
|
120T
|
007
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Rebecca S Garcia
|
|
92810
|
BIO
|
120T
|
J01
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Carly M Tribull
|
|
92811
|
BIO
|
120T
|
J02
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Joyce Lau
|
|
92812
|
BIO
|
120T
|
J03
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Shirley Labardy
|
|
93669
|
BIO
|
120T
|
J04
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Marcy L Lombardi
|
|
93907
|
BIO
|
120T
|
J05
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Juliana I Tafrova
|
|
90616
|
BIO
|
120T
|
PM1
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
104
|
|
Instructor:
Nicholas J DeMaria
|
|
90617
|
BIO
|
121
|
J01
|
3.00
|
Health, Heredity, and Behavior
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. William Germano
|
|
91229
|
BIO
|
121
|
J02
|
3.00
|
Health, Heredity, and Behavior
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. William Germano
|
|
92562
|
BIO
|
121
|
J03
|
3.00
|
Health, Heredity, and Behavior
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Karen Quadrini
|
|
92813
|
BIO
|
121
|
J04
|
3.00
|
Health, Heredity, and Behavior
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Karen Quadrini
|
|
90035
|
BIO
|
123L
|
001
|
0.00
|
Human Body in Health and Disease (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Eve N Wilson
|
|
90036
|
BIO
|
123L
|
002
|
0.00
|
Human Body in Health and Disease (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer H Roberts
|
|
90037
|
BIO
|
123L
|
003
|
0.00
|
Human Body in Health and Disease (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 09:50 am
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Janine Masotti
|
|
90308
|
BIO
|
123L
|
004
|
0.00
|
Human Body in Health and Disease (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Gregory A Papadopoulos
|
|
90621
|
BIO
|
123L
|
005
|
0.00
|
Human Body in Health and Disease (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:00 am - 09:50 am
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Gregory A Papadopoulos
|
|
91087
|
BIO
|
123L
|
008
|
0.00
|
Human Body in Health and Disease (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer H Roberts
|
|
90679
|
BIO
|
123L
|
PM1
|
0.00
|
Human Body in Health and Disease (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Gregory A Papadopoulos
|
|
91049
|
BIO
|
123L
|
PM2
|
0.00
|
Human Body in Health and Disease (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
HALE
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Andrew Fine
|
|
90618
|
BIO
|
123T
|
001
|
4.00
|
Human Body in Health and Disease
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Dr. David Rogers
|
|
90619
|
BIO
|
123T
|
002
|
4.00
|
Human Body in Health and Disease
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
150
|
|
Instructor:
Dr. David Rogers
|
|
91122
|
BIO
|
123T
|
004
|
4.00
|
Human Body in Health and Disease
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Dr. Michelle Turk
|
|
90620
|
BIO
|
123T
|
PM1
|
4.00
|
Human Body in Health and Disease
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
322
|
|
Instructor:
Dr. Michelle Turk
|
|
90038
|
BIO
|
130L
|
001
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Lorraine Bondi
|
|
90039
|
BIO
|
130L
|
002
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Lorraine Bondi
|
|
90042
|
BIO
|
130L
|
003
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Saqib M Bett
|
|
90041
|
BIO
|
130L
|
004
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Christine P Schlendorf
|
|
90330
|
BIO
|
130L
|
006
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Rebecca S Garcia
|
|
90468
|
BIO
|
130L
|
008
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Rebecca S Garcia
|
|
90472
|
BIO
|
130L
|
009
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Janine Masotti
|
|
90713
|
BIO
|
130L
|
011
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 12:05 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Rebecca S Garcia
|
|
90738
|
BIO
|
130L
|
012
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
S
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Andrew Fine
|
|
91057
|
BIO
|
130L
|
013
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Saqib M Bett
|
|
91230
|
BIO
|
130L
|
014
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 12:05 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Jessica R Seifert
|
|
90040
|
BIO
|
130L
|
PM1
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Andrew Fine
|
|
90524
|
BIO
|
130L
|
PM2
|
0.00
|
Biological Principles I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
123
|
|
Instructor:
Paul A Panica
|
|
90623
|
BIO
|
130T
|
001
|
4.00
|
Biological Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Dr. Joyce Lau
|
|
90624
|
BIO
|
130T
|
002
|
4.00
|
Biological Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
102
|
|
Instructor:
Lorraine Bondi
|
|
90625
|
BIO
|
130T
|
003
|
4.00
|
Biological Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
104
|
|
Instructor:
Dr. Joyce Lau
|
|
90626
|
BIO
|
130T
|
004
|
4.00
|
Biological Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Saqib M Bett
|
|
90739
|
BIO
|
130T
|
007
|
4.00
|
Biological Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
S
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Andrew Fine
|
|
90830
|
BIO
|
130T
|
008
|
4.00
|
Biological Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
150
|
|
Instructor:
Dr. Christine P Schlendorf
|
|
90627
|
BIO
|
130T
|
PM1
|
4.00
|
Biological Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
150
|
|
Instructor:
Bjarne Bartlett
|
|
91231
|
BIO
|
131L
|
001
|
0.00
|
Biological Principles II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
122
|
|
Instructor:
Dr. Eric C Morgan
|
|
90525
|
BIO
|
131L
|
142
|
0.00
|
Biological Principles II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
122
|
|
Instructor:
Dr. Peter J Park
|
|
90043
|
BIO
|
131L
|
143
|
0.00
|
Biological Principles II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
122
|
|
Instructor:
Kathleen M Hecht
|
|
91088
|
BIO
|
131L
|
PM1
|
0.00
|
Biological Principles II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
HALE
|
122
|
|
Instructor:
Saqib M Bett
|
|
90628
|
BIO
|
131T
|
001
|
4.00
|
Biological Principles II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Instructor:
Kathleen M Hecht
|
|
90629
|
BIO
|
131T
|
002
|
4.00
|
Biological Principles II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Instructor:
Dr. Peter J Park
|
|
91116
|
BIO
|
131T
|
PM1
|
4.00
|
Biological Principles II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
102
|
|
Instructor:
Harmeet Dhody
|
|
90044
|
BIO
|
166L
|
001
|
0.00
|
Principles of Human Anatomy and Physiology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Kerry Keegan
|
|
90439
|
BIO
|
166L
|
003
|
0.00
|
Principles of Human Anatomy and Physiology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Gregory A Papadopoulos
|
|
90045
|
BIO
|
166L
|
PM1
|
0.00
|
Principles of Human Anatomy and Physiology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Gregory A Papadopoulos
|
|
90663
|
BIO
|
166T
|
002
|
4.00
|
Principles of Human Anatomy and Physiology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Dr. Misti L Millar-Calderon
|
|
90630
|
BIO
|
166T
|
PM1
|
4.00
|
Principles of Human Anatomy and Physiology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Dr. Misti L Millar-Calderon
|
|
90046
|
BIO
|
170L
|
001
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Gregory L Arnold
|
|
90048
|
BIO
|
170L
|
003
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Lucia Cepriano
|
|
90049
|
BIO
|
170L
|
004
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Lucia Cepriano
|
|
90050
|
BIO
|
170L
|
005
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Michelle Turk
|
|
90051
|
BIO
|
170L
|
006
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
S
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Gerard T DeFeo
|
|
90052
|
BIO
|
170L
|
007
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Amanda Lavery
|
|
90309
|
BIO
|
170L
|
008
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Lucia Cepriano
|
|
90312
|
BIO
|
170L
|
009
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Justine M Hoffmann
|
|
90388
|
BIO
|
170L
|
010
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Justine M Hoffmann
|
|
90538
|
BIO
|
170L
|
011
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Kerry Keegan
|
|
90544
|
BIO
|
170L
|
PM1
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Lloyd Kupferman
|
|
90047
|
BIO
|
170L
|
PM2
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Lloyd Kupferman
|
|
90546
|
BIO
|
170L
|
PM3
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
HALE
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Lloyd M Angel
|
|
90631
|
BIO
|
170T
|
001
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
102
|
|
Instructor:
Dr. Lucia Cepriano
|
|
90632
|
BIO
|
170T
|
002
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 01:30 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Dr. Gregory L Arnold
|
|
90633
|
BIO
|
170T
|
003
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
S
|
10:50 am - 01:30 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Dr. Gerard T DeFeo
|
|
90668
|
BIO
|
170T
|
005
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Lauren Price
|
|
90672
|
BIO
|
170T
|
007
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
102
|
|
Instructor:
Dr. David Rogers
|
|
90669
|
BIO
|
170T
|
008
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Misti L Millar-Calderon
|
|
90634
|
BIO
|
170T
|
PM1
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Michelle Turk
|
|
90053
|
BIO
|
171L
|
001
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
216
|
|
Instructor:
Dr. Anthony Perso
|
|
90054
|
BIO
|
171L
|
002
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
216
|
|
Instructor:
Dr. William Germano
|
|
90708
|
BIO
|
171L
|
005
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
216
|
|
Instructor:
Dr. Anthony Perso
|
|
90787
|
BIO
|
171L
|
006
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
216
|
|
Instructor:
Dr. Alan I Hecht
|
|
90877
|
BIO
|
171L
|
007
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
HALE
|
216
|
|
Instructor:
Justine M Hoffmann
|
|
91232
|
BIO
|
171L
|
008
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
216
|
|
Instructor:
Dr. Alan I Hecht
|
|
90291
|
BIO
|
171L
|
PM1
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
216
|
|
Instructor:
Amanda Lavery
|
|
90707
|
BIO
|
171L
|
PM3
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
Eve
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
HALE
|
216
|
|
Instructor:
Dr. Gregory L Arnold
|
|
90635
|
BIO
|
171T
|
001
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Alan I Hecht
|
|
90706
|
BIO
|
171T
|
003
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology II
|
Eve
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Instructor:
Dr. Gregory L Arnold
|
|
90878
|
BIO
|
171T
|
004
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Dr. Anthony Perso
|
|
90636
|
BIO
|
171T
|
PM1
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
102
|
|
Instructor:
Dr. Lloyd M Angel
|
|
90055
|
BIO
|
197
|
001
|
3.00
|
Human Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Roberta Bernstein
|
|
90754
|
BIO
|
197
|
002
|
3.00
|
Human Biology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
326
|
|
Instructor:
Roberta Bernstein
|
|
93681
|
BIO
|
198L
|
001
|
0.00
|
Entomology (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Carly M Tribull
|
|
92814
|
BIO
|
198T
|
001
|
4.00
|
Entomology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
HALE
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Carly M Tribull
|
|
90520
|
BIO
|
210
|
001
|
3.00
|
Introduction to Bioscience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
238
|
|
Instructor:
Angelina Libardi
|
|
94350
|
BIO
|
210
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Bioscience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Stefan T Tafrov
|
|
90637
|
BIO
|
212L
|
001
|
0.00
|
Bioscience Laboratory Practices (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
11:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
212
|
|
Instructor:
Angelina Libardi
|
|
90640
|
BIO
|
212L
|
002
|
0.00
|
Bioscience Laboratory Practices (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
11:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
212
|
|
Instructor:
Angelina Libardi
|
|
91585
|
BIO
|
212L
|
PM1
|
0.00
|
Bioscience Laboratory Practices (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
06:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
212
|
|
Instructor:
Angelina Libardi
|
|
90638
|
BIO
|
212T
|
001
|
2.00
|
Bioscience Laboratory Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 11:40 am
|
HALE
|
212
|
|
Instructor:
Angelina Libardi
|
|
90639
|
BIO
|
212T
|
002
|
2.00
|
Bioscience Laboratory Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 11:40 am
|
HALE
|
212
|
|
Instructor:
Angelina Libardi
|
|
90962
|
BIO
|
212T
|
PM1
|
2.00
|
Bioscience Laboratory Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 06:45 pm
|
HALE
|
212
|
|
Instructor:
Angelina Libardi
|
|
92482
|
BIO
|
221L
|
001
|
0.00
|
Oral Microbiology-Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
210
|
|
Instructor:
Dr. Jeanette H Sutherland
|
|
92578
|
BIO
|
221L
|
002
|
0.00
|
Oral Microbiology-Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
210
|
|
Instructor:
Dr. Jeanette H Sutherland
|
|
92481
|
BIO
|
221T
|
001
|
4.00
|
Oral Microbiology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
L100
|
|
Instructor:
Dr. Jeanette H Sutherland
|
|
91233
|
BIO
|
240
|
J01
|
3.00
|
Bioethics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Robert A Crocker
|
|
90999
|
BIO
|
240
|
J02
|
3.00
|
Bioethics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Juliana I Tafrova
|
|
93671
|
BIO
|
240
|
J03
|
3.00
|
Bioethics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Michelle Turk
|
|
92495
|
BIO
|
240
|
PM1
|
3.00
|
Bioethics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Paul A Panica
|
|
93672
|
BIO
|
310L
|
001
|
0.00
|
Ichthyology Lab
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Peter J Park
|
|
93854
|
BIO
|
310T
|
001
|
4.00
|
Ichthyology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
320
|
|
Instructor:
Dr. Peter J Park
|
|
91478
|
BIO
|
318L
|
001
|
0.00
|
Medical Microbiology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
210
|
|
Instructor:
Dr. Lorrence H Green
|
|
94168
|
BIO
|
318L
|
002
|
0.00
|
Medical Microbiology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
HALE
|
210
|
|
Instructor:
Nastassja D Aguece
|
|
91480
|
BIO
|
318L
|
003
|
0.00
|
Medical Microbiology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 12:05 pm
|
HALE
|
210
|
|
Instructor:
Dr. Lorrence H Green
|
|
91481
|
BIO
|
318L
|
004
|
0.00
|
Medical Microbiology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 12:05 pm
|
HALE
|
210
|
|
Instructor:
Dr. Amanda N Shore
|
|
91482
|
BIO
|
318L
|
005
|
0.00
|
Medical Microbiology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
210
|
|
Instructor:
Dr. Amanda N Shore
|
|
91484
|
BIO
|
318L
|
PM1
|
0.00
|
Medical Microbiology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
210
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91483
|
BIO
|
318L
|
PM2
|
0.00
|
Medical Microbiology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
HALE
|
210
|
|
Instructor:
Dr. Michael Dalto
|
|
91485
|
BIO
|
318T
|
001
|
4.00
|
Medical Microbiology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Instructor:
Dr. Amanda N Shore
|
|
91486
|
BIO
|
318T
|
002
|
4.00
|
Medical Microbiology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
104
|
|
Instructor:
Dr. Amanda N Shore
|
|
91487
|
BIO
|
318T
|
003
|
4.00
|
Medical Microbiology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
322
|
|
Instructor:
Dr. Jeanette H Sutherland
|
|
91488
|
BIO
|
318T
|
PM1
|
4.00
|
Medical Microbiology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Dr. Michael Dalto
|
|
94167
|
BIO
|
325
|
001
|
3.00
|
Evolution
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
126
|
|
Instructor:
Dr. Eric C Morgan
|
|
91234
|
BIO
|
340
|
J02
|
3.00
|
Biopharmaceutical Regulation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Melissa J Vozza
|
|
90642
|
BIO
|
343T
|
002
|
3.00
|
Principles of Genetics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
104
|
|
Instructor:
Dr. Kerry A Lutz
|
|
93676
|
BIO
|
343T
|
003
|
3.00
|
Principles of Genetics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Tracy L Callender
|
|
90473
|
BIO
|
344L
|
001
|
1.00
|
Principles of Genetics Lab
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
122
|
|
Instructor:
Dr. Tracy L Callender
|
|
93677
|
BIO
|
344L
|
002
|
1.00
|
Principles of Genetics Lab
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
122
|
|
Instructor:
Dr. Tracy L Callender
|
|
90963
|
BIO
|
345
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Bioinformatics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jessica R Seifert
|
|
90405
|
BIO
|
345
|
J02
|
3.00
|
Introduction to Bioinformatics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jessica R Seifert
|
|
90643
|
BIO
|
348T
|
001
|
3.00
|
Cell Biology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Ada O Mofunanya
|
|
91501
|
BIO
|
348T
|
002
|
3.00
|
Cell Biology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Ada O Mofunanya
|
|
92486
|
BIO
|
349L
|
001
|
1.00
|
Cell Biology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
212
|
|
Instructor:
Dr. Ada O Mofunanya
|
|
92487
|
BIO
|
349L
|
002
|
1.00
|
Cell Biology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
212
|
|
Instructor:
Rebecca S Garcia
|
|
92488
|
BIO
|
349L
|
PM1
|
1.00
|
Cell Biology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
212
|
|
Instructor:
Dr. Ada O Mofunanya
|
|
90456
|
BIO
|
355L
|
001
|
0.00
|
Ecological Topics : The Structure and Function of Nature (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
HALE
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Eric C Morgan
|
|
92823
|
BIO
|
355T
|
001
|
4.00
|
Ecological Topics: The Structure and Function of Nature
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Eric C Morgan
|
|
90384
|
BIO
|
380
|
AL1
|
3.00
|
Pre-Professional Exp I *AL
|
Upper Division
|
ACIN
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Lisa Prazak-Stockwell
|
|
90417
|
BIO
|
381
|
AL1
|
3.00
|
Pre-Professional Exp II *AL
|
Upper Division
|
ACIN
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Lisa Prazak-Stockwell
|
|
93805
|
BIO
|
435
|
001
|
3.00
|
Cancer Biology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Ada O Mofunanya
|
|
91573
|
BIO
|
441L
|
AL1
|
0.00
|
Molecular Biology Lab*AL
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
HALE
|
213
|
|
Instructor:
Dr. Lisa Prazak-Stockwell
|
|
90364
|
BIO
|
441L
|
AL2
|
0.00
|
Molecular Biology Lab*AL
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:40 pm
|
HALE
|
213
|
|
Instructor:
Dr. Lisa Prazak-Stockwell
|
|
90622
|
BIO
|
441L
|
AL3
|
0.00
|
Molecular Biology Lab*AL
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
HALE
|
213
|
|
Instructor:
Saqib M Bett
|
|
90644
|
BIO
|
441T
|
AL1
|
5.00
|
Molecular Biology *AL
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Dr. Kerry A Lutz
|
|
92826
|
BIO
|
441T
|
AL2
|
5.00
|
Molecular Biology*AL
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
124A
|
|
Instructor:
Dr. Kerry A Lutz
|
|
90374
|
BIO
|
455
|
J01
|
3.00
|
Validation and Regulatory Affairs
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Melissa J Vozza
|
|
94348
|
BIO
|
477L
|
INT
|
1.00
|
Bioscience Internship A2
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Joyce Lau
|
|
93440
|
BIO
|
478L
|
IN1
|
2.00
|
Bioscience Internship B1
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91201
|
BIO
|
478L
|
INT
|
2.00
|
Bioscience Internship B1
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91071
|
BIO
|
480L
|
AL1
|
3.00
|
Bioscience Internship I *AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Lisa Prazak-Stockwell
|
|
91072
|
BIO
|
480L
|
AL2
|
3.00
|
Bioscience Internship I *AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Kerry A Lutz
|
|
91073
|
BIO
|
480L
|
AL3
|
3.00
|
Bioscience Internship I *AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Carly M Tribull
|
|
94047
|
BIO
|
480L
|
AL4
|
3.00
|
Bioscience Internship I*AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Peter J Park
|
|
94046
|
BIO
|
480L
|
AL5
|
3.00
|
Bioscience Internship I*AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Ada O Mofunanya
|
|
93359
|
BIO
|
481L
|
AL1
|
3.00
|
Bioscience Internship II*AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Kerry A Lutz
|
|
94061
|
BIO
|
481L
|
AL2
|
3.00
|
Bioscience Internship II*AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Peter J Park
|
|
93358
|
BIO
|
481L
|
AL3
|
3.00
|
Bioscience Internship II*AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Lisa Prazak-Stockwell
|
|
91080
|
BIO
|
482L
|
001
|
3.00
|
Bioscience Internship III
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
Business - (BUS)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90056
|
BUS
|
101
|
001
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Ellen D Bartley
|
|
90057
|
BUS
|
101
|
002
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Geraldo Vasquez
|
|
90058
|
BUS
|
101
|
003
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Ellen D Bartley
|
|
90059
|
BUS
|
101
|
004
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Daniel Sandler
|
|
90060
|
BUS
|
101
|
005
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Ellen D Bartley
|
|
90061
|
BUS
|
101
|
006
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Geraldo Vasquez
|
|
90063
|
BUS
|
101
|
008
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Daniel Sandler
|
|
90591
|
BUS
|
101
|
012
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Sep 07, 2024
|
Nov 16, 2024
|
S
|
09:00 am - 12:25 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Jason P Rudish
|
|
90062
|
BUS
|
101
|
HY1
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John Masserwick
|
|
90400
|
BUS
|
101
|
J01
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John Masserwick
|
|
90944
|
BUS
|
101
|
J02
|
3.00
|
Financial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Aida Sy
|
|
90064
|
BUS
|
102
|
001
|
3.00
|
Managerial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Dr. Aida Sy
|
|
90065
|
BUS
|
102
|
002
|
3.00
|
Managerial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Dr. Aida Sy
|
|
90066
|
BUS
|
102
|
003
|
3.00
|
Managerial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Keith F Brady
|
|
90067
|
BUS
|
102
|
004
|
3.00
|
Managerial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Geraldo Vasquez
|
|
90341
|
BUS
|
102
|
007
|
3.00
|
Managerial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Keith F Brady
|
|
91160
|
BUS
|
102
|
HY1
|
3.00
|
Managerial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John Masserwick
|
|
90366
|
BUS
|
102
|
J01
|
3.00
|
Managerial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Aida Sy
|
|
90068
|
BUS
|
102
|
PM1
|
3.00
|
Managerial Accounting
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Paul A Johneas
|
|
90069
|
BUS
|
109
|
001
|
3.00
|
Mngmt Theories & Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Sue H Moon
|
|
90070
|
BUS
|
109
|
002
|
3.00
|
Mngmt Theories & Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Sue H Moon
|
|
90072
|
BUS
|
109
|
004
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
|
|
90074
|
BUS
|
109
|
006
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90370
|
BUS
|
109
|
009
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Sudhir Sachdev
|
|
90385
|
BUS
|
109
|
010
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
168
|
|
Instructor:
Sudhir Sachdev
|
|
90465
|
BUS
|
109
|
011
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
|
|
90469
|
BUS
|
109
|
012
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Jeffrey Egan
|
|
90592
|
BUS
|
109
|
013
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Sep 07, 2024
|
Nov 16, 2024
|
S
|
09:00 am - 12:25 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Instructor:
Melinda L Rachlin
|
|
90763
|
BUS
|
109
|
014
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Areeg I Barakat
|
|
91396
|
BUS
|
109
|
015
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Areeg I Barakat
|
|
90719
|
BUS
|
109
|
J01
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Chad A Lupinacci
|
|
91400
|
BUS
|
109
|
J02
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Areeg I Barakat
|
|
93773
|
BUS
|
109
|
J03
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Sue H Moon
|
|
92629
|
BUS
|
109
|
PM1
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
Eve
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
07:20 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Jessica Freeman
|
|
90073
|
BUS
|
109
|
PM2
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Jessica Freeman
|
|
90342
|
BUS
|
109
|
PM3
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Maria A Randazzo-Davis
|
|
90075
|
BUS
|
111
|
001
|
3.00
|
Introduction to Business
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
320
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
322
|
|
Instructor:
Dr. Gehan S Dhameeth
|
|
90076
|
BUS
|
111
|
002
|
3.00
|
Introduction to Business
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
Dr. Gehan S Dhameeth
|
|
90914
|
BUS
|
111
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Business
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dimitrios Zarafopoulos
|
|
92589
|
BUS
|
112
|
J01
|
3.00
|
Legal Environment in the Cannabis Industry
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Chad A Lupinacci
|
|
93845
|
BUS
|
123
|
001
|
3.00
|
Introduction to Hospitality
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Martin I Lewison
|
|
90077
|
BUS
|
131
|
001
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Gehan S Dhameeth
|
|
90078
|
BUS
|
131
|
002
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Dr. Ebru Ulusoy Akgun
|
|
90079
|
BUS
|
131
|
003
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Jutong Wen
|
|
90425
|
BUS
|
131
|
004
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Jutong Wen
|
|
90918
|
BUS
|
131
|
005
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Ebru Ulusoy Akgun
|
|
90919
|
BUS
|
131
|
006
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Yu Chen
|
|
90466
|
BUS
|
131
|
J01
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jutong Wen
|
|
90343
|
BUS
|
131
|
J02
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Yu Chen
|
|
90676
|
BUS
|
131
|
J03
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Gehan S Dhameeth
|
|
92626
|
BUS
|
131
|
J04
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jutong Wen
|
|
92590
|
BUS
|
134
|
J01
|
3.00
|
Cannabis Management and Marketing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ebru Ulusoy Akgun
|
|
90080
|
BUS
|
141
|
001
|
3.00
|
Contemporary Business Communications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Paulette A Nadel
|
|
90081
|
BUS
|
141
|
PM1
|
3.00
|
Contemporary Business Communications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Paulette A Nadel
|
|
90082
|
BUS
|
202
|
001
|
3.00
|
Business Law I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Mary C Clifford
|
|
90406
|
BUS
|
202
|
004
|
3.00
|
Business Law I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90467
|
BUS
|
202
|
005
|
3.00
|
Business Law I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Mary C Clifford
|
|
90477
|
BUS
|
202
|
006
|
3.00
|
