Go to Main Navigation Skip to Content
Farmingdale State College

Course Offerings

Fall 2018 Semester




Automotive Engineering Tech - (AET)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
94336 AET 101L 001 0.00 Intern Combus Eng Thry & Servc    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 02:15 pm - 04:05 pm LUPT 119
  Instructor:   STAFF
 
94829 AET 101L 002 0.00 Intern Combus Eng Thry & Servc    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 04:30 pm - 06:20 pm LUPT 119
  Instructor:   STAFF
 
94337 AET 101T 001 3.00 Intern Combus Eng Thry & Servc    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 115
  Instructor:   STAFF
 
94378 AET 106L 002 0.00 Suspension and Control Systems    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 10:50 am - 01:30 pm LUPT 119
  Instructor:   STAFF
 
93032 AET 106T 001 3.00 Suspension and Control Systems    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 08:00 am - 09:50 am LUPT 115
  Instructor:   STAFF
 
94375 AET 107L 001 0.00 Manual Drivetrains& Driveaxles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 04:30 pm - 07:10 pm LUPT 119
  Instructor:   STAFF
 
95193 AET 107L 002 0.00 Manual Drivetrains& Driveaxles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 04:30 pm - 07:10 pm LUPT 119
  Instructor:   STAFF
 
94377 AET 107T 001 3.00 Manual Drivetrains& Driveaxles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 01:40 pm - 03:30 pm LUPT 119
  Instructor:   STAFF
 
93037 AET 150L 002 0.00 Automotive Computer App Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 11:50 am - 01:30 pm LUPT 194
  Instructor:   STAFF
 
93036 AET 150T 002 2.00 Automotive Computer Applic    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 10:50 am - 11:40 am LUPT 194
  Instructor:   STAFF
 
90016 AET 208L 140 0.00 Automotive Elec Appl Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 132
  Instructor:   STAFF
 
93038 AET 208T 001 3.00 Automotive Elec Applications    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 11:15 am LUPT 115
  Instructor:   STAFF
 
94348 AET 218L PM1 0.00 Applied Manufacturing Process    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 06:55 pm - 09:35 pm LUPT 181
  Instructor:   STAFF
 
94347 AET 218T PM1 2.00 Applied Manufacturing Process    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 05:55 pm - 06:45 pm LUPT 181
  Instructor:   STAFF
 
94412 AET 410W W01 3.00 Senior Project-Writ Intensive Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
95202 AET 490 PM1 1.00 Special Topics: Auto Body III Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 06:00 pm - 08:00 pm LUPT 119
  Instructor:   Robert Adolfsen
 
95194 AET 491 IND 1.00 Special Topics:Hybrid Vehicles Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
95195 AET 492 IN2 1.00 Special Topics:Electric Veh Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
94404 AET 492 IND 1.00 Electric Vehicles Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
95236 AET 493 IND 3.00 Heavy Duty Engines Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF


Anthropology - (ANT)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
94228 ANT 100 001 3.00 Introduction to Anthropology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
94229 ANT 100 002 3.00 Introduction to Anthropology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 159
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
94555 ANT 100 003 3.00 Introduction to Anthropology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
94940 ANT 100 004 3.00 Introduction to Anthropology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
94954 ANT 110 001 3.00 Sociocultural Anthropology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 237
  Instructor:   Jennifer B Oksenhorn
 
94939 ANT 120 002 3.00 Archaeology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
94944 ANT 130 001 3.00 North American Indians    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 220
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
94566 ANT 130 002 3.00 North American Indians    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
94769 ANT 130 003 3.00 North American Indians    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 161
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
95131 ANT 211 001 3.00 Caribbean Cultures    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 239
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
94220 ANT 211 002 3.00 Caribbean Cultures    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
 
94942 ANT 211 003 3.00 Caribbean Cultures    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
 
94941 ANT 212 001 3.00 Intro to Medical Anthropology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
 
94943 ANT 212 002 3.00 Intro to Medical Anthropology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
 
94552 ANT 250 001 3.00 Forensic Anthropology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
94873 ANT 482 AL1 3.00 Research Intership I Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN Undergraduate Research ACUR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF


Arabic - (ARA)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
91139 ARA 131 001 3.00 Arabic I (Elementary)    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 223
  Instructor:   Wafa H Daoud


Architectural Technology - (ARC)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
94315 ARC 131 001 4.00 Introduction to Graphics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:00 am - 10:40 am LUPT 274
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 10:50 am - 01:40 pm LUPT 165
  Instructor:   STAFF
 
94850 ARC 131 002 4.00 Introduction to Graphics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:00 am - 11:50 am LUPT LU130B
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:00 pm - 01:40 pm LUPT 274
  Instructor:   STAFF
 
94316 ARC 131 PM1 4.00 Introduction to Graphics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 274
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 161
  Instructor:   STAFF
 
94317 ARC 131 PM2 4.00 Introduction to Graphics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 161
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 274
  Instructor:   STAFF
 
95176 ARC 255 002 4.00 Architectural Design I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 130B
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:45 pm LUPT 130B
  Instructor:   STAFF
 
94318 ARC 257 001 4.00 Architectural Design II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 190
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 190
  Instructor:   STAFF
 
94694 ARC 257 002 4.00 Architectural Design II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 02:15 pm - 04:55 pm LUPT 190
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 03:05 pm - 04:55 pm LUPT 190
  Instructor:   STAFF
 
91668 ARC 263 001 3.00 Mech,Elec, Plumbing &Ener Syst    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
95177 ARC 263 002 3.00 Mech,Elec, Plumbing &Ener Syst Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 194
  Instructor:   STAFF
 
92938 ARC 362 001 3.00 History Western Architecture Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   STAFF
 
92847 ARC 364 AL1 3.00 Site Design and Construction Upper Division Field Study ACFS
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 190
  Instructor:   STAFF
 
92846 ARC 364 AL2 3.00 Site Design and Construction Upper Division Field Study ACFS
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 11:20 am - 01:05 pm LUPT 161
  Instructor:   STAFF
 
94139 ARC 376 AL1 4.00 Architectural Design III Upper Division Field Study ACFS
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 275
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 275
  Instructor:   STAFF
 
95199 ARC 376 AL2 4.00 Architectural Design III Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 274
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 274
  Instructor:   STAFF


Art History - (ART)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
93085 ART 200 001 3.00 History of Graphic Design    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 131
  Instructor:   Christine M Tudor
 
93086 ART 200 002 3.00 History of Graphic Design    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 221
  Instructor:   STAFF
 
93320 ART 200 PM1 3.00 History of Graphic Design    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 237
  Instructor:   Francis J Klaess
 
92579 ART 201 001 3.00 Srvy Art Hist: Prehis-Mid Ages    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 320
  Instructor:   Kristy L Caratzola
 
94960 ART 201 002 3.00 Srvy Art Hist: Prehis-Mid Ages    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 224
  Instructor:   Kristy L Caratzola
 
90033 ART 202 002 3.00 Srvy Art Hst:Early Ren-Present    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 218
  Instructor:   Kristy L Caratzola
 
94715 ART 202W 001 3.00 SrvyArt Hst:Early Ren-Pres-Wri    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 220
  Instructor:   Alexandra R Giordano
 
94716 ART 202W 004 3.00 SrvyArt Hst:Early Ren-Pres-Wri    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 218
  Instructor:   Alexandra R Giordano
 
94961 ART 203 001 3.00 History of Interaction Design    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 05:20 pm GLSN 233
  Instructor:   Dr. Brian J O'Keefe
 
90034 ART 302 PM1 3.00 Art History: American Art Srvy Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 224
  Instructor:   Barbara A Applegate
 
94717 ART 302W 001 3.00 ArtHist:American Art Srvy-WID Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 220
  Instructor:   Alexandra R Giordano


