Go to Main Navigation Skip to Content
Farmingdale State College

Week A Sections

Spring 2022 Semester




Anthropology - (ANT)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21053 ANT 100 01A 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
23690 ANT 100 02A 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
21854 ANT 100 03A 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
21311 ANT 110 01A 3.00 Sociocultural Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 237
  Instructor:   Jennifer B Oksenhorn
 
21867 ANT 110 02A 3.00 Sociocultural Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Jessica A Bongermino
 
22106 ANT 110 03A 3.00 Sociocultural Anthropology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm WHIT 161
  Instructor:   Jessica A Bongermino
 
23692 ANT 120 01A 3.00 Archaeology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
21541 ANT 130 01A 3.00 North American Indians    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 161
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
21542 ANT 130 02A 3.00 North American Indians    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 239
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
23684 ANT 330 01A 3.00 Human Osteology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown


Architectural Technology - (ARC)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24158 ARC 131 01A 4.00 Introduction to Graphics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 12:05 pm LUPT 194
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 11:15 am LUPT 274
  Instructor:   Panayiotes Constantinou
 
24162 ARC 131 02A 4.00 Introduction to Graphics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:00 pm LUPT 113
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 02:15 pm - 05:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Robert A Tilden
 
23371 ARC 255 01A 4.00 Architectural Design I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 190
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 190
  Instructor:   Joseph Betz
 
21075 ARC 257 01A 4.00 Architectural Design II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 11:15 am LUPT 190
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 190
  Instructor:   Joseph Betz
 
22013 ARC 310 01A 4.00 Construction Design *AL Upper Division Practicum ACPR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 03:20 pm LUPT 130B
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
 
22012 ARC 310 02A 4.00 Construction Design *AL Upper Division Practicum ACPR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 03:20 pm LUPT 130B
  Instructor:   Panayiotes Constantinou
 
22706 ARC 364 01A 3.00 Site Design & Construction*AL Upper Division Field Study ACFS
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 161
  Instructor:   Germaine A Ortiz
 
20614 ARC 364 ALA 3.00 Site Design & Construction *AL Upper Division Field Study ACFS
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 190
  Instructor:   David A Barnes


Aviation - (AVN)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23896 AVN 100 01A 3.00 General Aeronautics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 165
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
20513 AVN 101 01A 3.00 Aviation Industry: A History Perspective    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 04:30 pm - 07:10 pm LUPT 115
  Instructor:   Christian F Campbell
 
21398 AVN 300 01A 3.00 Government in Aviation Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
21526 AVN 300 02A 3.00 Government in Aviation Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
23898 AVN 320 01A 3.00 Air Carrier Flight Operations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 124A
  Instructor:   Joseph M Foresto
 
23468 AVN 322 01A 3.00 Advanced Aircraft Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 218
  Instructor:   Dr. Kevin J O'Donnell
 
22119 AVN 326 01A 3.00 Airport Security Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 08:00 am - 10:40 am LUPT 161
  Instructor:   James T Groark
 
23470 AVN 371 01A 3.00 Airport Planning    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 225
  Instructor:   Dr. Kevin J O'Donnell
 
20329 AVN 470 01A 3.00 Airport Operations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
 
20959 AVN 471 01A 3.00 Aviation Administration Seminar Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala


Computer Systems - (BCS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20004 BCS 102 01A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 209
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 215
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
20005 BCS 102 02A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 245
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
20006 BCS 102 03A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 245
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 111
  Instructor:   Joseph G Levens
 
20007 BCS 102 04A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 111
  Instructor:   Joseph G Levens
 
20008 BCS 102 05A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Kenneth J Tax
 
20009 BCS 102 06A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 124
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
 
20010 BCS 102 07A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Instructor:   Steven J Sandler
 
20011 BCS 102 08A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 214
  Instructor:   Steven J Sandler
 
20013 BCS 102 10A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
 
20745 BCS 102 13A 3.00 Computer Concepts and Applications Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 111
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph Licato
 
21241 BCS 102 14A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
21678 BCS 102 16A 3.00 Computer Concepts and Applications Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Joseph Licato
 
20012 BCS 102 H1A 3.00 Computer Concepts and Applications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jason P Rudish
 
21613 BCS 109 01A 3.00 Introduction to Programming    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
 
21615 BCS 109 03A 3.00 Introduction to Programming    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT B19
  Instructor:   Sona P Brahmbhatt
 
21648 BCS 109 04A 3.00 Introduction to Programming    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm WHIT B19
  Instructor:   Matthew J Fried
 
