Go to Main Navigation Skip to Content
Farmingdale State College

Week B Sections

Spring 2022 Semester




Anthropology - (ANT)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22125 ANT 100 01B 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
23691 ANT 100 02B 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
22127 ANT 100 03B 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
22128 ANT 110 01B 3.00 Sociocultural Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 237
  Instructor:   Jennifer B Oksenhorn
 
22129 ANT 110 02B 3.00 Sociocultural Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Jessica A Bongermino
 
22134 ANT 110 03B 3.00 Sociocultural Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm WHIT 161
  Instructor:   Jessica A Bongermino
 
23693 ANT 120 01B 3.00 Archaeology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
22131 ANT 130 01B 3.00 North American Indians    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 161
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
22132 ANT 130 02B 3.00 North American Indians    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 239
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
23685 ANT 330 01B 3.00 Human Osteology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown


Architectural Technology - (ARC)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24159 ARC 131 01B 4.00 Introduction to Graphics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 12:05 pm LUPT 194
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 11:15 am LUPT 274
  Instructor:   Panayiotes Constantinou
 
24163 ARC 131 02B 4.00 Introduction to Graphics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:00 pm LUPT 113
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 02:15 pm - 05:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Robert A Tilden
 
23927 ARC 255 01B 4.00 Architectural Design I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 190
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 190
  Instructor:   Joseph Betz
 
23928 ARC 257 01B 4.00 Architectural Design II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 11:15 am LUPT 190
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 190
  Instructor:   Joseph Betz
 
24119 ARC 310 01B 4.00 Construction Design *AL Upper Division Practicum ACPR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 03:20 pm LUPT 130B
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
 
23929 ARC 310 02B 4.00 Construction Design *AL Upper Division Practicum ACPR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 03:20 pm LUPT 130B
  Instructor:   Panayiotes Constantinou
 
23350 ARC 364 01B 3.00 Site Design & Construction*AL Upper Division Field Study ACFS
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 161
  Instructor:   Germaine A Ortiz
 
23351 ARC 364 ALB 3.00 Site Design & Construction *AL Upper Division Field Study ACFS
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 190
  Instructor:   David A Barnes


Aviation - (AVN)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23897 AVN 100 01B 3.00 General Aeronautics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 165
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
23073 AVN 101 01B 3.00 Aviation Industry: A History Perspective    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 04:30 pm - 07:10 pm LUPT 115
  Instructor:   Christian F Campbell
 
23086 AVN 300 01B 3.00 Government in Aviation Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
23089 AVN 300 02B 3.00 Government in Aviation Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
23899 AVN 320 01B 3.00 Air Carrier Flight Operations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 124A
  Instructor:   Joseph M Foresto
 
24437 AVN 322 01B 3.00 Advanced Aircraft Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 218
  Instructor:   Dr. Kevin J O'Donnell
 
23092 AVN 326 01B 3.00 Airport Security Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 08:00 am - 10:40 am LUPT 161
  Instructor:   James T Groark
 
23901 AVN 371 01B 3.00 Airport Planning Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 225
  Instructor:   Dr. Kevin J O'Donnell
 
23101 AVN 470 01B 3.00 Airport Operations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
 
23102 AVN 471 01B 3.00 Aviation Administration Seminar Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala


Computer Systems - (BCS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22135 BCS 102 01B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 209
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 215
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
22136 BCS 102 02B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 245
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
22137 BCS 102 03B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 245
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 111
  Instructor:   Joseph G Levens
 
22138 BCS 102 04B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 111
  Instructor:   Joseph G Levens
 
22139 BCS 102 05B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Kenneth J Tax
 
22140 BCS 102 06B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 124
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
 
22141 BCS 102 07B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Instructor:   Steven J Sandler
 
22142 BCS 102 08B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 214
  Instructor:   Steven J Sandler
 
22144 BCS 102 10B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
 
22148 BCS 102 13B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 111
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph Licato
 
22150 BCS 102 14B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
22156 BCS 102 16B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Joseph Licato
 
22143 BCS 102 H1B 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jason P Rudish
 
22165 BCS 109 01B 3.00 Introduction to Programming    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
 
22167 BCS 109 03B 3.00 Introduction to Programming    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT B19
  Instructor:   Sona P Brahmbhatt
 
22168 BCS 109 04B 3.00 Introduction to Programming    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm WHIT B19
  Instructor:   Matthew J Fried
 
24238 BCS 120 01B 3.00 Foundations of Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 215
  Instructor:   Dr. Anne Galante
 
24240 BCS 120 02B 3.00 Foundations of Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Instructor:   William A Myers
 
24242 BCS 120 03B 3.00 Foundations of Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 215
  Instructor:   Kimberlee M Moorning
 
22189 BCS 130 01B 3.00 Website Development I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 215
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
22191 BCS 130 02B 3.00 Website Development I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 215
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
22193 BCS 130 03B 3.00 Website Development I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT B26
  Instructor:   Dimitra Kallergis-Anastasopoulos
 
22202 BCS 160 01B 3.00 Computers, Society and Technology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph G Levens
 
22204 BCS 160 03B 3.00 Computers, Society and Technology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Instructor:   George R Kuscsik
 
22239 BCS 160 04B 3.00 Computers, Society and Technology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 111
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph Licato
 
22241 BCS 160 05B 3.00 Computers, Society and Technology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   George R Kuscsik
 
22787 BCS 208L 01B 0.00 Networking Fundamentals I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:45 pm - 09:35 pm WHIT 243
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
22796 BCS 208L 03B 0.00 Networking Fundamentals I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 04:10 pm - 05:50 pm WHIT 243
  Instructor:   Robert Bowen
 
22805 BCS 208T 01B 3.00 Introduction to Networks    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 07:35 pm WHIT 243
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
22819 BCS 208T 03B 3.00 Introduction to Networks    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 04:10 pm - 06:40 pm WHIT 243
  Instructor:   Robert Bowen
 
22833 BCS 209L 02B 0.00 Routing & Switching Essentials Laboratory    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:40 pm - 10:05 pm WHIT 243
  Instructor:   Vincent Smith
 
22933 BCS 209T 02B 3.00 Routing and Switching Essentials    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 07:30 pm WHIT 243
  Instructor:   Vincent Smith
 
22257 BCS 215 01B 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 217
  Instructor:   Md A Hussain
 
22264 BCS 215 04B 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT B26
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
22266 BCS 215 05B 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Anne Galante
 
24245 BCS 230 01B 3.00 Foundations of Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 215
  Instructor:   Kimberlee M Moorning
 
24247 BCS 230 02B 3.00 Foundations of Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Mohammad A Alshibli
 
24458 BCS 230 03B 3.00 Foundations of Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 208
  Instructor:   Sona P Brahmbhatt
 