Aviation - (AVN)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
93682 AVN 101 001 3.00 Aviation Indust:A Hist.Persptv    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT LU130A
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
92345 AVN 101 002 3.00 Aviation Indust:A Hist.Persptv    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 190
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
93950 AVN 101 004 3.00 Aviation Indust:A Hist.Persptv    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT LU130A
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
95065 AVN 104 PM1 3.00 Private Pilot Ground    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 06:15 pm - 07:30 pm AERO 21
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 07:40 pm - 08:30 pm AERO 21
  Instructor:   Michael P Hughes
 
95196 AVN 104 PM2 3.00 Private Pilot Ground    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:40 pm - 08:30 pm AERO TBA
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 05:55 pm - 08:35 pm AERO TBA
  Instructor:   Michael P Hughes
 
93729 AVN 105 AL1 1.00 Private Pilot Flight To Solo   Practicum ACPR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA AERO 21
  Instructor:   Michael Trzaska
 
94883 AVN 106 AL1 1.00 Private Pilot Flight to Cert.   Practicum ACPR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA AERO TBA
  Instructor:   Michael Trzaska
 
93955 AVN 112 001 2.00 Pilot Proficiency    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
92693 AVN 126 001 3.00 Aviation Security Management I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 250
  Instructor:   Joseph Clabby
 
94757 AVN 201W W01 3.00 Safety Ethics- Writ Intensive    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 233
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
94758 AVN 201W W02 3.00 Safety Ethics- Writ Intensive    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 129
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
94612 AVN 202 001 3.00 Aviation Meteorology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 123
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
91835 AVN 208 001 3.00 Instrument Pilot Ground    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:30 pm - 01:45 pm AERO TBA
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 01:55 pm - 02:45 pm TBA TBA
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
93748 AVN 208 002 3.00 Instrument Pilot Ground    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:30 pm - 03:15 pm AERO 21
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 03:30 pm - 04:20 pm AERO 21
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
94884 AVN 209 AL1 1.00 Instrument Pilot Flight   Practicum ACPR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA AERO TBA
  Instructor:   Michael Trzaska
 
92694 AVN 211 PM1 3.00 Commercial Pilot Ground    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 06:15 pm - 07:30 pm AERO 21
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
94908 AVN 212 AL1 1.00 Commercial Pilot Flight   Practicum ACPR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA AERO TBA
  Instructor:   Michael Trzaska
 
91800 AVN 270 J01 3.00 Introduction to Airports/Mngmt    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
 
95239 AVN 270 J02 3.00 Introduction to Airports/Mngmt    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
 
92695 AVN 280 J01 3.00 Intro to Air Cargo Operations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
 
95173 AVN 300 001 3.00 Government in Aviation Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
91921 AVN 300W 002 3.00 Gov't / Aviation (Writing Int) Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
94272 AVN 309 PM1 3.00 Certified Flight InstrucGround Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 05:55 pm - 08:35 pm AERO 21
  Instructor:   Michael Trzaska
 
94885 AVN 310 AL1 1.00 Certified Flight Instructor Upper Division Practicum ACPR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA AERO TBA
  Instructor:   Michael Trzaska
 
93670 AVN 321 J01 3.00 Physiology of Flight Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
95240 AVN 321 J02 3.00 Physiology of Flight Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   STAFF
 
94083 AVN 330 HY2 3.00 Airline Marketing Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 10:50 am - 12:05 pm LUPT 161
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jeanne Radigan
 
92982 AVN 330 HYB 3.00 Airline Marketing Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 09:25 am - 10:40 am LUPT 161
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jeanne Radigan
 
93951 AVN 370 001 3.00 Airport Financial Mgmt Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 190
  Instructor:   Joseph D Donofrio
 
92740 AVN 370 003 3.00 Airport Financial Mgmt Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 194
  Instructor:   Joseph D Donofrio
 
93952 AVN 400 001 3.00 Aviation Law Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT LU130A
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
94886 AVN 410 AL1 1.00 Comm.Multi-Eng PilotRating Upper Division Practicum ACPR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA AERO TBA
  Instructor:   Dr. Michael Canders
 
94887 AVN 411 AL1 2.00 Certified Flight-Instrumnt Upper Division Practicum ACPR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA AERO TBA
  Instructor:   STAFF
 
94896 AVN 412 AL1 1.00 Certified Flight-Multi Engine Upper Division Practicum ACPR
  Instructor:   STAFF
 
90065 AVN 421 501 3.00 Gas Turbine Engines Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 194
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
94362 AVN 422 PM1 3.00 Aerodynamics & Aircrft Perform    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 190
  Instructor:   Joseph M Foresto
 
93953 AVN 423 001 3.00 Crew Resource Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 161
  Instructor:   Andrew Michael
 
94301 AVN 447 AL1 3.00 Capstone Prof Pilot Seminar Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm AERO 21
  Instructor:   Dr. Michael Canders
 
91097 AVN 470 001 3.00 Airport Operations Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
 
93954 AVN 471 001 3.00 Aviation AdministrationSeminar Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
 
94907 AVN 490 001 3.00 Aviation Internship Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF


Computer Systems - (BCS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
90067 BCS 102 001 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 108
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 214
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
90068 BCS 102 002 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 245
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 214
  Instructor:   STAFF
 
90069 BCS 102 003 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 245
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT TBA
  Instructor:   STAFF
 
90070 BCS 102 004 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Instructor:   Cynthia Belis
 
90071 BCS 102 005 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Kenneth J Tax
 
90072 BCS 102 006 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 08:00 am - 09:15 am WHIT TBA
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 08:00 am - 09:15 am WHIT TBA
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
 
90073 BCS 102 007 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Instructor:   STAFF
 
90074 BCS 102 008 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT TBA
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT TBA
  Instructor:   STAFF
 
90077 BCS 102 011 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 09:25 am - 10:40 am WHIT TBA
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 09:25 am - 10:40 am WHIT TBA
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
 
90078 BCS 102 012 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Instructor:   Cynthia Belis
 
94817 BCS 102 013 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm WHIT 209
  Instructor:   STAFF
 
90076 BCS 102 HYB 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W TBA OFF CAMP
  Instructor:   Jason P Rudish
 
90084 BCS 102 J01 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
 
93168 BCS 102 PM1 3.00 Computer Concepts & Appl Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 111
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph Licato
 
90083 BCS 102 SAT 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Sep 15, 2018 Dec 01, 2018 S 09:00 am - 10:15 am WHIT 108
  Sep 15, 2018 Dec 01, 2018 S 10:30 am - 12:25 pm WHIT 124
  Instructor:   Salvador G Morales
 
90085 BCS 120 001 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
95048 BCS 120 002 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm TBA TBA
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
94512 BCS 120 004 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT TBA
  Instructor:   STAFF
 
93433 BCS 120 005 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 111
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 124
  Instructor:   Matthew J Fried
 
95049 BCS 120 006 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm TBA TBA
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
94514 BCS 120 007 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 08:00 am - 09:15 am WHIT 217
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 08:00 am - 09:15 am TBA TBA
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
93502 BCS 120 008 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 214
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
94774 BCS 120 010 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Instructor:   Matthew J Fried
 
95050 BCS 120 011 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm TBA TBA
  Instructor:   Shahid Zaheer
 
91752 BCS 120 LP1 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Instructor:   Matthew J Fried
 
90086 BCS 120 LPT 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 111
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
92440 BCS 120 PM1 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 217
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 217
  Instructor:   STAFF
 
93393 BCS 120 PM2 3.00 Foundations Computer Prog I Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 108
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 242
  Instructor:   STAFF
 
90090 BCS 130 001 3.00 Website Development I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
90091 BCS 130 002 3.00 Website Development I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
 
90094 BCS 130 J01 3.00 Website Development I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
 
91586 BCS 130 PM1 3.00 Website Development I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 124
  Instructor:   Edward Kowalski
 
93291 BCS 160 002 3.00 Computers,Society & Technology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 111
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT TBA
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
94104 BCS 160 003 3.00 Computers,Society & Technology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 108
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
93503 BCS 160 004 3.00 Computers,Society & Technology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT TBA
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   STAFF
 