Business Law I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Mary C Clifford
|
|
90675
|
BUS
|
202
|
007
|
3.00
|
Business Law I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
121B
|
|
Instructor:
Mary C Clifford
|
|
93361
|
BUS
|
202
|
J01
|
3.00
|
Business Law I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Chad A Lupinacci
|
|
90083
|
BUS
|
202
|
PM1
|
3.00
|
Business Law I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
07:20 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Thomas A Smyth
|
|
94333
|
BUS
|
209
|
J01
|
3.00
|
Teamwork and Team Building
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dimitrios Zarafopoulos
|
|
93281
|
BUS
|
222
|
J01
|
3.00
|
Accounting and Finance for Cannabis Managers
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Aida Sy
|
|
90084
|
BUS
|
240
|
001
|
3.00
|
Business Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
327
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
B19
|
|
Instructor:
Dr. Saeedeh Anvari
|
|
92630
|
BUS
|
240
|
001
|
3.00
|
Business Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
B26
|
|
Instructor:
Bruno Kamdem
|
|
90085
|
BUS
|
240
|
002
|
3.00
|
Business Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
318
|
|
Instructor:
Farhana Islam
|
|
91019
|
BUS
|
240
|
004
|
3.00
|
Business Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
B19
|
|
Instructor:
Farhana Islam
|
|
91164
|
BUS
|
240
|
006
|
3.00
|
Business Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
B19
|
|
Instructor:
Dr. Saeedeh Anvari
|
|
91223
|
BUS
|
240
|
007
|
3.00
|
Business Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Saeedeh Anvari
|
|
91327
|
BUS
|
240
|
008
|
3.00
|
Business Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Maryam Badrizadeh
|
|
91148
|
BUS
|
240
|
PM1
|
3.00
|
Business Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Bruno Kamdem
|
|
90771
|
BUS
|
240
|
PM2
|
3.00
|
Business Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
07:20 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93947
|
BUS
|
254
|
001
|
3.00
|
Principles of Selling
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
B26
|
|
Instructor:
Martin M Polizzi
|
|
90475
|
BUS
|
257
|
HY1
|
3.00
|
Advertising Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ebru Ulusoy Akgun
|
|
90086
|
BUS
|
259
|
001
|
3.00
|
Public Relations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Joseph P Cassano
|
|
90421
|
BUS
|
259
|
002
|
3.00
|
Public Relations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Joseph P Cassano
|
|
91101
|
BUS
|
266
|
HY1
|
3.00
|
Personnel and Human Resources Management
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
229
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Sue H Moon
|
|
90294
|
BUS
|
267
|
PM1
|
3.00
|
Small Business Management
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Jeffrey Egan
|
|
90087
|
BUS
|
271
|
001
|
3.00
|
Intermediate Accounting I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Dr. Ellen D Bartley
|
|
90088
|
BUS
|
280
|
001
|
3.00
|
International Business
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Hyejin Cho
|
|
90089
|
BUS
|
280
|
002
|
3.00
|
International Business
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Dr. Jing Betty Feng
|
|
90593
|
BUS
|
280
|
005
|
3.00
|
International Business
|
|
|
|
Sep 07, 2024
|
Nov 16, 2024
|
S
|
09:00 am - 12:25 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Laila Bichara
|
|
90677
|
BUS
|
280
|
006
|
3.00
|
International Business
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Hyejin Cho
|
|
90090
|
BUS
|
280
|
HY1
|
3.00
|
International Business
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
315
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jing Betty Feng
|
|
90403
|
BUS
|
280
|
J01
|
3.00
|
International Business
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jing Betty Feng
|
|
90380
|
BUS
|
280
|
PM1
|
3.00
|
International Business
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Jonah J Romanitch
|
|
91410
|
BUS
|
291
|
002
|
3.00
|
Investments
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Paul S Angelo
|
|
93190
|
BUS
|
291
|
J01
|
3.00
|
Investments
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Andrea Xu
|
|
90345
|
BUS
|
300
|
001
|
3.00
|
Operations Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Maryam Badrizadeh
|
|
90346
|
BUS
|
300
|
002
|
3.00
|
Operations Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Maryam Badrizadeh
|
|
90348
|
BUS
|
300
|
003
|
3.00
|
Operations Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Sudhir Sachdev
|
|
90476
|
BUS
|
300
|
004
|
3.00
|
Operations Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Maryam Badrizadeh
|
|
91024
|
BUS
|
300
|
005
|
3.00
|
Operations Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:00 am - 11:45 am
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Henry Ellis
|
|
90671
|
BUS
|
300
|
J01
|
3.00
|
Operations Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Nahid Jafari
|
|
90347
|
BUS
|
300
|
J02
|
3.00
|
Operations Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Nahid Jafari
|
|
94001
|
BUS
|
300
|
J03
|
3.00
|
Operations Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Saeedeh Anvari
|
|
90402
|
BUS
|
304
|
001
|
3.00
|
Business Law II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Chad A Lupinacci
|
|
94331
|
BUS
|
305
|
001
|
3.00
|
Entrepreneurship
|
Upper Division
|
ACEN
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
|
|
90091
|
BUS
|
305
|
AL1
|
3.00
|
Entrepreneurship *AL
|
Upper Division
|
ACEN
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
|
|
90426
|
BUS
|
306
|
001
|
3.00
|
Project and Contract Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Joseph Russo
|
|
91404
|
BUS
|
307
|
001
|
3.00
|
Corporate Finance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Andrea Xu
|
|
91405
|
BUS
|
307
|
002
|
3.00
|
Corporate Finance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Andrea Xu
|
|
91407
|
BUS
|
307
|
003
|
3.00
|
Corporate Finance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Paul S Angelo
|
|
91408
|
BUS
|
307
|
004
|
3.00
|
Corporate Finance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Paul A Johneas
|
|
92600
|
BUS
|
307
|
006
|
3.00
|
Corporate Finance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Paul S Angelo
|
|
91406
|
BUS
|
307
|
J01
|
3.00
|
Corporate Finance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Andrea Xu
|
|
92622
|
BUS
|
307
|
J02
|
3.00
|
Corporate Finance
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John Masserwick
|
|
93255
|
BUS
|
308
|
J01
|
3.00
|
Quantitative Techniques in Finance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Paul S Angelo
|
|
90590
|
BUS
|
310
|
001
|
3.00
|
Principles of Taxation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Keith F Brady
|
|
90423
|
BUS
|
310
|
J01
|
3.00
|
Principles of Taxation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Eileen Eichler
|
|
93058
|
BUS
|
311
|
001
|
3.00
|
Organizational Behavior
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
121B
|
|
Instructor:
Dr. Andy Y Chiou
|
|
90401
|
BUS
|
311
|
J01
|
3.00
|
Organizational Behavior
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Laila Bichara
|
|
93980
|
BUS
|
317
|
X01
|
3.00
|
Enterprise Resource Planning
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
108
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jill O'Sullivan
|
|
90416
|
BUS
|
320
|
001
|
3.00
|
International Marketing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Yu Chen
|
|
93191
|
BUS
|
321
|
J01
|
3.00
|
International Law
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Eileen Breslin
|
|
90332
|
BUS
|
322
|
AL1
|
3.00
|
International Management*AL
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Dr. Maria A Randazzo-Davis
|
|
90917
|
BUS
|
327
|
J01
|
3.00
|
Risk Management and Insurance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Paul S Angelo
|
|
91411
|
BUS
|
340
|
001
|
3.00
|
Advanced Business Statistics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
04:30 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Dr. Nahid Jafari
|
|
93370
|
BUS
|
340
|
PM1
|
3.00
|
Advanced Business Statistics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
BUSC
|
318
|
|
Instructor:
Michael M Lombardi
|
|
91311
|
BUS
|
345
|
001
|
3.00
|
Foundations of Business Analytics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
B19
|
|
Instructor:
Farhana Islam
|
|
90610
|
BUS
|
352
|
001
|
3.00
|
Employment Law
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Mary C Clifford
|
|
93774
|
BUS
|
360
|
J01
|
3.00
|
Leadership Theories Practices
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Maria A Randazzo-Davis
|
|
94343
|
BUS
|
361
|
J01
|
3.00
|
Women and Leadership
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Maria A Randazzo-Davis
|
|
90817
|
BUS
|
366
|
001
|
3.00
|
International Human Resource Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Sudhir Sachdev
|
|
91397
|
BUS
|
370
|
J01
|
3.00
|
Counterproductive Behavior in Organizations
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Areeg I Barakat
|
|
91068
|
BUS
|
379
|
AL1
|
3.00
|
Business Internship *AL
|
Upper Division
|
ACIN
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
94361
|
BUS
|
381
|
INT
|
9.00
|
Business Internship
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
318
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Garrison Song
|
|
91398
|
BUS
|
385
|
001
|
3.00
|
Business Data Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Bruno Kamdem
|
|
92836
|
BUS
|
390
|
001
|
3.00
|
ST:Marketing Analytics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
318
|
|
Instructor:
Farhana Islam
|
|
93839
|
BUS
|
390
|
002
|
3.00
|
ST:Acctng Data Analytics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Geraldo Vasquez
|
|
92549
|
BUS
|
390
|
ALJ
|
3.00
|
ST:Social Media Marketing *AL
|
Upper Division
|
ACCS
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Amy B Di Leo
|
|
91089
|
BUS
|
391
|
002
|
3.00
|
ST: International Finance
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Garrison Song
|
|
92846
|
BUS
|
391
|
003
|
3.00
|
ST: Business Intelligence
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
B24
|
|
Instructor:
Farhana Islam
|
|
93948
|
BUS
|
391
|
004
|
3.00
|
ST: Advanced Selling
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Martin M Polizzi
|
|
94386
|
BUS
|
391
|
PM1
|
3.00
|
ST: Real Estate Law
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Chad A Lupinacci
|
|
94328
|
BUS
|
395
|
AL1
|
3.00
|
Creativity and Innovation*AL
|
Upper Division
|
ACEN
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Jing Betty Feng
|
|
90093
|
BUS
|
404
|
001
|
3.00
|
Financial Markets and Institutions
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Louewanda Benjamin
|
|
90409
|
BUS
|
404
|
004
|
3.00
|
Financial Markets and Institutions
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Garrison Song
|
|
90458
|
BUS
|
404
|
005
|
3.00
|
Financial Markets and Institutions
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Dr. Garrison Song
|
|
90674
|
BUS
|
404
|
006
|
3.00
|
Financial Markets and Institutions
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Dr. Garrison Song
|
|
90305
|
BUS
|
404
|
J01
|
3.00
|
Financial Markets and Institutions
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John Masserwick
|
|
90349
|
BUS
|
404
|
PM1
|
3.00
|
Financial Markets and Institutions
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
B19
|
|
Instructor:
Dr. Garrison Song
|
|
91221
|
BUS
|
409W
|
AL1
|
3.00
|
Strategic Management (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Martin I Lewison
|
|
90594
|
BUS
|
409W
|
AL2
|
3.00
|
Strategic Management (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Martin I Lewison
|
|
90686
|
BUS
|
409W
|
AL3
|
3.00
|
Strategic Management (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Andy Y Chiou
|
|
91261
|
BUS
|
409W
|
AL4
|
3.00
|
Strategic Management (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Martin I Lewison
|
|
91401
|
BUS
|
409W
|
AL5
|
3.00
|
Strategic Management (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
04:30 pm - 07:10 pm
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Frank Liselli
|
|
90765
|
BUS
|
409W
|
AL6
|
3.00
|
Strategic Management (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Frank Liselli
|
|
91340
|
BUS
|
409W
|
AL7
|
3.00
|
Strategic Management (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Hyejin Cho
|
|
90422
|
BUS
|
409W
|
AL8
|
3.00
|
Strategic Management (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Hyejin Cho
|
|
90929
|
BUS
|
409W
|
ALW
|
3.00
|
Strategic Management*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Andy Y Chiou
|
|
94036
|
BUS
|
440
|
SY1
|
3.00
|
Visual Analytics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
SYNC
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Gehan S Dhameeth
|
|
92635
|
BUS
|
445
|
001
|
3.00
|
Advanced Business Analytics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Bruno Kamdem
|
|
91403
|
BUS
|
448W
|
AL1
|
3.00
|
Business Analytics Project (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
BUSC
|
121B
|
|
Instructor:
Alcides E Mulgrave
|
|
90489
|
BUS
|
460
|
ALJ
|
3.00
|
Leadership & Ethics*AL
|
Upper Division
|
ACSL
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Maria A Randazzo-Davis
|
|
91012
|
BUS
|
471
|
001
|
3.00
|
Auditing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Paul A Johneas
|
|
91074
|
BUS
|
479
|
AL1
|
3.00
|
Business Internship II*AL
|
Upper Division
|
ACIN
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Nanda K Viswanathan
|
|
91014
|
BUS
|
502
|
GR1
|
3.00
|
Project Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Sudhir Sachdev
|
|
91105
|
BUS
|
532
|
GR1
|
3.00
|
Legal Aspects of Construction Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Joseph A Lauri
|
Chemistry - (CHM)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90094
|
CHM
|
124L
|
001
|
0.00
|
Principles of Chemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Stanley J Belizar
|
|
90095
|
CHM
|
124L
|
002
|
0.00
|
Principles of Chemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Stanley J Belizar
|
|
91029
|
CHM
|
124L
|
005
|
0.00
|
Principles of Chemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Jinnette Collado
|
|
91044
|
CHM
|
124L
|
006
|
0.00
|
Principles of Chemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Jinnette Collado
|
|
93366
|
CHM
|
124L
|
007
|
0.00
|
Principles of Chemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Carol Rivera
|
|
90096
|
CHM
|
124L
|
PM1
|
0.00
|
Principles of Chemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Troy W Joseph
|
|
90097
|
CHM
|
124L
|
PM2
|
0.00
|
Principles of Chemistry (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Mark D Schnittman
|
|
90645
|
CHM
|
124T
|
001
|
4.00
|
Principles of Chemistry
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Jennifer Chabra
|
|
93364
|
CHM
|
124T
|
001
|
4.00
|
Principles of Chemistry
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Jinnette Collado
|
|
90646
|
CHM
|
124T
|
002
|
4.00
|
Principles of Chemistry
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Jinnette Collado
|
|
91030
|
CHM
|
124T
|
PM1
|
4.00
|
Principles of Chemistry
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Mark D Schnittman
|
|
90099
|
CHM
|
152L
|
002
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Julie Clarissa C Leventhal
|
|
90101
|
CHM
|
152L
|
005
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
222
|
|
Instructor:
Michele Antico
|
|
90382
|
CHM
|
152L
|
006
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
222
|
|
Instructor:
Joanne M DiNovis
|
|
90383
|
CHM
|
152L
|
007
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
222
|
|
Instructor:
Michele Antico
|
|
90647
|
CHM
|
152L
|
008
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Julie Clarissa C Leventhal
|
|
90711
|
CHM
|
152L
|
009
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
222
|
|
Instructor:
Rachna Sabharwal
|
|
90712
|
CHM
|
152L
|
010
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
222
|
|
Instructor:
Rachna Sabharwal
|
|
90098
|
CHM
|
152L
|
PM1
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
222
|
|
Instructor:
Jennifer Chabra
|
|
92828
|
CHM
|
152L
|
PM3
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
222
|
|
Instructor:
Christopher A Enright
|
|
90648
|
CHM
|
152T
|
001
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Joanne M DiNovis
|
|
90650
|
CHM
|
152T
|
003
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Rachna Sabharwal
|
|
90651
|
CHM
|
152T
|
004
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Michele Antico
|
|
90710
|
CHM
|
152T
|
005
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Dr. Julie Clarissa C Leventhal
|
|
90649
|
CHM
|
152T
|
HY1
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Christopher A Enright
|
|
91245
|
CHM
|
152T
|
PM1
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Dominique M Stutts
|
|
90102
|
CHM
|
153L
|
001
|
0.00
|
General Chemistry II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Stanley J Belizar
|
|
90386
|
CHM
|
153L
|
003
|
0.00
|
General Chemistry II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 01:30 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Carol Rivera
|
|
90404
|
CHM
|
153L
|
PM1
|
0.00
|
General Chemistry II (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Julie Clarissa C Leventhal
|
|
90652
|
CHM
|
153T
|
001
|
4.00
|
General Chemistry Principles II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Dr. Julie Clarissa C Leventhal
|
|
93310
|
CHM
|
153T
|
HY1
|
4.00
|
General Chemistry Principles II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Christopher A Enright
|
|
91244
|
CHM
|
153T
|
PM1
|
4.00
|
General Chemistry Principles II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Michael J Belizar
|
|
90460
|
CHM
|
260L
|
001
|
0.00
|
Fundamentals of Organic Chemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
220
|
|
Instructor:
Dr. Philip Byers
|
|
90785
|
CHM
|
260L
|
002
|
0.00
|
Fundamentals of Organic Chemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
220
|
|
Instructor:
Dr. Glen Hinckley
|
|
91090
|
CHM
|
260L
|
003
|
0.00
|
Fundamentals of Organic Chemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
220
|
|
Instructor:
Dr. Lubabalo T Bululu
|
|
90655
|
CHM
|
260T
|
001
|
4.00
|
Fundamentals of Organic Chemistry
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
150
|
|
Instructor:
Dr. Victor Huang
|
|
90104
|
CHM
|
270L
|
001
|
0.00
|
Organic Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 03:50 pm
|
LUPT
|
221
|
|
Instructor:
Barbara J Klaritch
|
|
90527
|
CHM
|
270L
|
006
|
0.00
|
Organic Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 03:50 pm
|
LUPT
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Michael De Castro
|
|
90786
|
CHM
|
270L
|
008
|
0.00
|
Organic Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 03:50 pm
|
LUPT
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Lubabalo T Bululu
|
|
90105
|
CHM
|
270L
|
PM1
|
0.00
|
Organic Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 09:30 pm
|
LUPT
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Michael De Castro
|
|
90448
|
CHM
|
270L
|
PM2
|
0.00
|
Organic Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 09:30 pm
|
LUPT
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Michael De Castro
|
|
90702
|
CHM
|
270L
|
PM3
|
0.00
|
Organic Chemistry I (Lab)
|
Eve
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 09:30 pm
|
LUPT
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Lubabalo T Bululu
|
|
90757
|
CHM
|
270T
|
001
|
5.00
|
Organic Chemistry I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Dr. Philip Byers
|
|
90826
|
CHM
|
270T
|
003
|
5.00
|
Organic Chemistry I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Michael J Belizar
|
|
90825
|
CHM
|
270T
|
PM1
|
5.00
|
Organic Chemistry I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Barbara J Klaritch
|
|
94149
|
CHM
|
371L
|
001
|
0.00
|
Organic Chemistry II-Lab
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 03:50 pm
|
LUPT
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Philip Byers
|
|
94148
|
CHM
|
371L
|
PM1
|
0.00
|
Organic Chemistry II-Lab
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 09:30 pm
|
LUPT
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Philip Byers
|
|
94150
|
CHM
|
371T
|
PM1
|
5.00
|
Organic Chemistry II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Troy W Joseph
|
|
90462
|
CHM
|
380L
|
002
|
0.00
|
Biochemistry (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
220
|
|
Instructor:
Dr. Glen Hinckley
|
|
90776
|
CHM
|
380L
|
003
|
0.00
|
Biochemistry (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
220
|
|
Instructor:
Dr. Glen Hinckley
|
|
90946
|
CHM
|
380L
|
PM1
|
0.00
|
Biochemistry (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
220
|
|
Instructor:
Michael J Belizar
|
|
90687
|
CHM
|
380T
|
001
|
4.00
|
Biochemistry
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
150
|
|
Instructor:
Dr. Victor Huang
|
|
90906
|
CHM
|
380T
|
002
|
4.00
|
Biochemistry
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Glen Hinckley
|
Criminal Justice - (CRJ)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90420
|
CRJ
|
100
|
001
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Dr. Monique Sosnowski
|
|
90802
|
CRJ
|
100
|
003
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
John I Kostanoski
|
|
92760
|
CRJ
|
100
|
005
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Eileen Kelly Merritt
|
|
92764
|
CRJ
|
100
|
007
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
242
|
|
Instructor:
Robert Hoffman
|
|
92867
|
CRJ
|
100
|
008
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Robert Hoffman
|
|
93757
|
CRJ
|
100
|
009
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
238
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Elizanne B Warren-Russell
|
|
93387
|
CRJ
|
100
|
011
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Instructor:
Steven T Ruscio
|
|
93759
|
CRJ
|
100
|
PM1
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Instructor:
Dr. David Byrne
|
|
92605
|
CRJ
|
100
|
PM3
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
326
|
|
Instructor:
Dr. David Byrne
|
|
90747
|
CRJ
|
101
|
001
|
3.00
|
Law Enforcement and Community Relations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Peter Galante
|
|
90871
|
CRJ
|
101
|
003
|
3.00
|
Law Enforcement and Community Relations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Peter Galante
|
|
92644
|
CRJ
|
101
|
005
|
3.00
|
Law Enforcement and Community Relations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
229
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
John I Kostanoski
|
|
92766
|
CRJ
|
101
|
006
|
3.00
|
Law Enforcement and Community Relations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Eileen Kelly Merritt
|
|
92869
|
CRJ
|
101
|
007
|
3.00
|
Law Enforcement and Community Relations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
John T Meehan
|
|
93201
|
CRJ
|
101
|
008
|
3.00
|
Law Enforcement and Community Relations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Richard J Dee
|
|
91342
|
CRJ
|
101
|
J01
|
3.00
|
Law Enforcement and Community Relations
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John I Kostanoski
|
|
91091
|
CRJ
|
102
|
002
|
3.00
|
Juvenile Delinquency and Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Elizanne B Warren-Russell
|
|
90748
|
CRJ
|
102
|
HY1
|
3.00
|
Juvenile Delinquency and Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
123
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Deanna N Devlin
|
|
93859
|
CRJ
|
102
|
HY2
|
3.00
|
Juvenile Delinquency and Justice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
124A
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Deanna N Devlin
|
|
92769
|
CRJ
|
105
|
001
|
3.00
|
Corrections in America
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
John T Meehan
|
|
92857
|
CRJ
|
105
|
002
|
3.00
|
Corrections in America
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
235
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Instructor:
Dr. Sean K Wilson
|
|
93939
|
CRJ
|
105
|
PM1
|
3.00
|
Corrections in America
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
Joanmarie Langone
|
|
92859
|
CRJ
|
200
|
PM1
|
3.00
|
Criminal Investigation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Instructor:
James Perrotta
|
|
94188
|
CRJ
|
200W
|
001
|
3.00
|
Criminal Investigation (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Richard A Romano
|
|
94174
|
CRJ
|
200W
|
PM1
|
3.00
|
Criminal Investigation (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Christopher J Ferro
|
|
90910
|
CRJ
|
200W
|
W01
|
3.00
|
Criminal Investigation (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
SINC
|
211
|
|
Instructor:
Richard A Romano
|
|
94296
|
CRJ
|
201
|
AL1
|
3.00
|
Criminalistics*AL
|
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
126
|
|
Instructor:
Robert L Von Werne
|
|
90928
|
CRJ
|
201
|
AL2
|
3.00
|
Criminalistics *AL
|
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
Jenna Monsell
|
|
92773
|
CRJ
|
201
|
AL3
|
3.00
|
Criminalistics*AL
|
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Robert L Von Werne
|
|
93758
|
CRJ
|
201
|
AL4
|
3.00
|
Criminalistics*AL
|
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Dr. Michelle D Miranda
|
|
94259
|
CRJ
|
203
|
001
|
3.00
|
Criminology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Sean K Wilson
|
|
91341
|
CRJ
|
203
|
J01
|
3.00
|
Criminology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Monique Sosnowski
|
|
91202
|
CRJ
|
203
|
J02
|
3.00
|
Criminology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Rachel B Andoscia
|
|
92775
|
CRJ
|
203
|
J03
|
3.00
|
Criminology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Monique Sosnowski
|
|
91121
|
CRJ
|
204
|
002
|
3.00
|
Criminal Law
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Richard J Dee
|
|
91263
|
CRJ
|
204
|
003
|
3.00
|
Criminal Law
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Richard J Dee
|
|
90110
|
CRJ
|
204
|
PM1
|
3.00
|
Criminal Law
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
David J Panetta
|
|
94190
|
CRJ
|
205
|
001
|
3.00
|
Criminal Procedure Law
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Ryan Holt
|
|
92861
|
CRJ
|
205
|
PM2
|
3.00
|
Criminal Procedure Law
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Steven T Ruscio
|
|
94006
|
CRJ
|
205
|
PM3
|
3.00
|
Criminal Procedure Law
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Steven T Ruscio
|
|
91608
|
CRJ
|
211
|
PM1
|
3.00
|
Law Enforcement Administration
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
David A Kondrup
|
|
92781
|
CRJ
|
211
|
PM2
|
3.00
|
Law Enforcement Administration
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Instructor:
David A Kondrup
|
|
93924
|
CRJ
|
300
|
X01
|
3.00
|
Forensic Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. LaNina N Cooke
|
|
91100
|
CRJ
|
300
|
X02
|
3.00
|
Forensic Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
L100
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. LaNina N Cooke
|
|
90773
|
CRJ
|
307L
|
001
|
0.00
|
Criminal Justice Data Base Operations (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
WHIT
|
166
|
|
Instructor:
Dr. Monique Sosnowski
|
|
90984
|
CRJ
|
307L
|
003
|
0.00
|
Criminal Justice Data Base Operations (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
WHIT
|
166
|
|
Instructor:
Dr. Monique Sosnowski
|
|
90924
|
CRJ
|
307L
|
J01
|
0.00
|
Criminal Justice Data Base Operations (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Tino J Posillico