24512 BCS 240 01B 3.00 Website Development II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
 
22294 BCS 260 01B 3.00 Introduction to Database Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   Edward Kowalski
 
22320 BCS 260 H1B 3.00 Introduction to Database Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
22322 BCS 260 H2B 3.00 Introduction to Database Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
22331 BCS 262 02B 3.00 Data Communications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 251
  Instructor:   Stephen Hooghuis
 
22334 BCS 262 03B 3.00 Data Communications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 243
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
22337 BCS 300 01B 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 214
  Instructor:   George R Kuscsik
 
22340 BCS 300 02B 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 318
  Instructor:   Charles R Kaplan
 
24575 BCS 300 03B 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Charles R Kaplan
 
22345 BCS 300 06B 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Feb 05, 2022 Apr 23, 2022 S 09:00 am - 12:25 pm WHIT 111
  Instructor:   Carlos Blackwood
 
22347 BCS 300 07B 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121B
  Instructor:   Charles R Kaplan
 
22350 BCS 300 08B 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
22352 BCS 300 09B 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 121B
  Instructor:   Russell R Esposito
 
22937 BCS 301W W1B 3.00 Systems Analysis and Design Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jill O'Sullivan
 
22940 BCS 301W W3B 3.00 Systems Analysis and Design Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 111
  Instructor:   Joan M Falcone
 
22363 BCS 316 02B 3.00 PERL Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Robert Bowen
 
22371 BCS 320 01B 3.00 Enterprise Networking, Security, and Administration Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 208
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
24513 BCS 321 01B 3.00 Connecting Networks Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:25 pm WHIT 243
  Instructor:   Salvador G Morales
 
22373 BCS 340 01B 3.00 Introduction to Algorithms Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
22375 BCS 345 01B 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
22382 BCS 345 03B 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 243
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
22385 BCS 350 01B 3.00 Web Database Development Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Charles R Kaplan
 
22386 BCS 360 01B 3.00 Programming in SQL Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Nur Dean
 
22397 BCS 370 03B 3.00 Data Structures Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Dr. Grace G Zhao
 
22401 BCS 370 H1B 3.00 Data Structures Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 215
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
22391 BCS 370 H2B 3.00 Data Structures Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Grace G Zhao
 
24370 BCS 378 01B 3.00 Information Security Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 123
  Instructor:   Russell R Esposito
 
24465 BCS 378 02B 3.00 Information Security Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Stephen Hooghuis
 
22405 BCS 421 01B 3.00 Android Mobile Application Development Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
24476 BCS 422 01B 3.00 iOS Mobile Application Development Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT B24
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
24469 BCS 425 01B 3.00 Business Intelligence and Data Warehousing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Shellon M Lees
 
24477 BCS 426 01B 3.00 C# Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
24478 BCS 427 01B 3.00 Game Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT B24
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
23103 BCS 430W W1B 3.00 Senior Project(Writing Int)*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 10:40 am WHIT B19
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
23108 BCS 430W W2B 3.00 Senior Project(Writing Int)*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 108
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
23110 BCS 430W W3B 3.00 Senior Project(Writing Int)*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 10:40 am WHIT B19
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Lorraine Greenwald


Biology - (BIO)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22242 BIO 120L 01B 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
22243 BIO 120L 02B 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
22244 BIO 120L 03B 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
22245 BIO 120L 04B 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
22246 BIO 120L 05B 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
22249 BIO 120L 07B 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Angelina Libardi
 
22250 BIO 120L 08B 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
22254 BIO 120L 11B 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
22261 BIO 120T 03B 4.00 General Biology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
22263 BIO 120T 05B 4.00 General Biology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 150
  Instructor:   Nicholas J DeMaria
 
22265 BIO 120T 06B 4.00 General Biology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
22267 BIO 120T 07B 4.00 General Biology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 104
  Instructor:   Nicholas J DeMaria
 
22270 BIO 123L 01B 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Gregory A Papadopoulos
 
22272 BIO 123L 02B 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Eve N Wilson
 
22274 BIO 123L 03B 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 08:00 am - 09:50 am HALE 125
  Instructor:   Dr. Gregory A Papadopoulos
 
22275 BIO 123L 04B 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Asok K Chaudhuri
 
22277 BIO 123L 05B 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 08:00 am - 09:50 am HALE 125
  Instructor:   Dr. Gregory A Papadopoulos
 
22280 BIO 123L 07B 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Andy Winslow
 
22282 BIO 123T 01B 4.00 Human Body in Health and Disease    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
22283 BIO 123T 02B 4.00 Human Body in Health and Disease    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN L100
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
22284 BIO 123T 03B 4.00 Human Body in Health and Disease    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
22285 BIO 123T 04B 4.00 Human Body in Health and Disease    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 322
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
22289 BIO 130L 04B 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
22290 BIO 130L 05B 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Michelle Turk
 
22292 BIO 130L 06B 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 01:40 pm - 04:20 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
22293 BIO 130L 07B 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
22295 BIO 130L 08B 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Michelle Turk
 
22298 BIO 130L 11B 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
22300 BIO 130L 13B 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
22301 BIO 130L 14B 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
22302 BIO 130T 01B 4.00 Biological Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN L102
  Instructor:   Ada O Mofunanya
 
22303 BIO 130T 02B 4.00 Biological Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 321
  Instructor:   Ada O Mofunanya
 
22304 BIO 130T 03B 4.00 Biological Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 104
  Instructor:   Dr. Tracy L Callender
 
22307 BIO 130T 06B 4.00 Biological Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 104
  Instructor:   Marcy L Lombardi
 
22311 BIO 131T 01B 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 117
  Instructor:   Taralynn Reynolds
 
22312 BIO 131T 02B 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm THOM 221
  Instructor:   Taralynn Reynolds
 
22313 BIO 131T 03B 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
23807 BIO 131T 04B 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 150
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
24136 BIO 131T 05B 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Lorraine Bondi
 
22315 BIO 166L 01B 0.00 Principles of Human Anatomy and Physiology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 08:00 am - 09:50 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
22316 BIO 166L 02B 0.00 Principles of Human Anatomy and Physiology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
22317 BIO 166L 03B 0.00 Principles of Human Anatomy and Physiology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
22318 BIO 166T 01B 4.00 Principles of Human Anatomy and Physiology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
22319 BIO 166T 02B 4.00 Principles of Human Anatomy and Physiology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
22323 BIO 170L 02B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Capetandes
 
22324 BIO 170L 03B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Lucia Cepriano
 
22325 BIO 170L 04B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
22326 BIO 170L 05B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 214
  Instructor:   Amanda Lavery
 