93504 BCS 160 005 3.00 Computers,Society & Technology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:00 am - 10:10 am WHIT 108
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 10:15 am - 11:40 am WHIT 124
  Instructor:   Shahid Zaheer
 
94191 BCS 160 006 3.00 Computers,Society & Technology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 208
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 215
  Instructor:   Dr. Anne Galante
 
93749 BCS 160 007 3.00 Computers,Society & Technology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 08:00 am - 09:15 am WHIT 208
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 08:00 am - 09:15 am WHIT 124
  Instructor:   Dr. Jill O'Sullivan
 
94816 BCS 160 008 3.00 Computers,Society & Technology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 108
  Instructor:   Shahid Zaheer
 
93290 BCS 160 HYB 3.00 Computers,Society & Technology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
93292 BCS 160 PM1 3.00 Computers,Society & Technology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 111
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph Licato
 
90103 BCS 208L 001 0.00 Introdution to Networks Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 07:45 pm - 09:25 pm WHIT 215
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
95145 BCS 208L 002 0.00 Introdution to Networks Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 03:45 pm - 05:45 pm TBA TBA
  Instructor:   STAFF
 
90102 BCS 208L PM1 0.00 Introdution to Networks Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 07:45 pm - 09:25 pm WHIT 245
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
93163 BCS 208T 001 3.00 Introduction to Networks    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 05:55 pm - 07:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
95060 BCS 208T 002 3.00 Introduction to Networks    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 03:45 pm - 05:45 pm TBA TBA
  Instructor:   Robert Bowen
 
93165 BCS 208T PM1 3.00 Introduction to Networks    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 07:35 pm WHIT 245
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
93508 BCS 209L 001 0.00 Routing & Switching Essentials    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 08:30 am - 10:35 am WHIT 242
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
95134 BCS 209L 00S 0.00 Routing & Switching Essentials    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 10:50 am - 12:30 pm WHIT 245
  Instructor:   STAFF
 
95062 BCS 209T 003 3.00 Routing & Switching Essentials    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 08:30 am - 10:35 am TBA TBA
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
95133 BCS 209T 00S 3.00 Routing & Switching Essentials    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 09:00 am - 10:40 am WHIT 245
  Instructor:   STAFF
 
93511 BCS 215 001 3.00 UNIX Operating Systems    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
95051 BCS 215 J02 3.00 UNIX Operating Systems    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
94313 BCS 215 LP2 3.00 UNIX Operating Systems    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT TBA
  Instructor:   Dr. Anne Galante
 
90107 BCS 215 LPT 3.00 UNIX Operating Systems    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 209
  Instructor:   STAFF
 
92235 BCS 215 PM1 3.00 UNIX Operating Systems Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 07:20 pm - 08:35 pm TBA TBA
  Instructor:   Daniel Josenhans
 
93172 BCS 230 001 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 108
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
90110 BCS 230 002 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 215
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 215
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
95052 BCS 230 003 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am TBA TBA
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
95053 BCS 230 004 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 01:40 pm - 02:55 pm TBA TBA
  Instructor:   Matthew J Fried
 
93513 BCS 230 006 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 111
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 124
  Instructor:   STAFF
 
90111 BCS 230 LP2 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
92799 BCS 230 LPT 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
91204 BCS 230 PM1 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 214
  Instructor:   STAFF
 
94196 BCS 235 001 3.00 JavaScript and jQuery    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 215
  Instructor:   Henry Bojack
 
93173 BCS 240 PM1 3.00 Website Development II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 209
  Instructor:   Harry G Espaillat
 
95055 BCS 260 001 3.00 Introduction to Database Sys    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
95072 BCS 260 002 3.00 Introduction to Database Sys    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm TBA TBA
  Instructor:   STAFF
 
93514 BCS 260 LP1 3.00 Introduction to Database Sys    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
90113 BCS 260 LPT 3.00 Introduction to Database Sys    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 208
  Instructor:   STAFF
 
93175 BCS 260 PM1 3.00 Introduction to Database Sys    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 108
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   Edward Kowalski
 
90116 BCS 262 001 3.00 Data Communications    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 111
  Instructor:   Matthew J Fried
 
90118 BCS 262 J01 3.00 Data Communications    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
91307 BCS 262 PM1 3.00 Data Communications    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 208
  Instructor:   Stephen Hooghuis
 
93176 BCS 300 001 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 214
  Instructor:   Edward R Wagner
 
90122 BCS 300 002 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 214
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
90123 BCS 300 003 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm TBA TBA
  Instructor:   Glenn A Dodd
 
90124 BCS 300 004 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm TBA TBA
  Instructor:   Dr. Jill O'Sullivan
 
90125 BCS 300 005 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am TBA TBA
  Instructor:   Shahid Zaheer
 
90128 BCS 300 006 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121B
  Instructor:   STAFF
 
93756 BCS 300 007 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121B
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
94105 BCS 300 008 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 121B
  Instructor:   Jason P Rudish
 
94515 BCS 300 009 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm TBA TBA
  Instructor:   Dr. Jill O'Sullivan
 
91309 BCS 300 J03 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Anne Galante
 
90126 BCS 300 PM1 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT TBA
  Instructor:   Edward R Wagner
 
90127 BCS 300 PM2 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 07:20 pm - 10:00 pm WHIT 214
  Instructor:   Anthony C Tota
 
93872 BCS 300 PM3 3.00 Management Information Systems    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 208
  Instructor:   Anthony C Tota
 
94516 BCS 300 PM4 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm TBA TBA
  Instructor:   Carlos Blackwood
 
93178 BCS 300 SAT 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Sep 15, 2018 Dec 01, 2018 S 09:00 am - 12:25 pm WHIT TBA
  Instructor:   Carlos Blackwood
 
93179 BCS 301 001 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Instructor:   Shahid Zaheer
 
91137 BCS 301 J01 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Sheryl R Schoenacher
 
93717 BCS 301 PM1 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 108
  Instructor:   Joan M Falcone
 
93873 BCS 303 J01 3.00 XML Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Sheryl R Schoenacher
 
90136 BCS 311 PM1 3.00 Local Area Netwrk & Server Adm Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   William A Myers
 
91963 BCS 316 LPT 3.00 PERL Programming Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 214
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
94739 BCS 316 PM1 3.00 PERL Programming Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT TBA
  Instructor:   Robert Bowen
 
92622 BCS 317 X03 3.00 Enterprise Resource Planning Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Dr. Jill O'Sullivan
 
94346 BCS 318 J01 3.00 Virtualization & Cloud Computi Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Tolga Tohumcu
 
91653 BCS 320 001 3.00 Scaling Networks Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 243
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
94192 BCS 320 PM1 3.00 Scaling Networks Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 243
  Instructor:   Gary E Glueckert
 
93180 BCS 321 001 3.00 Connecting Networks Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 243
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
94710 BCS 321 002 3.00 Connecting Networks Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 243
  Instructor:   STAFF
 
94517 BCS 340 001 3.00 Introduction to Algorithms Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:00 am - 11:40 am WHIT TBA
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
90144 BCS 345 001 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
93516 BCS 345 002 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
94760 BCS 345 003 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT TBA
  Instructor:   STAFF
 
91138 BCS 345 PM1 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
92238 BCS 350 PM1 3.00 Web Database Development Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   STAFF
 
94193 BCS 360 001 3.00 Programming in SQL Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT TBA
  Instructor:   STAFF
 
94518 BCS 360 002 3.00 Programming in SQL Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
95074 BCS 360 003 3.00 Programming in SQL Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
91591 BCS 370 001 3.00 Data Structures Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
92128 BCS 370 002 3.00 Data Structures Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
94729 BCS 370 003 3.00 Data Structures    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Instructor:   STAFF
 
95144 BCS 370 004 3.00 Data Structures Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm TBA TBA
  Instructor:   STAFF
 