|
|
91251
|
CRJ
|
307L
|
J02
|
0.00
|
Criminal Justice Data Base Operations (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Tino J Posillico
|
|
90772
|
CRJ
|
307T
|
002
|
4.00
|
Criminal Justice Data Base Operations
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
166
|
|
Instructor:
Dr. Monique Sosnowski
|
|
90923
|
CRJ
|
307T
|
J01
|
4.00
|
Criminal Justice Data Base Operations
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Tino J Posillico
|
|
90517
|
CRJ
|
308L
|
J01
|
0.00
|
Forensic Technology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Brian P Kelly
|
|
90516
|
CRJ
|
308L
|
J02
|
0.00
|
Forensic Technology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Brian P Kelly
|
|
93807
|
CRJ
|
308L
|
PM1
|
0.00
|
Forensic Technology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
WHIT
|
242
|
|
Instructor:
James Perrotta
|
|
90922
|
CRJ
|
308L
|
PM6
|
0.00
|
Forensic Technology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
WHIT
|
242
|
|
Instructor:
James Perrotta
|
|
90586
|
CRJ
|
308T
|
J01
|
4.00
|
Forensic Technology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Brian P Kelly
|
|
92863
|
CRJ
|
308T
|
PM2
|
4.00
|
Forensic Technology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
242
|
|
Instructor:
James Perrotta
|
|
91562
|
CRJ
|
316
|
J01
|
3.00
|
Victimology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Deanna N Devlin
|
|
94021
|
CRJ
|
350
|
PM2
|
3.00
|
Courts and the Judiciary
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Dr. Sean K Wilson
|
|
91572
|
CRJ
|
360
|
PM1
|
3.00
|
Probation and Parole
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Eileen Kelly Merritt
|
|
91566
|
CRJ
|
370
|
001
|
4.00
|
Patrol Operations
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 06:10 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Instructor:
James P Rooney
|
|
94014
|
CRJ
|
374
|
001
|
4.00
|
Intelligence Operations
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Ernest J Pucillo
|
|
94341
|
CRJ
|
380
|
J01
|
3.00
|
Homeland Security and Counterterrorism
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John T Meehan
|
|
91569
|
CRJ
|
380
|
PM1
|
3.00
|
Homeland Security and Counterterrorism
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
131
|
|
Instructor:
Dr. Brian P Kelly
|
|
92779
|
CRJ
|
405
|
J01
|
3.00
|
Corrections and Reentry
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Eileen Kelly Merritt
|
|
93332
|
CRJ
|
405
|
J02
|
3.00
|
Corrections and Reentry
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Eileen Kelly Merritt
|
|
90805
|
CRJ
|
406L
|
001
|
0.00
|
Crime Analysis and Mapping (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
WHIT
|
215
|
|
Instructor:
Peter Galante
|
|
90926
|
CRJ
|
406L
|
002
|
0.00
|
Crime Analysis and Mapping (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 09:50 am
|
GLSN
|
310
|
|
Instructor:
Dr. Brian P Kelly
|
|
90985
|
CRJ
|
406L
|
003
|
0.00
|
Crime Analysis and Mapping (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
WHIT
|
215
|
|
Instructor:
Peter Galante
|
|
91252
|
CRJ
|
406L
|
004
|
0.00
|
Crime Analysis and Mapping (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:00 am - 09:50 am
|
GLSN
|
310
|
|
Instructor:
Dr. Brian P Kelly
|
|
93032
|
CRJ
|
406T
|
002
|
4.00
|
Crime Analysis and Mapping
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
Peter Galante
|
|
90925
|
CRJ
|
406T
|
J03
|
4.00
|
Crime Analysis and Mapping
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Brian P Kelly
|
|
90688
|
CRJ
|
407L
|
PM1
|
0.00
|
Crime Prevention Systems (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Instructor:
Ernest J Pucillo
|
|
90769
|
CRJ
|
407L
|
PM2
|
0.00
|
Crime Prevention Systems (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Instructor:
Ernest J Pucillo
|
|
93926
|
CRJ
|
407L
|
PM3
|
0.00
|
Crime Prevention Systems (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Omar A Diaz
|
|
92864
|
CRJ
|
407T
|
001
|
4.00
|
Crime Prevention Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
239
|
|
Instructor:
Ernest J Pucillo
|
|
93925
|
CRJ
|
407T
|
002
|
4.00
|
Crime Prevention Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Omar A Diaz
|
|
94329
|
CRJ
|
410W
|
ALJ
|
3.00
|
Senior Proj Writ Intensive*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Tino J Posillico
|
|
93754
|
CRJ
|
410W
|
ALW
|
3.00
|
Senior Proj Writ Intensive*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John I Kostanoski
|
|
91570
|
CRJ
|
425
|
001
|
3.00
|
Policy and Program Evaluation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Dr. Deanna N Devlin
|
|
91571
|
CRJ
|
450
|
001
|
3.00
|
Privacy and Equality
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
319
|
|
Instructor:
James P Rooney
|
|
93929
|
CRJ
|
454
|
001
|
3.00
|
Ethics and Leadership in Criminal Justice
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
WHIT
|
166
|
|
Instructor:
Dr. Sean K Wilson
|
|
93035
|
CRJ
|
460W
|
ALW
|
3.00
|
Sr Project (capstone)Wrtg*AL
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Tino J Posillico
|
|
94358
|
CRJ
|
460W
|
IND
|
3.00
|
Senior Project (capstone) Writing Intensive
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Monique Sosnowski
|
|
93756
|
CRJ
|
460W
|
WAL
|
3.00
|
SR ProjeCT (capstone)Wrtg*AL
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Peter Galante
|
Computer Science - (CSC)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
91490
|
CSC
|
101
|
001
|
3.00
|
Introduction to Computing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Instructor:
Dr. Nur Dean
|
|
94013
|
CSC
|
101
|
002
|
3.00
|
Introduction to Computing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
04:30 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Robert Bowen
|
|
91492
|
CSC
|
101
|
003
|
3.00
|
Introduction to Computing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
216
|
|
Instructor:
Dr. Mary V Villani
|
|
93379
|
CSC
|
101
|
004
|
3.00
|
Introduction to Computing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Zihni Ugurbil
|
|
94308
|
CSC
|
101
|
PM1
|
3.00
|
Introduction to Computing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Sona P Brahmbhatt
|
|
94309
|
CSC
|
111
|
001
|
3.00
|
Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Alexander Kasiukov
|
|
93222
|
CSC
|
111
|
002
|
3.00
|
Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Instructor:
Henry Bojack
|
|
93223
|
CSC
|
111
|
003
|
3.00
|
Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Sean J Small
|
|
94019
|
CSC
|
111
|
005
|
3.00
|
Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Instructor:
Sean J Small
|
|
94050
|
CSC
|
111
|
006
|
3.00
|
Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
B19
|
|
Instructor:
Henry Bojack
|
|
91373
|
CSC
|
111
|
HY1
|
3.00
|
Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Nur Dean
|
|
92877
|
CSC
|
111
|
HY2
|
3.00
|
Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Nur Dean
|
|
92876
|
CSC
|
111
|
PM1
|
3.00
|
Computer Programming I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Sona P Brahmbhatt
|
|
94051
|
CSC
|
211
|
002
|
3.00
|
Computer Programming II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Dr. Xiaojin Ye
|
|
92890
|
CSC
|
211
|
005
|
3.00
|
Computer Programming II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Dr. Xiaojin Ye
|
|
94020
|
CSC
|
211
|
006
|
3.00
|
Computer Programming II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Zihni Ugurbil
|
|
92888
|
CSC
|
211
|
PM1
|
3.00
|
Computer Programming II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Sona P Brahmbhatt
|
|
92516
|
CSC
|
229
|
001
|
3.00
|
Data Structures & Algorithms I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Dr. Mohammad A Alshibli
|
|
94384
|
CSC
|
229
|
002
|
3.00
|
Data Structures & Algorithms I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:30 pm - 03:10 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Jiehao Xiao
|
|
92894
|
CSC
|
229
|
003
|
3.00
|
Data Structures & Algorithms I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Matthew J Fried
|
|
92896
|
CSC
|
229
|
PM1
|
3.00
|
Data Structures & Algorithms I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Instructor:
William A Myers
|
|
94012
|
CSC
|
229
|
PM2
|
3.00
|
Data Structures & Algorithms I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
William A Myers
|
|
92898
|
CSC
|
243
|
001
|
3.00
|
Computer Architecture and Organization
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Dr. Mohammad A Alshibli
|
|
92900
|
CSC
|
243
|
002
|
3.00
|
Computer Architecture and Organization
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Dr. Nur Dean
|
|
94381
|
CSC
|
251
|
001
|
4.00
|
Discrete Structures
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:00 am - 10:40 am
|
WHIT
|
242
|
|
Instructor:
Humeyra Saracoglu
|
|
92902
|
CSC
|
251
|
HY2
|
4.00
|
Discrete Structures
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
216
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Xiaojin Ye
|
|
94357
|
CSC
|
311
|
001
|
3.00
|
Advanced Programming
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
124
|
|
Instructor:
Dr. Moaath Alrajab
|
|
93824
|
CSC
|
311
|
002
|
3.00
|
Advanced Programming
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Dr. Moaath Alrajab
|
|
92909
|
CSC
|
321
|
001
|
3.00
|
Principles of Programming Language
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
208
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Matthew J Fried
|
|
94159
|
CSC
|
321
|
002
|
3.00
|
Principles of Programming Language
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Matthew J Fried
|
|
92913
|
CSC
|
325
|
001
|
3.00
|
Software Engineering
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Dr. Ilknur Aydin
|
|
93826
|
CSC
|
325
|
HY1
|
3.00
|
Software Engineering
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
123
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Moaath Alrajab
|
|
92915
|
CSC
|
325
|
PM1
|
3.00
|
Software Engineering
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Stephen Hooghuis
|
|
92505
|
CSC
|
329
|
001
|
3.00
|
Data Structures and Algorithms II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Instructor:
Dr. Arthur Hoskey
|
|
93828
|
CSC
|
329
|
002
|
3.00
|
Data Structures and Algorithms II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Arthur Hoskey
|
|
94354
|
CSC
|
329
|
003
|
3.00
|
Data Structures and Algorithms II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
B26
|
|
Instructor:
Dr. Arthur Hoskey
|
|
93048
|
CSC
|
332
|
HY1
|
3.00
|
Computer Networking
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ilknur Aydin
|
|
94160
|
CSC
|
332
|
HY2
|
3.00
|
Computer Networking
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ilknur Aydin
|
|
94356
|
CSC
|
332
|
HY3
|
3.00
|
Computer Networking
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
217
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ilknur Aydin
|
|
94355
|
CSC
|
343
|
001
|
3.00
|
Operating Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
216
|
|
Instructor:
Zihni Ugurbil
|
|
93050
|
CSC
|
343
|
HY2
|
3.00
|
Operating Systems
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
B26
|
|
Instructor:
Dr. David S Gerstl
|
|
94162
|
CSC
|
345
|
001
|
3.00
|
Compiler Construction and Design
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Dr. Arthur Hoskey
|
|
94257
|
CSC
|
348
|
001
|
3.00
|
Elements of Quantum Computing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
111
|
|
Instructor:
Dr. Mohammad A Alshibli
|
|
93830
|
CSC
|
363
|
001
|
3.00
|
Data Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
WHIT
|
208
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jonathan M Crain
|
|
92514
|
CSC
|
363
|
002
|
3.00
|
Data Management
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jonathan M Crain
|
|
94387
|
CSC
|
363
|
HY1
|
3.00
|
Data Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jonathan M Crain
|
|
94163
|
CSC
|
366
|
001
|
3.00
|
Principles of Data Science
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
209
|
|
Instructor:
Dr. Mohammad A Alshibli
|
|
94353
|
CSC
|
375W
|
HW1
|
3.00
|
Ethical Issues in Computing (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
215
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Lorraine Greenwald
|
|
92930
|
CSC
|
375W
|
HYW
|
3.00
|
Ethical Issues in Computing (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
215
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Lorraine Greenwald
|
|
94164
|
CSC
|
375W
|
WHY
|
3.00
|
Ethical Issues in Computing (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
108
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Lorraine Greenwald
|
|
94165
|
CSC
|
411
|
001
|
3.00
|
Secure Programming
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
214
|
|
Instructor:
Dr. Jie Li
|
|
92928
|
CSC
|
490
|
AL1
|
4.00
|
Senior Project*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
108
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Lorraine Greenwald
|
|
94166
|
CSC
|
490
|
AL2
|
4.00
|
Senior Project*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
108
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Mary V Villani
|
|
94363
|
CSC
|
499
|
IND
|
3.00
|
Independent Study in Computer Science
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Nur Dean
|
Economics - (ECO)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
92791
|
ECO
|
110
|
001
|
3.00
|
Introduction to Personal Finance
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Louis M Chan
|
|
93843
|
ECO
|
110
|
002
|
3.00
|
Introduction to Personal Finance
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
121B
|
|
Instructor:
Dr. Louis M Chan
|
|
90122
|
ECO
|
156
|
001
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Roland C Michel
|
|
90300
|
ECO
|
156
|
003
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Allen M Kovesdy
|
|
90320
|
ECO
|
156
|
004
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
Dr. Louis M Chan
|
|
90321
|
ECO
|
156
|
005
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Sep 07, 2024
|
Nov 16, 2024
|
S
|
09:00 am - 12:25 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Steven J Sawyer
|
|
90356
|
ECO
|
156
|
006
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Mitali Pradhan
|
|
90437
|
ECO
|
156
|
007
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
120
|
|
Instructor:
Dr. Ambrose Jusu
|
|
90801
|
ECO
|
156
|
008
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
Mitali Pradhan
|
|
90829
|
ECO
|
156
|
009
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Roland C Michel
|
|
90890
|
ECO
|
156
|
010
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Louis M Chan
|
|
93171
|
ECO
|
156
|
011
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Allen M Kovesdy
|
|
93533
|
ECO
|
156
|
012
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Louis M Chan
|
|
90299
|
ECO
|
156
|
J01
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Abeba Mussa
|
|
90123
|
ECO
|
156
|
PM1
|
3.00
|
Principles of Economics (Macroeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Lee Konits
|
|
90124
|
ECO
|
157
|
001
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
Dr. David C Vitt
|
|
90125
|
ECO
|
157
|
002
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Dr. Xu Zhang
|
|
90126
|
ECO
|
157
|
003
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Dr. David C Vitt
|
|
90127
|
ECO
|
157
|
004
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
326
|
|
Instructor:
Dr. Mahfuz R Chowdhury
|
|
90128
|
ECO
|
157
|
005
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Kenneth A Liao
|
|
90322
|
ECO
|
157
|
007
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Mahfuz R Chowdhury
|
|
90443
|
ECO
|
157
|
010
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Alan Newman
|
|
90689
|
ECO
|
157
|
011
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Dr. Kenneth A Liao
|
|
92788
|
ECO
|
157
|
J01
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Xu Zhang
|
|
91126
|
ECO
|
157
|
J02
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Xu Zhang
|
|
90129
|
ECO
|
157
|
PM1
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Dr. Rick Weber
|
|
90357
|
ECO
|
157
|
PM2
|
3.00
|
Principles of Economics (Microeconomics)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Dr. Rick Weber
|
|
91361
|
ECO
|
250
|
J01
|
3.00
|
Quantitative Analysis for Economics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Rick Weber
|
|
91362
|
ECO
|
260
|
HY1
|
3.00
|
Intermediate Microeconomics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Kenneth A Liao
|
|
91363
|
ECO
|
270
|
001
|
3.00
|
Intermediate Macroeconomics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
322
|
|
Instructor:
Mitali Pradhan
|
|
91235
|
ECO
|
304
|
001
|
3.00
|
Sports Economics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
121B
|
|
Instructor:
Dr. Glenn Gerstner
|
|
92789
|
ECO
|
306
|
J01
|
3.00
|
Cannabis Eco:Mkts and Policy
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Kenneth A Liao
|
|
90358
|
ECO
|
321
|
001
|
3.00
|
Engineering Economics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
Dr. Ambrose Jusu
|
|
92790
|
ECO
|
321
|
J01
|
3.00
|
Engineering Economics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ambrose Jusu
|
|
90891
|
ECO
|
321
|
PM1
|
3.00
|
Engineering Economics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
121B
|
|
Instructor:
Dr. Mark Z Li
|
|
94128
|
ECO
|
330
|
HY1
|
3.00
|
Modern Economic Thought
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Rick Weber
|
|
93776
|
ECO
|
340
|
J01
|
3.00
|
International Trade
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Mitali Pradhan
|
|
93777
|
ECO
|
358
|
HY1
|
3.00
|
Economics of Labor
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Xu Zhang
|
|
91621
|
ECO
|
380
|
ALJ
|
3.00
|
Econometrics*AL
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. David C Vitt
|
|
94129
|
ECO
|
401
|
HY1
|
3.00
|
Industrial Organization
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. David C Vitt
|
|
92819
|
ECO
|
490W
|
W01
|
3.00
|
Economic Research and Reporting (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Abeba Mussa
|
Electrical Engineering Tech - (EET)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
93538
|
EET
|
105
|
001
|
2.00
|
Introduction to Digital Electronics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:15 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
146
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91338
|
EET
|
105
|
004
|
2.00
|
Introduction to Digital Electronics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:15 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Instructor:
Lawrence S Hausman
|
|
91631
|
EET
|
105
|
006
|
2.00
|
Introduction to Digital Electronics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
LUPT
|
146
|
|
Instructor:
Dr. M N Islam
|
|
92599
|
EET
|
105
|
007
|
2.00
|
Introduction to Digital Electronics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:20 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90723
|
EET
|
105
|
PM1
|
2.00
|
Introduction to Digital Electronics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Instructor:
Edmundo A Gomez
|
|
92632
|
EET
|
110
|
001
|
2.00
|
Computer Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
146
|
|
Instructor:
Lawrence S Hausman
|
|
90130
|
EET
|
111L
|
001
|
1.00
|
Electric Circuits I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90131
|
EET
|
111L
|
002
|
1.00
|
Electric Circuits I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Instructor:
Dr. Supriyo Karmakar
|
|
91059
|
EET
|
111L
|
004
|
1.00
|
Electric Circuits I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Instructor:
Lawrence S Hausman
|
|
91476
|
EET
|
111L
|
006
|
1.00
|
Electric Circuits I (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Instructor:
Lawrence S Hausman
|
|
90664
|
EET
|
111T
|
001
|
3.00
|
Electric Circuits I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
02:05 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Instructor:
John L Browne
|
|
90916
|
EET
|
111T
|
002
|
3.00
|
Electric Circuits I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
247
|
|
Instructor:
John L Browne
|
|
91054
|
EET
|
111T
|
003
|
3.00
|
Electric Circuits I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
248
|
|
Instructor:
Dr. Doug C Kim
|
|
90486
|
EET
|
223L
|
001
|
1.00
|
Digital Electronics (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
LUPT
|
146
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90132
|
EET
|
223L
|
002
|
1.00
|
Digital Electronics (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
LUPT
|
146
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93427
|
EET
|
223L
|
PM1
|
1.00
|
Digital Electronics (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
LUPT
|
146
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
92591
|
EET
|
223T
|
002
|
3.00
|
Digital Electronics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
Dr. Mihaela E Radu
|
|
92592
|
EET
|
223T
|
PM1
|
3.00
|
Digital Electronics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
146
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90398
|
EET
|
224L
|
001
|
1.00
|
Amplifiers (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
248
|
|
Instructor:
Dr. John A Fiorillo
|
|
90964
|
EET
|
224L
|
002
|
1.00
|
Amplifiers (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
248
|
|
Instructor:
Dr. John A Fiorillo
|
|
90399
|
EET
|
224L
|
PM1
|
1.00
|
Amplifiers (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
LUPT
|
248
|
|
Instructor:
Dr. Doug C Kim
|
|
90487
|
EET
|
224T
|
001
|
3.00
|
Amplifiers
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Dr. John A Fiorillo
|
|
90737
|
EET
|
224T
|
PM1
|
3.00
|
Amplifiers
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Dr. John A Fiorillo
|
|
90965
|
EET
|
311L
|
001
|
0.00
|
Network Analysis (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
Dr. Supriyo Karmakar
|
|
90133
|
EET
|
311L
|
PM1
|
0.00
|
Network Analysis (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93539
|
EET
|
311T
|
001
|
4.00
|
Network Analysis
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
Dr. Jobeda Jamal Khanam
|
|
90134
|
EET
|
311T
|
002
|
4.00
|
Network Analysis
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
Dr. Supriyo Karmakar
|
|
90442
|
EET
|
316L
|
001
|
0.00
|
Digital Design (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
Dr. Mihaela E Radu
|
|
90135
|
EET
|
316L
|
140
|
0.00
|
Digital Design (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
Dr. Mihaela E Radu
|
|
90136
|
EET
|
316L
|
PM1
|
0.00
|
Digital Design (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
92593
|
EET
|
316T
|
001
|
4.00
|
Digital Design
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
Dr. Mihaela E Radu
|
|
92594
|
EET
|
316T
|
PM1
|
4.00
|
Digital Design
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91036
|
EET
|
317L
|
001
|
0.00
|
Industrial Electronics (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
248
|
|
Instructor:
Dr. Paulo C Castillo
|
|
90137
|
EET
|
317L
|
PM1
|
0.00
|
Industrial Electronics (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
LUPT
|
248
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90418
|
EET
|
317T
|
001
|
4.00
|
Industrial Electronics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
Dr. Paulo C Castillo
|
|
92598
|
EET
|
317T
|
PM1
|
4.00
|
Industrial Electronics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91062
|
EET
|
414L
|
PM1
|
0.00
|
Transmission Lines and Antennae (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
LUPT
|
124A
|
|
Instructor:
John L Browne
|
|
90138
|
EET
|
414T
|
PM1
|
4.00
|
Transmission Lines and Antennas
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
124A
|
|
Instructor:
John L Browne
|
|
90139
|
EET
|
418L
|
140
|
0.00
|
Microprocessor Interfacing and Control (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
Dr. Lijian Xu
|
|
90140
|
EET
|
418L
|
141
|
0.00
|
Microprocessor Interfacing and Control (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
Dr. Lijian Xu
|
|
90355
|
EET
|
418L
|
PM1
|
0.00
|
Microprocessor Interfacing and Control (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
92595
|
EET
|
418T
|
001
|
4.00
|
Microprocessor Interfacing and Control
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
Dr. Lijian Xu
|
|
92596
|
EET
|
418T
|
PM1
|
4.00
|
Microprocessor Interfacing and Control
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
Dr. Supriyo Karmakar
|
|
91018
|
EET
|
420L
|
002
|
0.00
|
Linear Systems and Controls (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93540
|
EET
|
420L
|
PM1
|
0.00
|
Linear Systems and Controls (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
Brandon Worster
|
|
90457
|
EET
|
420T
|
001
|
4.00
|
Linear Systems and Controls
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
249
|
|
Instructor:
Dr. Adam Filios
|
|
93541
|
EET
|
420T
|
PM1
|
4.00
|
Linear Systems and Controls
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
137A
|
|
Instructor:
Brandon Worster
|
|
93936
|
EET
|
440L
|
PM1
|
0.00
|
Data Communications and Networking (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
248
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93935
|
EET
|
440T
|
001
|
4.00
|
Data Communications and Networking
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
248
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90141
|
EET
|
441L
|
PM1
|
0.00
|
Advanced Networking (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
John P Pomeroy
|
|
91003
|
EET
|
441L
|
PM2
|
0.00
|
Advanced Networking (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:20 pm - 10:00 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
Dr. Lijian Xu
|
|
92597
|
EET
|
441T
|
PM2
|
4.00
|
Advanced Networking
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
244
|
|
Instructor:
Dr. Lijian Xu
|
|
90470
|
EET
|
450
|
002
|
2.00
|
Design Concepts
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:40 pm
|
LUPT
|
248
|
|
Instructor:
Dr. Paulo C Castillo
|
|
90142
|
EET
|
450
|
PM1
|
2.00
|
Design Concepts
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:20 pm - 09:10 pm
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Paulo C Castillo
|
|
94048
|
EET
|
452W
|
ALW
|
2.00
|
Design Proj (Writing Int)*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Paulo C Castillo
|
|
92631
|
EET
|
491
|
001
|
3.00
|
ST: Fundamentals of RF Tech
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 06:20 pm
|
LUPT
|
124A
|
|
Instructor:
Dr. Doug C Kim
|
English - (EGL)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90144
|
EGL
|
097
|
002
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Erick Alburez
|
|
90145
|
EGL
|
097
|
003
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
253
|
|
Instructor:
Erick Alburez
|
|
90471
|
EGL
|
097
|
004
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Mary F Robinson
|
|
90705
|
EGL
|
097
|
006
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Dr. Joshua C Anisansel
|
|
90873
|
EGL
|
097
|
007
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90879
|
EGL
|
097
|
009
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
Mary F Robinson
|
|
93962
|
EGL
|
097
|
010
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
238
|
|
Instructor:
James K Donovan
|
|
91325
|
EGL
|
097
|
011
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
Kaycee A Grancher
|
|
93963
|
EGL
|
097
|
012
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Jeaniffere Vila
|
|
90875
|
EGL
|
097
|
FY7
|
3.00
|
Basic Writing Skills
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
168
|
|
Instructor:
Christopher P Sorochin
|
|
90146
|
EGL
|
101
|
001
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
Dr. Anthony M Teets