22328 BIO 170L 06B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Lucia Cepriano
 
22330 BIO 170L 08B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Lucia Cepriano
 
22333 BIO 170L 10B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
22335 BIO 170L 11B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 214
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
22336 BIO 170L 12B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
22338 BIO 170L 13B 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
22339 BIO 170T 01B 4.00 Human Anatomy and Physiology I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
22344 BIO 170T 02B 4.00 Human Anatomy and Physiology I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
22346 BIO 170T 03B 4.00 Human Anatomy and Physiology I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Richard Marsillo
 
22348 BIO 170T 04B 4.00 Human Anatomy and Physiology I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm HALE 222
  Instructor:   Richard Marsillo
 
22349 BIO 170T 05B 4.00 Human Anatomy and Physiology I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
22355 BIO 171L 01B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
22356 BIO 171L 02B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd M Angel
 
22358 BIO 171L 03B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd M Angel
 
22360 BIO 171L 04B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
22361 BIO 171L 05B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
 
22362 BIO 171L 06B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
22364 BIO 171L 07B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 216
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
22365 BIO 171L 08B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
23810 BIO 171L 09B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 S 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T DeFeo
 
23830 BIO 171L 10B 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 S 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T DeFeo
 
22366 BIO 171T 01B 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm HALE 222
  Instructor:   Lloyd M Angel
 
22367 BIO 171T 02B 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
22369 BIO 171T 03B 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 S 10:50 am - 01:30 pm GLSN L100
  Instructor:   Dr. Gerard T DeFeo
 
22370 BIO 171T 04B 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. Lucia Cepriano
 
22372 BIO 171T 05B 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 104
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
24647 BIO 192T 01B 4.00 Botany    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L100
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
22237 BIO 210 01B 3.00 Introduction to Bioscience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 121
  Instructor:   Dr. Robert Coleman
 
23967 BIO 210 02B 3.00 Introduction to Bioscience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
22374 BIO 212L 01B 0.00 Bioscience Laboratory Practices (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
22377 BIO 212L 03B 0.00 Bioscience Laboratory Practices (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 06:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
22379 BIO 212T 01B 2.00 Bioscience Laboratory Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
22383 BIO 212T 03B 2.00 Bioscience Laboratory Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 06:45 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23214 BIO 221L 01B 0.00 Oral Microbiology-Laboratory    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
23222 BIO 221T 01B 4.00 Oral Microbiology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 239
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
23229 BIO 240 04B 3.00 Bioethics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Christopher B Boyko
 
23231 BIO 240 05B 3.00 Bioethics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 239
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
22387 BIO 240W W1B 3.00 Bioethics (Writing Intensive)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 238
  Instructor:   Lorraine Bondi
 
23831 BIO 271L 01B 0.00 Anatomy & Physiology II-Lab Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 04:30 pm - 07:10 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. William Germano
 
22393 BIO 316L 01B 0.00 General Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Amanda N Shore
 
22394 BIO 316T 01B 4.00 General Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 121
  Instructor:   Dr. Amanda N Shore
 
22395 BIO 318L 01B 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
22396 BIO 318L 02B 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 210
  Instructor:   Nastassja D Bissoon
 
22398 BIO 318L 03B 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
22399 BIO 318L 04B 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Amanda N Shore
 
22400 BIO 318L 05B 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
22402 BIO 318L 06B 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
22403 BIO 318L 07B 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
22404 BIO 318L 08B 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Samrita K Chandhok
 
22406 BIO 318T 01B 4.00 Medical Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN L111
  Instructor:   Dr. Amanda N Shore
 
22407 BIO 318T 02B 4.00 Medical Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 102
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
22408 BIO 318T 03B 4.00 Medical Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN L100
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
22409 BIO 318T 04B 4.00 Medical Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
24157 BIO 330T 01B 4.00 Principles of Ecology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 237
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
22411 BIO 343T 01B 3.00 Principles of Genetics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN L111
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
22412 BIO 343T 02B 3.00 Principles of Genetics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
23833 BIO 343T 03B 3.00 Principles of Genetics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Tracy L Callender
 
22413 BIO 348T 01B 3.00 Cell Biology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Ada O Mofunanya
 
22414 BIO 348T 02B 3.00 Cell Biology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 131
  Instructor:   Ada O Mofunanya
 
22238 BIO 365 01B 3.00 Neurology of Pain Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 07:20 pm - 08:35 pm GLSN 102
  Instructor:   Richard Marsillo
 
23125 BIO 441T 01B 5.00 Molecular Biology *AL Upper Division Undergraduate Research ACUR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 221
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak-Stockwell
 
23131 BIO 441T 02B 5.00 Molecular Biology *AL Upper Division Undergraduate Research ACUR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz


Business - (BUS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22646 BUS 101 01B 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
22650 BUS 101 02B 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
22652 BUS 101 03B 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
22655 BUS 101 04B 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Geraldo Vasquez
 
22657 BUS 101 05B 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 222
  Instructor:   Dr. Geraldo Vasquez
 
22716 BUS 101 06B 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Doug Nikias
 
22721 BUS 101 08B 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
22750 BUS 101 13B 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L111
  Instructor:   Ian Singh
 
22752 BUS 102 01B 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Geraldo Vasquez
 
22756 BUS 102 03B 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
22757 BUS 102 04B 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 215
  Instructor:   Keith F Brady
 
22759 BUS 102 05B 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Doug Nikias
 
22760 BUS 102 06B 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Doug Nikias
 
23854 BUS 102 09B 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm THOM 113
  Instructor:   Gary Rupp
 
24524 BUS 102 11B 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 215
  Instructor:   Jason P Rudish
 
22772 BUS 109 01B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
22775 BUS 109 02B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
22778 BUS 109 03B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm BUSC 124
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
22780 BUS 109 04B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Sue H Moon
 
22781 BUS 109 05B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 124
  Instructor:   Jessica M Mason
 
22783 BUS 109 06B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Paulette A Nadel
 
22793 BUS 109 09B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 321
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
22806 BUS 109 14B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Paulette A Nadel
 
22807 BUS 109 15B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 115
  Instructor:   Frank Liselli
 
22786 BUS 109 H2B 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 115
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Sue H Moon
 
22808 BUS 111 01B 3.00 Introduction to Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
 
22810 BUS 111 02B 3.00 Introduction to Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121A
  Instructor:   Kevin W Kane
 
22811 BUS 131 01B 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
22812 BUS 131 02B 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 124
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
22813 BUS 131 03B 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 223
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
22877 BUS 131 04B 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 120
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
22816 BUS 131 06B 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 115
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
22818 BUS 141 01B 3.00 Contemporary Business Communications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 120
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
 
