Awards

The President’s Office is proud to recognize our distinguished faculty, staff, and students at Farmingdale State College. Our students consistently go above and beyond in their academic pursuits and in their community outreach. Our faculty and staff pursue excellence and advance the mission of the College. These awards are just a few of the many honors given to our campus members.

Presidential Awards

CARES

The President's CARES (Commendation & Recognition for Excellence in Service) Award honors members of the Farmingdale State community whose efforts and achievements demonstrate an exemplary commitment to the college community, service beyond what is considered a normal part of one's job description, and an attitude of caring and selflessness. This includes outstanding customer service to students, prospective students and families, excellence in ethics, encouraging an environment of cooperation, teamwork and fairness, a pursuit of excellence and quality.

Name Semester Year Filter
Andrew Kalos Fall 2020 2020
Lynn Marsh Fall 2020 2020
Kevin Murphy Fall 2020 2020
Karen Gelles Fall 2019 2010-2019
Jon Goldstein Fall 2019 2010-2019
Barbara Kaplan Fall 2019 2010-2019
Frank Rampello Fall 2019 2010-2019
Solomon Ayo Fall 2018 2010-2019
Denise Botiglione Fall 2018 2010-2019
Robert Seyler Fall 2018 2010-2019
Peggy Sullivan Fall 2018 2010-2019
Tara Zajack Fall 2018 2010-2019
Judi Cestaro Fall 2017 2010-2019
John Drivas Fall 2017 2010-2019
Arlene Haynesworth Fall 2017 2010-2019
Joseph Betz Spring 2016 2010-2019
Suzanne Cerruto Spring 2016 2010-2019
Douglas Lopalo Spring 2016 2010-2019
Marya Howell-Carter Spring 2015 2010-2019
Jennifer Infante Spring 2015 2010-2019
Amy Stier Spring 2015 2010-2019
Vanda Bordies Spring 2014 2010-2019
Arturo Perez Spring 2014 2010-2019
Joanne Lapidus-Graham Spring 2014 2010-2019
Deborah Faulhaber Spring 2013 2010-2019
Christine Glaser Spring 2013 2010-2019
Kathy Kollar Spring 2013 2010-2019
Stuart Chaskes Fall 2012 2010-2019
Robin Dunn Fall 2012 2010-2019
Kathleen Valentino Fall 2012 2010-2019
Christine Sacco-Sanchez Spring 2012 2010-2019
Kenny Tax Spring 2012 2010-2019
Linda Rennie Spring 2012 2010-2019
Vicki Oliva Fall 2011 2010-2019
Jeff Hung Fall 2011 2010-2019
Theresa Zahor Fall 2011 2010-2019
Eileen Meyers Spring 2011 2010-2019
Frances Santiago-Schwarz Spring 2011 2010-2019
Peter Thomas Spring 2011 2010-2019
Charles Adair Fall 2010 2010-2019
Ray Swaschnig Fall 2010 2010-2019
Nancy Casimano Fall 2010 2010-2019
Marie Hayden-Miles Spring 2010 2010-2019
Marty Schneider Spring 2010 2010-2019
Diane Steinhauer Spring 2010 2010-2019
Pete Paterson Spring 2009 2000-2009
Donald Carillo Spring 2009 2000-2009
Nancy Dimonte Spring 2009 2000-2009
Kathy Coley Spring 2009 2000-2009
Mary Stedman Fall 2008 2000-2009
Sylvia Nicosia Fall 2008 2000-2009
Amanda Gist Fall 2008 2000-2009
Marguerite Fagella-D’Aloisio Spring 2008 2000-2009
James Macinick Spring 2008 2000-2009
Nina VonDeesten Spring 2008 2000-2009
Fran Barton Spring-Fall 2007 2000-2009
Margery Brown Spring-Fall 2007 2000-2009
Elizabeth McGarvey Spring-Fall 2007 2000-2009
Sue Peterson Spring 2006 2000-2009
Chris Weppler Spring 2006 2000-2009
Paul Kramer Spring 2006 2000-2009
Barbara Sarringer Spring 2005 2000-2009
Marion Staebler Spring 2005 2000-2009
Janet Gruber Spring 2005 2000-2009
Barbara Serr Fall 2005 2000-2009
Carol Greenholz Fall 2005 2000-2009
Ligia Rodriguez Fall 2005 2000-2009
Patty Wagner Fall 2004 2000-2009
Liz Colgan Fall 2004 2000-2009
Carol Fealey Fall 2004 2000-2009