|
|
93324
|
EGL
|
101
|
001
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
235
|
|
Instructor:
Nolan E Walker
|
|
93327
|
EGL
|
101
|
002
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
321
|
|
Instructor:
Christopher P Sorochin
|
|
92559
|
EGL
|
101
|
002
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
131
|
|
Instructor:
Dr. Eileen Keegan
|
|
90147
|
EGL
|
101
|
003
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Dr. Madeline I Gottlieb
|
|
90148
|
EGL
|
101
|
004
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Lori DiTaranto
|
|
90149
|
EGL
|
101
|
005
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Dr. David A Overton
|
|
90150
|
EGL
|
101
|
006
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
Honi S Aumiller
|
|
90151
|
EGL
|
101
|
007
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90152
|
EGL
|
101
|
008
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
231
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90153
|
EGL
|
101
|
009
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Daniel S Ehrenfeld
|
|
90154
|
EGL
|
101
|
010
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Dr. Edward Plough
|
|
90155
|
EGL
|
101
|
011
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
Lori DiTaranto
|
|
90156
|
EGL
|
101
|
012
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
229
|
|
Instructor:
Honi S Aumiller
|
|
90157
|
EGL
|
101
|
013
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
320
|
|
Instructor:
Anthony W Price
|
|
90158
|
EGL
|
101
|
014
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Dr. David A Overton
|
|
90159
|
EGL
|
101
|
015
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
Michael L D'Alto
|
|
90160
|
EGL
|
101
|
016
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Sarah A Coluccio
|
|
90161
|
EGL
|
101
|
017
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
328
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Andrea M Koetter
|
|
90162
|
EGL
|
101
|
018
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
L108
|
|
Instructor:
Lisa M Angius-Cosgrove
|
|
90163
|
EGL
|
101
|
019
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Victor D Lana
|
|
90167
|
EGL
|
101
|
023
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
328
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Instructor:
George E Haber
|
|
93961
|
EGL
|
101
|
024
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Olympia P Aivaliotis
|
|
90333
|
EGL
|
101
|
025
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
George E Haber
|
|
93964
|
EGL
|
101
|
026
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
222
|
|
Instructor:
Olympia P Aivaliotis
|
|
93989
|
EGL
|
101
|
027
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
235
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90531
|
EGL
|
101
|
028
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
Sarah A Coluccio
|
|
93992
|
EGL
|
101
|
029
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
223
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Kaycee A Grancher
|
|
94025
|
EGL
|
101
|
030
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
NOLD
|
101
|
|
Instructor:
Anthony W Price
|
|
90547
|
EGL
|
101
|
031
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90789
|
EGL
|
101
|
033
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
Cindy A Davis
|
|
90790
|
EGL
|
101
|
034
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
L108
|
|
Instructor:
Dr. Eileen Keegan
|
|
90951
|
EGL
|
101
|
035
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Alexander Radison
|
|
90952
|
EGL
|
101
|
036
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Dr. David A Price
|
|
90955
|
EGL
|
101
|
038
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
Joseph P Granitto
|
|
90957
|
EGL
|
101
|
039
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
Franki Kessler
|
|
90997
|
EGL
|
101
|
040
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
NOLD
|
101
|
|
Instructor:
Dr. Christopher G Iverson
|
|
91058
|
EGL
|
101
|
041
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Nancy C Keating
|
|
91168
|
EGL
|
101
|
042
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
122
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
327
|
|
Instructor:
Jennifer Mignano-Brady
|
|
94034
|
EGL
|
101
|
043
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Erin C Heisen-Gonzalez
|
|
91194
|
EGL
|
101
|
045
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Instructor:
Erick Alburez
|
|
91313
|
EGL
|
101
|
046
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Dr. Victor D Lana
|
|
91346
|
EGL
|
101
|
049
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Instructor:
Kaycee A Grancher
|
|
94043
|
EGL
|
101
|
050
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
Matthew Citarella
|
|
91702
|
EGL
|
101
|
051
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
168
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
92609
|
EGL
|
101
|
052
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Jodi L Teitel
|
|
92613
|
EGL
|
101
|
054
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
235
|
|
Instructor:
Joseph P Granitto
|
|
92615
|
EGL
|
101
|
055
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Matthew Citarella
|
|
92636
|
EGL
|
101
|
056
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Erin C Heisen-Gonzalez
|
|
92637
|
EGL
|
101
|
057
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Andrea M Koetter
|
|
91337
|
EGL
|
101
|
FY5
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
Dr. David A Price
|
|
90166
|
EGL
|
101
|
FY6
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
Jennifer Mignano-Brady
|
|
93430
|
EGL
|
101
|
FY8
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
168
|
|
Instructor:
Nancy C Keating
|
|
93760
|
EGL
|
101
|
J01
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Daniel S Ehrenfeld
|
|
90164
|
EGL
|
101
|
J02
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Christopher G Iverson
|
|
94030
|
EGL
|
101
|
J03
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Rory McDonough
|
|
94042
|
EGL
|
101
|
J04
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Rory McDonough
|
|
92787
|
EGL
|
101
|
PM1
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Dr. Joshua C Anisansel
|
|
90168
|
EGL
|
101
|
PM2
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
168
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
94032
|
EGL
|
101
|
PM4
|
3.00
|
Composition I: College Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
James K Donovan
|
|
93988
|
EGL
|
102
|
001
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Jodi L Teitel
|
|
90170
|
EGL
|
102
|
003
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Olympia P Aivaliotis
|
|
93412
|
EGL
|
102
|
004
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
253
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Nicole M Peters
|
|
90171
|
EGL
|
102
|
006
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
229
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90172
|
EGL
|
102
|
007
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
Lisa M Angius-Cosgrove
|
|
90173
|
EGL
|
102
|
008
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
Dr. Eileen Keegan
|
|
90174
|
EGL
|
102
|
009
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
328
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Sarah A Coluccio
|
|
90175
|
EGL
|
102
|
011
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Dylan Ferrara
|
|
90334
|
EGL
|
102
|
015
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
239
|
|
Instructor:
Anthony W Price
|
|
90335
|
EGL
|
102
|
016
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
229
|
|
Instructor:
Cindy A Davis
|
|
90336
|
EGL
|
102
|
017
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Jeffrey S Green
|
|
90788
|
EGL
|
102
|
019
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
James K Donovan
|
|
90956
|
EGL
|
102
|
020
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Anthony M Teets
|
|
91045
|
EGL
|
102
|
021
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
131
|
|
Instructor:
Keith M Dallas
|
|
91046
|
EGL
|
102
|
024
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
229
|
|
Instructor:
Nolan E Walker
|
|
91312
|
EGL
|
102
|
025
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
L108
|
|
Instructor:
Dr. Madeline I Gottlieb
|
|
91701
|
EGL
|
102
|
027
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Matthew Citarella
|
|
91703
|
EGL
|
102
|
028
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
Jeffrey S Green
|
|
91704
|
EGL
|
102
|
029
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91705
|
EGL
|
102
|
030
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Instructor:
Jodi L Teitel
|
|
91706
|
EGL
|
102
|
031
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
222
|
|
Instructor:
George E Haber
|
|
92783
|
EGL
|
102
|
J01
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Rory McDonough
|
|
91700
|
EGL
|
102
|
J02
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Shannon F Sarantakos
|
|
90169
|
EGL
|
102
|
PM1
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
168
|
|
Instructor:
Alicia L Brienza
|
|
90709
|
EGL
|
102
|
PM3
|
3.00
|
Composition II: Writing About Literature
|
Eve
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
Dr. Matthew R Lorenz
|
|
90447
|
EGL
|
200
|
001
|
3.00
|
Shakespeare
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Edward Plough
|
|
93153
|
EGL
|
200
|
002
|
3.00
|
Shakespeare
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Vicki Janik
|
|
90395
|
EGL
|
201
|
001
|
3.00
|
English Literature: Old English through the 18th Century
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Marlene S Groner
|
|
90758
|
EGL
|
202
|
001
|
3.00
|
English Literature: 19th Century to the Present
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Vicki Janik
|
|
90440
|
EGL
|
203
|
001
|
3.00
|
American Literature: Beginnings to 1865
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Anthony M Teets
|
|
92784
|
EGL
|
207
|
J01
|
3.00
|
World Literature: The Moderns
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91524
|
EGL
|
210
|
001
|
3.00
|
Introduction to Drama
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
131
|
|
Instructor:
Bentley Whitfield
|
|
92843
|
EGL
|
210
|
002
|
3.00
|
Introduction to Drama
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
229
|
|
Instructor:
Dr. David A Overton
|
|
90177
|
EGL
|
210W
|
W01
|
3.00
|
Introduction to Drama (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
224
|
|
Instructor:
Dylan Ferrara
|
|
90441
|
EGL
|
212
|
001
|
3.00
|
Introduction to Fiction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
235
|
|
Instructor:
Dr. Madeline I Gottlieb
|
|
94330
|
EGL
|
212
|
002
|
3.00
|
Introduction to Fiction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Jeffrey S Green
|
|
90768
|
EGL
|
212
|
J02
|
3.00
|
Introduction to Fiction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Madeline I Gottlieb
|
|
91306
|
EGL
|
214
|
001
|
3.00
|
Introduction to Poetry
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
222
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
322
|
|
Instructor:
Dr. Anthony M Teets
|
|
90410
|
EGL
|
214W
|
W01
|
3.00
|
Introduction to Poetry (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Dr. Edward Plough
|
|
90325
|
EGL
|
216
|
HY1
|
3.00
|
Creative Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dylan Ferrara
|
|
94176
|
EGL
|
225
|
D01
|
3.00
|
Images of Women in Drama*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
Dr. Mary P Caulfield
|
|
94183
|
EGL
|
226
|
001
|
3.00
|
Journalism
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
227
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Instructor:
Dr. Noel E Holton
|
|
94218
|
EGL
|
244
|
001
|
3.00
|
Classics of Supernatural Film and Literature
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
Keith M Dallas
|
|
91699
|
EGL
|
250W
|
W01
|
3.00
|
Young Adult Literature (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
KNAP
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Laurie Rozakis
|
|
93847
|
EGL
|
266
|
001
|
3.00
|
Fantasy in Literature and Film
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
322
|
|
Instructor:
Dr. Edward Plough
|
|
90693
|
EGL
|
301
|
002
|
3.00
|
Advanced Grammar and Vocabulary
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Dr. Anthony M Teets
|
|
92785
|
EGL
|
303
|
001
|
3.00
|
Writing for the 21st Century
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
217
|
|
Instructor:
Dr. Katelynn S Deluca
|
|
91305
|
EGL
|
307
|
PM1
|
3.00
|
ST:Comic Bks&the Graphic Novel
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Instructor:
Robert H Rozakis
|
|
93886
|
EGL
|
308
|
001
|
3.00
|
The City In Literature, Art, Film and Theatre
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
Dr. Christopher L Adamczyk
|
|
94342
|
EGL
|
309
|
001
|
3.00
|
Voices of Black America in Poetry, Prose and Song
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
131
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Bentley Whitfield
|
|
90179
|
EGL
|
310
|
001
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
B24
|
|
Instructor:
Dr. Daniel S Ehrenfeld
|
|
92880
|
EGL
|
310
|
002
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
328
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
Bentley Whitfield
|
|
90376
|
EGL
|
310
|
007
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
328
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Joseph P Granitto
|
|
90408
|
EGL
|
310
|
008
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
217
|
|
Instructor:
Dr. Daniel S Ehrenfeld
|
|
90411
|
EGL
|
310
|
009
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 09:15 am
|
WHIT
|
168
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
328
|
|
Instructor:
Bentley Whitfield
|
|
90412
|
EGL
|
310
|
010
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:00 am - 09:15 am
|
WHIT
|
251
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
328
|
|
Instructor:
Andrea M Koetter
|
|
90885
|
EGL
|
310
|
013
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
237
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
328
|
|
Instructor:
Dr. Christopher G Iverson
|
|
90886
|
EGL
|
310
|
014
|
3.00
|
Technical Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
251
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
328
|
|
Instructor:
Jeaniffere Vila
|
|
90887
|
EGL
|
310
|
015
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
328
|
|
Instructor:
Jeaniffere Vila
|
|
92882
|
EGL
|
310
|
019
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
328
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
Dr. Noel E Holton
|
|
91200
|
EGL
|
310
|
108
|
3.00
|
Technical Writing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
WHIT
|
217
|
|
Instructor:
Michael L Friedman
|
|
93258
|
EGL
|
310
|
AL1
|
3.00
|
Technical Writing*AL
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
327
|
|
Instructor:
Dr. Laurie Rozakis
|
|
90304
|
EGL
|
310
|
AL2
|
3.00
|
Technical Writing*AL
|
Upper Division
|
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
235
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
328
|
|
Instructor:
Dr. Laurie Rozakis
|
|
90884
|
EGL
|
310
|
HY1
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
253
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Katelynn S Deluca
|
|
90180
|
EGL
|
310
|
J01
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Erin C Heisen-Gonzalez
|
|
90889
|
EGL
|
310
|
J02
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Nicole M Peters
|
|
91047
|
EGL
|
310
|
J03
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Nicole M Peters
|
|
90888
|
EGL
|
310
|
J04
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Tanya Maurer
|
|
91624
|
EGL
|
310
|
J05
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Tanya Maurer
|
|
90296
|
EGL
|
310
|
J06
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Christa C Morris
|
|
91625
|
EGL
|
310
|
J07
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Christine M Sacco
|
|
91707
|
EGL
|
310
|
J08
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Christine M Sacco
|
|
93431
|
EGL
|
310
|
J09
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Christa C Morris
|
|
90181
|
EGL
|
310
|
PM1
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
WHIT
|
123
|
|
Instructor:
Lisa M Angius-Cosgrove
|
|
93949
|
EGL
|
310
|
PM2
|
3.00
|
Technical Writing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
217
|
|
Instructor:
Dr. Matthew R Lorenz
|
|
91523
|
EGL
|
314
|
J01
|
3.00
|
Major Authors in World Literature
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Brandi D So
|
|
94310
|
EGL
|
319
|
001
|
3.00
|
Modern Drama
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Dr. Mary P Caulfield
|
|
94170
|
EGL
|
330W
|
W02
|
3.00
|
Classical Greek Tragedy (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Dr. Marlene S Groner
|
First Year Experience - (FYE)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
93678
|
FYE
|
101
|
001
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 08:50 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Michael J Motta
|
|
93698
|
FYE
|
101
|
002
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 08:50 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Mahambe Toure
|
|
93688
|
FYE
|
101
|
003
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:00 am - 08:50 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Michael J Motta
|
|
93690
|
FYE
|
101
|
004
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:00 am - 08:50 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Shannon S Olivieri
|
|
93696
|
FYE
|
101
|
005
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
08:00 am - 08:50 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Cristina M Medellin
|
|
93705
|
FYE
|
101
|
006
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
08:00 am - 08:50 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Megan E Hyland
|
|
93719
|
FYE
|
101
|
007
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 08:50 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Michael J Motta
|
|
93741
|
FYE
|
101
|
008
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 08:50 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Lukas H Miedreich
|
|
93735
|
FYE
|
101
|
009
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 08:50 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Michael J DiLena
|
|
93679
|
FYE
|
101
|
010
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 10:15 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Timothy A Nicholson
|
|
93682
|
FYE
|
101
|
011
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 10:15 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Stephen Patnode
|
|
93726
|
FYE
|
101
|
012
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:15 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Timothy A Nicholson
|
|
93702
|
FYE
|
101
|
013
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:15 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Christopher P Sorochin
|
|
93734
|
FYE
|
101
|
014
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:15 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Natalie D Ingraham
|
|
93729
|
FYE
|
101
|
015
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:15 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Timothy A Nicholson
|
|
93739
|
FYE
|
101
|
016
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 10:15 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Tanja E Jacobsen
|
|
93745
|
FYE
|
101
|
017
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 10:15 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Jeff Poplarski
|
|
93683
|
FYE
|
101
|
018
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 11:40 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Shannon S Olivieri
|
|
93987
|
FYE
|
101
|
019
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 11:40 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Meaghan Davis
|
|
93736
|
FYE
|
101
|
020
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 11:40 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Meaghan Davis
|
|
93699
|
FYE
|
101
|
021
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 11:40 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Marla F Jorgensen
|
|
93714
|
FYE
|
101
|
022
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 11:40 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Tanja E Jacobsen
|
|
93751
|
FYE
|
101
|
023
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 11:40 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Michael J DiLena
|
|
93684
|
FYE
|
101
|
024
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Meaghan Davis
|
|
93721
|
FYE
|
101
|
025
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Ramon Gonzalez
|
|
93686
|
FYE
|
101
|
026
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Meaghan Davis
|
|
93700
|
FYE
|
101
|
027
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Christopher P Sorochin
|
|
93737
|
FYE
|
101
|
028
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. LaNina N Cooke
|
|
94251
|
FYE
|
101
|
029
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Qing Ai
|
|
93715
|
FYE
|
101
|
030
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Michael J DiLena
|
|
94253
|
FYE
|
101
|
031
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Tanja E Jacobsen
|
|
93722
|
FYE
|
101
|
032
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Margarita Rivera
|
|
93728
|
FYE
|
101
|
034
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer Gonder
|
|
93738
|
FYE
|
101
|
036
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Meaghan Davis
|
|
93706
|
FYE
|
101
|
037
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Jennifer Mignano-Brady
|
|
93716
|
FYE
|
101
|
039
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Sara Mir
|
|
93753
|
FYE
|
101
|
040
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Michael J DiLena
|
|
93724
|
FYE
|
101
|
042
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:00 pm - 03:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Jill R Silverman
|
|
93693
|
FYE
|
101
|
043
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:00 pm - 03:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Meaghan Davis
|
|
93703
|
FYE
|
101
|
044
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:00 pm - 03:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Fatoma Rad
|
|
93740
|
FYE
|
101
|
045
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:00 pm - 03:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Christopher P Sorochin
|
|
93746
|
FYE
|
101
|
046
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:00 pm - 03:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Michael J DiLena
|
|
93694
|
FYE
|
101
|
048
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
04:00 pm - 04:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Kathleen M Flynn
|
|
93747
|
FYE
|
101
|
049
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
04:00 pm - 04:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Jennifer R Osorio
|
|
94260
|
FYE
|
101
|
050
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
04:00 pm - 04:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
94261
|
FYE
|
101
|
051
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
04:00 pm - 04:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Chad A Lupinacci
|
|
94262
|
FYE
|
101
|
052
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
04:00 pm - 04:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Juan C Lopez
|
|
94263
|
FYE
|
101
|
053
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
04:00 pm - 04:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Fatoma Rad
|
|
94264
|
FYE
|
101
|
054
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
04:00 pm - 04:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Chad A Lupinacci
|
|
94250
|
FYE
|
101
|
055
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Shannon S Olivieri
|
|
93743
|
FYE
|
101
|
056
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 08:50 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Allison N Aldana
|
|
93691
|
FYE
|
101
|
057
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Carly M Tribull
|
|
93723
|
FYE
|
101
|
058
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:15 am
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Meaghan Davis
|
|
94272
|
FYE
|
101
|
P10
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
06:00 pm - 06:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Christina M Archipolo
|
|
94273
|
FYE
|
101
|
P11
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
06:00 pm - 06:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Anna Venturino
|
|
94274
|
FYE
|
101
|
P12
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
06:00 pm - 06:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Anna Venturino
|
|
94275
|
FYE
|
101
|
P13
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
06:00 pm - 06:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Inesa Mott
|
|
94276
|
FYE
|
101
|
P14
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
06:00 pm - 06:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Amanda K Cataldo
|
|
94277
|
FYE
|
101
|
P15
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
06:00 pm - 06:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Mahambe Toure
|
|
94271
|
FYE
|
101
|
PM0
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
06:00 pm - 06:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93695
|
FYE
|
101
|
PM1
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:00 pm - 05:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Laura McMullin
|
|
93732
|
FYE
|
101
|
PM2
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:00 pm - 05:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Chad A Lupinacci
|
|
93711
|
FYE
|
101
|
PM3
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:00 pm - 05:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Dr. Alicia L Cesar
|
|
93748
|
FYE
|
101
|
PM4
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:00 pm - 05:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Mahambe Toure
|
|
94266
|
FYE
|
101
|
PM5
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:00 pm - 05:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Christina M Sparacio
|
|
94267
|
FYE
|
101
|
PM6
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:00 pm - 05:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Chad A Lupinacci
|
|
94268
|
FYE
|
101
|
PM7
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:00 pm - 05:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Allison N Aldana
|
|
94269
|
FYE
|
101
|
PM8
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:00 pm - 05:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Lynne Biondo
|
|
94270
|
FYE
|
101
|
PM9
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
06:00 pm - 06:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Christina M Sparacio
|
|
94265
|
FYE
|
101
|
R01
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
04:00 pm - 04:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Celeste B Demby
|
|
93727
|
FYE
|
101
|
R02
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:15 am
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Rebecca M Haas
|
|
93709
|
FYE
|
101
|
R03
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:00 pm - 03:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Celeste B Demby
|
|
93692
|
FYE
|
101
|
R04
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Celeste B Demby
|
|
93708
|
FYE
|
101
|
R05
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Rebecca M Haas
|
|
93687
|
FYE
|
101
|
R06