24237 BCS 120 01A 3.00 Foundations of Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 215
  Instructor:   Dr. Anne Galante
 
24239 BCS 120 02A 3.00 Foundations of Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Instructor:   William A Myers
 
24241 BCS 120 03A 3.00 Foundations of Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 215
  Instructor:   Kimberlee M Moorning
 
20018 BCS 130 01A 3.00 Website Development I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 215
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
20019 BCS 130 02A 3.00 Website Development I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 215
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
20398 BCS 130 03A 3.00 Website Development I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT B26
  Instructor:   Dimitra Kallergis-Anastasopoulos
 
20775 BCS 160 01A 3.00 Computers, Society and Technology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph G Levens
 
20776 BCS 160 03A 3.00 Computers, Society and Technology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Instructor:   George R Kuscsik
 
20777 BCS 160 04A 3.00 Computers, Society and Technology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 111
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph Licato
 
20842 BCS 160 05A 3.00 Computers, Society and Technology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   George R Kuscsik
 
20021 BCS 208L 01A 0.00 Networking Fundamentals I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:45 pm - 09:35 pm WHIT 243
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
21389 BCS 208L 03A 0.00 Networking Fundamentals I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 04:10 pm - 05:50 pm WHIT 243
  Instructor:   Robert Bowen
 
20743 BCS 208T 01A 3.00 Introduction to Networks    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 07:35 pm WHIT 243
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
21355 BCS 208T 03A 3.00 Introduction to Networks    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 04:10 pm - 06:40 pm WHIT 243
  Instructor:   Robert Bowen
 
21611 BCS 209L 02A 0.00 Routing & Switching Essentials Laboratory    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:40 pm - 10:05 pm WHIT 243
  Instructor:   Vincent Smith
 
21610 BCS 209T 02A 3.00 Routing and Switching Essentials    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 07:30 pm WHIT 243
  Instructor:   Vincent Smith
 
20487 BCS 215 01A 3.00 UNIX Operating Systems Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 217
  Instructor:   Md A Hussain
 
21528 BCS 215 04A 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT B26
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
21529 BCS 215 05A 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Anne Galante
 
24244 BCS 230 01A 3.00 Foundations of Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 215
  Instructor:   Kimberlee M Moorning
 
24246 BCS 230 02A 3.00 Foundations of Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Mohammad A Alshibli
 
24457 BCS 230 03A 3.00 Foundations of Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 208
  Instructor:   Sona P Brahmbhatt
 
24353 BCS 240 01A 3.00 Website Development II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
 
20748 BCS 260 01A 3.00 Introduction to Database Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   Edward Kowalski
 
21361 BCS 260 H1A 3.00 Introduction to Database Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
21740 BCS 260 H2A 3.00 Introduction to Database Systems    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
20360 BCS 262 02A 3.00 Data Communications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 251
  Instructor:   Stephen Hooghuis
 
21647 BCS 262 03A 3.00 Data Communications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 243
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
20027 BCS 300 01A 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 214
  Instructor:   George R Kuscsik
 
20028 BCS 300 02A 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 318
  Instructor:   Charles R Kaplan
 
24574 BCS 300 03A 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Charles R Kaplan
 
20749 BCS 300 06A 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Feb 05, 2022 Apr 23, 2022 S 09:00 am - 12:25 pm WHIT 111
  Instructor:   Carlos Blackwood
 
20910 BCS 300 07A 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121B
  Instructor:   Charles R Kaplan
 
21014 BCS 300 08A 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
21140 BCS 300 09A 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 121B
  Instructor:   Russell R Esposito
 
21918 BCS 301W W1A 3.00 Systems Analysis and Design Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jill O'Sullivan
 
21920 BCS 301W W3A 3.00 Systems Analysis and Design Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 111
  Instructor:   Joan M Falcone
 
21218 BCS 316 02A 3.00 PERL Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Robert Bowen
 
24461 BCS 317 X1A 3.00 Enterprise Resource Planning Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 216
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jill O'Sullivan
 
20407 BCS 320 01A 3.00 Enterprise Networking, Security, and Administration Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 208
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
23339 BCS 321 01A 3.00 Connecting Networks Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:25 pm WHIT 243
  Instructor:   Salvador G Morales
 
21726 BCS 340 01A 3.00 Introduction to Algorithms Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
20035 BCS 345 01A 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
20846 BCS 345 03A 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 243
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
20488 BCS 350 01A 3.00 Web Database Development Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Charles R Kaplan
 