92239 BCS 378 J01 3.00 Information Security Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
95059 BCS 421 001 3.00 Android Mobile Application Dev Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am TBA TBA
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
94764 BCS 421 PM1 3.00 Android Mobile Application Dev Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
95076 BCS 426 001 3.00 C# Programming Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
92382 BCS 430W 01W 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Instructor:   Cynthia P Hoskey
 
94520 BCS 430W HY2 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 09:25 am - 10:40 am WHIT TBA
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
94519 BCS 430W HYB 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
94732 BCS 430W WHY 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
95075 BCS 440 AL2 3.00 CPIS Internship Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michelle Tuchinsky


Biology - (BIO)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
90163 BIO 120L 001 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
92428 BIO 120L 140 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
90156 BIO 120L 141 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
90157 BIO 120L 142 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
90158 BIO 120L 143 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
90159 BIO 120L 144 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 08:00 am - 09:50 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
90160 BIO 120L 145 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 10:50 am - 12:40 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
92429 BIO 120L 146 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
90161 BIO 120L 147 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:50 pm - 02:40 pm HALE 125
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
91476 BIO 120L 148 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 08:40 am - 10:30 am HALE 125
  Instructor:   Shirley Labardy
 
91477 BIO 120L 149 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 01:50 pm - 03:40 pm HALE 125
  Instructor:   Shirley Labardy
 
90162 BIO 120L PM1 0.00 General Biology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Angelina Libardi
 
93089 BIO 120T 001 4.00 General Biology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   Dr. Christopher B Boyko
 
93091 BIO 120T 002 4.00 General Biology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am WHIT 150
  Instructor:   Dr. Juliana I Tafrova
 
93094 BIO 120T 003 4.00 General Biology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
93096 BIO 120T 004 4.00 General Biology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 10:50 am - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   Shirley Labardy
 
93203 BIO 120T 006 4.00 General Biology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Roberta Bernstein
 
93104 BIO 120T PM1 4.00 General Biology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 150
  Instructor:   STAFF
 
93109 BIO 121 J01 3.00 Health, Heredity and Behavior    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert A Crocker
 
93288 BIO 123L 001 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
94972 BIO 123L 002 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
90166 BIO 123L 140 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
90167 BIO 123L 141 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   STAFF
 
90169 BIO 123L 143 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 08:00 am - 09:50 am HALE 125
  Instructor:   STAFF
 
91194 BIO 123L 144 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Kathleen M Hecht
 
93113 BIO 123L 146 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 08:00 am - 09:50 am HALE 125
  Instructor:   STAFF
 
94849 BIO 123L PM1 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   STAFF
 
93110 BIO 123T 001 4.00 Human Body/Health&Disease    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am HALE 222
  Instructor:   Donna M Cempa-Danziger
 
93111 BIO 123T 002 4.00 Human Body/Health&Disease    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am HALE 222
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
95113 BIO 123T 003 4.00 Human Body/Health&Disease    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am HALE 222
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
93112 BIO 123T 004 4.00 Human Body/Health&Disease    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 102
  Instructor:   STAFF
 
91965 BIO 125 001 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 218
  Instructor:   Jeff Poplarski
 
92814 BIO 125 002 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 238
  Instructor:   MaryEllen Grimes
 
92815 BIO 125 003 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
93344 BIO 125 004 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 233
  Instructor:   MaryEllen Grimes
 
91035 BIO 125 120 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm HALE 222
  Instructor:   Jeff Poplarski
 
94521 BIO 125 J01 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Janine Grant
 
94522 BIO 125 J02 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Janine Grant
 
94750 BIO 125 J03 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Janine Grant
 
94973 BIO 125 J04 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jack A Thomas
 
93410 BIO 125 PM2 3.00 Principles of Nutrition Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 07:20 pm - 08:35 pm GLSN 233
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
94103 BIO 125 PM3 3.00 Principles of Nutrition    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 222
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
92473 BIO 130L 001 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
92450 BIO 130L 002 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Kathleen M Hecht
 
92758 BIO 130L 003 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 04:30 pm - 07:10 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
93535 BIO 130L 004 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Susan H Scoparino
 
94866 BIO 130L 005 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 03:05 pm - 05:45 pm HALE 123
  Instructor:   STAFF
 
90173 BIO 130L 140 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   STAFF
 
90176 BIO 130L 143 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 04:30 pm - 07:10 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
90177 BIO 130L 144 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
91437 BIO 130L 146 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 10:50 am - 01:30 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
93413 BIO 130L 147 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
90178 BIO 130L PM1 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 01:40 pm - 04:20 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
90179 BIO 130L PM2 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 123
  Instructor:   Jason Econome
 
92449 BIO 130L PM3 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 123
  Instructor:   Jason Econome
 
90174 BIO 130L RAM 0.00 Biological Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
93118 BIO 130T 001 4.00 Biological Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 250
  Instructor:   Marcy L Lombardi
 
93119 BIO 130T 002 4.00 Biological Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
93120 BIO 130T 003 4.00 Biological Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 156
  Instructor:   Marcy L Lombardi
 
93536 BIO 130T 004 4.00 Biological Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 10:50 am - 01:30 pm GLSN 220
  Instructor:   Susan H Scoparino
 
93121 BIO 130T 005 4.00 Biological Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   STAFF
 
93122 BIO 130T 006 4.00 Biological Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
93123 BIO 130T PM1 4.00 Biological Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
93999 BIO 130T RAM 4.00 Biological Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 320
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
90182 BIO 131L 140 0.00 Biological Principles II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 08:00 am - 10:40 am HALE 122
  Instructor:   Michael Faro
 
92636 BIO 131L 141 0.00 Biological Principles II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 08:00 am - 10:40 am HALE 122
  Instructor:   Michael C Smiles
 
92774 BIO 131L 142 0.00 Biological Principles II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 122
  Instructor:   Michael C Smiles
 
90181 BIO 131L 143 0.00 Biological Principles II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 03:05 pm - 05:45 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
94974 BIO 131L PM1 0.00 Biological Principles II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 122
  Instructor:   STAFF
 
93124 BIO 131T 001 4.00 Biological Principles II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 150
  Instructor:   Michael C Smiles
 
93125 BIO 131T 002 4.00 Biological Principles II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN L100
  Instructor:   Michael C Smiles
 
95078 BIO 131T PM1 4.00 Biological Principles II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm THOM 222
  Instructor:   STAFF
 
92278 BIO 166L 001 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:05 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
90184 BIO 166L 140 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 02:05 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
91973 BIO 166L PM1 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 07:20 pm - 09:10 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
90185 BIO 166L PM2 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 07:20 pm - 09:10 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
93204 BIO 166T 002 4.00 Prin of Human Anatomy & Physio    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
93126 BIO 166T PM1 4.00 Prin of Human Anatomy & Physio    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
91893 BIO 170L 001 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
92857 BIO 170L 002 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
90191 BIO 170L 140 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
90192 BIO 170L 141 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 04:30 pm - 07:10 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
90193 BIO 170L 142 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Amanda Lavery
 
90194 BIO 170L 143 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
90195 BIO 170L 144 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Malcolm L Levitin
 
92878 BIO 170L 145 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 04:30 pm - 07:10 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Malcolm L Levitin
 
91201 BIO 170L 146 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
91212 BIO 170L 147 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 01:40 pm - 04:20 pm HALE 214
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
90198 BIO 170L PM1 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
 
90199 BIO 170L PM2 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 01:40 pm - 04:20 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
 
92884 BIO 170L PM3 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Malcolm L Levitin
 
93127 BIO 170T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am HALE 222
  Instructor:   Robert A Crocker
 
93128 BIO 170T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 10:50 am - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
93129 BIO 170T 003 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 10:50 am - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
 
93229 BIO 170T 004 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 150
  Instructor:   Lloyd Angel
 
93239 BIO 170T 006 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Lloyd Angel
 
93130 BIO 170T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm HALE 222
  Instructor:   Lloyd Angel
 
93231 BIO 170T PM2 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:45 pm - 10:00 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
93779 BIO 171L 001 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 04:30 pm - 07:10 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. William Germano
 