Distinguished Service

The Farmingdale State College Distinguished Service Award honors individuals whose contributions to the college have been exceptional.  The award will be conferred by the President of the College, after consultation with an ad hoc review committee convened for the purpose of considering candidates.

Name Title Year
Raynor Wallace** Chairperson, English/Humanities 1987
John M. Purcell** Vice President 1989
Gary Brown, PhD* Chairperson, Ornamental Horticulture 2013
Richard Overton* Farmingdale College Foundation 2013
George P. LaRosa* Senior Vice President and CFO, Administration & Finance 2016
Lloyd Makarowitz, PhD Chairperson, Physics Department 2016
Miriam K. Deitsch, PhD** Distinguished Teaching Professor
Department of Sociology and Anthropology
Director, Social Science Research Institute
2020

* Emeritus/Retired | ** Deceased

Criteria for Award

  • Candidates for the Distinguished Service Award may be members of the college faculty, emeritus faculty, staff, retired staff, or members of the external community who have had especially close affiliation and contributions to the college.
  • The award recognizes extraordinary dedication and commitment to a department or unit of the college, to the college at large, or to the college community.
  • Candidates may have distinguished professional achievement or service in or related to a field of endeavor, discipline, or profession.
  • The candidate's character and integrity should be widely recognized and positively reflect and enhance the prestige of the college.
  • The candidate's sustained service should cover a substantial period of years and should be recognized for its exceptional impact on the mission and goals of the institution.

Procedures

The following procedures will guide the process of identifying candidates for recommendation to the President.

  • The award may be given annually, however with the limit of not more than two given within any calendar year.
  • Nominations may be made by any member of the college community. Written nominations should be sent to the President's Office and should include justification for how nominees meet the criteria for the award.
  • It is not necessary to obtain the permission of candidates prior to nomination, and it is required that confidentiality of nominations be maintained by nominators.
  • The President will appoint, convene and brief an ad hoc committee to review candidate(s) when it is anticipated that an award will be given.
  • Awards may be given in different venues depending upon the affiliations of the individual being honored.

Diversity, Equity & Inclusion

The President's Award for Diversity, Equity and Inclusion Excellence honors one student/student organization and one faculty/staff member who have helped in expounding upon the college’s mission to “promote and sustain an environment that is inclusive of all learners and embraces the diversity of culture, thought and perspectives.''

Outstanding faculty, staff, students, and student organizations who have made exceptional efforts will be recognized for their commitment to the critical work of transformation and change of Farmingdale State College (FSC) into an even more equitable and inclusive place to work and learn.

Criteria for Award

To be eligible, nominees must:

  • Be a full-time employee who has served as a member of the faculty or staff for at least two years OR FSC student/student organization for at least one year.
  • Demonstrate the sustained commitment to cultural change in campus towards diversity equity and  inclusion.
  • Promote policies and/or practices that invite and reinforce inclusiveness.
  • Have led/developed programming and other inclusive engagement efforts that promote a diversity of  cultures, thought and perspectives.
  • Work collaboratively with campus to achieve equality and provides a critical voice of reflection for the community. 
Name Year
Messiah Gaymon 2019
Veronica Henry 2018