22820 BUS 141 02B 3.00 Contemporary Business Communications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 120
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
22821 BUS 202 01B 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 218
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
22823 BUS 202 02B 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
22825 BUS 202 03B 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm BUSC 124
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
22829 BUS 202 05B 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
22831 BUS 202 06B 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 231
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 225
  Instructor:   Mary C Clifford
 
23850 BUS 202 08B 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 223
  Instructor:   Mary C Clifford
 
23852 BUS 202 09B 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 215
  Instructor:   Mary C Clifford
 
24443 BUS 202 10B 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 124
  Instructor:   Mary C Clifford
 
24460 BUS 202 11B 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 124
  Instructor:   James F O'Brien
 
23870 BUS 230 01B 3.00 Environmental Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 215
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
22835 BUS 240 01B 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
22836 BUS 240 02B 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 318
  Instructor:   Michael M Lombardi
 
22838 BUS 240 03B 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 315
  Instructor:   Paul A Johneas
 
22840 BUS 240 04B 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Canchu Lin
 
22841 BUS 240 05B 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Canchu Lin
 
22843 BUS 240 06B 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Saeedeh Anvari
 
22844 BUS 240 07B 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Saeedeh Anvari
 
22846 BUS 240 08B 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 222
  Instructor:   Dr. Geraldo Vasquez
 
24347 BUS 250 H1B 3.00 Consumer Behavior    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 225
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
22849 BUS 259 01B 3.00 Public Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 115
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
22851 BUS 259 02B 3.00 Public Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 321
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
22853 BUS 267 01B 3.00 Small Business Management    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 115
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
23857 BUS 273 01B 3.00 Cost Accounting    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
22856 BUS 280 01B 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Hyejin Cho
 
22858 BUS 280 02B 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
22861 BUS 280 04B 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 222
  Instructor:   Jonah J Romanitch
 
22863 BUS 280 05B 3.00 International Business    
  Feb 05, 2022 Apr 23, 2022 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 223
  Instructor:   Laila Bichara
 
22859 BUS 280 H1B 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
22867 BUS 280 H2B 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 222
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
23863 BUS 291 01B 3.00 Investments    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Andrea Xu
 
22871 BUS 291 02B 3.00 Investments    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 321
  Instructor:   Paul S Angelo
 
22878 BUS 300 01B 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 223
  Instructor:   Dr. Saeedeh Anvari
 
22879 BUS 300 02B 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 223
  Instructor:   Dr. Saeedeh Anvari
 
22880 BUS 300 03B 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 223
  Instructor:   Frank Liselli
 
22882 BUS 300 04B 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
22883 BUS 300 05B 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:00 am - 11:45 am THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
 
22885 BUS 304 01B 3.00 Business Law II Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 125
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
22887 BUS 305 01B 3.00 Entrepreneurship *AL Upper Division Entrepreneurship ACEN
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
22890 BUS 306 01B 3.00 Project and Contract Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 115
  Instructor:   Joseph Russo
 
22891 BUS 307 01B 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 215
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
22892 BUS 307 02B 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Andrea Xu
 
22893 BUS 307 03B 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 318
  Instructor:   Dr. Andrea Xu
 
22894 BUS 307 04B 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Andrea Xu
 
22896 BUS 307 05B 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 321
  Instructor:   Mark T Tuminello
 
24130 BUS 307 06B 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 121A
  Instructor:   Paul A Johneas
 
22898 BUS 310 01B 3.00 Principles of Taxation Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 321
  Instructor:   Keith F Brady
 
22900 BUS 312 01B 3.00 Purchasing and Supply Chain Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 120
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
20559 BUS 317 X1B 3.00 Enterprise Resource Planning Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 216
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jill O'Sullivan
 
22902 BUS 320 01B 3.00 International Marketing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 122
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
22903 BUS 320 02B 3.00 International Marketing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 315
  Instructor:   Eileen Breslin
 
22905 BUS 321 01B 3.00 International Law Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 218
  Instructor:   Eileen Breslin
 
22907 BUS 322 01B 3.00 International Management*AL Upper Division Civic Engagement ACCE
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 220
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
22908 BUS 340 01B 3.00 Advanced Business Statistics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 218
  Instructor:   Michael M Lombardi
 
22910 BUS 345 01B 3.00 Foundations of Business Analytics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Canchu Lin
 
22912 BUS 352 01B 3.00 Employment Law Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 315
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
22913 BUS 366 01B 3.00 International Human Resource Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 215
  Instructor:   Melinda L Rachlin
 
22914 BUS 385 01B 3.00 Business Data Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Canchu Lin
 
23846 BUS 391 01B 3.00 Theme Parks and Tourism Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
22918 BUS 391 02B 3.00 International Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Garrison Song
 
23859 BUS 391 04B 3.00 ST: Reimgng the Future of Work Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Sue H Moon
 
22922 BUS 404 01B 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 218
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
22923 BUS 404 02B 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 318
  Instructor:   Louewanda Benjamin
 
22925 BUS 404 03B 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Garrison Song
 
22926 BUS 404 04B 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Garrison Song
 
22928 BUS 404 05B 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Garrison Song
 
22929 BUS 404 06B 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 321
  Instructor:   Mark T Tuminello
 
23848 BUS 406 01B 3.00 Business Organization Law Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 221
  Instructor:   Mary C Clifford
 
24643 BUS 409W 01B 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 04:30 pm - 07:10 pm BUSC 223
  Instructor:   Frank Liselli
 
22951 BUS 409W W1B 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
22952 BUS 409W W2B 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 218
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
22955 BUS 409W W3B 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
22958 BUS 409W W4B 3.00 Strategic Management*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 221
  Instructor:   Frank Liselli
 
22960 BUS 409W W5B 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
22965 BUS 409W W7B 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 221
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
22966 BUS 409W W8B 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 04:30 pm - 07:10 pm BUSC 115
  Instructor:   Frank Liselli
 
22931 BUS 445 01B 3.00 Advanced Business Analytics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 318
  Instructor:   Kevin R Messina


Chinese - (CHI)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22503 CHI 151 01B 3.00 Chinese I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 242
  Instructor:   Dr. Qing Ai
 
24424 CHI 152 01B 3.00 Chinese II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L111
  Instructor:   Dr. Qing Ai


Chemistry - (CHM)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22145 CHM 124L 01B 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
22149 CHM 124L 02B 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
22151 CHM 124L 03B 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Rakhi Y Agarwal
 
22155 CHM 124L 04B 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. John Sleckman
 
22154 CHM 124L 05B 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Deborah J Durbin
 
22152 CHM 124L 06B 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Joanne M DiNovis
 
22157 CHM 124T 01B 4.00 Principles of Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 131
  Instructor:   Jennifer Chabra
 