21038 BCS 360 01A 3.00 Programming in SQL Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Nur Dean
 
21388 BCS 370 03A 3.00 Data Structures Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Dr. Grace G Zhao
 
21727 BCS 370 H1A 3.00 Data Structures Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 215
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
20399 BCS 370 H2A 3.00 Data Structures Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Grace G Zhao
 
21629 BCS 378 01A 3.00 Information Security Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 123
  Instructor:   Russell R Esposito
 
24464 BCS 378 02A 3.00 Information Security Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Stephen Hooghuis
 
21228 BCS 421 01A 3.00 Android Mobile Application Development Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
23476 BCS 422 01A 3.00 iOS Mobile Application Development Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT B24
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
23477 BCS 425 01A 3.00 Business Intelligence and Data Warehousing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Shellon M Lees
 
23478 BCS 426 01A 3.00 C# Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
24352 BCS 427 01A 3.00 Game Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT B24
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
21143 BCS 430W W1A 3.00 Senior Project(Writing Int)*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 10:40 am WHIT B19
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
21213 BCS 430W W2A 3.00 Senior Project(Writing Int)*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 108
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
21646 BCS 430W W3A 3.00 Senior Project(Writing Int)*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 10:40 am WHIT B19
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Lorraine Greenwald


Biology - (BIO)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20036 BIO 120L 01A 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
20037 BIO 120L 02A 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
20038 BIO 120L 03A 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
20039 BIO 120L 04A 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
20040 BIO 120L 05A 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
20042 BIO 120L 07A 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Angelina Libardi
 
20043 BIO 120L 08A 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
20528 BIO 120L 11A 0.00 General Biology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
20700 BIO 120T 03A 4.00 General Biology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
20702 BIO 120T 05A 4.00 General Biology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 150
  Instructor:   Nicholas J DeMaria
 
20755 BIO 120T 06A 4.00 General Biology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
21516 BIO 120T 07A 4.00 General Biology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 104
  Instructor:   Nicholas J DeMaria
 
20044 BIO 123L 01A 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Gregory A Papadopoulos
 
20045 BIO 123L 02A 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Eve N Wilson
 
20046 BIO 123L 03A 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 08:00 am - 09:50 am HALE 125
  Instructor:   Dr. Gregory A Papadopoulos
 
20344 BIO 123L 04A 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Asok K Chaudhuri
 
20707 BIO 123L 05A 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 08:00 am - 09:50 am HALE 125
  Instructor:   Dr. Gregory A Papadopoulos
 
21257 BIO 123L 07A 0.00 Human Body in Health and Disease (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Andy Winslow
 
20704 BIO 123T 01A 4.00 Human Body in Health and Disease    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
20705 BIO 123T 02A 4.00 Human Body in Health and Disease    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN L100
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
20706 BIO 123T 03A 4.00 Human Body in Health and Disease    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
21374 BIO 123T 04A 4.00 Human Body in Health and Disease    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 322
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
20050 BIO 130L 04A 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
20051 BIO 130L 05A 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Michelle Turk
 
20371 BIO 130L 06A 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 01:40 pm - 04:20 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
20534 BIO 130L 07A 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
20535 BIO 130L 08A 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Michelle Turk
 
20814 BIO 130L 11A 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
21269 BIO 130L 13A 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
21518 BIO 130L 14A 0.00 Biological Principles I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
20710 BIO 130T 01A 4.00 Biological Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN L102
  Instructor:   Ada O Mofunanya
 
20711 BIO 130T 02A 4.00 Biological Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 321
  Instructor:   Ada O Mofunanya
 
20712 BIO 130T 03A 4.00 Biological Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 104
  Instructor:   Dr. Tracy L Callender
 
20715 BIO 130T 06A 4.00 Biological Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 104
  Instructor:   Marcy L Lombardi
 
20716 BIO 131T 01A 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 117
  Instructor:   Taralynn Reynolds
 
20717 BIO 131T 02A 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm THOM 221
  Instructor:   Taralynn Reynolds
 
21365 BIO 131T 03A 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
23806 BIO 131T 04A 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 150
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
23808 BIO 131T 05A 4.00 Biological Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Lorraine Bondi
 
20053 BIO 166L 01A 0.00 Principles of Human Anatomy and Physiology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 08:00 am - 09:50 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
20054 BIO 166L 02A 0.00 Principles of Human Anatomy and Physiology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
20500 BIO 166L 03A 0.00 Principles of Human Anatomy and Physiology (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
20718 BIO 166T 01A 4.00 Principles of Human Anatomy and Physiology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
20756 BIO 166T 02A 4.00 Principles of Human Anatomy and Physiology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
20056 BIO 170L 02A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Capetandes
 