Chancellor Awards

Faculty/Staff

Name Subject Year Award
Sandra Hahl Liberal Arts and Sciences 2021 Excellence in Classified Service
Dr. Susan Conforti Medical Laboratory Sciences 2021 Excellence in Faculty Service
Prof. Sarbjit Singh Sport Management 2021 Excellence in Faculty Service
Prof. George Kuscsik Computer Systems 2021 Excellence in Adjunct Teaching
Dr. Shellon Lees Computer Systems 2021 Excellence in Adjunct Teaching
Jonathan Goldstein Marketing & Communications 2021 Excellence in Professional Service
Dr. Doug Kim Electrical and Computer Engineering Technology 2021 Excellence in Teaching
Dr. Bryan Field Physics 2021 Excellence in Teaching
Bentley Whitfield English and Humanities 2020 Excellence in Adjunct Teaching
Dr. Lynn Marsh Dental Hygiene 2020 Excellence in Scholarship and Creative Activities
Joanne Ulrich Facilities 2020 Excellence in Professional Service
Marilyn Flores Registrar's Office 2020 Excellence in Professional Service
Tara Zajack Mechanical Engineering Technology 2020 Excellence in Classified Service
Cynthia Thomas Biology 2019 Excellence in Professional Service
Darleyne Mayers Educational Opportunity Center 2019 Excellence in Professional Service
Dr. Jill O'Sullivan Computer Systems 2019 Excellence in Scholarship & Creative Activities
Dr. Lori Goodstone Nursing 2019 Excellence in Teaching
Dr. Maureen Tsokris Dental Hygiene 2019 Excellence in Faculty Service
Kathleen Hecht Biology 2019 Excellence in Adjunct Teaching
Kimberly Wild Visual Communications 2019 Excellence in Adjunct Teaching
Lauren Romer Registrar's Office 2019 Excellence in Professional Service
Lou Scala Aviation 2019 Excellence in Faculty Service
Luis Llano University Police 2019 Excellence in Classified Service
David Guarino Visual Communications 2018 Excellence in Adjunct Teaching
Dr. Fran Cherkis Nursing 2018 Excellence in Faculty Service
Dr. Jonathan M. Lehrer Urban Horticulture and Design 2018 Excellence in Teaching
MaryBeth Liegmann School of Business 2018 Excellence in Classified Service
Orla LoPiccolo Architecture and Construction Management 2018 Excellence in Teaching
Dr. Arthur Hoskey Computer Systems 2017 Excellence in Teaching
Dr. Sarah Gross Biology 2017 Excellence in Teaching
Dr. Susan Barrett-Landau Nursing 2017 Excellence in Faculty Service
Janet Gruber Dental Hygiene 2017 Excellence in Teaching
Jennifer Mignano-Brady English & Humanities 2017 Excellence in Adjunct Teaching
Keri Hauff University Police 2017 Excellence in Classified Service
Maria Randazzo-Davis Business Management 2017 Excellence in Adjunct Teaching
Sylvia E. Navarro Nicosia Institutional Advancement 2017 Excellence in Professional Service
Thomas Germano Visual Communications 2017 Excellence in Scholarship & Creative Activities
William A. Dodge Visual Communications 2017 Excellence in Adjunct Teaching
Amanda Lavery Biology 2016 Excellence in Adjunct Teaching
Carol Greenholz**   2016 Excellence in Librarianship
Carol McNamara Dental Hygiene 2016 Excellence in Professional Service
Daniel T. Arcieri* Biology 2016 Excellence in Professional Service
Dr. Kathleen Walsh* Nursing 2016 Excellence in Teaching
Dr. Matilde Fava Modern Languages 2016 Excellence in Faculty Service
Dr. Robert Saunders History, Politics and Geography 2016 Excellence in Scholarship & Creative Activities
George Fernandez Visual Communications 2016 Excellence in Teaching
Joseph Rossi Criminal Justice 2016 Excellence in Adjunct Teaching
Vanda Bordies* Urban Horticulture and Design 2016 Excellence in Classified Service
Dr. Jack Thomas Biology 2015 Excellence in Adjunct Teaching
Dr. Jennifer Bryer Nursing 2015 Excellence in Teaching