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:00 pm - 03:50 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Rebecca M Haas
|
|
93730
|
FYE
|
101
|
R07
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:00 pm - 03:50 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Celeste B Demby
|
|
93701
|
FYE
|
101
|
R09
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
WHIT
|
159
|
|
Instructor:
Celeste B Demby
|
|
93685
|
FYE
|
101
|
R10
|
1.00
|
First Year Experience
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
119
|
|
Instructor:
Rebecca M Haas
|
History - (HIS)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
94204
|
HIS
|
114
|
HY1
|
3.00
|
Western Civilization I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
238
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Kathryn A Troy
|
|
94205
|
HIS
|
114
|
HY3
|
3.00
|
Western Civilization I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
326
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Michael McKenna
|
|
90505
|
HIS
|
114
|
J01
|
3.00
|
Western Civilization I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Marisa A Nicholson
|
|
90504
|
HIS
|
115
|
004
|
3.00
|
Western Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
NOLD
|
100
|
|
Instructor:
Michael F Pascale
|
|
90396
|
HIS
|
115
|
DE1
|
3.00
|
Western Civilization II*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
229
|
|
Instructor:
Dr. Michael Kaplan
|
|
93282
|
HIS
|
115
|
J01
|
3.00
|
Western Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Marisa A Nicholson
|
|
94009
|
HIS
|
117
|
004
|
3.00
|
World Civilization I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Christopher J Mauceri
|
|
92492
|
HIS
|
117
|
D01
|
3.00
|
World Civilization I*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
275
|
|
Instructor:
Melixa Abad Izquierdo
|
|
93794
|
HIS
|
117
|
D02
|
3.00
|
World Civilization I*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
131
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Melixa Abad Izquierdo
|
|
90509
|
HIS
|
117
|
J01
|
3.00
|
World Civilization I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Kathryn A Troy
|
|
91219
|
HIS
|
117
|
J02
|
3.00
|
World Civilization I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Michael McKenna
|
|
93793
|
HIS
|
117
|
PM1
|
3.00
|
World Civilization I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
John Hall
|
|
93434
|
HIS
|
118
|
001
|
3.00
|
World Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Michael J Galgano
|
|
93797
|
HIS
|
118
|
002
|
3.00
|
World Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Elisabeth L Capece
|
|
93798
|
HIS
|
118
|
003
|
3.00
|
World Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
326
|
|
Instructor:
Joshua J Donohue
|
|
93799
|
HIS
|
118
|
004
|
3.00
|
World Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
NOLD
|
101
|
|
Instructor:
Michael J Galgano
|
|
94217
|
HIS
|
118
|
005
|
3.00
|
World Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Instructor:
Michael F Pascale
|
|
90692
|
HIS
|
118
|
J01
|
3.00
|
World Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Dandan Chen
|
|
90511
|
HIS
|
118
|
J02
|
3.00
|
World Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Dandan Chen
|
|
94194
|
HIS
|
118
|
J03
|
3.00
|
World Civilization II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Philip J Katz
|
|
92633
|
HIS
|
121
|
001
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
320
|
|
Instructor:
Christopher J Mauceri
|
|
93243
|
HIS
|
121
|
002
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
168
|
|
Instructor:
Dr. Kelly K Ronayne
|
|
90498
|
HIS
|
121
|
003
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
NOLD
|
100
|
|
Instructor:
Jordan R Marsh
|
|
90445
|
HIS
|
121
|
005
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
326
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Kelly K Ronayne
|
|
90495
|
HIS
|
121
|
006
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Christopher J Mauceri
|
|
90497
|
HIS
|
121
|
HY1
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Michael McKenna
|
|
90898
|
HIS
|
121
|
HY2
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
124A
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Michael Kaplan
|
|
90432
|
HIS
|
121
|
J01
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Philip J Katz
|
|
91255
|
HIS
|
121
|
J02
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Kathryn A Troy
|
|
90670
|
HIS
|
121
|
J03
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Dean J Guarnaschelli
|
|
90433
|
HIS
|
121
|
PM1
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
239
|
|
Instructor:
John Hall
|
|
94388
|
HIS
|
122
|
001
|
3.00
|
U.S. History Since Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
238
|
|
Instructor:
Jordan R Marsh
|
|
90501
|
HIS
|
122
|
005
|
3.00
|
U.S. History Since Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Dr. Kelly K Ronayne
|
|
90435
|
HIS
|
122
|
006
|
3.00
|
U.S. History Since Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
321
|
|
Instructor:
Jordan R Marsh
|
|
90502
|
HIS
|
122
|
007
|
3.00
|
U.S. History Since Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
326
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Dr. Kelly K Ronayne
|
|
90434
|
HIS
|
122
|
009
|
3.00
|
U.S. History Since Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Michael F Pascale
|
|
90503
|
HIS
|
122
|
DH1
|
3.00
|
U.S. History since Reconstr*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
227
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Stephen Patnode
|
|
90319
|
HIS
|
122
|
DJ1
|
3.00
|
U.S.History since Reconstr*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Stephen Patnode
|
|
94291
|
HIS
|
122
|
FY3
|
3.00
|
U.S. History since Reconstr*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Stephen Patnode
|
|
91119
|
HIS
|
122
|
HY2
|
3.00
|
U.S. History Since Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
222
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Frank Mann
|
|
90499
|
HIS
|
122
|
J02
|
3.00
|
U.S.History since Reconstr
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Marisa A Nicholson
|
|
90500
|
HIS
|
122
|
J03
|
3.00
|
U.S. History Since Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Philip J Katz
|
|
90436
|
HIS
|
122
|
PM1
|
3.00
|
U.S. History Since Reconstruction
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Joseph V Moresky
|
|
91442
|
HIS
|
127
|
DJ1
|
3.00
|
Sports in American History*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Larry K Menna
|
|
93800
|
HIS
|
127
|
DJ2
|
3.00
|
Sports in American History*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Larry K Menna
|
|
93918
|
HIS
|
131
|
DPM
|
3.00
|
AfricanAmer HistorySince1865*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
326
|
|
Instructor:
Dr. Thomas J Ward
|
|
94281
|
HIS
|
132
|
D01
|
3.00
|
Myth of American Melting Pot*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
321
|
|
Instructor:
Dr. Kelly K Ronayne
|
|
94255
|
HIS
|
160
|
DH1
|
3.00
|
Exploit/Sexploit World HIS *D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
124A
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Timothy A Nicholson
|
|
91038
|
HIS
|
212
|
001
|
3.00
|
Modern World
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Michael J Galgano
|
|
90991
|
HIS
|
212
|
HY1
|
3.00
|
Modern World
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
242
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Michael Kaplan
|
|
90920
|
HIS
|
212
|
J01
|
3.00
|
Modern World
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Frank Mann
|
|
94299
|
HIS
|
213
|
HY1
|
3.00
|
Peoples and Cultures of Asia
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
221
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Dandan Chen
|
|
94300
|
HIS
|
217
|
J01
|
3.00
|
From ConstantinetoColumbus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Timothy A Nicholson
|
|
94293
|
HIS
|
233
|
DH1
|
3.00
|
Comparative Religion/Culture*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
T101
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Robert Saunders
|
|
94292
|
HIS
|
281
|
AL1
|
3.00
|
Modern Latin America*AL
|
|
AECE
COCE
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
275
|
|
Instructor:
Melixa Abad Izquierdo
|
|
94280
|
HIS
|
314
|
001
|
3.00
|
History of Modern Mexico
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Melixa Abad Izquierdo
|
|
94256
|
HIS
|
318
|
001
|
3.00
|
Israel: A History of the Jewish State
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Frank Mann
|
|
94193
|
HIS
|
322
|
HY1
|
3.00
|
American History through Film
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
156
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Larry K Menna
|
|
91444
|
HIS
|
341
|
J01
|
3.00
|
Terrorism and the Modern World
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Robert Saunders
|
|
92998
|
HIS
|
341
|
J02
|
3.00
|
Terrorism and the Modern World
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Robert Saunders
|
|
93858
|
HIS
|
344
|
HY1
|
3.00
|
Sports History Since 1945
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
326
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Larry K Menna
|
|
94195
|
HIS
|
365
|
J01
|
3.00
|
Public History
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Stephen Patnode
|
Mechanical Engineering Tech - (MET)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
94191
|
MET
|
105L
|
001
|
1.00
|
Technical Drawing and CAD Lab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:10 am - 10:50 am
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Dr. Gonca Altuger-Genc
|
|
91271
|
MET
|
105L
|
003
|
1.00
|
Technical Drawing and CAD Lab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Dr. Yeong Ryu
|
|
92566
|
MET
|
105L
|
PM1
|
1.00
|
Technical Drawing and CAD Lab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Joseph A Valenti
|
|
94404
|
MET
|
105L
|
PM2
|
1.00
|
Technical Drawing and CAD Lab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Dr. James J Garofalo
|
|
92568
|
MET
|
109L
|
001
|
0.00
|
Computer Program & Applications (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
02:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Sharon Huang
|
|
90700
|
MET
|
109L
|
002
|
0.00
|
Computer Program & Applications (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
02:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Steven J Sandler
|
|
94406
|
MET
|
109L
|
003
|
0.00
|
Computer Program & Applications (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
02:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Sean M Hardick
|
|
92567
|
MET
|
109T
|
001
|
2.00
|
Computer Programming and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Sharon Huang
|
|
90699
|
MET
|
109T
|
002
|
2.00
|
Computer Programming and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Steven J Sandler
|
|
94405
|
MET
|
109T
|
003
|
2.00
|
Computer Programming and Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Sean M Hardick
|
|
91056
|
MET
|
117L
|
001
|
0.00
|
Manufacturing Processes (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:25 am - 01:05 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Sean M Hardick
|
|
90943
|
MET
|
117L
|
002
|
0.00
|
Manufacturing Processes (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:25 am - 01:05 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Daniel H Parks
|
|
90602
|
MET
|
117L
|
003
|
0.00
|
Manufacturing Processes (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
02:40 pm - 05:20 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Robert Seyler
|
|
92585
|
MET
|
117L
|
004
|
0.00
|
Manufacturing Processes (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
02:40 pm - 05:20 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Robert Seyler
|
|
91156
|
MET
|
117L
|
PTE
|
0.00
|
Manufacturing Processes (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
02:40 pm - 05:20 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Daniel H Parks
|
|
91055
|
MET
|
117T
|
001
|
2.00
|
Manufacturing Process
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 10:15 am
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Sean M Hardick
|
|
90942
|
MET
|
117T
|
002
|
2.00
|
Manufacturing Process
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:15 am
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Daniel H Parks
|
|
90601
|
MET
|
117T
|
003
|
2.00
|
Manufacturing Process
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Robert Seyler
|
|
92584
|
MET
|
117T
|
004
|
2.00
|
Manufacturing Process
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Robert Seyler
|
|
91155
|
MET
|
117T
|
PTE
|
2.00
|
Manufacturing Process
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Daniel H Parks
|
|
93001
|
MET
|
127L
|
001
|
0.00
|
Adv Manufacturing ProcessesLab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:25 am - 01:05 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Dr. Alireza Dalili
|
|
90979
|
MET
|
127L
|
PM1
|
0.00
|
Adv Manufacturing ProcessesLab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
06:55 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Sean M Hardick
|
|
93002
|
MET
|
127T
|
001
|
2.00
|
Advanced Manufacturing Processes
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 10:15 am
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Dr. Alireza Dalili
|
|
90978
|
MET
|
127T
|
PM1
|
2.00
|
Advanced Manufacturing Processes
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 06:45 pm
|
LUPT
|
181
|
|
Instructor:
Sean M Hardick
|
|
94134
|
MET
|
150L
|
J01
|
0.00
|
Solid Modeling Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Daniel J Weinman
|
|
91580
|
MET
|
150L
|
PM1
|
0.00
|
Solid Modeling Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
06:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Daniel J Weinman
|
|
94135
|
MET
|
150T
|
J01
|
2.00
|
Solid Modeling
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Daniel J Weinman
|
|
91579
|
MET
|
150T
|
PM1
|
2.00
|
Solid Modeling
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 06:45 pm
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Daniel J Weinman
|
|
91032
|
MET
|
201L
|
001
|
0.00
|
Statics (Laboratory)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
11:15 am - 01:05 pm
|
LUPT
|
113
|
|
Instructor:
Dr. Yeong Ryu
|
|
93290
|
MET
|
201L
|
003
|
0.00
|
Statics (Laboratory)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:10 am - 10:50 am
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Dr. Yeong Ryu
|
|
90949
|
MET
|
201L
|
PM1
|
0.00
|
Statics (Laboratory)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Minh H Le
|
|
91031
|
MET
|
201T
|
002
|
3.00
|
Statics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
113
|
|
Instructor:
Dr. Yeong Ryu
|
|
93289
|
MET
|
201T
|
003
|
3.00
|
Statics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:10 am - 10:50 am
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Dr. Yeong Ryu
|
|
90950
|
MET
|
201T
|
PM1
|
3.00
|
Statics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Minh H Le
|
|
93009
|
MET
|
205L
|
002
|
0.00
|
Material Science Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
11:15 am - 01:05 pm
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Gozde Ustuner
|
|
93005
|
MET
|
205L
|
PM1
|
0.00
|
Material Science Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Melissa A Pizzonia
|
|
93007
|
MET
|
205T
|
002
|
3.00
|
Material Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Gozde Ustuner
|
|
93003
|
MET
|
205T
|
PM1
|
3.00
|
Material Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Melissa A Pizzonia
|
|
93012
|
MET
|
206L
|
002
|
0.00
|
Strength of Materials (Laboratory)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
02:05 pm - 03:55 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Dr. Hamidreza R Ghadyani
|
|
90603
|
MET
|
206L
|
PM1
|
0.00
|
Strength of Materials (Laboratory)
|
Eve
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Dr. James J Garofalo
|
|
93014
|
MET
|
206T
|
002
|
3.00
|
Strength of Materials
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:55 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Dr. Hamidreza R Ghadyani
|
|
90814
|
MET
|
206T
|
PM1
|
3.00
|
Strength of Materials
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Dr. James J Garofalo
|
|
93645
|
MET
|
207L
|
PM1
|
0.00
|
Tool Design (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Anthony L DiBono
|
|
93023
|
MET
|
207L
|
PM2
|
0.00
|
Tool Design (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Zhou Zhang
|
|
91322
|
MET
|
207L
|
PM3
|
0.00
|
Tool Design (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Zhou Zhang
|
|
93646
|
MET
|
207T
|
PM1
|
3.00
|
Tool Design
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Anthony L DiBono
|
|
93017
|
MET
|
207T
|
PM2
|
3.00
|
Tool Design
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Zhou Zhang
|
|
91321
|
MET
|
207T
|
PM3
|
3.00
|
Tool Design
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Zhou Zhang
|
|
93025
|
MET
|
212
|
001
|
3.00
|
Applied Fluid Mechanics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
190
|
|
Instructor:
Dr. Gonca Altuger-Genc
|
|
90191
|
MET
|
212
|
PM1
|
3.00
|
Applied Fluid Mechanics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Wenhai Li
|
|
93021
|
MET
|
230L
|
001
|
0.00
|
Electrical Principles (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Dr. Alireza Dalili
|
|
93647
|
MET
|
230L
|
002
|
0.00
|
Electrical Principles (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Dr. Yeong Ryu
|
|
93019
|
MET
|
230T
|
001
|
3.00
|
Electrical Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Alireza Dalili
|
|
93648
|
MET
|
230T
|
002
|
3.00
|
Electrical Principles
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Yeong Ryu
|
|
90948
|
MET
|
252L
|
001
|
0.00
|
Quality Control(Metrology)Lab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:40 pm - 05:20 pm
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Daniel H Parks
|
|
91159
|
MET
|
252L
|
PM1
|
0.00
|
Quality Control(Metrology)Lab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Joseph R Gauthier
|
|
90816
|
MET
|
252L
|
PM2
|
0.00
|
Quality Control(Metrology)Lab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Joseph A Valenti
|
|
90947
|
MET
|
252T
|
001
|
3.00
|
Quality Control (Metrology)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Daniel H Parks
|
|
91158
|
MET
|
252T
|
PM1
|
3.00
|
Quality Control (Metrology)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Joseph R Gauthier
|
|
90815
|
MET
|
252T
|
PM2
|
3.00
|
Quality Control (Metrology)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Joseph A Valenti
|
|
93650
|
MET
|
302
|
002
|
3.00
|
Dynamics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Dr. Gonca Altuger-Genc
|
|
91576
|
MET
|
302
|
PM1
|
3.00
|
Dynamics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Kevin Dusling
|
|
90605
|
MET
|
307L
|
PM1
|
0.00
|
Electromechanical Control Systems (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
|
|
93913
|
MET
|
307L
|
PM2
|
0.00
|
Electromechanical Control Systems (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
07:45 pm - 09:35 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Shane Charumaneeroj
|
|
90604
|
MET
|
307T
|
PM1
|
3.00
|
Electromechanical Control Sys
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
|
|
93912
|
MET
|
307T
|
PM2
|
3.00
|
Electromechanical Control Sys
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Shane Charumaneeroj
|
|
90607
|
MET
|
308L
|
001
|
0.00
|
Machine & Product Design (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Khosro Shirvani
|
|
93651
|
MET
|
308L
|
002
|
0.00
|
Machine & Product Design (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Dr. Hamidreza R Ghadyani
|
|
90606
|
MET
|
308T
|
001
|
3.00
|
Machine and Product Design
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Dr. Khosro Shirvani
|
|
93652
|
MET
|
308T
|
002
|
3.00
|
Machine and Product Design
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Hamidreza R Ghadyani
|
|
90872
|
MET
|
314
|
001
|
3.00
|
Applied Thermodynamics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
|
|
93653
|
MET
|
314
|
002
|
3.00
|
Applied Thermodynamics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Sean M Hardick
|
|
90352
|
MET
|
351
|
PM1
|
3.00
|
Computer Aided Manufacturing (CAM)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
John Bussani
|
|
91269
|
MET
|
400L
|
001
|
0.00
|
Computer Aided Engineering Laboratory
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Dr. Hazem Tawfik
|
|
93654
|
MET
|
400L
|
002
|
0.00
|
Computer Aided Engineering Laboratory
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:40 pm - 05:20 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
|
|
91268
|
MET
|
400T
|
001
|
3.00
|
Computer Aided Engineering
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
11:15 am - 01:05 pm
|
LUPT
|
194
|
|
Instructor:
Dr. Hazem Tawfik
|
|
93655
|
MET
|
400T
|
002
|
3.00
|
Computer Aided Engineering
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
|
|
90609
|
MET
|
406L
|
001
|
0.00
|
Electronic Packaging Applicati
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
11:15 am - 01:05 pm
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Dr. Wenhai Li
|
|
93656
|
MET
|
406L
|
002
|
0.00
|
Electronic Packaging Applicati
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:40 pm - 05:20 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Zhou Zhang
|
|
90608
|
MET
|
406T
|
001
|
3.00
|
Electronic Packaging Applications
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
161
|
|
Instructor:
Dr. Wenhai Li
|
|
93657
|
MET
|
406T
|
002
|
3.00
|
Electronic Packaging Applications
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
165
|
|
Instructor:
Zhou Zhang
|
|
93979
|
MET
|
410W
|
AL1
|
3.00
|
Sr Project-Writ Intensive*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:45 pm
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Gonca Altuger-Genc
|
|
93982
|
MET
|
410W
|
AL2
|
3.00
|
Sr Project-Writ Intensive*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:30 pm - 05:00 pm
|
LUPT
|
119
|
|
Instructor:
Dr. Wenhai Li
|
|
94373
|
MET
|
410W
|
AL3
|
3.00
|
Sr Project-Writ Intensive*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Hazem Tawfik
|
|
91005
|
MET
|
410W
|
AL4
|
3.00
|
Sr Project-Writ Intsve *AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
04:00 pm - 05:30 pm
|
LUPT
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Khosro Shirvani
|
|
94368
|
MET
|
410W
|
AL5
|
3.00
|
Sr Project-Writ Intensive*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
|
|
90862
|
MET
|
411
|
001
|
3.00
|
Applied Heat Transfer
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
113
|
|
Instructor:
Sean M Hardick
|
|
91274
|
MET
|
411
|
PM1
|
3.00
|
Applied Heat Transfer
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Sean M Hardick
|
|
91270
|
MET
|
415L
|
001
|
0.00
|
Robotics (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:40 pm - 05:20 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Dr. Hamidreza R Ghadyani
|
|
90698
|
MET
|
415L
|
002
|
0.00
|
Robotics (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
11:15 am - 01:05 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Dr. Hazem Tawfik
|
|
90980
|
MET
|
415T
|
001
|
3.00
|
Robotics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Dr. Hamidreza R Ghadyani
|
|
90697
|
MET
|
415T
|
002
|
3.00
|
Robotics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
124B
|
|
Instructor:
Dr. Hazem Tawfik
|
Mathematics - (MTH)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90193
|
MTH
|
015
|
001
|
4.00
|
Elements of Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
BUSC
|
121A
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:15 am
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Susan H Abramowitz
|
|
93983
|
MTH
|
015
|
002
|
4.00
|
Elements of Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
NOLD
|
100
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 08:50 am
|
NOLD
|
100
|
|
Instructor:
Shima S Debnath
|
|
93380
|
MTH
|
015
|
003
|
4.00
|
Elements of Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
322
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 11:40 am
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Volvick J Osse
|
|
94385
|
MTH
|
015
|
004
|
4.00
|
Elements of Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 03:55 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Richard Pollard
|
|
90194
|
MTH
|
015
|
PM1
|
4.00
|
Elements of Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Volvick J Osse
|
|
94004
|
MTH
|
015
|
PM2
|
4.00
|
Elements of Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:30 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
T101
|
|
Instructor:
Leonard Horowitz
|
|
90195
|
MTH
|
103
|
001
|
3.00
|
Sets, Probability and Logic
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
326
|
|
Instructor:
Dr. Donna M D'Ambrosio
|
|
90197
|
MTH
|
107
|
001
|
3.00
|
Introduction to Mathematical Ideas
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
William C Thompson
|
|
90198
|
MTH
|
107
|
002
|
3.00
|
Introduction to Mathematical Ideas
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Mahdieh Alizadeh
|
|
90196
|
MTH
|
107
|
003
|
3.00
|
Introduction to Mathematical Ideas
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
NOLD
|
100
|
|
Instructor:
John Drivas
|
|
90833
|
MTH
|
107
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Mathematical Ideas
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Donald R Coscia
|
|
90201
|
MTH
|
110
|
001
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Instructor:
Linda J Barahal Norman
|
|
90206
|
MTH
|
110
|
003
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Jun Fei
|
|
90211
|
MTH
|
110
|
004
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Sep 07, 2024
|
Nov 16, 2024
|
S
|
09:00 am - 11:40 am
|
GLSN
|
104
|
|
Instructor:
Kevin T Maritato
|
|
90372
|
MTH
|
110
|
005
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
Dr. Donna M D'Ambrosio
|
|
90529
|
MTH
|
110
|
006
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
NOLD
|
102
|
|
Instructor:
Dr. Chunhui Yu
|
|
94090
|
MTH
|
110
|
007
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 10:40 am
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Richard J Freda
|
|
90673
|
MTH
|
110
|
008
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Dr. Barry E Kahn
|
|
91420
|
MTH
|
110
|
009
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
NOLD
|
102
|
|
Instructor:
Dr. Barry E Kahn
|
|
90199
|
MTH
|
110
|
010
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
Vincent Parisi
|
|
90200
|
MTH
|
110
|
011
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
NOLD
|
102
|
|
Instructor:
Dr. Bruce C Waldner
|
|
90203
|
MTH
|
110
|
012
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
121B
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Instructor:
Alexander Nektaredes
|
|
94344
|
MTH
|
110
|
013
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
131
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
239
|
|
Instructor:
Laura Benvenuto
|
|
90205
|
MTH
|
110
|
014
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
131
|
|
Instructor:
Dr. Reza Mollapourasl
|
|
90207
|
MTH
|
110
|
015
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Mahdieh Alizadeh
|
|
90387
|
MTH
|
110
|
017
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
NOLD
|
101
|
|
Instructor:
Volvick J Osse
|
|
90209
|
MTH
|
110
|
018
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
T101
|
|
Instructor:
Dr. Mahdieh Alizadeh
|
|
90212
|
MTH
|
110
|
J01
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Richard J Freda
|
|
91224
|
MTH
|
110
|
J02
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Richard J Freda
|
|
90208
|
MTH