22158 CHM 124T 02B 4.00 Principles of Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 131
  Instructor:   Joanne M DiNovis
 
22159 CHM 124T 03B 4.00 Principles of Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 131
  Instructor:   Jennifer Chabra
 
22160 CHM 152L 01B 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Mark D Schnittman
 
22161 CHM 152L 02B 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Deborah J Durbin
 
22162 CHM 152L 03B 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Christopher A Enright
 
22170 CHM 152L 06B 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
 
22171 CHM 152L 07B 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
 
22172 CHM 152L 08B 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 223
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
22177 CHM 152T 01B 4.00 General Chemistry Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Carol Rivera
 
22179 CHM 152T 02B 4.00 General Chemistry Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 242
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. John Sleckman
 
22182 CHM 152T 05B 4.00 General Chemistry Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Deborah J Durbin
 
22183 CHM 152T 06B 4.00 General Chemistry Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 242
  Instructor:   Dominique M Stutts
 
22185 CHM 153L 01B 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Christopher A Enright
 
22186 CHM 153L 02B 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
22188 CHM 153L 03B 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
22190 CHM 153L 04B 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. John Sleckman
 
23904 CHM 153L 05B 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
23906 CHM 153L 06B 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Lubabalo T Bululu
 
23909 CHM 153L 07B 0.00 General Chemistry II (Lab) Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
 
23911 CHM 153L 08B 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   Michele Antico
 
22192 CHM 153T 01B 4.00 General Chemistry Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 156
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
22206 CHM 153T 02B 4.00 General Chemistry Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 238
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. John Sleckman
 
22194 CHM 153T 03B 4.00 General Chemistry Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 156
  Instructor:   Mark D Schnittman
 
23840 CHM 153T 05B 4.00 General Chemistry Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Deborah J Durbin
 
22195 CHM 260L 01B 0.00 Fundamentals of Organic Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
22196 CHM 260L 02B 0.00 Fundamentals of Organic Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
22197 CHM 260L 03B 0.00 Fundamentals of Organic Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 220
  Instructor:   David A Welch
 
22198 CHM 260T 01B 4.00 Fundamentals of Organic Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
22199 CHM 260T 02B 4.00 Fundamentals of Organic Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   David A Welch
 
22200 CHM 270L 01B 0.00 Organic Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 01:00 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
22201 CHM 270L 02B 0.00 Organic Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Lubabalo T Bululu
 
22203 CHM 270L 03B 0.00 Organic Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
22225 CHM 270T 02B 5.00 Organic Chemistry I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 125
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
 
22227 CHM 271L 01B 0.00 Organic Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   David A Welch
 
22229 CHM 271L 03B 0.00 Organic Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
23913 CHM 271L 04B 0.00 Organic Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
22230 CHM 271T 01B 5.00 Organic Chemistry II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 156
  Instructor:   Christopher A Enright
 
22231 CHM 380L 01B 0.00 Biochemistry (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 220
  Instructor:   Michael J Belizar
 
22232 CHM 380L 02B 0.00 Biochemistry (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
22233 CHM 380L 03B 0.00 Biochemistry (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
22234 CHM 380L 04B 0.00 Biochemistry (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 220
  Instructor:   Michael J Belizar
 
22235 CHM 380T 01B 4.00 Biochemistry Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
22236 CHM 380T 02B 4.00 Biochemistry Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Victor Huang


Civil Engineering Technology - (CIV)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23710 CIV 208 01B 3.00 Dynamics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:00 am - 11:40 am LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
24499 CIV 302L 01B 0.00 Soils, Foundatns, Earth Struc Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:50 pm - 02:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
24498 CIV 302T 01B 3.00 Soils, Foundations and Earth Structures Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
24501 CIV 303L 01B 0.00 Hydraulics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 02:15 pm - 04:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
24500 CIV 303T 01B 3.00 Hydraulics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
23713 CIV 408 PMB 3.00 Structures Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 242
  Instructor:   Kossi M Ahouissi
 
23718 CIV 412 01B 3.00 Highway Engineering    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
23722 CIV 414 01B 3.00 Reinforced Concrete Design Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Michael S Cox


Construction Management - (CON)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23182 CON 106 01B 3.00 Statics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:50 am - 10:40 am LUPT 268
  Instructor:   Dr. Mohiuddin Ahmad
 
23873 CON 106 02B 3.00 Statics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Mohiuddin Ahmad
 
23179 CON 161 02B 3.00 Materials and Methods of Construction I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Eugene Kwak
 
23357 CON 162 01B 3.00 Materials and Methods of Construction II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 268
  Instructor:   Eugene Kwak
 
24169 CON 162 02B 3.00 Materials and Methods of Construction II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 268
  Instructor:   Gary J Bruno
 
23183 CON 207 01B 3.00 Elements of Strength of Materials    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Shahriar Quayyum
 
23184 CON 207 02B 3.00 Elements of Strength of Materials    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 03:45 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
24388 CON 302L 01B 0.00 Soils, Foundations and Earth Structure (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:55 pm - 09:35 pm LUPT 137
  Instructor:   Emilia Z Nehring
 
23255 CON 302T 01B 3.00 Soils, Foundations and Earth Structure Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 113
  Instructor:   Emilia Z Nehring
 
24389 CON 303L 01B 0.00 Hydraulics (Laboratory) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 02:15 pm - 04:05 pm LUPT 137
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
23256 CON 303T 01B 3.00 Hydraulics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
23186 CON 355 01B 3.00 Construction Management Financial and Accounting Principles Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 274
  Instructor:   John Ballo
 
23187 CON 357 01B 3.00 Quantity Surveying and Costing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 02:15 pm - 04:55 pm LUPT 274
  Instructor:   James Delucca
 
24481 CON 361 01B 3.00 Government Building, Environmental Codes and Regulations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   James Delucca
 
23893 CON 365 01B 3.00 Highway Design and Construction Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Mohiuddin Ahmad
 
23191 CON 401W W1B 3.00 Construction Project Management and Scheduling (Writing Intensive) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 268
  Instructor:   Barry S Chapler
 
23193 CON 401W W3B 3.00 Construction Project Management and Scheduling (Writing Intensive) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 01:30 pm LUPT 274
  Instructor:   Panayiotes Constantinou
 
24390 CON 402L 01B 0.00 Civil Engineering Materials (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 02:15 pm - 03:55 pm LUPT 137
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
23257 CON 402T 01B 3.00 Civil Engineering Materials Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
23891 CON 406 01B 3.00 Advanced Project Planning and Scheduling Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 04:30 pm - 07:10 pm WHIT B26
  Instructor:   Barry S Chapler
 