Dr. Luisa Nappo-Dattoma Dental Hygiene 2015 Excellence in Teaching
John DeCarlo Professional Communications 2015 Excellence in Adjunct Teaching
Susan Candia English & Humanities 2015 Excellence in Adjunct Teaching
Theresa Dember-Neal Nursing 2015 Excellence in Professional Service
Wayne Krush Visual Communications 2015 Excellence in Faculty Service
Barbara Sarringer Psychology 2014 Excellence in Classified Service
Donna Proper Visual Communications 2014 Excellence in Teaching
Dr. Joanne Lapidus-Graham Nursing 2014 Excellence in Faculty Service
Howard Gold Professional Communications 2014 Excellence in Adjunct Teaching
Kenneth Tax School of Eng. Tech. 2014 Excellence in Professional Service
Robert Seyler Mechanical Engineering Technology 2014 Excellence in Adjunct Teaching
Cynthia McCue Registrar's 2013 Excellence in Professional Service
Deborah Faulhaber* School of Health Sciences 2013 Excellence in Classified Service
Dr. Mary Villani Sport Mgt & Comp Systems 2013 Excellence in Teaching
Thomas Azzara Athletics 2013 Excellence in Professional Service
Christine Dose Student Affairs 2012 Excellence in Classified Service
Dr. Ahmed Ibrahim Mechanical Eng. Tech. 2012 Excellence in Scholarship & Creative Activities
Dr. Karen M. Escolas Medical Lab. Technology 2012 Excellence in Teaching
Dr. Marie C. Pullan Computer Systems 2012 Excellence in Teaching
Marguerite Fagella-D’Aloisio* Success Center 2012 Excellence in Professional Service
Peter Greco Visual Communications 2012 Excellence in Professional Service
Daniel Daugherty University Police 2011 Excellence in Classified Service
Dr. Daniel Marrone* Business Management 2011 Excellence in Scholarship & Creative Activities
Dr. Jeffrey Gaab History, Econ. & Politics 2011 Excellence in Teaching
Dr. Lloyd Makarowitz Physics 2011 Excellence in Faculty Service
Saundra Lory-Snyder Undeclared Major 2011 Excellence in Professional Service
Allison Puff Visual Communications 2010 Excellence in Teaching
Henry Bojack Computer Systems 2010 Excellence in Teaching
Nina von Deesten* HEP/Mod. Languages 2010 Excellence in Classified Service
Ruth Sapir* Computer Systems 2010 Excellence in Faculty Service
Amy Kaplan Human Resources 2009 Excellence in Classified Service
John Hendrickson Architecture & Construction 2009 Excellence in Professional Service
Diane Melamed Student Accounts 2008 Excellence in Professional Service
Dr. Marcia Littenberg* English/Humanities 2008 Excellence in Teaching
Dr. Margery Brown** English/Humanities 2008 Excellence in Teaching
Marjaneh Issapour Electrical Eng. Technology 2007 Excellence in Faculty Service
Dr. Diane M. Smith English 2006 Excellence in Teaching
Dr. Richard R. Iversen* Ornamental Horticulture 2006 Excellence in Teaching
Lucille Wesnofske* SBDC 2006 Excellence in Professional Service
Dr. Kathleen Jacquette English & Humanities 2005 Excellence in Faculty Service
Dr. Michael Goodstone Psychology 2005 Excellence in Teaching
Dr. Agnes Kalemaris Math 2004 Excellence in Teaching
Dr. Laura Joseph Dental Hygiene 2004 Excellence in Teaching
Michael Harrington Athletics 2004 Excellence in Professional Service
William J. Steedle Visual Communications 2004 Excellence in Faculty Service
Dr. Charles Adair Biology 2003 Excellence in Teaching
Dr. Mary Stedman* Nursing 2003 Excellence in Teaching
Kathryn Coley Marketing & Communications 2003 Excellence in Professional Service
Brian Maher* LIEOC 2002 Excellence in Professional Service
Dr. Louise Napolitano-Carman English 2002 Excellence in Teaching
Judi Bird*   2002 Excellence in Librarianship
Margaret Porciello* Computer Systems 2002 Excellence in Teaching
Dr. Vicki Janik English/Humanities 2001 Excellence in Teaching