20057 BIO 170L 03A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Lucia Cepriano
 
20058 BIO 170L 04A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
20059 BIO 170L 05A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab) Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 214
  Instructor:   Amanda Lavery
 
20060 BIO 170L 06A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Lucia Cepriano
 
20345 BIO 170L 08A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Lucia Cepriano
 
20442 BIO 170L 10A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
20616 BIO 170L 11A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 214
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
20623 BIO 170L 12A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
20625 BIO 170L 13A 0.00 Human Anatomy and Physiology I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
20719 BIO 170T 01A 4.00 Human Anatomy and Physiology I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
20720 BIO 170T 02A 4.00 Human Anatomy and Physiology I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
20721 BIO 170T 03A 4.00 Human Anatomy and Physiology I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Richard Marsillo
 
20722 BIO 170T 04A 4.00 Human Anatomy and Physiology I Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm HALE 222
  Instructor:   Richard Marsillo
 
20761 BIO 170T 05A 4.00 Human Anatomy and Physiology I Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
20062 BIO 171L 01A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
20063 BIO 171L 02A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd M Angel
 
20324 BIO 171L 03A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd M Angel
 
20807 BIO 171L 04A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab) Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
20808 BIO 171L 05A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
 
20916 BIO 171L 06A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
21029 BIO 171L 07A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 216
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
21520 BIO 171L 08A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
23809 BIO 171L 09A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 S 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T DeFeo
 
23827 BIO 171L 10A 0.00 Human Anatomy and Physiology II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 S 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T DeFeo
 
20723 BIO 171T 01A 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm HALE 222
  Instructor:   Lloyd M Angel
 
20724 BIO 171T 02A 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
20806 BIO 171T 03A 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 S 10:50 am - 01:30 pm GLSN L100
  Instructor:   Dr. Gerard T DeFeo
 
21030 BIO 171T 04A 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. Lucia Cepriano
 
22071 BIO 171T 05A 4.00 Human Anatomy and Physiology II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 104
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
23456 BIO 192T 01A 4.00 Botany    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L100
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
21067 BIO 210 01A 3.00 Introduction to Bioscience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 121
  Instructor:   Dr. Robert Coleman
 
20590 BIO 210 02A 3.00 Introduction to Bioscience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
20725 BIO 212L 01A 0.00 Bioscience Laboratory Practices (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
22050 BIO 212L 03A 0.00 Bioscience Laboratory Practices (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 06:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
20726 BIO 212T 01A 2.00 Bioscience Laboratory Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
21144 BIO 212T 03A 2.00 Bioscience Laboratory Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 06:45 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23213 BIO 221L 01A 0.00 Oral Microbiology-Laboratory    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
23212 BIO 221T 01A 4.00 Oral Microbiology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 239
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
23228 BIO 240 04A 3.00 Bioethics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Christopher B Boyko
 
23230 BIO 240 05A 3.00 Bioethics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 239
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
20602 BIO 240W W1A 3.00 Bioethics (Writing Intensive)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 238
  Instructor:   Lorraine Bondi
 
23457 BIO 271L 01A 0.00 Anatomy & Physiology II-Lab Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 04:30 pm - 07:10 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. William Germano
 
21898 BIO 316L 01A 0.00 General Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Amanda N Shore
 
21899 BIO 316T 01A 4.00 General Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 121
  Instructor:   Dr. Amanda N Shore
 
21900 BIO 318L 01A 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
21901 BIO 318L 02A 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 210
  Instructor:   Nastassja D Bissoon
 
21902 BIO 318L 03A 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
21903 BIO 318L 04A 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Amanda N Shore
 
21904 BIO 318L 05A 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
21905 BIO 318L 06A 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
21906 BIO 318L 07A 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
21907 BIO 318L 08A 0.00 Medical Microbiology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Samrita K Chandhok
 
21908 BIO 318T 01A 4.00 Medical Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN L111
  Instructor:   Dr. Amanda N Shore
 
21909 BIO 318T 02A 4.00 Medical Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 102
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
21910 BIO 318T 03A 4.00 Medical Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN L100
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
21911 BIO 318T 04A 4.00 Medical Microbiology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
23460 BIO 330T 01A 4.00 Principles of Ecology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 237
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
20729 BIO 343T 01A 3.00 Principles of Genetics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN L111
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
20730 BIO 343T 02A 3.00 Principles of Genetics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
23832 BIO 343T 03A 3.00 Principles of Genetics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Tracy L Callender
 