23190 CON 409 01B 3.00 Structural Design Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Kossi M Ahouissi


Computer Security Technology - (CPS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23267 CPS 201 01B 3.00 Digital Systems & Security    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 161
  Instructor:   George B Liluashvili
 
23268 CPS 203 01B 3.00 Data Security & Privacy    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 165
  Instructor:   Dr. Tarik Eltaeib
 
23269 CPS 205 01B 3.00 Digital Signal & Image Processing    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. M N Islam
 
23270 CPS 301 01B 3.00 Biometric Recognition Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 311
  Instructor:   George B Liluashvili
 
23271 CPS 303 01B 3.00 Operating System & Security Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 217
  Instructor:   Dr. Tarik Eltaeib
 
23273 CPS 305 01B 3.00 Foundations of Cryptography Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 190
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
23274 CPS 401 01B 3.00 Applied Cryptography Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 190
  Instructor:   Arzu Susoglu
 
23278 CPS 405W W1B 3.00 Sr Project-Writ Intensive*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 218
  Instructor:   Dr. Tarik Eltaeib
 
23276 CPS 460 01B 3.00 Network Security Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 311
  Instructor:   Dr. Christopher M Weppler
 
23880 CPS 461 01B 3.00 Penetration Testing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 311
  Instructor:   Dr. Christopher M Weppler


Criminal Justice - (CRJ)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22498 CRJ 100 01B 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 319
  Instructor:   Richard A Romano
 
22499 CRJ 100 02B 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 127
  Instructor:   Elizanne B Warren-Russell
 
22501 CRJ 100 03B 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 319
  Instructor:   Robert Hoffman
 
23701 CRJ 100 06B 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 218
  Instructor:   Robert Hoffman
 
23711 CRJ 100 07B 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 319
  Instructor:   Richard A Romano
 
23714 CRJ 100 08B 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am SINC 211
  Instructor:   Richard A Romano
 
23736 CRJ 100 09B 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 218
  Instructor:   Robert L Von Werne
 
22504 CRJ 101 01B 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 222
  Instructor:   Michael J Kushner
 
22505 CRJ 101 02B 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am NOLD 100
  Instructor:   Robert Hoffman
 
22506 CRJ 101 03B 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 222
  Instructor:   Eileen Kelly Merritt
 
22508 CRJ 101 04B 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am SINC 213
  Instructor:   Matthew P Caldara
 
23733 CRJ 101 06B 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 127
  Instructor:   Richard J Dee
 
23740 CRJ 101 08B 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm SINC 211
  Instructor:   Pamela A Lambright
 
22512 CRJ 102 02B 3.00 Juvenile Delinquency and Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   Michael J Kushner
 
22510 CRJ 102 H1B 3.00 Juvenile Delinquency and Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 10:40 am GLSN 242
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Deanna N Devlin
 
23734 CRJ 105 01B 3.00 Corrections in America    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm SINC 213
  Instructor:   Dr. Joseph E Pascarella
 
22513 CRJ 200 01B 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   James P Rooney
 
22514 CRJ 200 02B 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
23729 CRJ 200 04B 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Steven T Ruscio
 
24475 CRJ 200W 01B 3.00 Criminal Investigation (Writing Intensive)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 127
  Instructor:   John I Kostanoski
 
22548 CRJ 200W W1B 3.00 Criminal Investigation (Writing Intensive)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm SINC 213
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
22516 CRJ 201 01B 3.00 Criminalistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L102
  Instructor:   David J Panetta
 
23162 CRJ 201 02B 3.00 Criminalistics *AL   Practicum ACPR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L111
  Instructor:   Dr. David Byrne
 
23706 CRJ 201 03B 3.00 Criminalistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 231
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
23737 CRJ 201 04B 3.00 Criminalistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 218
  Instructor:   Robert L Von Werne
 
23708 CRJ 203 01B 3.00 Criminology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 233
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
22517 CRJ 204 01B 3.00 Criminal Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L100
  Instructor:   John T Meehan
 
22519 CRJ 204 03B 3.00 Criminal Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 122
  Instructor:   Ronald S Snyder
 
22520 CRJ 205 01B 3.00 Criminal Procedure Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Rena M Varghese
 
23704 CRJ 205 02B 3.00 Criminal Procedure Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm SINC 211
  Instructor:   John T Meehan
 
22521 CRJ 211 01B 3.00 Law Enforcement Administration    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 319
  Instructor:   David A Kondrup
 
23699 CRJ 211 02B 3.00 Law Enforcement Administration    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm SINC 211
  Instructor:   Christopher J Ferro
 
22552 CRJ 307L 03B 0.00 Criminal Justice Data Base Operations (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 03:30 pm SINC 209
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
22553 CRJ 307L 04B 0.00 Criminal Justice Data Base Operations (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 03:30 pm SINC 209
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
22555 CRJ 307L 05B 0.00 Criminal Justice Data Base Operations (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 03:30 pm SINC 209
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
22558 CRJ 307T 01B 4.00 Criminal Justice Data Base Operations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm SINC 211
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
22559 CRJ 308L 01B 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
22560 CRJ 308L 02B 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
22561 CRJ 308L 03B 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   Emanuel M Bodon
 
22562 CRJ 308L 04B 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   James Perrotta
 
22563 CRJ 308L 05B 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   Emanuel M Bodon
 
23735 CRJ 308T 01B 4.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm SINC 213
  Instructor:   James Perrotta
 
23728 CRJ 308T 02B 4.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm SINC 213
  Instructor:   Emanuel M Bodon
 
22532 CRJ 350 01B 3.00 Courts and the Judiciary Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 123
  Instructor:   Rena M Varghese
 
22533 CRJ 360 01B 3.00 Probation and Parole Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L108
  Instructor:   Eileen Kelly Merritt
 
22536 CRJ 374 01B 4.00 Intelligence Operations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:10 pm GLSN 121
  Instructor:   Dr. David Byrne
 
22538 CRJ 380 01B 3.00 Homeland Security and Counterterrorism Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 215
  Instructor:   John T Meehan
 
22539 CRJ 380 02B 3.00 Homeland Security and Counterterrorism Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 233
  Instructor:   James P Rooney
 
22541 CRJ 390 01B 3.00 Organized Crime Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 123
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
22582 CRJ 406L 01B 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 11:15 am GLSN 310
  Instructor:   Peter Galante
 
22585 CRJ 406L 02B 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 11:15 am GLSN 310
  Instructor:   Peter Galante
 
22587 CRJ 406L 03B 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Kurt M Caminske
 
22590 CRJ 406L 04B 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 04:30 pm - 06:10 pm SINC 209
  Instructor:   David A Kondrup
 
22591 CRJ 406L 05B 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Kurt M Caminske
 
22592 CRJ 406L 06B 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 04:30 pm - 06:10 pm SINC 209
  Instructor:   David A Kondrup
 