Sharon Struminger* Dental Hygiene 2001 Excellence in Teaching
Dr. Henry Sikorski* English/Humanities 2000 Excellence in Teaching
Joseph Betz Architecture & Construction Mgt 2000 Excellence in Teaching
Dr. Barry Capella* English 1999 Excellence in Teaching
Dr. Matilde Fava Modern Languages 1999 Excellence in Teaching
Valerie Madeska Medical Laboratory Tech. 1999 Excellence in Professional Service
Charlette Bleecker* Dental Hygiene 1998 Excellence in Professional Service
Dr. Gary Brown* Biology 1998 Excellence in Teaching
Judith Friedman* Dental Hygiene 1998 Excellence in Teaching
Dr. Alexander Short* Bus. & Computer Systems 1997 Excellence in Teaching
Dr. Miriam Deitsch** Sociology/College Studies 1997 Excellence in Teaching
Jack C. Petrich Physical Plant 1997 Excellence in Professional Service
Gary Rupp Bus. & Comp. Info. Systems 1996 Excellence in Teaching
Melanie Vainder** English/Humanities 1996 Excellence in Teaching
Terry Esnes-Johnson Dean of Students 1996 Excellence in Professional Service
Angela Blas* Bus. & Comp. Inf. Systems 1995 Excellence in Teaching
Dr. Lois Mignone* Modern Languages 1995 Excellence in Teaching
Dr. Peter Nolan* Physics 1995 Excellence in Teaching
Dr. John Fiorillo Electrical Eng. Technology 1994 Excellence in Teaching
Dr. Laurie Rozakis English/Humanities 1994 Excellence in Teaching
Dr. Philip Poynor* Aerospace Tech. 1994 Excellence in Teaching
Michael Knauth* Head Librarian 1994 Excellence in Professional Service
Dr. Marlene San Miguel Groner English 1993 Excellence in Teaching
Eileen Eichler* Business Admin. 1993 Excellence in Teaching
Linda Calderone* Business Admin. 1993 Excellence in Teaching
Wayne T. Clavering* Outcomes Assessment 1993 Excellence in Professional Service
Fred Harrison** Physical Plant 1992 Excellence in Professional Service
Kathy Kollar Office Management 1991 Excellence in Professional Service
Carolyn Cuttler* Office Mgmt. 1990 Excellence in Teaching
Dr. I. Edward Alcamo** Biology 1990 Excellence in Teaching
Dr. Roger Hoffman* Psychology 1990 Excellence in Teaching
Dr. Stanley Feist** Psychology 1989 Excellence in Teaching
Reginald T. Marshall* Learning Center 1989 Excellence in Professional Service
Dr. Lois Rafenski* Nursing 1988 Excellence in Teaching
Janet Snyder* Admissions 1988 Excellence in Professional Service
Theresa Zahor   1988 Excellence in Librarianship
Ann Diehl* Continuing Ed. 1987 Excellence in Professional Service
Dr. Frank Cavaioli* History, Eco., Politics 1987 Excellence in Teaching
Dr. Richard Telloni* Agriculture 1986 Excellence in Teaching
James Friel* English 1986 Excellence in Teaching
Dr. Charles Fishman* English 1985 Excellence in Teaching
Dr. Frank Pellegrini** Chemistry 1982 Excellence in Teaching
Dr. Michael Abbatiello** Veterinary Science 1982 Excellence in Teaching
Ramon Rodriguez* Student Affairs 1979 Excellence in Professional Service
Cheryl Hicks* Secretarial Science 1978 Excellence in Teaching
Paula Shaer* Admissions 1978 Excellence in Professional Service
Dr. Harold Highland** Data Processing 1976 Excellence in Teaching
Dr. Philip Silverstein** Dental Hygiene 1976 Excellence in Teaching
Dr. Stanley Lamberg* Med. Lab. Tech. 1976 Excellence in Teaching
Dr. Edwin F. Ore** English 1975 Excellence in Teaching
Anne Senyk** Sociology 1974 Excellence in Teaching
Dr. Abraham Blinderman English 1974 Excellence in Teaching
Dr. Harvey Barke** Horticulture 1974 Excellence in Teaching
Stanley Mehlman* Chemistry 1974 Excellence in Teaching
Casimir Rakowski** Mechanical Tech. 1973 Excellence in Teaching
Dr. Austin Frishman* Biology 1973 Excellence in Teaching
Ronald Dougher** Social Science 1973 Excellence in Teaching