|
110
|
J03
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Margaret Massone
|
|
90316
|
MTH
|
110
|
J04
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Kevin A Ahrendt
|
|
94208
|
MTH
|
110
|
J05
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Reza Mollapourasl
|
|
90542
|
MTH
|
110
|
PM2
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Dr. Safwan Akbik
|
|
90704
|
MTH
|
110
|
PM4
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Shima S Debnath
|
|
90756
|
MTH
|
110
|
RA1
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
NOLD
|
100
|
|
Instructor:
Linda J Barahal Norman
|
|
90314
|
MTH
|
110
|
RA2
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
168
|
|
Instructor:
Andrew A Chiriac
|
|
90528
|
MTH
|
116
|
002
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
321
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 08:50 am
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Kevin T Maritato
|
|
90534
|
MTH
|
116
|
003
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 08:50 am
|
GLSN
|
L111
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
320
|
|
Instructor:
Dr. Alex Kodess
|
|
90666
|
MTH
|
116
|
004
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
03:05 pm - 03:55 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Andrew A Chiriac
|
|
90213
|
MTH
|
116
|
005
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
223
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 11:40 am
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Alexander Nektaredes
|
|
90215
|
MTH
|
116
|
006
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
L100
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
218
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 10:15 am
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
Vincent Parisi
|
|
90216
|
MTH
|
116
|
007
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
03:05 pm - 03:55 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
William C Thompson
|
|
90217
|
MTH
|
116
|
008
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
227
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
222
|
|
Instructor:
William C Thompson
|
|
94084
|
MTH
|
116
|
009
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
222
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 08:50 am
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90532
|
MTH
|
116
|
010
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
BUSC
|
218
|
|
Instructor:
Linda J Barahal Norman
|
|
90537
|
MTH
|
116
|
011
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
03:05 pm - 03:55 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Arshad Imam
|
|
94022
|
MTH
|
116
|
013
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Arshad Imam
|
|
90329
|
MTH
|
116
|
J01
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Margaret K Roman
|
|
94088
|
MTH
|
116
|
J02
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Margaret K Roman
|
|
94209
|
MTH
|
116
|
J03
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Susan H Abramowitz
|
|
90218
|
MTH
|
116
|
PM1
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Instructor:
Shima S Debnath
|
|
91117
|
MTH
|
116
|
PM2
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
Dr. Safwan Akbik
|
|
90298
|
MTH
|
117
|
001
|
4.00
|
Precalculus with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
HALE
|
222
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:15 am
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Margaret Massone
|
|
90317
|
MTH
|
117
|
002
|
4.00
|
Precalculus with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Instructor:
Margaret Massone
|
|
90360
|
MTH
|
117
|
PM1
|
4.00
|
Precalculus with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Leonard Horowitz
|
|
90221
|
MTH
|
129
|
001
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
315
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 08:50 am
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Janet B Emproto
|
|
90533
|
MTH
|
129
|
003
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
229
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
229
|
|
Instructor:
Dr. Reza Mollapourasl
|
|
91332
|
MTH
|
129
|
004
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
NOLD
|
101
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 10:15 am
|
NOLD
|
101
|
|
Instructor:
Janet B Emproto
|
|
90219
|
MTH
|
129
|
005
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
NOLD
|
102
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
08:00 am - 08:50 am
|
NOLD
|
102
|
|
Instructor:
Margaret Massone
|
|
90224
|
MTH
|
129
|
007
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
322
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 11:40 am
|
GLSN
|
322
|
|
Instructor:
Joanna D Ostrowski
|
|
90225
|
MTH
|
129
|
008
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
235
|
|
Instructor:
John Drivas
|
|
91343
|
MTH
|
129
|
009
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
218
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
223
|
|
Instructor:
Joanna D Ostrowski
|
|
91421
|
MTH
|
129
|
010
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
HALE
|
222
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 11:40 am
|
GLSN
|
222
|
|
Instructor:
Dr. Chunhui Yu
|
|
90227
|
MTH
|
129
|
016
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
04:30 pm - 05:20 pm
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
David D Phillips
|
|
90667
|
MTH
|
129
|
017
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 03:55 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
Richard Gustavson
|
|
91094
|
MTH
|
129
|
J01
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Donald R Coscia
|
|
90220
|
MTH
|
129
|
J02
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Svetlana N Tlupova
|
|
93763
|
MTH
|
129
|
J03
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ahmad M Alzaghal
|
|
90222
|
MTH
|
129
|
J04
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Alex Kodess
|
|
90229
|
MTH
|
129
|
PM2
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
GLSN
|
238
|
|
Instructor:
David D Phillips
|
|
90230
|
MTH
|
129
|
PM3
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Richard Pollard
|
|
90226
|
MTH
|
129
|
RA1
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
NOLD
|
102
|
|
Instructor:
Laura Benvenuto
|
|
91170
|
MTH
|
129
|
RA2
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:25 am - 09:15 am
|
GLSN
|
231
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Laura Benvenuto
|
|
90232
|
MTH
|
130
|
001
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 08:50 am
|
GLSN
|
123
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Steven M Rosenthal
|
|
93981
|
MTH
|
130
|
002
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
242
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
L100
|
|
Instructor:
Dr. Douglas E Johnston
|
|
90234
|
MTH
|
130
|
003
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Instructor:
Richard Gustavson
|
|
90781
|
MTH
|
130
|
006
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
04:30 pm - 05:20 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
John T Kosak
|
|
90233
|
MTH
|
130
|
007
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Instructor:
Richard Gustavson
|
|
90313
|
MTH
|
130
|
008
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
L100
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
08:00 am - 08:50 am
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Dr. Douglas E Johnston
|
|
91123
|
MTH
|
130
|
009
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
BUSC
|
121B
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
John Drivas
|
|
90365
|
MTH
|
130
|
HY1
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Yajun Yang
|
|
91310
|
MTH
|
130
|
J01
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Yajun Yang
|
|
90235
|
MTH
|
130
|
PM1
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Andrew A Chiriac
|
|
90237
|
MTH
|
150
|
002
|
4.00
|
Calculus I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Dr. Szu-Pei P Fu
|
|
94086
|
MTH
|
150
|
003
|
4.00
|
Calculus I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Instructor:
Dr. Alex Kodess
|
|
91118
|
MTH
|
151
|
002
|
4.00
|
Calculus II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
BUSC
|
121B
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 03:55 pm
|
BUSC
|
121A
|
|
Instructor:
Dr. Szu-Pei P Fu
|
|
90238
|
MTH
|
151
|
PM1
|
4.00
|
Calculus II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:35 pm
|
GLSN
|
229
|
|
Instructor:
Dr. Ahmad M Alzaghal
|
|
90239
|
MTH
|
236
|
001
|
3.00
|
Calculus II with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Loucas Chrysafi
|
|
90328
|
MTH
|
236
|
002
|
3.00
|
Calculus II with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Loucas Chrysafi
|
|
92553
|
MTH
|
236
|
003
|
3.00
|
Calculus II with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Reza Mollapourasl
|
|
92619
|
MTH
|
236
|
J01
|
3.00
|
Calculus II with Applications
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Chunhui Yu
|
|
90240
|
MTH
|
245
|
001
|
3.00
|
Linear Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
320
|
|
Instructor:
Dr. Svetlana N Tlupova
|
|
90318
|
MTH
|
245
|
002
|
3.00
|
Linear Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Loucas Chrysafi
|
|
91147
|
MTH
|
245
|
003
|
3.00
|
Linear Algebra
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Loucas Chrysafi
|
|
90459
|
MTH
|
246
|
001
|
3.00
|
Introduction to Financial Mathematics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Chunhui Yu
|
|
90994
|
MTH
|
250
|
001
|
3.00
|
Graph Theory and Combinatorics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
326
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90241
|
MTH
|
252
|
001
|
4.00
|
Calculus III
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Dr. Svetlana N Tlupova
|
|
94085
|
MTH
|
290
|
002
|
3.00
|
Methods of Proof in Advanced Mathematics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
320
|
|
Instructor:
Dr. Worku T Bitew
|
|
94207
|
MTH
|
315W
|
001
|
3.00
|
History of Mathematics (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
Dr. Agnes Kalemaris
|
|
91146
|
MTH
|
322
|
001
|
3.00
|
Advanced Mathematical Analysis
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Agnes Kalemaris
|
|
94219
|
MTH
|
360
|
001
|
3.00
|
Applied Probability and Statistics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
WHIT
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Ahmad M Alzaghal
|
|
94224
|
MTH
|
360
|
002
|
3.00
|
Applied Probability and Statistics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Douglas E Johnston
|
|
92555
|
MTH
|
390
|
001
|
3.00
|
Methods in Operations Research
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Instructor:
Dr. Jun Fei
|
|
90243
|
MTH
|
390
|
HY1
|
3.00
|
Methods in Operations Research
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
242
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Kevin A Ahrendt
|
|
90242
|
MTH
|
390
|
PM1
|
3.00
|
Methods in Operations Research
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Instructor:
Richard Pollard
|
|
94372
|
MTH
|
405
|
IND
|
3.00
|
Seminar in Applied Mathematics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Alex Kodess
|
|
93865
|
MTH
|
422
|
001
|
3.00
|
Numerical Methods
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
245
|
|
Instructor:
Dr. Szu-Pei P Fu
|
|
91422
|
MTH
|
446
|
001
|
3.00
|
Financial Engineering
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
B19
|
|
Instructor:
Dr. Douglas E Johnston
|
Nutrition Science - (NTR)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
91300
|
NTR
|
110
|
001
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Dr. Dion A Visconti
|
|
93407
|
NTR
|
110
|
001
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Jeff Poplarski
|
|
91301
|
NTR
|
110
|
002
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Dianne M Nagler
|
|
91302
|
NTR
|
110
|
003
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
BUSC
|
221
|
|
Instructor:
Dr. Jeff Poplarski
|
|
91424
|
NTR
|
110
|
004
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Dr. Jill R Silverman
|
|
91425
|
NTR
|
110
|
005
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Kerry Keegan
|
|
91428
|
NTR
|
110
|
006
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
HALE
|
222
|
|
Instructor:
Dianne M Nagler
|
|
91429
|
NTR
|
110
|
007
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
239
|
|
Instructor:
MaryEllen Grimes
|
|
91430
|
NTR
|
110
|
008
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Kerry Keegan
|
|
91431
|
NTR
|
110
|
009
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
320
|
|
Instructor:
Stephanie L Gillett
|
|
93890
|
NTR
|
110
|
010
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
161
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Stephanie L Gillett
|
|
91427
|
NTR
|
110
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Joseph T Martone
|
|
91426
|
NTR
|
110
|
J02
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Janine Grant
|
|
91433
|
NTR
|
110
|
J03
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Janine Grant
|
|
91432
|
NTR
|
110
|
J04
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Corinne L Gress
|
|
91436
|
NTR
|
110
|
J05
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Alexandra P Blydenburgh
|
|
92640
|
NTR
|
110
|
J06
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Stefan T Tafrov
|
|
92646
|
NTR
|
110
|
J07
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Catherine M York
|
|
93193
|
NTR
|
110
|
J08
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Alexandra P Blydenburgh
|
|
91434
|
NTR
|
110
|
J09
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
MaryEllen Grimes
|
|
91435
|
NTR
|
110
|
J10
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Janine Grant
|
|
94000
|
NTR
|
110
|
J11
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Amanda A Harb
|
|
93312
|
NTR
|
110
|
J12
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Catherine M York
|
|
94324
|
NTR
|
110
|
J13
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Kasey A Ryman
|
|
94325
|
NTR
|
110
|
J14
|
3.00
|
Introduction to Nutrition Science
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Kasey A Ryman
|
|
91452
|
NTR
|
305
|
001
|
3.00
|
Weight Management & Obesity
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
NOLD
|
100
|
|
Instructor:
Dr. Jill R Silverman
|
|
93168
|
NTR
|
305
|
002
|
3.00
|
Weight Management & Obesity
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Amanda A Harb
|
|
91294
|
NTR
|
310
|
001
|
3.00
|
Food Service Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
L108
|
|
Instructor:
Stephanie L Gillett
|
|
94391
|
NTR
|
310
|
002
|
3.00
|
Food Service Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
113
|
|
Instructor:
Dr. Jack R Thomas
|
|
91299
|
NTR
|
320L
|
001
|
0.00
|
Medical Nutrition Therapy Lab
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Lisa M Fiore
|
|
94376
|
NTR
|
320L
|
002
|
0.00
|
Medical Nutrition Therapy Lab
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
113
|
|
Instructor:
Erin E Lettieri
|
|
91298
|
NTR
|
320T
|
001
|
4.00
|
Medical Nutrition Therapy
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Instructor:
Lisa M Fiore
|
|
94375
|
NTR
|
320T
|
002
|
4.00
|
Medical Nutrition Therapy
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
235
|
|
Instructor:
Erin E Lettieri
|
|
93353
|
NTR
|
330L
|
001
|
0.00
|
Food Microbiology Laboratory
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
137
|
|
Instructor:
Dr. Jack R Thomas
|
|
94393
|
NTR
|
330L
|
002
|
0.00
|
Food Microbiology Laboratory
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
137
|
|
Instructor:
Stephanie L Gillett
|
|
93352
|
NTR
|
330T
|
001
|
4.00
|
Food Microbiology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
NOLD
|
101
|
|
Instructor:
Stephanie L Gillett
|
|
94392
|
NTR
|
330T
|
002
|
4.00
|
Food Microbiology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
113
|
|
Instructor:
Kelly A Brock
|
|
92548
|
NTR
|
340W
|
001
|
3.00
|
Nutrition CommunicationWrtg In
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
222
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
121B
|
|
Instructor:
Kelly A Brock
|
|
91454
|
NTR
|
365
|
001
|
3.00
|
Sports Nutrition
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
124A
|
|
Instructor:
Kelly A Brock
|
|
93965
|
NTR
|
365
|
002
|
3.00
|
Sports Nutrition
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
115
|
|
Instructor:
Dr. Amanda A Harb
|
|
91453
|
NTR
|
410
|
001
|
3.00
|
Macronutrient Metabolism
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
BUSC
|
215
|
|
Instructor:
Dr. Jill R Silverman
|
|
91456
|
NTR
|
420
|
AL1
|
3.00
|
Community Nutrition *AL
|
Upper Division
|
ACCS
ACPR
ACSL
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
126
|
|
Instructor:
Dr. Amanda A Harb
|
|
92508
|
NTR
|
450
|
001
|
3.00
|
Research Methods in Nutrition Sciences
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
124A
|
|
Instructor:
Kelly A Brock
|
Nursing - (NUR)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90798
|
NUR
|
100L
|
A01
|
0.00
|
Health Assessment (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:00 am - 12:50 pm
|
GLSN
|
304
|
|
Instructor:
Dr. Nancy J Maggio
|
|
90244
|
NUR
|
100L
|
A02
|
0.00
|
Health Assessment (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:00 am - 12:50 pm
|
GLSN
|
302
|
|
Instructor:
Dr. Susan Barrett Landau
|
|
90245
|
NUR
|
100L
|
A03
|
0.00
|
Health Assessment (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:00 am - 12:50 pm
|
GLSN
|
306
|
|
Instructor:
Lynn E Johnson
|
|
91374
|
NUR
|
100L
|
B01
|
0.00
|
Health Assessment (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 04:30 pm
|
GLSN
|
304
|
|
Instructor:
Vidya C Chan
|
|
91375
|
NUR
|
100L
|
B02
|
0.00
|
Health Assessment (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 04:30 pm
|
GLSN
|
302
|
|
Instructor:
Dr. Nancy J Maggio
|
|
91376
|
NUR
|
100L
|
B03
|
0.00
|
Health Assessment (Lab)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 04:30 pm
|
GLSN
|
306
|
|
Instructor:
Dr. Susan Barrett Landau
|
|
90799
|
NUR
|
100T
|
A01
|
3.00
|
Health Assessment
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 12:40 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Instructor:
Vidya C Chan
|
|
91377
|
NUR
|
100T
|
B01
|
3.00
|
Health Assessment
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 09:50 am
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Dr. Nancy J Maggio
|
|
93057
|
NUR
|
114H
|
GS2
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Kymberly M Harvell
|
|
93891
|
NUR
|
114H
|
GS3
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Albert J Garcia
|
|
91612
|
NUR
|
114H
|
GSH
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Lisa M Gaeta
|
|
91611
|
NUR
|
114H
|
MAN
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Maria Diaz
|
|
91215
|
NUR
|
114H
|
NYU
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Nicole Truncale
|
|
91614
|
NUR
|
114H
|
PLV
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Christine Glaser
|
|
91216
|
NUR
|
114H
|
SJ2
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dianne C Knecht
|
|
94403
|
NUR
|
114H
|
STC
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91615
|
NUR
|
114H
|
STJ
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Reine J James
|
|
91613
|
NUR
|
114H
|
VSH
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Tanya M Watson
|
|
93499
|
NUR
|
114L
|
A01
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:30 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
304
|
|
Instructor:
Dr. Joanne Lapidus-Graham
|
|
93501
|
NUR
|
114L
|
A02
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:30 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
302
|
|
Instructor:
Dr. Patti Cantamessa
|
|
93503
|
NUR
|
114L
|
A03
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:30 pm - 02:30 pm
|
GLSN
|
304
|
|
Instructor:
Stephanie M Zimmerman
|
|
93505
|
NUR
|
114L
|
B01
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:30 pm - 05:30 pm
|
GLSN
|
302
|
|
Instructor:
Dr. Joanne Lapidus-Graham
|
|
93507
|
NUR
|
114L
|
B02
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:30 pm - 05:30 pm
|
GLSN
|
304
|
|
Instructor:
Dr. Patti Cantamessa
|
|
93509
|
NUR
|
114L
|
B03
|
0.00
|
Clinical and Theoretical Foundation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:30 pm - 05:30 pm
|
GLSN
|
302
|
|
Instructor:
Stephanie M Zimmerman
|
|
93497
|
NUR
|
114S
|
A01
|
0.00
|
Clinical and Theory Lab Simulation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:00 am - 10:30 am
|
GLSN
|
308
|
|
Instructor:
Dr. Lori Goodstone
|
|
90415
|
NUR
|
114S
|
A02
|
0.00
|
Clinical and Theory Lab Simulation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:00 am - 10:30 am
|
GLSN
|
308
|
|
Instructor:
Dr. Susan Chory
|
|
90414
|
NUR
|
114S
|
A03
|
0.00
|
Clinical and Theory Lab Simulation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:30 am - 12:00 pm
|
GLSN
|
304
|
|
Instructor:
Dr. Lori Goodstone
|
|
90413
|
NUR
|
114S
|
A04
|
0.00
|
Clinical and Theory Lab Simulation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:30 am - 12:00 pm
|
GLSN
|
302
|
|
Instructor:
Dr. Susan Chory
|
|
91378
|
NUR
|
114S
|
B01
|
0.00
|
Clinical and Theory Lab Simulation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:00 am - 10:30 am
|
GLSN
|
302
|
|
Instructor:
Dr. Shannon S Olivieri
|
|
91379
|
NUR
|
114S
|
B02
|
0.00
|
Clinical and Theory Lab Simulation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:00 am - 10:30 am
|
GLSN
|
304
|
|
Instructor:
Stephanie M Zimmerman
|
|
91380
|
NUR
|
114S
|
B03
|
0.00
|
Clinical and Theory Lab Simulation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
10:30 am - 12:00 pm
|
GLSN
|
306
|
|
Instructor:
Stephanie M Zimmerman
|
|
93495
|
NUR
|
114S
|
B04
|
0.00
|
Clinical and Theory Lab Simulation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
10:30 am - 12:00 pm
|
GLSN
|
306
|
|
Instructor:
Dr. Shannon S Olivieri
|
|
93881
|
NUR
|
114T
|
A01
|
8.00
|
Clinical&Theoretical Found*AL
|
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 10:40 am
|
GLSN
|
224
|
|
Instructor:
Stephanie M Zimmerman
|
|
93855
|
NUR
|
114T
|
B01
|
8.00
|
Clinical&Theoretical Found*AL
|
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 01:30 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Instructor:
Dr. Lori Goodstone
|
|
93322
|
NUR
|
205
|
RN1
|
3.00
|
Art of Nursing in Professional Practice
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Shannon S Olivieri
|
|
93331
|
NUR
|
206
|
A01
|
2.00
|
The Art of Nursing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 03:20 pm
|
GLSN
|
321
|
|
Instructor:
Dr. Sherry A Manansingh
|
|
90797
|
NUR
|
215W
|
A01
|
3.00
|
Developing Nurses’ Ways of Knowing (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
225
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Kimberly C Macario
|
|
93882
|
NUR
|
215W
|
A02
|
3.00
|
Developing Nurses’ Ways of Knowing (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
242
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
94011
|
NUR
|
215W
|
A03
|
3.00
|
Developing Nurses’ Ways of Knowing (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Sherry A Manansingh
|
|
94226
|
NUR
|
215W
|
B01
|
3.00
|
Developing Nurses’ Ways of Knowing (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
231
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Nancy J Maggio
|
|
94360
|
NUR
|
215W
|
B04
|
3.00
|
Developing Nurses’ Ways of Knowing (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:00 pm - 06:15 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Vidya C Chan
|
|
94362
|
NUR
|
215W
|
B05
|
3.00
|
Developing Nurses’ Ways of Knowing (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
06:30 pm - 07:45 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Vidya C Chan
|
|
90485
|
NUR
|
215W
|
RN1
|
3.00
|
Developing Nurses’ Ways of Knowing (Writing Intensive)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Sherry A Manansingh
|
|
93892
|
NUR
|
217H
|
GS2
|
0.00
|
Care of Individuals Experiencing Acute Health Challenges (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Lavaniesha S Jackson Goode
|
|
93068
|
NUR
|
217H
|
MAN
|
0.00
|
Care of Individuals Experiencing Acute Health Challenges (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Colleen M Manning
|
|
90796
|
NUR
|
217H
|
NYU
|
0.00
|
Care of Individuals Experiencing Acute Health Challenges (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Amy F Demmett
|
|
90795
|
NUR
|
217H
|
PLV
|
0.00
|
Care of Individuals Experiencing Acute Health Challenges (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Deborah M DiCostanzo
|
|
90550
|
NUR
|
217H
|
SBU
|
0.00
|
Care of Individuals Experiencing Acute Health Challenges (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Sonia Acosta
|
|
91277
|
NUR
|
217H
|
SJ2
|
0.00
|
Care of Individuals Experiencing Acute Health Challenges (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Shiji Mathew
|
|
90881
|
NUR
|
217H
|
SSH
|
0.00
|
Care of Individuals Experiencing Acute Health Challenges (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Deborah A McFadden
|
|
90913
|
NUR
|
217H
|
STC
|
0.00
|
Care of Individuals Experiencing Acute Health Challenges (Hospital)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Courtney J Donovan
|
|
90827
|
NUR
|
217T
|
A01
|
6.00
|
Care of Indv w/Acute Health*AL
|
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Kimberly C Macario
|
|
90794
|
NUR
|
217T
|
B01
|
6.00
|
Care of Indv w/Acute Health*AL
|
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Instructor:
Dr. Shannon S Olivieri
|
|
91610
|
NUR
|
302
|
001
|
3.00
|
Pathophysiology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
321
|
|
Instructor:
Suzanne T Elie
|
|
93785
|
NUR
|
302
|
002
|
3.00
|
Pathophysiology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Suzanne T Elie
|
|
91382
|
NUR
|
305
|
001
|
3.00
|
Health Promotion and Patient Education
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Joanne Lapidus-Graham
|
|
91383
|
NUR
|
305
|
002
|
3.00
|
Health Promotion and Patient Education
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Joanne Lapidus-Graham
|
|
93896
|
NUR
|
307H
|
ANH
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Ann Dean
|
|
93251
|
NUR
|
307H
|
BRK
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Christina A Peterson
|
|
93247
|
NUR
|
307H
|
CO1
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Marilyn J Thomas
|
|
90911
|
NUR
|
307H
|
GSH
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93246
|
NUR
|
307H
|
GSP
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Lori A Dyer
|
|
91618
|
NUR
|
307H
|
HU1
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:00 pm - 11:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Christina A Peterson
|
|
93893
|
NUR
|
307H
|
LIJ
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Michelle Y Martin
|
|
90731
|
NUR
|
307H
|
MAN
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Elizabeth M Cox
|
|
93894
|
NUR
|
307H
|
MMC
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Patricia H Hart
|
|
93895
|
NUR
|
307H
|
NUP
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Nicole Decof
|
|
93250
|
NUR
|
307H
|
NYP
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:00 pm - 11:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Karen A Chung
|
|
91616
|
NUR
|
307H
|
NYU
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Karen A Chung
|
|
91617
|
NUR
|
307H
|
SSH
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Carla R Florez
|
|
94339
|
NUR
|
307H
|
SSP
|
0.00
|
Nursing Care of Children and the Childbearing Family (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Christine M Galante
|
|
90488