23730 CRJ 406T 01B 4.00 Crime Analysis and Mapping Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 310
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Kurt M Caminske
 
23731 CRJ 406T 02B 4.00 Crime Analysis and Mapping Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 320
  Instructor:   Peter Galante
 
24371 CRJ 406T 03B 4.00 Crime Analysis and Mapping    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 211
  Instructor:   David A Kondrup
 
22594 CRJ 407L 01B 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 07:45 pm GLSN 312
  Instructor:   Ernest J Pucillo
 
22595 CRJ 407L 02B 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:45 pm SINC 209
  Instructor:   Ernest J Pucillo
 
22597 CRJ 407L 03B 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 03:30 pm GLSN 312
  Instructor:   Kenneth D Bombace
 
22598 CRJ 407L 04B 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 09:10 pm SINC 209
  Instructor:   Dr. Joseph E Pascarella
 
22599 CRJ 407L 05B 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:20 pm - 09:10 pm GLSN 312
  Instructor:   Dr. Joseph E Pascarella
 
23697 CRJ 407L 06B 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 03:30 pm GLSN 312
  Instructor:   Kenneth D Bombace
 
24369 CRJ 407T 01B 4.00 Crime Prevention Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm SINC 213
  Instructor:   Ernest J Pucillo
 
22600 CRJ 407T 02B 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 115
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 315
  Instructor:   Kenneth D Bombace
 
22601 CRJ 407T 03B 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 319
  Instructor:   Dr. Joseph E Pascarella
 
22543 CRJ 425 01B 3.00 Policy and Program Evaluation Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm GLSN 319
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm GLSN 131
  Instructor:   Dr. Deanna N Devlin
 
22545 CRJ 450 01B 3.00 Privacy and Equality Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
23724 CRJ 454 01B 3.00 Ethics and Leadership in Criminal Justice Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 319
  Instructor:   James P Rooney


Computer Science - (CSC)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23112 CSC 101 01B 3.00 Introduction to Computing    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT B19
  Instructor:   Dr. Grace G Zhao
 
23114 CSC 101 03B 3.00 Introduction to Computing    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT B19
  Instructor:   Dr. Nur Dean
 
23115 CSC 111 01B 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT B26
  Instructor:   Kimberlee M Moorning
 
23331 CSC 111 02B 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
24061 CSC 111 03B 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Matthew J Fried
 
24063 CSC 111 04B 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 214
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 245
  Instructor:   Sona P Brahmbhatt
 
24515 CSC 111 06B 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT B19
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
23116 CSC 211 01B 3.00 Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT B19
  Instructor:   Dr. Mohammad A Alshibli
 
24067 CSC 211 02B 3.00 Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 215
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
24516 CSC 211 03B 3.00 Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 216
  Instructor:   Kimberlee M Moorning
 
24517 CSC 211 04B 3.00 Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
23261 CSC 229 01B 3.00 Data Structures & Algorithms I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 111
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
24518 CSC 229 02B 3.00 Data Structures & Algorithms I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
24519 CSC 243 01B 3.00 Computer Arch and Organization    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Mohammad A Alshibli
 
24503 CSC 251 01B 4.00 Discrete Structures    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:30 pm WHIT 243
  Instructor:   Matthew J Fried
 
24591 CSC 251 02B 4.00 Discrete Structures    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:00 am - 12:10 pm WHIT B26
  Instructor:   Dr. Nur Dean
 
23239 CSC 311 01B 3.00 Advanced Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
24520 CSC 321 01B 3.00 Principles of Programming Language Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Grace G Zhao
 
24521 CSC 325 01B 3.00 Software Engineering Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
23243 CSC 329 01B 3.00 Data Structures & AlgorithmsII Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
23259 CSC 363 01B 3.00 Data Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
24522 CSC 375W 01B 3.00 Ethical Issues in Computing Writing Intensive Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Lorraine Greenwald


Economics - (ECO)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23882 ECO 110 01B 3.00 Introduction to Personal Finance    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Louis M Chan
 
22605 ECO 156 01B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 124
  Instructor:   Dr. Mahfuz R Chowdhury
 
22607 ECO 156 02B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   Lee Konits
 
22609 ECO 156 03B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Louis M Chan
 
22610 ECO 156 04B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121A
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
22611 ECO 156 05B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Feb 05, 2022 Apr 23, 2022 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 321
  Instructor:   Steven J Sawyer
 
22612 ECO 156 06B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
22613 ECO 156 07B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 120
  Instructor:   Dr. Louis M Chan
 
22614 ECO 156 08B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 121A
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
22615 ECO 156 09B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN L102
  Instructor:   Dr. Mahfuz R Chowdhury
 
22616 ECO 156 10B 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
 
22617 ECO 157 01B 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 121A
  Instructor:   Alan Newman
 
22618 ECO 157 02B 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 124
  Instructor:   Alan Newman
 
22619 ECO 157 03B 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Rick Weber
 
22620 ECO 157 04B 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 326
  Instructor:   Roland C Michel
 
22621 ECO 157 05B 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Kenneth A Liao
 
22622 ECO 157 06B 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Rick Weber
 
22624 ECO 157 07B 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 223
  Instructor:   Roland C Michel
 
22629 ECO 157 11B 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Kenneth A Liao
 
24573 ECO 255 01B 3.00 Money and Banking    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 222
  Instructor:   George K Andreadis
 
22631 ECO 304 01B 3.00 Sports Economics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Cristian F Sepulveda-Oberleiter
 
22632 ECO 321 01B 3.00 Engineering Economics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121A
  Instructor:   George K Andreadis
 
22634 ECO 321 03B 3.00 Engineering Economics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Mark Z Li
 
22637 ECO 380 HYB 3.00 Econometrics*AL Upper Division Practicum ACPR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 122
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
24552 ECO 450 01B 3.00 International Development Economics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu


Electrical Engineering Tech - (EET)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23200 EET 111T 03B 3.00 Electric Circuits I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:50 am - 10:40 am LUPT 113
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 113
  Instructor:   Dr. Doug C Kim
 
23917 EET 113T 01B 3.00 Electric Circuits II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 121
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:30 pm LUPT 121
  Instructor:   Dr. Adam Filios
 
23919 EET 113T 02B 3.00 Electric Circuits II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 121
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 02:05 pm - 02:55 pm LUPT 247
  Instructor:   John L Browne
 
23925 EET 118T 01B 3.00 Semiconductor Devices and Circuits    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 121
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo
 
23926 EET 118T 02B 3.00 Semiconductor Devices and Circuits    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 121
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo


Engineering Technology Mngmnt - (ETM)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24456 ETM 503 G1B 3.00 Research Methods for Tech Mgmt    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 194
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay


French - (FRE)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22522 FRE 101 01B 3.00 French I (Elementary)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 218
  Instructor:   Sonia G Zervakos
 
22527 FRE 101 02B 3.00 French I (Elementary)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 227
  Instructor:   Sonia G Zervakos
 
24361 FRE 101 03B 3.00 French I (Elementary)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 239
  Instructor:   Sonia G Zervakos
 
22547 FRE 102 01B 3.00 French II (Elementary)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 131
  Instructor:   Sonia G Zervakos


Freshman Experience - (FRX)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22644 FRX 101 01B 1.00 The Freshman Experience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 242
  Instructor:   Dr. Tamara Berlino
 
22645 FRX 101 02B 1.00 The Freshman Experience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 10:50 am - 12:05 pm GLSN 127
  Instructor:   Dr. Amy Cohen
 
22647 FRX 101 03B 1.00 The Freshman Experience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm GLSN 131
  Instructor:   Dr. Tamara Berlino
 
22648 FRX 101 04B 1.00 The Freshman Experience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 10:40 am GLSN L108
  Instructor:   Dr. Tamara Berlino
 
22649 FRX 103 01B 2.00 Career Planning for Freshmen    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 10:40 am GLSN 218
  Instructor:   Kaiesha E Greene
 
22651 FRX 103 02B 2.00 Career Planning for Freshmen    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 231
  Instructor:   Kenneth E Grotell
 
22653 FRX 103 03B 2.00 Career Planning for Freshmen    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 125
  Instructor:   Kenneth E Grotell


Geographic Information Systems - (GIS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22415 GIS 101 H1B 3.00 The Digital Earth    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 02:55 pm NOLD 102
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. John W Gross


Gerontology - (GRO)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24236 GRO 310 01B 3.00 Nutrition of Aging Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 10:40 am GLSN 122
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 10:40 am GLSN 237
  Instructor:   Dr. Ashley S Pothen
 
24258 GRO 320 01B 3.00 Caregiving Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 223
  Instructor:   Dr. Ashley S Pothen


History - (HIS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22462 HIS 114 01B 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 156
  Instructor:   Michael F Pascale
 
22425 HIS 114 02B 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   John Hall
 
24444 HIS 114 03B 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 168
  Instructor:   Frank Mann
 
23233 HIS 114 04B 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 229
  Instructor:   Dr. Antonio Munoz
 
24302 HIS 114 05B 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 225
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 243
  Instructor:   Michael F Pascale
 
24507 HIS 114 07B 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 321
  Instructor:   Dr. Antonio Munoz
 
22463 HIS 115 01B 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 224
  Instructor:   Kathryn A Troy
 
24291 HIS 115 02B 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 10:40 am THOM 113
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 251
  Instructor:   Michael McKenna
 
24292 HIS 115 03B 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN L100
  Instructor:   Michael J Galgano
 
24378 HIS 115 H1B 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm NOLD 102
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Timothy A Nicholson
 
24377 HIS 115 H2B 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 222
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Timothy A Nicholson
 
23225 HIS 117 H1B 3.00 World Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm GLSN 122
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Melixa Abad Izquierdo
 
24304 HIS 118 01B 3.00 World Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm LUPT 131
  Instructor:   Michael McKenna
 
24330 HIS 121 01B 3.00 U.S. History to Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 117
  Instructor:   Michael J Galgano
 
22380 HIS 122 01B 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Thomas J Ward
 
22466 HIS 122 02B 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 326
  Instructor:   Dr. Michael Kaplan
 
24392 HIS 122 03B 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 117
  Instructor:   Kathryn A Troy
 
24299 HIS 122 05B 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L100
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 326
  Instructor:   Christopher J Mauceri
 
24303 HIS 122 06B 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Michael Kaplan
 
23235 HIS 122 H1B 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm GLSN L100
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Stephen Patnode
 
23236 HIS 127 H1B 3.00 Sports in American History    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 326
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Larry K Menna
 
22467 HIS 212 01B 3.00 Modern World    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 221
  Instructor:   Frank Mann
 
24351 HIS 322 H1B 3.00 American History through Film Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 238
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Larry K Menna
 
24489 HIS 341 H1B 3.00 Terrorism and the Modern World Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 326
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Robert Saunders


Health Promotion and Wellness - (HPW)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23157 HPW 101 01B 3.00 Perspectives on Health and Wellness    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 321
  Instructor:   Janine T Logan
 
23158 HPW 101 02B 3.00 Perspectives on Health and Wellness    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 220
  Instructor:   Dr. Dion A Visconti
 
23159 HPW 101 03B 3.00 Perspectives on Health and Wellness    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 237
  Instructor:   Dr. Dion A Visconti
 
24234 HPW 105 01B 3.00 Medical Terminology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 102
  Instructor:   Dr. Ashley S Pothen
 
24183 HPW 200 01B 3.00 Lifespan Health and Wellness    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 223
  Instructor:   Alexandra M Kranidis
 
24185 HPW 225 01B 3.00 Fitness Health & Coaching    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 121B
  Instructor:   Cheryl A Christie
 
23161 HPW 245 01B 3.00 Ethics in the Health Professions    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm NOLD 101
  Instructor:   Dr. Derek R Hanson
 
24349 HPW 300W 02B 3.00 Evaluation of Health Promotion-Writing Intensive Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 223
  Instructor:   Alexandra M Kranidis
 
24511 HPW 300W 03B 3.00 Evaluation of Health Promotion-Writing Intensive Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Christine M Freaney
 
24187 HPW 325 01B 3.00 Mental Health Wellness Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 121A
  Instructor:   Katelyn L Fitzsimmons
 
24189 HPW 325 02B 3.00 Mental Health Wellness Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 221
  Instructor:   Katelyn L Fitzsimmons
 
24399 HPW 405L 01B 0.00 Exercise & Movement Science Lab Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 11:05 am GLSN 123
  Instructor:   Kyle L Colucci
 
24400 HPW 405T 01B 4.00 Exercise & Movement Science Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm NOLD 100
  Instructor:   Kyle L Colucci
 
24323 HPW 430W 01B 3.00 Research Methods in Health Science-Writing Intensive Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 225
  Instructor:   Dr. Derek R Hanson
 
24193 HPW 435 01B 3.00 Health Care Administration Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 123
  Instructor:   Michael J Chambers
 
24196 HPW 440 02B 3.00 Holistic & Integrative Health Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am WHIT 168
  Instructor:   Amanda N Oppel
 
24467 HPW 470 01B 3.00 Healthy America Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 218
  Instructor:   Corinne L Gress


Industrial Technology - (IND)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23132