* Emeritus/Retired | ** Deceased

Students

Name Subject Year Award
Darrien Hunt Computer Programming and Information Systems 2021 Special Award for Diversity, Equity, and Inclusion
David Wan Electrical and Computer Engineering Technology 2021 Student Excellence
Angelique Roberson Business Management 2021 Student Excellence
Simran Mohan Criminal Justice: Law Enforcement Technology 2021 Student Excellence
David Ramirez Computer Programming & Info Systems 2020 Student Excellence
Garrett Spurllin Aviation Administration 2020 Student Excellence
Maria Turbi Henderson Bioscience 2020 Student Excellence
Nicholas Ferrigno Computer Programming & Info Systems 2020 Student Excellence
Jamie Jones Architectural Engineering Technology 2019 Student Excellence
Jennifer Newins Medical Laboratory Science 2019 Student Excellence
Lily Moldan Criminal Justice: Law Enforcement Technology 2019 Student Excellence
Luke Rossi Bioscience 2019 Student Excellence
Messiah Gaymon Science, Technology, & Society 2019 Student Excellence
Jamie Jones Men's Golf 2019 Scholar Athletes
Erin Lettieri Women's Cross Country 2019 Scholar Athletes
Bradley Correia Nursing 2018 Student Excellence
Daniel Parks Mechanical Engineering Technology 2018 Student Excellence
Emily McCue Nursing 2018 Student Excellence
Matthew Schinasi Applied Psychology 2018 Student Excellence
Robert Adolfsen Mechanical Engineering Technology 2018 Student Excellence
Nicole Franz Indoor Track & Field  2018 Scholar Athletes
Erin Purack Soccer 2018 Scholar Athletes 
Carly Vittoria Nursing 2017 Student Excellence
Jessica Ann Daddino Nursing 2017 Student Excellence
Kristine M. Lycke Applied Psychology 2017 Student Excellence
Nicole Franz Applied Psychology - Women's Cross Country 2017 Scholar Athletes
Oscar Polanco-Reynoso Applied Economics 2017 Student Excellence
Samantha Stettnisch Bioscience 2017 Student Excellence
Shaquille Saillant Visual Communications 2017 Student Excellence
Alexa Artemis Toyas Professional Communications 2016 Student Excellence
Kimberly Gleason Applied Psychology 2016 Student Excellence
Kinza Nadeem Kasher Visual Communications 2016 Student Excellence
Kristen Bonura Nursing 2016 Student Excellence
Samuele Riva Sports Management - Soccer 2016 Scholar Athletes
Alexandra Bentz Nursing - Women's Tennis 2015 Scholar Athletes
Elizabeth Calvente Bioscience 2015 Student Excellence
John Campbell Bioscience 2015 Student Excellence
Kristen Renaldo Dental Hygiene 2015 Student Excellence
Matthew Pollock Business Management - Men's Golf 2015 Scholar Athletes
Shannon Vollmer Applied Mathematics 2015 Student Excellence
Tyler Danzy Criminal Justice - Men's Tennis 2015 Scholar Athletes
Vianna M. Reyes Duran Business Management 2015 Student Excellence
Christy Thoden Medical Technology - Women's Lacrosse 2014 Scholar Athletes
Jade Truong Bioscience 2014 Student Excellence
John Scuteri Computer Programming & Info Systems 2014 Student Excellence
Joy Grynko Applied Psychology 2014 Student Excellence
Kristine Meyer Nursing 2014 Student Excellence
Michael Dolce Criminal Justice - Baseball 2014 Scholar Athletes
Mike Jang Non-Matriculated - Men's Track & Field 2014 Scholar Athletes
Sarina Turbendian Professional Communications 2014 Student Excellence
Christie Decks Dental Hygiene 2013 Student Excellence
Jessica Micalle Profess Communications 2013 Student Excellence
Krystin Shand Nursing 2013 Scholar Athletes
Matthew Pollock Business Management 2013 Scholar Athletes
Michelle Mongiello Business Management 2013 Scholar Athletes
Tara Polla Nursing 2013 Student Excellence
Tim Caden Business Management 2013 Scholar Athletes
Amy Olenick Nursing 2012 Student Excellence
David Olivo Dental Hygiene 2012 Student Excellence
Jaimie Dorr Business Management 2012 Student Excellence
Jessica Sickles Undeclared Major – Tennis 2012 Scholar Athletes
Mike Jang Business Management –Track 2012 Scholar Athletes
Ryan McAllister Business Management - Baseball 2012 Scholar Athletes
Salvatore Hanusiewicz CPIS/Applied Math 2012 Student Excellence
Sean Tiernan Security Systems - Cross Country/Track 2012 Scholar Athletes
Andrew Hesse Bioscience & App Math 2011 Student Excellence
Aristoteli Dorizas Technology Studies 2011 Student Excellence
Justine Rothar Nursing - Women’s Lacrosse 2011 Scholar Athletes
Lauren D’Allessandro Dental Hygiene 2011 Student Excellence
Terrence Bohonan Business - Baseball 2011 Scholar Athletes
Elena Lee Visual Communications 2010 Student Excellence