|
NUR
|
307T
|
A01
|
6.00
|
Nursing Care of Child & Fam*AL
|
Upper Division
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 10:40 am
|
GLSN
|
L108
|
|
Instructor:
Lynn E Johnson
|
|
93856
|
NUR
|
307T
|
B01
|
6.00
|
Nursing Care of Child & Fam*AL
|
Upper Division
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
222
|
|
Instructor:
Lynn E Johnson
|
|
93940
|
NUR
|
308H
|
GS2
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:00 pm - 11:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Valerie Laurent
|
|
94319
|
NUR
|
308H
|
GSH
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Thomas F Florez
|
|
93397
|
NUR
|
308H
|
HUN
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Bianca Khanna
|
|
93398
|
NUR
|
308H
|
MAN
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Meredith A Liberatore
|
|
94320
|
NUR
|
308H
|
MAT
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Christine J Lawler
|
|
93400
|
NUR
|
308H
|
SB1
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Heather Marino
|
|
93399
|
NUR
|
308H
|
SS1
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Anne-France Pierre
|
|
93401
|
NUR
|
308H
|
SSH
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 07:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Maria Massafra
|
|
93402
|
NUR
|
308H
|
STC
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:00 pm - 11:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Frances Cherkis
|
|
93403
|
NUR
|
308H
|
STF
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Latoya A Bucknor
|
|
93396
|
NUR
|
308H
|
STJ
|
0.00
|
Care Indvls Chronic Health H
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Ann M Higgins
|
|
93404
|
NUR
|
308T
|
A01
|
6.00
|
Care of Indiv Chronc health*AL
|
Upper Division
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 10:50 am
|
GLSN
|
321
|
|
Instructor:
Dr. Susan Chory
|
|
93395
|
NUR
|
308T
|
B01
|
6.00
|
Care of Indiv Chronc health*AL
|
Upper Division
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Dr. Virginia M Peterson
|
|
93511
|
NUR
|
312
|
A01
|
2.00
|
Clinical Pharmacology in Nursing I
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:45 pm
|
GLSN
|
223
|
|
Instructor:
Dr. Shannon S Olivieri
|
|
93788
|
NUR
|
312
|
A02
|
2.00
|
Clinical Pharmacology in Nursing I
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:45 pm
|
GLSN
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Susan Barrett Landau
|
|
93786
|
NUR
|
313
|
A01
|
2.00
|
Clinical Pharmacology in Nursing II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 11:05 am
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Lori Goodstone
|
|
93880
|
NUR
|
313
|
B01
|
2.00
|
Clinical Pharmacology in Nursing II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 04:45 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Dr. Lori Goodstone
|
|
94301
|
NUR
|
314
|
A01
|
2.00
|
Clinical Pharmacology in Nursing III
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 03:30 pm
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Kimberly C Macario
|
|
94087
|
NUR
|
314
|
B01
|
2.00
|
Clinical Pharmacology in Nursing III
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Susan Chory
|
|
93393
|
NUR
|
315
|
A01
|
3.00
|
Health Care Organization
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Maria Nikolaidou
|
|
93394
|
NUR
|
315
|
A02
|
3.00
|
Health Care Organization
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Maria Nikolaidou
|
|
90882
|
NUR
|
401
|
A01
|
3.00
|
Modes of Inquiry in Nursing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
321
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
321
|
|
Instructor:
Dr. Patti Cantamessa
|
|
90970
|
NUR
|
401
|
A02
|
3.00
|
Modes of Inquiry in Nursing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
04:30 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Patti Cantamessa
|
|
90553
|
NUR
|
401
|
RN1
|
3.00
|
Modes of Inquiry in Nursing
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Maria Nikolaidou
|
|
94323
|
NUR
|
402H
|
CRE
|
0.00
|
Community and Mental Health Nursing (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Tesi Thomas
|
|
94322
|
NUR
|
402H
|
LIC
|
0.00
|
Community and Mental Health Nursing (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Kimberly Korn
|
|
94321
|
NUR
|
402H
|
SBU
|
0.00
|
Community and Mental Health Nursing (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Jennifer Casilla
|
|
93252
|
NUR
|
402H
|
SOO
|
0.00
|
Community and Mental Health Nursing (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Kathleen Cino
|
|
93254
|
NUR
|
402H
|
STC
|
0.00
|
Community and Mental Health Nursing (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Mary Jeanne Creamer
|
|
90523
|
NUR
|
402H
|
VAN
|
0.00
|
Community and Mental Health Nursing (Hospital)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Sharon Henle
|
|
91217
|
NUR
|
402T
|
A01
|
6.00
|
CommunityMentalHealth NUR*AL
|
Upper Division
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
04:30 pm - 07:20 pm
|
GLSN
|
233
|
|
Instructor:
Tesi Thomas
|
|
94282
|
NUR
|
402T
|
B01
|
6.00
|
CommunityMentalHealth NUR*AL
|
Upper Division
|
ACCP
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
224
|
|
Instructor:
Dr. Kathleen Cino
|
|
91381
|
NUR
|
404
|
RN1
|
3.00
|
Nurse as Advocate and Change Agent
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Sherry A Manansingh
|
|
91210
|
NUR
|
405H
|
A12
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91328
|
NUR
|
405H
|
A13
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
94057
|
NUR
|
405H
|
A14
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
94058
|
NUR
|
405H
|
A15
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
92648
|
NUR
|
405H
|
AT0
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91150
|
NUR
|
405H
|
AT1
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91151
|
NUR
|
405H
|
AT2
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91152
|
NUR
|
405H
|
AT3
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90859
|
NUR
|
405H
|
AT4
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91203
|
NUR
|
405H
|
AT5
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91204
|
NUR
|
405H
|
AT6
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91205
|
NUR
|
405H
|
AT7
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91206
|
NUR
|
405H
|
AT8
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91207
|
NUR
|
405H
|
AT9
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
92647
|
NUR
|
405H
|
ATI
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93317
|
NUR
|
405H
|
CG1
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Mary R Harwood
|
|
93318
|
NUR
|
405H
|
CG2
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Lori A Dyer
|
|
94336
|
NUR
|
405H
|
CG3
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Princy Paulson
|
|
94337
|
NUR
|
405H
|
CG4
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Deborah A Hellerman
|
|
93315
|
NUR
|
405H
|
CN1
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Guerline Ferdinand
|
|
93316
|
NUR
|
405H
|
CN2
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Greg G Benavides
|
|
91039
|
NUR
|
405H
|
COH
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93952
|
NUR
|
405H
|
CP1
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93954
|
NUR
|
405H
|
CP2
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93951
|
NUR
|
405H
|
CS1
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Lynda C Amaraizu
|
|
93953
|
NUR
|
405H
|
CS2
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 03:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Johanna V O'connor
|
|
91041
|
NUR
|
405H
|
GSH
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91157
|
NUR
|
405H
|
HSS
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91042
|
NUR
|
405H
|
HUN
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90866
|
NUR
|
405H
|
LHH
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
92649
|
NUR
|
405H
|
LIJ
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90822
|
NUR
|
405H
|
MAN
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91043
|
NUR
|
405H
|
MAT
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93321
|
NUR
|
405H
|
PL1
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:00 am - 07:00 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90953
|
NUR
|
405H
|
PRO
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90823
|
NUR
|
405H
|
SBU
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91172
|
NUR
|
405H
|
SCH
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90865
|
NUR
|
405H
|
SFH
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90868
|
NUR
|
405H
|
SNH
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91349
|
NUR
|
405H
|
SS1
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90821
|
NUR
|
405H
|
SSH
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90867
|
NUR
|
405H
|
VAN
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90824
|
NUR
|
405H
|
WUH
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
91173
|
NUR
|
405H
|
ZUH
|
0.00
|
Transition to Professional Nursing Practice (Clinic)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
93052
|
NUR
|
405T
|
A01
|
6.00
|
Transition to Profess NUR*AL
|
Upper Division
|
ACCP
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
328
|
|
Instructor:
Dr. Christine Glaser
|
|
93053
|
NUR
|
405T
|
A02
|
6.00
|
Transition to Profess NUR*AL
|
Upper Division
|
ACCP
ACPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
327
|
|
Instructor:
Suzanne T Elie
|
Physics and Physical Science - (PHY)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90247
|
PHY
|
114
|
001
|
3.00
|
Physical Science: Environment
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Jack W Simonson
|
|
90864
|
PHY
|
114
|
PM1
|
3.00
|
Physical Science: Environment
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Diomaris Padilla
|
|
90249
|
PHY
|
116
|
001
|
3.00
|
Physical Science: Meteorology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Richard Hoffman
|
|
90373
|
PHY
|
116
|
002
|
3.00
|
Physical Science: Meteorology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Richard Hoffman
|
|
90250
|
PHY
|
117
|
001
|
3.00
|
Physical Science: Solar Astronomy
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Edmund M Douglass
|
|
93464
|
PHY
|
117
|
002
|
3.00
|
Physical Science: Solar Astronomy
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Jack W Simonson
|
|
90555
|
PHY
|
119
|
001
|
3.00
|
Physical Science: Technology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Charles R Berger
|
|
90892
|
PHY
|
120
|
002
|
3.00
|
Physical Science: Extraterrestrial Phenomena
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Charles R Berger
|
|
90251
|
PHY
|
121
|
001
|
3.00
|
Descriptive Classical Physics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Edmund M Douglass
|
|
94067
|
PHY
|
124
|
001
|
3.00
|
Physics of Sound
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
250
|
|
Instructor:
Dr. Kimberly A Riegel
|
|
91021
|
PHY
|
125L
|
001
|
1.00
|
Physical Science Laboratory I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:30 pm
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Charles R Berger
|
|
90558
|
PHY
|
125L
|
002
|
1.00
|
Physical Science Laboratory I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Kimberly A Riegel
|
|
91324
|
PHY
|
125L
|
003
|
1.00
|
Physical Science Laboratory I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 04:45 pm
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Baris Cakmak
|
|
90556
|
PHY
|
125L
|
182
|
1.00
|
Physical Science Laboratory I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:45 pm
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Baris Cakmak
|
|
90557
|
PHY
|
125L
|
183
|
1.00
|
Physical Science Laboratory I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
George N Caviris
|
|
90559
|
PHY
|
125L
|
185
|
1.00
|
Physical Science Laboratory I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Charles R Berger
|
|
90945
|
PHY
|
125L
|
186
|
1.00
|
Physical Science Laboratory I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Paul S Papenhausen
|
|
90560
|
PHY
|
125L
|
PM1
|
1.00
|
Physical Science Laboratory I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Diomaris Padilla
|
|
91250
|
PHY
|
126L
|
182
|
1.00
|
Physical Science Laboratory II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Kimberly A Riegel
|
|
90722
|
PHY
|
135L
|
001
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
04:05 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Dr. Yuri Janssen
|
|
93278
|
PHY
|
135L
|
002
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
10:50 am - 12:30 pm
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
George N Caviris
|
|
90562
|
PHY
|
135L
|
101
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Dr. Jack W Simonson
|
|
90564
|
PHY
|
135L
|
201
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Dr. Yaping Li
|
|
90566
|
PHY
|
135L
|
202
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Dr. Kimberly A Riegel
|
|
90568
|
PHY
|
135L
|
203
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
02:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Dr. Paul S Papenhausen
|
|
90807
|
PHY
|
135L
|
204
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Dr. Bilas K Paul
|
|
90570
|
PHY
|
135L
|
205
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
02:40 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Ed Cosgrove
|
|
90572
|
PHY
|
135L
|
PM1
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Thomas K Liguori
|
|
90574
|
PHY
|
135L
|
PM2
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Dr. Robert Krakehl
|
|
94065
|
PHY
|
135L
|
PM3
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
Joshua Yun
|
|
90721
|
PHY
|
135T
|
001
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 03:55 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Instructor:
Dr. Yuri Janssen
|
|
93276
|
PHY
|
135T
|
002
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
238
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
08:00 am - 08:50 am
|
LUPT
|
235
|
|
Instructor:
George N Caviris
|
|
90561
|
PHY
|
135T
|
101
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:00 am - 08:50 am
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Jack W Simonson
|
|
90563
|
PHY
|
135T
|
201
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Yaping Li
|
|
90565
|
PHY
|
135T
|
202
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90567
|
PHY
|
135T
|
203
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Paul S Papenhausen
|
|
90806
|
PHY
|
135T
|
204
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 08:50 am
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Bilas K Paul
|
|
90569
|
PHY
|
135T
|
205
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 02:30 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Ed Cosgrove
|
|
90571
|
PHY
|
135T
|
PM1
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:00 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Thomas K Liguori
|
|
90573
|
PHY
|
135T
|
PM2
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:00 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Robert Krakehl
|
|
94063
|
PHY
|
135T
|
PM3
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:00 pm
|
LUPT
|
156
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Joshua Yun
|
|
94066
|
PHY
|
136L
|
001
|
0.00
|
College Physics II Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 11:05 am
|
LUPT
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Vladimir Samuilov
|
|
90905
|
PHY
|
136L
|
002
|
0.00
|
College Physics II Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Baris Cakmak
|
|
90576
|
PHY
|
136L
|
201
|
0.00
|
College Physics II Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
11:50 am - 01:30 pm
|
LUPT
|
238
|
|
Instructor:
Dr. David A Stern
|
|
90578
|
PHY
|
136L
|
202
|
0.00
|
College Physics II Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:15 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Yuri Janssen
|
|
90580
|
PHY
|
136L
|
203
|
0.00
|
College Physics II Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Bilas K Paul
|
|
90809
|
PHY
|
136L
|
204
|
0.00
|
College Physics II Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Lloyd Makarowitz
|
|
90582
|
PHY
|
136L
|
PM1
|
0.00
|
College Physics II Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
LUPT
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Yuen Chinn
|
|
93279
|
PHY
|
136L
|
PM2
|
0.00
|
College Physics II Laboratory
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
07:20 pm - 09:00 pm
|
LUPT
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Yuen Chinn
|
|
94064
|
PHY
|
136T
|
001
|
4.00
|
College Physics II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TF
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
131
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:15 am
|
LUPT
|
239
|
|
Instructor:
Dr. Vladimir Samuilov
|
|
90904
|
PHY
|
136T
|
002
|
4.00
|
College Physics II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Instructor:
Dr. Baris Cakmak
|
|
90575
|
PHY
|
136T
|
201
|
4.00
|
College Physics II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 11:40 am
|
LUPT
|
239
|
|
Instructor:
Dr. David A Stern
|
|
90577
|
PHY
|
136T
|
202
|
4.00
|
College Physics II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
LUPT
|
237
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Instructor:
Dr. Yuri Janssen
|
|
90579
|
PHY
|
136T
|
203
|
4.00
|
College Physics II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:00 am - 08:50 am
|
LUPT
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Bilas K Paul
|
|
90808
|
PHY
|
136T
|
204
|
4.00
|
College Physics II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
268
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 08:50 am
|
LUPT
|
274
|
|
Instructor:
Dr. Lloyd Makarowitz
|
|
90581
|
PHY
|
136T
|
PM1
|
4.00
|
College Physics II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
233
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:00 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Instructor:
Dr. Yuen Chinn
|
|
93277
|
PHY
|
136T
|
PM2
|
4.00
|
College Physics II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:00 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Instructor:
Dr. Yuen Chinn
|
|
90584
|
PHY
|
143L
|
001
|
0.00
|
General Physics I (Calculus) Lab
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:00 am - 10:40 am
|
LUPT
|
238
|
|
Instructor:
Dr. Yaping Li
|
|
90583
|
PHY
|
143T
|
001
|
4.00
|
General Physics I (Calculus)
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
08:00 am - 08:50 am
|
LUPT
|
239
|
|
Instructor:
Dr. Yaping Li
|
|
92872
|
PHY
|
333T
|
PM1
|
3.00
|
Modern Physics
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
LUPT
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Baris Cakmak
|
|
90810
|
PHY
|
480
|
AL1
|
3.00
|
Physics Research I *AL
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90811
|
PHY
|
480
|
AL2
|
3.00
|
Physics Research I *AL
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90812
|
PHY
|
480
|
AL3
|
3.00
|
Physics Research I *AL
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90813
|
PHY
|
480
|
AL4
|
3.00
|
Physics Research I *AL
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
|
90941
|
PHY
|
481
|
AL1
|
3.00
|
Physics Research II *AL
|
Upper Division
|
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
STAFF
|
Psychology - (PSY)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90252
|
PSY
|
101
|
001
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Karen S Bottalico
|
|
94101
|
PSY
|
101
|
002
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Dr. Marybeth A Apriceno
|
|
94102
|
PSY
|
101
|
003
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
102
|
|
Instructor:
Dr. Barbara Pezzanite
|
|
94109
|
PSY
|
101
|
004
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Marla F Jorgensen
|
|
90254
|
PSY
|
101
|
005
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Amanda Kavner
|
|
94110
|
PSY
|
101
|
006
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Rida Mirza
|
|
94116
|
PSY
|
101
|
007
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
222
|
|
Instructor:
Stephanie Spielberger
|
|
94123
|
PSY
|
101
|
008
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
238
|
|
Instructor:
Yachi P Patel
|
|
94130
|
PSY
|
101
|
009
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Natalie R Palermo
|
|
90257
|
PSY
|
101
|
010
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
321
|
|
Instructor:
Dr. Pamela Giambona
|
|
94298
|
PSY
|
101
|
011
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
322
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Instructor:
Christina Dell'Anno
|
|
93877
|
PSY
|
101
|
012
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
L111
|
|
Instructor:
Yachi P Patel
|
|
90543
|
PSY
|
101
|
014
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
238
|
|
Instructor:
Ole Gunner Zetterstroem
|
|
90725
|
PSY
|
101
|
016
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
102
|
|
Instructor:
Dr. Pamela Giambona
|
|
90733
|
PSY
|
101
|
017
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
150
|
|
Instructor:
Brianna L Gonzalez
|
|
90791
|
PSY
|
101
|
018
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Saima M Manzar
|
|
90857
|
PSY
|
101
|
019
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
321
|
|
Instructor:
Karen S Bottalico
|
|
93977
|
PSY
|
101
|
020
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
326
|
|
Instructor:
Geoffrey Salzman
|
|
93878
|
PSY
|
101
|
022
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
09:25 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
131
|
|
Instructor:
Yachi P Patel
|
|
93978
|
PSY
|
101
|
023
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
320
|
|
Instructor:
Geoffrey Salzman
|
|
94018
|
PSY
|
101
|
024
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
122
|
|
Instructor:
Dr. Barbara Pezzanite
|
|
92617
|
PSY
|
101
|
025
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
09:25 am - 12:05 pm
|
BUSC
|
223
|
|
Instructor:
Christina Dell'Anno
|
|
94367
|
PSY
|
101
|
DSP
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:30 pm - 08:00 pm
|
GLSN
|
218
|
|
Instructor:
Bianca Marro-Boyle
|
|
94023
|
PSY
|
101
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Brianna L Gonzalez
|
|
91095
|
PSY
|
101
|
J02
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Meesuk Ahn
|
|
91593
|
PSY
|
101
|
J03
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Bindu A Dulock
|
|
94098
|
PSY
|
101
|
J04
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Meesuk Ahn
|
|
91189
|
PSY
|
101
|
PM2
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
129
|
|
Instructor:
Natalie R Palermo
|
|
94366
|
PSY
|
132
|
DSP
|
3.00
|
Introduction to Human Services
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:30 pm - 08:00 pm
|
WHIT
|
253
|
|
Instructor:
Dr. Christopher D Long
|
|
94037
|
PSY
|
220
|
CD1
|
4.00
|
Child Development Birth-5 years
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
06:30 pm - 09:00 pm
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Alissa A Repetti
|
|
94038
|
PSY
|
221
|
CD1
|
4.00
|
Observing & Recording Development of the Young Child
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
06:30 pm - 09:00 pm
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Teresa M Perez
|
|
93313
|
PSY
|
222
|
CD1
|
4.00
|
Early Childhood Learning Environments
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
06:30 pm - 09:00 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Colleen M Farrell
|
|
94099
|
PSY
|
222
|
CD2
|
4.00
|
Early Childhood Learning Environments
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
06:30 pm - 09:00 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Colleen M Farrell
|
|
93314
|
PSY
|
223
|
CD1
|
4.00
|
The Childcare Professional and Family Dynamics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
06:30 pm - 09:00 pm
|
WHIT
|
150
|
|
Instructor:
Emily Torres Marrero
|
|
94100
|
PSY
|
223
|
CD2
|
4.00
|
The Childcare Professional and Family Dynamics
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
06:30 pm - 09:00 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Teresa M Perez
|
|
94131
|
PSY
|
232
|
003
|
3.00
|
Child Development
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
131
|
|
Instructor:
Fernanda Odaguire Henrique
|
|
92733
|
PSY
|
232
|
J02
|
3.00
|
Child Development
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Kathryn M Hauschild
|
|
93549
|
PSY
|
232
|
J03
|
3.00
|
Child Development
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Kathryn M Hauschild
|
|
90389
|
PSY
|
234
|
D01
|
3.00
|
Social Psychology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Marybeth A Apriceno
|
|
94297
|
PSY
|
234
|
D02
|
3.00
|
Social Psychology *D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Marla F Jorgensen
|
|
94103
|
PSY
|
238
|
J01
|
3.00
|
Psychology of Human Sexuality
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Leann B Borneman
|
|
94104
|
PSY
|
238
|
J02
|
3.00
|
Psychology of Human Sexuality
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Leann B Borneman
|
|
94105
|
PSY
|
238
|
J03
|
3.00
|
Psychology of Human Sexuality
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Leann B Borneman
|
|
94095
|
PSY
|
240
|
002
|
3.00
|
Health Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
239
|
|
Instructor:
Dr. Christine M Feeley
|
|
94108
|
PSY
|
240
|
DS1
|
3.00
|
Health Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Marybeth A Apriceno
|
|
94107
|
PSY
|
240
|
J01
|
3.00
|
Health Psychology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Marybeth A Apriceno
|
|
92822
|
PSY
|
245
|
J01
|
3.00
|
Work Motivation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer Gonder
|
|
91386
|
PSY
|
253
|
J01
|
3.00
|
Life Span Development
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Barbara Pezzanite
|
|
93553
|
PSY
|
253
|
J02
|
3.00
|
Life Span Development
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Barbara Pezzanite
|
|
91387
|
PSY
|
253
|
J03
|
3.00
|
Life Span Development
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Barbara Pezzanite
|
|
93261
|
PSY
|
253
|
PM1
|
3.00
|
Life Span Development
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Linda A Maney
|
|
91393
|
PSY
|
300
|
X01
|
3.00
|
Forensic Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. LaNina N Cooke
|
|
91099
|
PSY
|
300
|
X02
|
3.00
|
Forensic Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
L100
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. LaNina N Cooke
|
|
94106
|
PSY
|
301
|
002
|
3.00
|
Learning
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
127
|
|
Instructor:
Brianna L Gonzalez
|
|
94378
|
PSY
|
304
|
NC1
|
3.00
|
Multicultural Psychology
|
Off-Campus
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:00 pm - 02:15 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Donna T Bacon
|
|
91394
|
PSY
|
307
|
PM1
|
3.00
|
Psychology of Women
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Mary H Pelkowski
|
|
92801
|
PSY
|
307
|
PM2
|
3.00
|
Psychology of Women
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
123
|
|
Instructor:
Mary H Pelkowski
|
|
92741
|
PSY
|
311W
|
HYW
|
3.00
|
Organizational Behavior (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
222
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Sayeedul Islam
|
|
94380
|
PSY
|
311W
|
NC1
|
3.00
|
Organizational Behavior (Writing Intensive)
|
Off-Campus
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:00 pm - 05:15 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Robert C Jorgensen
|
|
93562
|
PSY
|
311W
|
W01
|
3.00
|
Organizational Behavior (Writing Intensive)
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Michael Goodstone