94162 BIO 171L 002 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 216
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
91037 BIO 171L 140 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
90201 BIO 171L 141 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 216
  Instructor:   Robert A Crocker
 
93400 BIO 171L 142 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
 
90203 BIO 171L PM2 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Anthony Capetandes
 
93399 BIO 171L PM3 0.00 Human Anat & Physiology II Lab Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 04:30 pm - 07:10 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. William Germano
 
93133 BIO 171T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
94164 BIO 171T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm GLSN 220
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
93134 BIO 171T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm LUPT 250
  Instructor:   Richard Marsillo
 
93398 BIO 171T PM2 4.00 Human Anatomy & Physiology II Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 07:20 pm - 08:35 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
90207 BIO 197 001 3.00 Human Biology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN L102
  Instructor:   Roberta Bernstein
 
93635 BIO 197 002 3.00 Human Biology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 231
  Instructor:   Roberta Bernstein
 
93537 BIO 198L 001 0.00 Entomology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 01:40 pm - 03:30 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
94408 BIO 198L 002 0.00 Entomology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 02:30 pm - 04:20 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
93538 BIO 198T 001 4.00 Entomology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
94981 BIO 198T 002 4.00 Entomology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
92728 BIO 210 001 3.00 Introduction to Bioscience    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
94297 BIO 210 PM1 3.00 Introduction to Bioscience    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. John R Coleman
 
93135 BIO 212L 001 0.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
93138 BIO 212L 002 0.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
94820 BIO 212L 003 0.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 02:40 pm - 04:20 pm HALE 212
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
93140 BIO 212L PM1 0.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 06:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   STAFF
 
94524 BIO 212L PM2 0.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 06:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
93136 BIO 212T 001 2.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
93137 BIO 212T 002 2.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   STAFF
 
94819 BIO 212T 003 2.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 01:40 pm - 02:30 pm HALE 212
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
93139 BIO 212T PM1 2.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 06:45 pm HALE 212
  Instructor:   STAFF
 
94523 BIO 212T PM2 2.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 06:45 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
94213 BIO 220L 001 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 09:25 am - 12:05 pm HALE 210
  Instructor:   STAFF
 
94214 BIO 220L 002 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Nastassja D Bissoon
 
92791 BIO 220L 003 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa
 
90212 BIO 220L 141 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 09:25 am - 12:05 pm HALE 210
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
90213 BIO 220L 142 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
91429 BIO 220L 143 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa
 
93299 BIO 220L PM1 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
94525 BIO 220L PM2 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
91682 BIO 220L PM3 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
93150 BIO 220T 001 4.00 Medical Microbiology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 104
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
93246 BIO 220T 002 4.00 Medical Microbiology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
94281 BIO 220T 003 4.00 Medical Microbiology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 117
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
93141 BIO 220T PM1 4.00 Medical Microbiology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
94682 BIO 220T PM2 4.00 Medical Microbiology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 320
  Instructor:   STAFF
 
94705 BIO 240 JSY 3.00 Bioethics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jack A Thomas
 
90216 BIO 240 PM1 3.00 Bioethics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 227
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
90217 BIO 240 PM2 3.00 Bioethics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 239
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
91666 BIO 240 PM3 3.00 Bioethics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 127
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
92787 BIO 240W 001 3.00 Bioethics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 238
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
93657 BIO 270L 001 0.00 Anatomy & Physiology I-Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 04:30 pm - 07:10 pm HALE 214
  Instructor:   Robert A Crocker
 
93658 BIO 270T 001 4.00 Anatomy and Physiology I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm HALE 222
  Instructor:   Robert A Crocker
 
93881 BIO 340 J01 3.00 Biopharmaceutical Regulation Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Melissa J Vozza
 
93142 BIO 343T 001 3.00 Principles of Genetics Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 150
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
93143 BIO 343T 002 3.00 Principles of Genetics Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L100
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
92483 BIO 344L 001 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
91672 BIO 344L 002 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
91673 BIO 344L PM1 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
92025 BIO 345 001 3.00 Introduction to Bioinformatics Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
94528 BIO 345 002 3.00 Introduction to Bioinformatics Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
93144 BIO 348T 001 3.00 Cell Biology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 WF 09:25 am - 10:40 am LUPT 156
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
 
93145 BIO 348T 002 3.00 Cell Biology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm NOLD 100
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa
 
92340 BIO 349L 001 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 01:40 pm - 04:20 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
92341 BIO 349L 002 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 01:40 pm - 04:20 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
92342 BIO 349L PM1 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Karen Quadrini
 
93237 BIO 349L PM2 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
92380 BIO 355L 001 0.00 Ecological Topics(Struc&Funct) Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
93146 BIO 355T 001 4.00 Ecological Topics(Struc&Funct) Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
93659 BIO 365 PM1 3.00 Neurology of Pain Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 07:20 pm - 08:35 pm LUPT 250
  Instructor:   Richard Marsillo
 
91879 BIO 380 AL1 3.00 Pre-Professional Experience I Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
92164 BIO 381 AL1 3.00 Pre-Professional Experience II Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
92638 BIO 414L 001 0.00 Microbiology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
93115 BIO 414L 002 0.00 Microbiology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
94975 BIO 414L 003 0.00 Microbiology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
95077 BIO 414T 001 4.00 Microbiology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
93147 BIO 414T 140 4.00 Microbiology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 218
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
94770 BIO 420 001 3.00 Principles of Immunobiology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN L108
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
91687 BIO 441L 141 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:40 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
92028 BIO 441L PM1 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 03:30 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
93116 BIO 441L PM2 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:00 pm - 05:50 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
 
93117 BIO 441L PM3 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 06:20 pm - 08:10 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
 
93148 BIO 441T 001 5.00 Molecular Biology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
93230 BIO 441T 002 5.00 Molecular Biology Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
91816 BIO 455 J01 3.00 Validation&Regulatory Affairs Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Melissa J Vozza
 
95197 BIO 455 J02 3.00 Validation&Regulatory Affairs Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   STAFF
 
94921 BIO 476L 001 1.00 Bioscience Internship A1 Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
94936 BIO 477L 001 1.00 Bioscience Internship A2 Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
94858 BIO 478L 001 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
94903 BIO 480L 003 3.00 Bioscience Internship I Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
94901 BIO 480L AL1 3.00 Bioscience Internship I Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa
 
94902 BIO 480L AL2 3.00 Bioscience Internship I Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
94976 BIO 480L AL4 3.00 Bioscience Internship I Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN Undergraduate Research ACUR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
94977 BIO 480L AL5 3.00 Bioscience Internship I Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN Undergraduate Research ACUR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
94978 BIO 480L AL6 3.00 Bioscience Internship I Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN Undergraduate Research ACUR
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
94918 BIO 481L 001 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
94919 BIO 481L 002 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa
 
94920 BIO 481L 003 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
94979 BIO 481L 004 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
94980 BIO 481L 005 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
94935 BIO 482L 001 3.00 Bioscience Internship III Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
94909 BIO 483L 001 3.00 Bioscience Internship IV Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
94857 BIO 484L 001 4.00 Bioscience Internship V Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa


Business - (BUS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
90227 BUS 101 001 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Anton D Nikias
 
90228 BUS 101 002 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 222
  Instructor:   Dr. Anton D Nikias
 
90229 BUS 101 003 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
90230 BUS 101 004 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
94852 BUS 101 005 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 121A
  Instructor:   Ian Singh
 
90232 BUS 101 006 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 222
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
90233 BUS 101 007 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   Kevin W Kane
 
90234 BUS 101 008 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
90237 BUS 101 012 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
91497 BUS 101 013 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 124
  Instructor:   Kevin W Kane
 
91983 BUS 101 J01 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
 
94455 BUS 101 J02 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John Masserwick
 
92225 BUS 101 PM1 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 124
  Instructor:   Louewanda Benjamin
 
91498 BUS 101 PM3 3.00 Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 218
  Instructor:   Paul A Johneas
 
92999 BUS 101 SAT 3.00 Accounting I    
  Sep 15, 2018 Dec 01, 2018 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 222
  Instructor:   Jason P Rudish
 