Faustine Chukwuezi Undeclared Major – Track and Field 2010 Scholar Athletes
Hope Zino Nursing - Softball 2010 Scholar Athletes
Jeffrey St. Simon Bioscience – Track and Field 2010 Scholar Athletes
Mary O’Neil Nursing 2010 Student Excellence
Mathew Dorsey Business Management 2010 Student Excellence
Ryan Paul Security Systems – Men’s Soccer 2010 Scholar Athletes
Anthony Sbrocco Business Management 2009 Student Excellence
Arielle Morelli Liberal Arts – Softball 2009 Scholar Athletes
Justine Rothar Nursing – Women’s Lacrosse 2009 Scholar Athletes
Kathleen Flanagan Bioscience 2009 Student Excellence
Larry Hipp Security Systems – Men’s Golf 2009 Scholar Athletes
Mike Labrozzi Business Management – Baseball 2009 Scholar Athletes
Nicole Andre Bioscience 2009 Student Excellence
Oshea Davis Bioscience – Women’s Tennis 2009 Scholar Athletes
Patrick Gubbins Criminal Justice – Men’s Soccer 2009 Scholar Athletes
Cheryl Williams Nursing 2008 Student Excellence
David Casillas Applied Mathematics - Men’s Track 2008 Scholar Athletes
Delia Sarich Professional Communications 2008 Student Excellence
Frank J. Rampello Professional Communications 2008 Student Excellence
James Varrichio Business Management - Men’s Soccer 2008 Scholar Athletes
Janine Forman Business Management – Women’s Lacrosse 2008 Scholar Athletes
Lauren M. Fink Business Management 2008 Student Excellence
Oshea Davis Bioscience - Women’s Tennis 2008 Scholar Athletes
Peter Lipka Business Management -Men’s Basketball 2008 Scholar Athletes
April Orthner Liberal Arts & Sciences 2007 Student Excellence
Denise Botiglione Management of Technology 2007 Student Excellence
James Varrichio Management Technology – Men’s Soccer 2007 Scholar Athletes
Janine Segalini Management of Technology 2007 Student Excellence
Peter Lipka Management Technology – Men’s Basketball 2007 Scholar Athletes
Rachele Fischer Liberal Arts & Sciences 2007 Student Excellence
Reggie Routier Management Technology – Men’s Indoor & Outdoor Track 2007 Scholar Athletes
Robin Dunn Management of Technology 2007 Student Excellence
Ryan LaFlare Management Technology – Men’s Lacrosse 2007 Scholar Athletes
Ryan Williams Management Technology – Men’s Golf 2007 Scholar Athletes
Arnim C. Mondesir Management Technology 2006 Student Excellence
Brett Southard Comp. Prog. & Inf. Systems 2006 Student Excellence
Joseph Meola Management Technology – Men’s Lacrosse 2006 Scholar Athletes
Michael Tobin Bioscience 2006 Student Excellence
Patric Santiago Management Technology – Golf, Soccer, Indoor/Outdoor Track 2006 Scholar Athletes
Peter Lipka Management Technology – Men’s Basketball 2006 Scholar Athletes
Shari Romar Ornamental Horticulture 2006 Student Excellence
Alberto Soberanes Liberal Arts – Men’s Cross Country 2005 Scholar Athletes
Anthony Scali Security Systems - Baseball 2005 Scholar Athletes
Devan Weber Visual Communications – Softball 2005 Scholar Athletes
Elizabeth Reilly Nursing 2005 Student Excellence
Melissa Rudy Management Technology - Women’s Volleyball 2005 Scholar Athletes
Patric Santiago Business Administration 2005 Student Excellence
Patric Santiago Management Technology - Men’s Golf & Men’s Soccer 2005 Scholar Athletes
Reggie Routier Management Technology – Men’s Indoor & Outdoor Track 2005 Scholar Athletes
Shawn Moir Aviation Administration 2005 Student Excellence
Stephanie Marinelli Nursing 2005 Student Excellence
Cecilia Ambros Visual Communications 2004 Student Excellence
Jonathan Spolidora Business Administration 2004 Student Excellence
Nikiesha White Applied Mathematics 2004 Student Excellence
Sasha-Lee Dawes Business Administration 2004 Student Excellence
Justin Kramer Schulz Aviation Administration 2003 Student Excellence
Prathibha Mohan Computer Science 2003 Student Excellence
Belinda Rodriguez Comp. Prog. & Inf. Systems 2002 Student Excellence
Diane Bachor Technical Communications 2002 Student Excellence
Maria Orellana Management Technology 2002 Student Excellence
Matthew Preston Professional Pilot 2002 Student Excellence
Christopher Weppler Management Technology 2001 Student Excellence
Shirley Mohan Computer Systems Tech. 2001 Student Excellence
Jonathan Friedfertig Management of Technology 2000 Student Excellence
Eileen Therese Sullivan Management of Technology 1999 Student Excellence
Karen Conner Business Administration 1998 Student Excellence
Michael Rodriquez Aviation Administration 1998 Student Excellence