|
|
93787
|
PSY
|
315
|
001
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Amy I Tal
|
|
94092
|
PSY
|
315
|
004
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Bindu A Dulock
|
|
94093
|
PSY
|
315
|
005
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Bindu A Dulock
|
|
94094
|
PSY
|
315
|
007
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
227
|
|
Instructor:
Tammy Bayewitch
|
|
93551
|
PSY
|
315
|
010
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
320
|
|
Instructor:
Dr. Christopher D Long
|
|
94113
|
PSY
|
315
|
J01
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Bindu A Dulock
|
|
94114
|
PSY
|
315
|
J02
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Christine M Feeley
|
|
94115
|
PSY
|
315
|
J03
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Christine M Feeley
|
|
93600
|
PSY
|
315
|
PM1
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Amy I Tal
|
|
94096
|
PSY
|
316
|
ALH
|
3.00
|
Atypical Development*AL
|
Upper Division
|
ACCE
ACFS
ACSL
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Michael J Figuccio
|
|
94136
|
PSY
|
324
|
001
|
3.00
|
Psychological Measurement and Assessment
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
239
|
|
Instructor:
Bianca Marro-Boyle
|
|
94132
|
PSY
|
328
|
001
|
3.00
|
Introduction to Human Factors
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
04:30 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
L108
|
|
Instructor:
Dr. Fatima Irshaidat
|
|
94118
|
PSY
|
331
|
001
|
3.00
|
Industrial / Organizational Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
B26
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer Gonder
|
|
94091
|
PSY
|
331
|
002
|
3.00
|
Industrial / Organizational Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Dr. Michael Goodstone
|
|
94111
|
PSY
|
331
|
003
|
3.00
|
Industrial / Organizational Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Michael Goodstone
|
|
91574
|
PSY
|
331
|
005
|
3.00
|
Industrial / Organizational Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Jeffrey A Goldberg
|
|
94112
|
PSY
|
331
|
006
|
3.00
|
Industrial / Organizational Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
326
|
|
Instructor:
Dr. Sayeedul Islam
|
|
91388
|
PSY
|
331
|
J01
|
3.00
|
Industrial / Organizational Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Sayeedul Islam
|
|
94379
|
PSY
|
331
|
NC1
|
3.00
|
Industrial / Organizational Psychology
|
Off-Campus
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
02:30 pm - 03:45 pm
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Rohan Ramesh
|
|
93863
|
PSY
|
348
|
001
|
4.00
|
Statistics for Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
242
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 08:50 am
|
WHIT
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Marybeth A Apriceno
|
|
94119
|
PSY
|
348
|
002
|
4.00
|
Statistics for Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
B26
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 11:40 am
|
WHIT
|
B26
|
|
Instructor:
David A Brocker
|
|
94121
|
PSY
|
355
|
DS1
|
3.00
|
ST: Intro to Case Management
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:30 pm - 08:00 pm
|
WHIT
|
253
|
|
Instructor:
Dr. Christopher D Long
|
|
92731
|
PSY
|
360
|
002
|
4.00
|
Research Methods
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
253
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 11:40 am
|
WHIT
|
253
|
|
Instructor:
David A Brocker
|
|
94122
|
PSY
|
364
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Biopsychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Brianna L Gonzalez
|
|
94125
|
PSY
|
372
|
002
|
3.00
|
Cognitive Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
L108
|
|
Instructor:
Dr. Kathryn M Hauschild
|
|
94294
|
PSY
|
372
|
003
|
3.00
|
Cognitive Psychology
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
LUPT
|
126
|
|
Instructor:
Dr. Kathryn M Hauschild
|
|
94124
|
PSY
|
410
|
AE1
|
3.00
|
Individual &GroupCounseling*AE
|
Upper Division
|
AEPR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
168
|
|
Instructor:
Beverly Torres
|
|
93568
|
PSY
|
414
|
AL1
|
3.00
|
Applied PersonnelPsychology*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Instructor:
Dr. Michael Goodstone
|
|
91385
|
PSY
|
414
|
ALH
|
3.00
|
Applied PersonnelPsychology*AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
09:25 am - 10:40 am
|
WHIT
|
253
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer Gonder
|
|
91078
|
PSY
|
442
|
AL1
|
3.00
|
Applied Psychology-Sr Proj *AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
03:05 pm - 03:55 pm
|
WHIT
|
253
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Dr. Sayeedul Islam
|
|
91389
|
PSY
|
442
|
AL2
|
3.00
|
Applied Psychology-Sr Proj *AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
WHIT
|
242
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
David A Brocker
|
|
94097
|
PSY
|
442
|
AL3
|
3.00
|
Applied Psychology-Sr Proj*AL
|
Upper Division
|
ACIN
ACUR
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
GLSN
|
243
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
David A Brocker
|
Sociology - (SOC)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90263
|
SOC
|
122
|
001
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
242
|
|
Instructor:
Robert Sardiello
|
|
90264
|
SOC
|
122
|
002
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
WHIT
|
150
|
|
Instructor:
Robert Sardiello
|
|
90265
|
SOC
|
122
|
003
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Concetta A Gallo
|
|
92678
|
SOC
|
122
|
004
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
LUPT
|
T101
|
|
Instructor:
Allen Stevens
|
|
90750
|
SOC
|
122
|
005
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
242
|
|
Instructor:
Dr. Charmaine P Clarke
|
|
93997
|
SOC
|
122
|
006
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
322
|
|
Instructor:
Allen Stevens
|
|
94397
|
SOC
|
122
|
007
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
04:30 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
242
|
|
Instructor:
Phillip D Moshoyannis
|
|
93779
|
SOC
|
122
|
009
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
242
|
|
Instructor:
Jennifer L Ocampo
|
|
91457
|
SOC
|
122
|
011
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
L111
|
|
Instructor:
Robert Sardiello
|
|
91623
|
SOC
|
122
|
013
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
GLSN
|
125
|
|
Instructor:
Dr. Concetta A Gallo
|
|
93466
|
SOC
|
122
|
D01
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
WHIT
|
161
|
|
Instructor:
Dr. Natalie D Ingraham
|
|
93610
|
SOC
|
122
|
DH1
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Sonia D Singh
|
|
92686
|
SOC
|
122
|
DH3
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
125
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
David Reiff
|
|
92621
|
SOC
|
122
|
DH4
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
242
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
David Reiff
|
|
91344
|
SOC
|
122
|
DH5
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
104
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
David Reiff
|
|
93630
|
SOC
|
122
|
DJ1
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jaime N Hartless
|
|
91307
|
SOC
|
122
|
DJ2
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Shan M Siddiqui
|
|
91308
|
SOC
|
122
|
DJ3
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jaime N Hartless
|
|
93432
|
SOC
|
122
|
DJ4
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Sonia D Singh
|
|
94243
|
SOC
|
122
|
DJ5
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Fhamida Mohasin
|
|
94244
|
SOC
|
122
|
DJ6
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Travis D Speice
|
|
92680
|
SOC
|
122
|
FY4
|
3.00
|
Introduction to Sociology*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
L111
|
|
Instructor:
Dr. Natalie D Ingraham
|
|
93612
|
SOC
|
122
|
HY2
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
GLSN
|
235
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Sonia D Singh
|
|
93472
|
SOC
|
122
|
J05
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Carol A Fealey
|
|
94237
|
SOC
|
122
|
J06
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Carol A Fealey
|
|
94238
|
SOC
|
122
|
J07
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Josephine Nummi
|
|
94239
|
SOC
|
122
|
J08
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Laura R Boutwell
|
|
94240
|
SOC
|
150
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Africana Studies
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Ieisha M Jones
|
|
93634
|
SOC
|
200
|
J01
|
3.00
|
Introduction to Women's Studies
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Nicole J Grant
|
|
94254
|
SOC
|
223
|
PM1
|
3.00
|
Social Issues and Institutions
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
GLSN
|
231
|
|
Instructor:
James F Dooley
|
|
91459
|
SOC
|
224
|
J01
|
3.00
|
Urban Sociology
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Laura R Boutwell
|
|
90972
|
SOC
|
225
|
J02
|
3.00
|
Sociology of the Family
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Concetta A Gallo
|
|
90351
|
SOC
|
228
|
001
|
3.00
|
Society and Health
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
GLSN
|
321
|
|
Instructor:
Susan Knapp
|
|
94289
|
SOC
|
228
|
D01
|
3.00
|
Society & Health*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
237
|
|
Instructor:
Dr. Shan M Siddiqui
|
|
93616
|
SOC
|
228
|
DE1
|
3.00
|
Society & Health*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
NOLD
|
102
|
|
Instructor:
Dr. Shan M Siddiqui
|
|
93618
|
SOC
|
228
|
DE2
|
3.00
|
Society & Health*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
NOLD
|
102
|
|
Instructor:
Dr. Shan M Siddiqui
|
|
91462
|
SOC
|
228
|
DJ1
|
3.00
|
Society & Health*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Natalie D Ingraham
|
|
92601
|
SOC
|
228
|
DJ3
|
3.00
|
Society & Health*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Natalie D Ingraham
|
|
94396
|
SOC
|
228
|
HY1
|
3.00
|
Society and Health
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:05 pm
|
GLSN
|
131
|
|
Instructor:
Chris J Agee
|
|
93764
|
SOC
|
228
|
J05
|
3.00
|
Society and Health
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Helen S Jolly
|
|
93476
|
SOC
|
228
|
J06
|
3.00
|
Society and Health
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Helen S Jolly
|
|
94241
|
SOC
|
228
|
J07
|
3.00
|
Society and Health
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Helen S Jolly
|
|
93899
|
SOC
|
229
|
DH1
|
3.00
|
Race and Ethnic Relations*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 12:05 pm
|
LUPT
|
239
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Nazreen S Bacchus
|
|
94290
|
SOC
|
229
|
DH2
|
3.00
|
Race and Ethnic Relations*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
220
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Nazreen S Bacchus
|
|
94306
|
SOC
|
229
|
DJ1
|
3.00
|
Race and Ethnic Relations*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Nazreen S Bacchus
|
|
94307
|
SOC
|
229
|
DJ2
|
3.00
|
Race and Ethnic Relations*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Nazreen S Bacchus
|
|
93622
|
SOC
|
231
|
D01
|
3.00
|
Multiculturalism*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
124
|
|
Instructor:
Jennifer L Ocampo
|
|
94245
|
SOC
|
231
|
DJ1
|
3.00
|
Multiculturalism*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jennifer L Ocampo
|
|
92684
|
SOC
|
238
|
001
|
3.00
|
Youth Culture
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
242
|
|
Instructor:
Jeffrey A Norquist
|
|
92696
|
SOC
|
238
|
002
|
3.00
|
Youth Culture
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
229
|
|
Instructor:
Jeffrey A Norquist
|
|
93301
|
SOC
|
240
|
J01
|
3.00
|
Gender and Social Change
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Nicole J Grant
|
|
93638
|
SOC
|
253
|
DJ1
|
3.00
|
Black Popular Cultures*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Ieisha M Jones
|
|
93624
|
SOC
|
282
|
DE1
|
3.00
|
Intro to LGBTQ+ Studies*D
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
GLSN
|
L102
|
|
Instructor:
Dr. Jaime N Hartless
|
|
93479
|
SOC
|
301
|
J01
|
3.00
|
Sociology of Violence
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Charmaine P Clarke
|
|
94246
|
SOC
|
301
|
J02
|
3.00
|
Sociology of Violence
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Charmaine P Clarke
|
|
91463
|
SOC
|
303
|
J01
|
3.00
|
Sociology ofWork&Occupation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Crystal E Vuole
|
|
91464
|
SOC
|
303
|
J02
|
3.00
|
Sociology ofWork&Occupation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Crystal E Vuole
|
|
93996
|
SOC
|
303
|
J04
|
3.00
|
Sociology ofWork&Occupation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jeffrey A Norquist
|
|
92672
|
SOC
|
309
|
001
|
3.00
|
Sport in Society
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:05 pm
|
WHIT
|
251
|
|
Instructor:
Nancy G Dimonte
|
|
93391
|
SOC
|
309
|
DJ1
|
3.00
|
Sport in Society*D
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Kimberly G Tauches
|
|
92701
|
SOC
|
309
|
J01
|
3.00
|
Sport in Society
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Kimberly G Tauches
|
|
92702
|
SOC
|
309
|
J02
|
3.00
|
Sport in Society
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Kimberly G Tauches
|
|
93640
|
SOC
|
325
|
DJ1
|
3.00
|
Social Inequality*D
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Kristine M Rosales
|
|
93642
|
SOC
|
325
|
DJ2
|
3.00
|
Social Inequality*D
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Kristine M Rosales
|
|
90897
|
SOC
|
342
|
J01
|
3.00
|
Deviance: Crime, Sex and Drugs
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Eric J Shircliff
|
|
91171
|
SOC
|
342
|
J03
|
3.00
|
Deviance: Crime, Sex and Drugs
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Eric J Shircliff
|
|
91248
|
SOC
|
342
|
J04
|
3.00
|
Deviance: Crime, Sex and Drugs
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Eric J Shircliff
|
|
94247
|
SOC
|
342
|
J05
|
3.00
|
Deviance: Crime, Sex and Drugs
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Crystal E Vuole
|
|
90975
|
SOC
|
350
|
J01
|
3.00
|
Global Social Change
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jeffrey A Norquist
|
|
91465
|
SOC
|
350
|
J02
|
3.00
|
Global Social Change
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jeffrey A Norquist
|
|
94230
|
SOC
|
360
|
001
|
3.00
|
Sociological Theory
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Instructor:
Dr. Jaime N Hartless
|
|
93904
|
SOC
|
366
|
002
|
3.00
|
Sociological Research Methods
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 01:30 pm
|
LUPT
|
275
|
|
Instructor:
Dr. Kimberly G Tauches
|
|
93946
|
SOC
|
366
|
003
|
3.00
|
Sociological Research Methods
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
01:40 pm - 02:55 pm
|
BUSC
|
315
|
|
Instructor:
Dr. Kimberly G Tauches
|
|
92722
|
SOC
|
366
|
HPM
|
3.00
|
Sociological Research Methods
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 07:10 pm
|
GLSN
|
242
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Evan Cooper
|
|
92720
|
SOC
|
366
|
HY1
|
3.00
|
Sociological Research Methods
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
04:30 pm - 05:45 pm
|
GLSN
|
121
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Evan Cooper
|
Visual Communications - (VIS)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
90311
|
VIS
|
101
|
001
|
3.00
|
Introduction to Drawing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
Dimitry Schidlovsky
|
|
90893
|
VIS
|
101
|
002
|
3.00
|
Introduction to Drawing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
Dimitry Schidlovsky
|
|
90307
|
VIS
|
101
|
003
|
3.00
|
Introduction to Drawing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
03:05 pm - 05:45 pm
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
William A Dodge
|
|
91502
|
VIS
|
101
|
004
|
3.00
|
Introduction to Drawing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
George Fernandez
|
|
94140
|
VIS
|
101
|
005
|
3.00
|
Introduction to Drawing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
Paul V Cozzolino
|
|
90282
|
VIS
|
101
|
201
|
3.00
|
Introduction to Drawing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
Thomas Germano
|
|
90283
|
VIS
|
101
|
202
|
3.00
|
Introduction to Drawing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
Paul V Cozzolino
|
|
90359
|
VIS
|
101
|
PM4
|
3.00
|
Introduction to Drawing
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
William A Dodge
|
|
93187
|
VIS
|
102
|
SY1
|
3.00
|
The Interrelationship of Art and Music
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
SYNC
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Ellen C Hall
|
|
94029
|
VIS
|
103
|
001
|
3.00
|
Introduction to Watercolor
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Carolyn Sweeney
|
|
90326
|
VIS
|
103
|
002
|
3.00
|
Introduction to Watercolor
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 12:05 pm
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Cliff Miller
|
|
90367
|
VIS
|
103
|
003
|
3.00
|
Introduction to Watercolor
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Carolyn Sweeney
|
|
90969
|
VIS
|
103
|
004
|
3.00
|
Introduction to Watercolor
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Cliff Miller
|
|
90695
|
VIS
|
103
|
005
|
3.00
|
Introduction to Watercolor
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
09:25 am - 12:05 pm
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Cliff Miller
|
|
90284
|
VIS
|
103
|
PM1
|
3.00
|
Introduction to Watercolor
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Dana Siljander
|
|
93061
|
VIS
|
103
|
PM2
|
3.00
|
Introduction to Watercolor
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Dana Siljander
|
|
90746
|
VIS
|
104
|
001
|
3.00
|
Introduction to Calligraphy
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
HALE
|
224
|
|
Instructor:
Michelle E Marino
|
|
91177
|
VIS
|
104
|
002
|
3.00
|
Introduction to Calligraphy
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
08:00 am - 09:15 am
|
HALE
|
224
|
|
Instructor:
Michelle E Marino
|
|
90285
|
VIS
|
105
|
001
|
3.00
|
Introduction to Photography
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Alina C Wilczynski
|
|
91504
|
VIS
|
105
|
002
|
3.00
|
Introduction to Photography
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Carrieann Gonzalez
|
|
90287
|
VIS
|
105
|
003
|
3.00
|
Introduction to Photography
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Susann Gude
|
|
91505
|
VIS
|
105
|
004
|
3.00
|
Introduction to Photography
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
09:25 am - 10:40 am
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Miranda Gatewood
|
|
90894
|
VIS
|
105
|
005
|
3.00
|
Introduction to Photography
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
03:05 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Susann Gude
|
|
90545
|
VIS
|
105
|
006
|
3.00
|
Introduction to Photography
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:40 pm - 04:20 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Miranda Gatewood
|
|
90286
|
VIS
|
105
|
007
|
3.00
|
Introduction to Photography
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Shawn Whelan
|
|
90876
|
VIS
|
105
|
PM2
|
3.00
|
Introduction to Photography
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
William S Miller
|
|
91188
|
VIS
|
105
|
PM4
|
3.00
|
Introduction to Photography
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
William S Miller
|
|
93950
|
VIS
|
106
|
001
|
3.00
|
Introduction to Pastels
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Yiye Cho
|
|
90478
|
VIS
|
110
|
001
|
3.00
|
Drawing I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
232
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:40 pm
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
Thomas Germano
|
|
91279
|
VIS
|
110
|
003
|
3.00
|
Drawing I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:05 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
232
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
Dimitry Schidlovsky
|
|
91028
|
VIS
|
112
|
002
|
3.00
|
Two-Dimensional Design
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
224
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:40 pm
|
HALE
|
224
|
|
Instructor:
George Fernandez
|
|
90288
|
VIS
|
112
|
202
|
3.00
|
Two-Dimensional Design
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:50 am - 10:40 am
|
HALE
|
224
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
224
|
|
Instructor:
Melisa Tekin
|
|
90683
|
VIS
|
114
|
001
|
3.00
|
Principles of Color
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
08:50 am - 10:40 am
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Robert A Field
|
|
90684
|
VIS
|
114
|
002
|
3.00
|
Principles of Color
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
226
|
|
Instructor:
Robert A Field
|
|
90479
|
VIS
|
115
|
001
|
3.00
|
Three-Dimensional Design
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 02:30 pm
|
HALE
|
226
|
|
Instructor:
John T Cino
|
|
93811
|
VIS
|
115
|
002
|
3.00
|
Three-Dimensional Design
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
11:40 am - 01:30 pm
|
HALE
|
226
|
|
Instructor:
Yiye Cho
|
|
91086
|
VIS
|
116
|
001
|
3.00
|
Digital Media and Methods
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
03:05 pm - 04:55 pm
|
HALE
|
139
|
|
Instructor:
Michael D Berrell
|
|
90782
|
VIS
|
116
|
005
|
3.00
|
Digital Media and Methods
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
139
|
|
Instructor:
Mete Moran
|
|
90290
|
VIS
|
120
|
001
|
3.00
|
Drawing II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
08:50 am - 10:40 am
|
HALE
|
232
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
08:00 am - 10:40 am
|
HALE
|
232
|
|
Instructor:
Mark A Moscarillo
|
|
93815
|
VIS
|
122
|
002
|
3.00
|
Typography I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TR
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
224
|
|
Instructor:
Dr. Roshanak Keyghobadi
|
|
91506
|
VIS
|
215
|
001
|
3.00
|
Introduction to Animation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
02:05 pm - 05:45 pm
|
HALE
|
141
|
|
Instructor:
Adrian C Sinnott
|
|
93814
|
VIS
|
215
|
002
|
3.00
|
Introduction to Animation
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:05 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
139
|
|
Instructor:
Adrian C Sinnott
|
|
93307
|
VIS
|
216
|
001
|
3.00
|
Painting I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
02:05 pm - 05:45 pm
|
HALE
|
231
|
|
Instructor:
Thomas Germano
|
|
91507
|
VIS
|
222
|
001
|
3.00
|
Graphic Design I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:05 pm
|
HALE
|
138
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
01:05 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
138
|
|
Instructor:
Michael D Berrell
|
|
91509
|
VIS
|
222
|
PM1
|
3.00
|
Graphic Design I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
HALE
|
138
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
138
|
|
Instructor:
Dr. Roshanak Keyghobadi
|
|
90482
|
VIS
|
225
|
001
|
3.00
|
Photography I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 02:30 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Carrieann Gonzalez
|
|
90483
|
VIS
|
225
|
PM1
|
3.00
|
Photography I
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 09:35 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Alina C Wilczynski
|
|
93816
|
VIS
|
232
|
PM1
|
3.00
|
Graphic Design II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
138
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
HALE
|
138
|
|
Instructor:
Michael D Berrell
|
|
90484
|
VIS
|
236
|
PM1
|
3.00
|
Typography II
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 09:35 pm
|
HALE
|
142
|
|
Instructor:
Francis J Klaess
|
|
93062
|
VIS
|
260
|
001
|
3.00
|
Graphic Design for Non-Majors
|
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
11:40 am - 02:20 pm
|
HALE
|
138
|
|
Instructor:
Melisa Tekin
|
|
93834
|
VIS
|
318
|
001
|
3.00
|
Four-Dimensional Design
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
01:05 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
141
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
141
|
|
Instructor:
Michael F Mastermaker
|
|
93835
|
VIS
|
318
|
PM1
|
3.00
|
Four-Dimensional Design
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
141
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
HALE
|
141
|
|
Instructor:
Amanda Schmidt
|
|
91510
|
VIS
|
332
|
001
|
3.00
|
Graphic Design III
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
10:50 am - 01:30 pm
|
HALE
|
141
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
10:50 am - 12:40 pm
|
HALE
|
141
|
|
Instructor:
Donna Proper
|
|
91511
|
VIS
|
332
|
PM1
|
3.00
|
Graphic Design III
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
141
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 07:45 pm
|
HALE
|
141
|
|
Instructor:
Jack F Harris
|
|
94142
|
VIS
|
336
|
001
|
3.00
|
Advertising I
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
09:25 am - 01:05 pm
|
HALE
|
234
|
|
Instructor:
Dana Siljander
|
|
91513
|
VIS
|
336
|
PM1
|
3.00
|
Advertising I
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 09:35 pm
|
HALE
|
142
|
|
Instructor:
Mark A Moscarillo
|
|
91583
|
VIS
|
338
|
001
|
2.00
|
Illustration for Graphic Designers
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
12:15 pm - 02:15 pm
|
HALE
|
141
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
12:15 pm - 01:55 pm
|
HALE
|
141
|
|
Instructor:
Mark A Moscarillo
|
|
94143
|
VIS
|
338
|
PM1
|
2.00
|
Illustration for Graphic Designers
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 09:35 pm
|
HALE
|
141
|
|
Instructor:
Jack F Harris
|
|
91514
|
VIS
|
340
|
002
|
3.00
|
Industry Preparation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
09:25 am - 10:40 am
|
HALE
|
141
|
|
Instructor:
Donna Proper
|
|
93837
|
VIS
|
340
|
PM1
|
3.00
|
Industry Preparation
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
139
|
|
Instructor:
Melisa Tekin
|
|
91515
|
VIS
|
346
|
001
|
2.00
|
Advertising II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
10:50 am - 12:40 pm
|
HALE
|
138
|
|
Instructor:
Kimberly Wild
|
|
91516
|
VIS
|
346
|
PM1
|
2.00
|
Advertising II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 09:35 pm
|
HALE
|
139
|
|
Instructor:
Brad J Blondes
|
|
92557
|
VIS
|
350
|
PM1
|
2.00
|
Photography II
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
W
|
05:55 pm - 09:35 pm
|
HALE
|
228
|
|
Instructor:
Juan C Lopez
|
|
94398
|
VIS
|
356
|
AL2
|
3.00
|
Internship I*AL
|
Upper Division
|
ACIN
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
12:15 pm - 01:05 pm
|
HALE
|
234
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
TBA
|
TBA
|
OFF
|
CAMP
|
|
Instructor:
Mete Moran
|
|
91517
|
VIS
|
414
|
PM1
|
3.00
|
Interaction Design
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
M
|
05:55 pm - 09:35 pm
|
HALE
|
139
|
|
Instructor:
Kinza N Kasher
|
|
90714
|
VIS
|
416W
|
AL2
|
3.00
|
Senior Project I *AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
T
|
05:55 pm - 09:35 pm
|
HALE
|
139
|
|
Instructor:
Michael F Mastermaker
|
|
91518
|
VIS
|
416W
|
ALW
|
3.00
|
Senior Project I *AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
MW
|
01:05 pm - 02:55 pm
|
HALE
|
138
|
|
Instructor:
Kimberly Wild
|
|
90971
|
VIS
|
418
|
PM1
|
3.00
|
Portfolio
|
Upper Division
|
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
R
|
05:55 pm - 08:35 pm
|
HALE
|
142
|
|
Instructor:
Brad J Blondes
|
|
91001
|
VIS
|
426W
|
ALW
|
3.00
|
Sr Project II- Writ Intens *AL
|
Upper Division
|
ACCW
|
|
Aug 26, 2024
|
Dec 16, 2024
|
F
|
01:40 pm - 05:20 pm
|
HALE
|
139
|
|
Instructor:
Kimberly Wild
|