90241 BUS 102 001 3.00 Accounting II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
90242 BUS 102 002 3.00 Accounting II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
90243 BUS 102 003 3.00 Accounting II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 222
  Instructor:   Howard Haskowitz
 
90244 BUS 102 004 3.00 Accounting II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 215
  Instructor:   Keith F Brady
 
91499 BUS 102 005 3.00 Accounting II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Anton D Nikias
 
95227 BUS 102 HYB 3.00 Accounting II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 215
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jason P Rudish
 
91693 BUS 102 J01 3.00 Accounting II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
 
90246 BUS 102 PM1 3.00 Accounting II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Anton D Nikias
 
90245 BUS 102 PM2 3.00 Accounting II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 215
  Instructor:   Keith F Brady
 
90247 BUS 109 001 3.00 Mngmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 120
  Instructor:   Michael Slauenwhite
 
90248 BUS 109 002 3.00 Mngmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   Sue H Moon
 
90249 BUS 109 003 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm BUSC 124
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
90250 BUS 109 004 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
91439 BUS 109 005 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 223
  Instructor:   Sue H Moon
 
90252 BUS 109 006 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
92444 BUS 109 007 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
91708 BUS 109 008 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 121A
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
92454 BUS 109 009 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 220
  Instructor:   Henry Ellis
 
93673 BUS 109 010 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121A
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
91881 BUS 109 011 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 121A
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
93446 BUS 109 J01 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Laila Bichara
 
90251 BUS 109 PM1 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
91501 BUS 109 PM3 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 223
  Instructor:   Sue H Moon
 
93000 BUS 109 SAT 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Sep 15, 2018 Dec 01, 2018 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 124
  Instructor:   Melinda L Rachlin
 
90255 BUS 111 001 3.00 Introduction to Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 121A
  Instructor:   STAFF
 
90259 BUS 111 006 3.00 Introduction to Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121A
  Instructor:   STAFF
 
94344 BUS 111 J01 3.00 Introduction to Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
 
90261 BUS 131 001 3.00 Marketing Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 120
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
90262 BUS 131 002 3.00 Marketing Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 124
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
94372 BUS 131 003 3.00 Marketing Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:45 am BUSC 215
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
93258 BUS 131 007 3.00 Marketing Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
94373 BUS 131 008 3.00 Marketing Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
92230 BUS 131 HYB 3.00 Marketing Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 120
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
92445 BUS 131 J01 3.00 Marketing Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
91503 BUS 131 J02 3.00 Marketing Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
90264 BUS 131 PM1 3.00 Marketing Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 120
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
90265 BUS 141 001 3.00 Contemporary Bus Communication    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 120
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
 
95257 BUS 141 002 3.00 Contemporary Bus Communication    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Paulette A Nadel
 
90266 BUS 141 PM1 3.00 Contemporary Bus Communication    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 120
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
90267 BUS 201 001 3.00 Corporate Finance    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 215
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
92556 BUS 201 002 3.00 Corporate Finance    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
90269 BUS 201 003 3.00 Corporate Finance    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
91357 BUS 201 004 3.00 Corporate Finance    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 218
  Instructor:   Jain Ajeet
 
93403 BUS 201 005 3.00 Corporate Finance    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 218
  Instructor:   Jain Ajeet
 
90271 BUS 201 J01 3.00 Corporate Finance    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Paul S Angelo
 
90270 BUS 201 PM1 3.00 Corporate Finance    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Hongyu Song
 
90272 BUS 202 001 3.00 Business Law I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 218
  Instructor:   Mary C Clifford
 
92559 BUS 202 002 3.00 Business Law I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 221
  Instructor:   Mary C Clifford
 
91504 BUS 202 003 3.00 Business Law I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm BUSC 124
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
92033 BUS 202 004 3.00 Business Law I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 124
  Instructor:   Mary C Clifford
 
92446 BUS 202 005 3.00 Business Law I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 124
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
93257 BUS 202 006 3.00 Business Law I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 218
  Instructor:   Mary C Clifford
 
90274 BUS 202 PM1 3.00 Business Law I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 124
  Instructor:   James F O'Brien
 
92747 BUS 209 001 3.00 Teamwork & Team Building    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 321
  Instructor:   Dimitrios Zarafopoulos
 
90280 BUS 240 001 3.00 Business Statistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 318
  Instructor:   Mark T Tuminello
 
94751 BUS 240 002 3.00 Business Statistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 318
  Instructor:   STAFF
 
95238 BUS 240 003 3.00 Business Statistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 318
  Instructor:   Mark T Tuminello
 
90283 BUS 240 PM1 3.00 Business Statistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
93710 BUS 240 PM2 3.00 Business Statistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 315
  Instructor:   STAFF
 
95198 BUS 240 PM3 3.00 Business Statistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
90284 BUS 250 001 3.00 Consumer Behavior    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
94529 BUS 250 HYB 3.00 Consumer Behavior    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 120
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
94712 BUS 251 001 3.00 Retailing    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 222
  Instructor:   Danielle Conte
 
92555 BUS 257 001 3.00 Advertising Principles    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 321
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
92219 BUS 259 001 3.00 Public Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 321
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
90288 BUS 259 002 3.00 Public Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 120
  Instructor:   STAFF
 
95023 BUS 266 001 3.00 Personnel Human Resource Mgmnt    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 315
  Instructor:   Sue H Moon
 
91507 BUS 266 PM2 3.00 Personnel Human Resource Mgmnt    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 121A
  Instructor:   April L Orthner
 
91085 BUS 267 PM1 3.00 Small Business Management    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 115
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
90290 BUS 271 001 3.00 Intermediate Accounting I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
93275 BUS 280 001 3.00 International Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
90294 BUS 280 002 3.00 International Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
90295 BUS 280 003 3.00 International Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
90296 BUS 280 004 3.00 International Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Instructor:   Hyejin Cho
 
95025 BUS 280 005 3.00 International Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 124
  Instructor:   Hyejin Cho
 
91842 BUS 280 006 3.00 International Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 222
  Instructor:   Eileen Breslin
 
91991 BUS 280 PM3 3.00 International Business    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 115
  Instructor:   Hyejin Cho
 
93001 BUS 280 SAT 3.00 International Business    
  Sep 15, 2018 Dec 01, 2018 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 223
  Instructor:   Laila Bichara
 
93637 BUS 291 001 3.00 Investments    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Hongyu Song
 
91512 BUS 300 001 3.00 Operations Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 223
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
93236 BUS 300 002 3.00 Operations Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
94768 BUS 300 003 3.00 Operations Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:00 am - 11:45 am THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
 
91515 BUS 300 004 3.00 Operations Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 223
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
92558 BUS 300 006 3.00 Operations Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 223
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
91520 BUS 300 PM1 3.00 Operations Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 223
  Instructor:   Jonah J Romanitch
 
91521 BUS 300 PM2 3.00 Operations Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
91990 BUS 304 001 3.00 Business Law II Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 120
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
90302 BUS 305 002 3.00 Entrepreneurship Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 223
  Instructor:   Frank Liselli
 
90301 BUS 305 PM1 3.00 Entrepreneurship Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
92232 BUS 306 PM1 3.00 Project & Contract Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 115
  Instructor:   Joseph Russo
 
92997 BUS 310 001 3.00 Principles of Taxation Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Instructor:   Howard Haskowitz
 
92224 BUS 310 J01 3.00 Principles of Taxation Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Eileen Eichler
 
91985 BUS 311 J01 3.00 Organizational Behavior Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Laila Bichara
 
92623 BUS 317 X03 3.00 Enterprise Resource Planning Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Dr. Jill O'Sullivan
 
92143 BUS 320 001 3.00 International Marketing Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
92554 BUS 320 PM1 3.00 International Marketing Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
92226 BUS 321 PM1 3.00 International Law Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 218
  Instructor:   Eileen Breslin
 