SUNY Awards

Distinguished Teaching

Name Subject Year Award
Dr. John Fiorillo Electrical Eng. Tech. 2011 Distinguished Teaching Professors
Dr. Vicki Janik English/Humanities 2007 Distinguished Teaching Professors
Dr. Sheldon P. Gordon* Mathematics 2006 Distinguished Teaching Professors
Dr. Ann Shapiro* English/Humanities 2003 Distinguished Teaching Professors
Dr. Miriam Deitsch** Sociology/College Studies 2002 Distinguished Teaching Professors
Dr. John A. Winn** Mathematics 1998 Distinguished Teaching Professors
Dr. I. Edward Alcamo** Biology 1994 Distinguished Teaching Professors
Dr. Harold Highland** Data Processing 1978 Distinguished Teaching Professors

Distinguished Service

Name Subject Year Award
Dr. Daniel Marrone* Business Management 2008 Distinguished Service Professors
Serdar Elgun Mechanical Eng. Tech. 2007 Distinguished Service Professors
Yelleshpur N. Dathatri* Electrical Eng. Tech. 2006 Distinguished Service Professors
Dr. Amit Bandyopadhyay Arch. & Cons. Mgt. 2004 Distinguished Service Professors
Dr. Hazem Tawfik Mechanical Eng. Tech. 2001 Distinguished Service Professors
Cornelius P. McAdorey* English 1992 Distinguished Service Professors
Dr. Charles Fishman* English 1989 Distinguished Service Professors
Casimir Rakowski** Mech. Eng. Tech. 1980 Distinguished Service Professors

office of the president

Horton Hall, 2nd Floor
934-420-2145
president@farmingdale.edu
Monday-Friday 8:30am-4:30pm

Email

Carolyn Fedder
Executive Assistant to the President

Email

Andreia Goncalves Ramos
Administrative Assistant

Last Modified 6/22/21