91441 BUS 322 PM1 3.00 International Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
94371 BUS 327 J01 3.00 Risk Management & Insurance Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Paul S Angelo
 
93084 BUS 352 001 3.00 Employment Law Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 315
  Instructor:   Mary C Clifford
 
93948 BUS 366 001 3.00 Intrnt'l Human Resource Mgt Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
94893 BUS 379 AL1 3.00 Business Internship Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Carol Lane
 
93949 BUS 390 001 3.00 Deviant&Cnterprod Behav in Org Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
95022 BUS 390 002 3.00 Personal Finance Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
94713 BUS 391 002 3.00 Theme Parks & Tourism Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
94983 BUS 391 003 3.00 Selected Topics in Bus Mngmt Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Hongyu Song
 
90308 BUS 404 001 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 218
  Instructor:   Paul A Johneas
 
91525 BUS 404 002 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 223
  Instructor:   Gary Rupp
 
92056 BUS 404 003 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 218
  Instructor:   Jain Ajeet
 
92394 BUS 404 004 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 218
  Instructor:   Jain Ajeet
 
93256 BUS 404 005 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 321
  Instructor:   Gary Rupp
 
91163 BUS 404 J01 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
 
91524 BUS 404 PM1 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Hongyu Song
 
91526 BUS 409 001 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
93630 BUS 409 003 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 315
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
91808 BUS 409 J01 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
 
93002 BUS 409W 001 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 221
  Instructor:   Hyejin Cho
 
93304 BUS 409W AL1 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
94411 BUS 409W AL2 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
92223 BUS 409W J01 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
93678 BUS 409W W01 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 223
  Instructor:   Frank Liselli
 
93709 BUS 450W 01W 3.00 American Business History Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 221
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
92609 BUS 460 J01 3.00 Leadership & Ethics Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
94733 BUS 471 001 3.00 Auditing Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 221
  Instructor:   John Masserwick
 
94904 BUS 479 001 3.00 Business Internship II Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Nanda K Viswanathan
 
94735 BUS 502 GRD 3.00 Project Management Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Mostafa Ardakani
 
94737 BUS 504 GRD 3.00 Tech Mgmt Ethics & Policies Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
95044 BUS 532 GRD 3.00 Legal Aspects of Const Mgmt Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 188
  Instructor:   STAFF
 
95155 BUS 670 GRD 3.00 Master's Project Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF


Chinese - (CHI)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
94324 CHI 151 001 3.00 Chinese I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 235
  Instructor:   Dr. Qing Ai


Chemistry - (CHM)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
90316 CHM 124L 140 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
90317 CHM 124L 141 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
90318 CHM 124L 142 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
94792 CHM 124L 143 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
94840 CHM 124L 144 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
90319 CHM 124L PM1 0.00 Principles of Chemistry Lab Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
93151 CHM 124T 001 4.00 Principles of Chemistry    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 131
  Instructor:   STAFF
 
93152 CHM 124T PM1 4.00 Principles of Chemistry    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   STAFF
 
94793 CHM 124T PM2 4.00 Principles of Chemistry    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm HALE 222
  Instructor:   STAFF
 
91877 CHM 152L 001 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
91878 CHM 152L 002 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
90331 CHM 152L 140 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
90327 CHM 152L 141 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
90328 CHM 152L 142 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
93154 CHM 152L 145 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
93408 CHM 152L 148 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
93411 CHM 152L 149 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
90326 CHM 152L PM1 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
90330 CHM 152L PM3 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   STAFF
 
93155 CHM 152T 145 4.00 General Chem Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   STAFF
 
93158 CHM 152T 146 4.00 General Chem Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   STAFF
 
93407 CHM 152T 148 4.00 General Chem Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 131
  Instructor:   STAFF
 
93157 CHM 152T 149 4.00 General Chem Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 131
  Instructor:   STAFF
 
93156 CHM 152T HYB 4.00 General Chem Principles I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 07:10 pm LUPT 131
  Instructor:   STAFF
 
91885 CHM 153L 001 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
90334 CHM 153L 142 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
92001 CHM 153L PM1 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
90333 CHM 153L PM2 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   STAFF
 
93160 CHM 153T 140 4.00 General Chem Principles II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 131
  Instructor:   STAFF
 
93166 CHM 153T HYB 4.00 General Chem Principles II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 07:20 pm - 08:35 pm LUPT 131
  Instructor:   STAFF
 
92407 CHM 260L 001 0.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 220
  Instructor:   STAFF
 
93773 CHM 260L 002 0.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 220
  Instructor:   STAFF
 
94984 CHM 260L 003 0.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 220
  Instructor:   STAFF
 
92408 CHM 260L PM1 0.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 220
  Instructor:   STAFF
 
93170 CHM 260T 140 4.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 150
  Instructor:   STAFF
 
94985 CHM 260T 141 4.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 250
  Instructor:   STAFF
 
91750 CHM 270L 001 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   STAFF
 
92803 CHM 270L 002 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   STAFF
 
90336 CHM 270L 003 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   STAFF
 
93774 CHM 270L 004 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   STAFF
 
91630 CHM 270L PM1 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   STAFF
 
92320 CHM 270L PM2 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   STAFF
 
90337 CHM 270L PM3 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   STAFF
 
93366 CHM 270L PM4 0.00 Organic Chemistry I Lab Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   STAFF
 
93650 CHM 270T 001 5.00 Organic Chemistry I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 156
  Instructor:   STAFF
 
93979 CHM 270T 002 5.00 Organic Chemistry I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 156
  Instructor:   STAFF
 
93978 CHM 270T PM1 5.00 Organic Chemistry I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 150
  Instructor:   STAFF
 
93619 CHM 271L 001 0.00 Organic Chemistry II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 01:00 pm LUPT 221
  Instructor:   STAFF
 
94738 CHM 271L PM1 0.00 Organic Chemistry II Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 220
  Instructor:   STAFF
 
93638 CHM 271T 001 5.00 Organic Chemistry II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 131
  Instructor:   STAFF
 
92410 CHM 380L 001 0.00 Biochemistry Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   STAFF
 
92411 CHM 380L 002 0.00 Biochemistry Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   STAFF
 
93725 CHM 380L 003 0.00 Biochemistry Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   STAFF
 
94462 CHM 380L 004 0.00 Biochemistry    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 220
  Instructor:   STAFF
 
93307 CHM 380T 001 4.00 Biochemistry Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   STAFF
 
94296 CHM 380T 002 4.00 Biochemistry Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 239
  Instructor:   STAFF
 
95116 CHM 381 001 3.00 Advanced Biochemistry Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 218
  Instructor:   STAFF


Construction Management - (CON)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
94035 CON 103L 001 0.00 Surveying Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 10:50 am - 12:40 pm LUPT 274
  Instructor:   STAFF
 
94037 CON 103L 002 0.00 Surveying Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 113
  Instructor:   STAFF
 
94599 CON 103L SAT 0.00 Surveying Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 11:50 am - 01:40 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
94036 CON 103T 001 3.00 Surveying    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 12:50 pm - 03:20 pm LUPT 274
  Instructor:   STAFF
 
94038 CON 103T 002 3.00 Surveying    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 03:05 pm - 04:55 pm LUPT 113
  Instructor:   STAFF
 
94598 CON 103T SAT 3.00 Surveying    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 S 09:00 am - 11:40 am LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
90350 CON 106 001 3.00 Statics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:15 pm - 03:45 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
90349 CON 106 201 3.00 Statics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 08:25 am - 12:05 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
90356 CON 161 PM1 3.00 Materials/Methods of Constr I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
94100 CON 161 PM2 3.00 Materials/Methods of Constr I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
90354 CON 161 PM3 3.00 Materials/Methods of Constr I    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
94073 CON 162 PM1 3.00 Materials/Methods of Constr II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
95066 CON 207 PM1 3.00 Elements Strength of Materials    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 113
  Instructor:   STAFF
 
94876 CON 299 AL1 3.00 Const/Architecture Internship   Internship-Credit-NonCredit ACIN
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
92903 CON 302L PM1 0.00 Soils, Found,Earth Struc Lab Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 07:55 pm - 09:35 pm LUPT 137
  Instructor:   STAFF
 
92902 CON 302T PM1 3.00 Soils, Foundatns, Earth Struc Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
95068 CON 303L PM1 0.00 Hydraulics (Laboratory) Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 07:55 pm - 09:45 pm LUPT 137
  Instructor:   STAFF
 
95067 CON 303T PM1 3.00 Hydraulics Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 137
  Instructor:   STAFF
 
92241 CON 350 001 3.00 Intro to Construction Engineer Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 274
  Instructor:   STAFF
 
92242 CON 350 002 3.00 Intro to Construction Engineer Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 113
  Instructor:   STAFF
 
94154 CON 357 002 3.00 Quantity Surveying and Costing Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 10:50 am - 01:30 pm LUPT 165
  Instructor:   STAFF
 
95180 CON 357 PM1 3.00 Quantity Surveying and Costing Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 130B
  Instructor:   STAFF
 
95069 CON 361 001 3.00 Bldg/Environmental Codes-Regs Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 04:30 pm LUPT 274
  Instructor:   STAFF
 
91669 CON 401W 001 3.00 Const Project Mgmt & Sched Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 01:40 pm - 04:30 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
91046 CON 401W PM1 3.00 Const Project Mgmt & Sched Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 161
  Instructor:   STAFF
 
94042 CON 402L 001 0.00 Civil Engineer Material Lab    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 137
  Instructor:   STAFF
 
92907 CON 402L 002 0.00 Civil Engineer Material Lab Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 11:25 am - 01:15 pm LUPT 137
  Instructor:   STAFF
 
94043 CON 402T 001 3.00 Civil Engineering Materials    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 02:15 pm - 03:55 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
92906 CON 402T 002 3.00 Civil Engineering Materials Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 09:25 am - 11:15 am LUPT 274
  Instructor:   STAFF
 
94600 CON 408 001 3.00 Structures Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 12:15 pm - 03:55 pm LUPT 115
  Instructor:   STAFF
 
94601 CON 408 002 3.00 Structures Upper Division  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 115
  Instructor:   STAFF


Criminal Justice - (CRJ)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
92191 CRJ 100 001 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 319
  Instructor:   Kenneth D Bombace
 
93389 CRJ 100 002 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Evgenia R Psorakis
 
94796 CRJ 100 003 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm NOLD 100
  Instructor:   Richard J Errico
 
90368 CRJ 100 004 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am SINC 213
  Instructor:   Robert Hoffman
 
93730 CRJ 100 005 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 104
  Instructor:   Evgenia R Psorakis
 
93900 CRJ 100 008 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 319
  Instructor:   Robert Hoffman
 
95184 CRJ 100 PM1 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 223
  Instructor:   Richard A Romano
 
93769 CRJ 100 PM2 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L100
  Instructor:   James P Rooney
 
93566 CRJ 101 002 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   STAFF
 
93567 CRJ 101 003 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 319
  Instructor:   Richard J Errico
 
93606 CRJ 101 004 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm SINC 213
  Instructor:   James P Rooney
 
93608 CRJ 101 005 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm THOM 220
  Instructor:   STAFF
 
93734 CRJ 101 006 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 321
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
93770 CRJ 101 007 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm SINC 213
  Instructor:   Richard A Romano
 
94144 CRJ 101 008 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN L102
  Instructor:   Robert Hoffman
 
93771 CRJ 101 FF1 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm SINC 213
  Instructor:   Dr. LaNina N Cooke
 
93568 CRJ 102 001 3.00 Juvenile Delinquency    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am SINC 213
  Instructor:   Richard J Errico
 
94988 CRJ 102 002 3.00 Juvenile Delinquency    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm GLSN 225
  Instructor:   Michael J Kushner
 
93569 CRJ 105 J01 3.00 Corrections in America    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
 
93570 CRJ 105 J02 3.00 Corrections in America    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
 
92441 CRJ 115 001 3.00 Computer Forensics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm SINC 209
  Instructor:   David A Kondrup
 
93777 CRJ 115 002 3.00 Computer Forensics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew Lane
 
94846 CRJ 115 003 3.00 Computer Forensics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm SINC 209
  Instructor:   David A Kondrup
 
90376 CRJ 115 004 3.00 Computer Forensics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew Lane
 
90375 CRJ 115 FF2 3.00 Computer Forensics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm SINC 209
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
92706 CRJ 115 J01 3.00 Computer Forensics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
90377 CRJ 115 PM2 3.00 Computer Forensics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew Lane
 
94306 CRJ 200 001 3.00 Criminal Investigation    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN L102
  Instructor:   Kenneth D Bombace
 
94307 CRJ 200 002 3.00 Criminal Investigation    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
94308 CRJ 200 PM1 3.00 Criminal Investigation    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 322
  Instructor:   Sarah Mathers
 
94329 CRJ 200W 001 3.00 Criminal Investigation-Writing    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm SINC 213
  Instructor:   John I Kostanoski
 
90381 CRJ 200W 01W 3.00 Criminal Investigation-Writing    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
95185 CRJ 200W W01 3.00 Criminal Investigation-Writing    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   John I Kostanoski
 
94078 CRJ 201 001 3.00 Criminalistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 320
  Instructor:   Kenneth D Bombace
 
93564 CRJ 201 002 3.00 Criminalistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN L100
  Instructor:   Michael J Kushner
 
93609 CRJ 201 003 3.00 Criminalistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. David Byrne
 
94409 CRJ 201 PM2 3.00 Criminalistics    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L102
  Instructor:   David J Panetta
 
90382 CRJ 203 001 3.00 Criminology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 113
  Instructor:   Janice A Lewis
 
94990 CRJ 203 J01 3.00 Criminology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Rachel B Andoscia
 
90383 CRJ 203 PM1 3.00 Criminology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   Paul H Senzer
 
94989 CRJ 203 PM2 3.00 Criminology    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   David J Panetta
 
90384 CRJ 204 001 3.00 Criminal Law    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 319
  Instructor:   Steven M Raiser
 
95112 CRJ 204 002 3.00 Criminal Law    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 229
  Instructor:   Janice A Lewis
 
90386 CRJ 204 PM1 3.00 Criminal Law    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L100
  Instructor:   Ronald S Snyder
 
95183 CRJ 205 001 3.00 Criminal Procedure Law Eve  
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L100
  Instructor:   Ronald S Snyder
 
94091 CRJ 205 J01 3.00 Criminal Procedure Law    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Philip Katz
 
90387 CRJ 205 PM1 3.00 Criminal Procedure Law    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   Philip Katz
 
90388 CRJ 211 PM1 3.00 Law Enforcement Administration    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 238
  Instructor:   James P Rooney
 
90389 CRJ 217 001 3.00 Computer Forensics II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 248
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
93723 CRJ 217 002 3.00 Computer Forensics II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 248
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
94818 CRJ 217 003 3.00 Computer Forensics II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
95215 CRJ 217 004 3.00 Computer Forensics II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 248
  Instructor:   Arzu Susoglu
 
93573 CRJ 217 PM1 3.00 Computer Forensics II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Christopher Weppler
 
94080 CRJ 217 PM2 3.00 Computer Forensics II    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
92708 CRJ 218 001 3.00 Computer Forensics III    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
95201 CRJ 218 002 3.00 Computer Forensics III    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 248
  Instructor:   Christopher Weppler
 
90391 CRJ 218 J01 3.00 Computer Forensics III    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   David J Panetta
 
93699 CRJ 218 J02 3.00 Computer Forensics III    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
94088 CRJ 218 J03 3.00 Computer Forensics III    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
94692 CRJ 230 J01 3.00 Biometrics & Identity Theft    
  Aug 31, 2018 Dec 21, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
94728 CRJ 300 X01 3.00