20731 BIO 348T 01A 3.00 Cell Biology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Ada O Mofunanya
 
21931 BIO 348T 02A 3.00 Cell Biology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 131
  Instructor:   Ada O Mofunanya
 
20882 BIO 365 01A 3.00 Neurology of Pain Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 07:20 pm - 08:35 pm GLSN 102
  Instructor:   Richard Marsillo
 
20733 BIO 441T 01A 5.00 Molecular Biology *AL Upper Division Undergraduate Research ACUR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 221
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak-Stockwell
 
20762 BIO 441T 02A 5.00 Molecular Biology *AL Upper Division Undergraduate Research ACUR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz


Business - (BUS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20065 BUS 101 01A 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
20066 BUS 101 02A 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
20067 BUS 101 03A 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
20068 BUS 101 04A 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Geraldo Vasquez
 
20069 BUS 101 05A 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 222
  Instructor:   Dr. Geraldo Vasquez
 
20070 BUS 101 06A 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Doug Nikias
 
20072 BUS 101 08A 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
21259 BUS 101 13A 3.00 Accounting I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L111
  Instructor:   Ian Singh
 
20073 BUS 102 01A 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Geraldo Vasquez
 
20075 BUS 102 03A 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
20076 BUS 102 04A 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 215
  Instructor:   Keith F Brady
 
20077 BUS 102 05A 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Doug Nikias
 
20078 BUS 102 06A 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Doug Nikias
 
23853 BUS 102 09A 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm THOM 113
  Instructor:   Gary Rupp
 
24523 BUS 102 11A 3.00 Accounting II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 215
  Instructor:   Jason P Rudish
 
20079 BUS 109 01A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
20080 BUS 109 02A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
20081 BUS 109 03A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm BUSC 124
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
20082 BUS 109 04A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Sue H Moon
 
20083 BUS 109 05A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 124
  Instructor:   Jessica M Mason
 
20084 BUS 109 06A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Paulette A Nadel
 
20421 BUS 109 09A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 321
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
20885 BUS 109 14A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Paulette A Nadel
 
21779 BUS 109 15A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 115
  Instructor:   Frank Liselli
 
20372 BUS 109 H1A 3.00 Management Theories and Practices    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 115
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Sue H Moon
 
20085 BUS 111 01A 3.00 Introduction to Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
 
20086 BUS 111 02A 3.00 Introduction to Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121A
  Instructor:   Kevin W Kane
 
20087 BUS 131 01A 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
20088 BUS 131 02A 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 124
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
20089 BUS 131 03A 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 223
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
20484 BUS 131 04A 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 120
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
21089 BUS 131 06A 3.00 Marketing Principles    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 115
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
20090 BUS 141 01A 3.00 Contemporary Business Communications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 120
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
 
20091 BUS 141 02A 3.00 Contemporary Business Communications    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 120
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
20092 BUS 202 01A 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 218
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
20093 BUS 202 02A 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
20387 BUS 202 03A 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm BUSC 124
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
20533 BUS 202 05A 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
20545 BUS 202 06A 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 231
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 225
  Instructor:   Mary C Clifford
 
23849 BUS 202 08A 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 223
  Instructor:   Mary C Clifford
 
23851 BUS 202 09A 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 215
  Instructor:   Mary C Clifford
 
24442 BUS 202 10A 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 124
  Instructor:   Mary C Clifford
 
24459 BUS 202 11A 3.00 Business Law I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 124
  Instructor:   James F O'Brien
 
23869 BUS 230 01A 3.00 Environmental Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 215
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
20094 BUS 240 01A 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
20095 BUS 240 02A 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 318
  Instructor:   Michael M Lombardi
 
20895 BUS 240 03A 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 315
  Instructor:   Paul A Johneas
 
21224 BUS 240 04A 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Canchu Lin
 
21410 BUS 240 05A 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Canchu Lin
 
21431 BUS 240 06A 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Saeedeh Anvari
 
21507 BUS 240 07A 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Saeedeh Anvari
 
21661 BUS 240 08A 3.00 Business Statistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 222
  Instructor:   Dr. Geraldo Vasquez
 
23843 BUS 250 H1A 3.00 Consumer Behavior    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 225
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
20096 BUS 259 01A 3.00 Public Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 115
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
20479 BUS 259 02A 3.00 Public Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 321
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
20328 BUS 267 01A 3.00 Small Business Management    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 115
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
23856 BUS 273 01A 3.00 Cost Accounting    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
20098 BUS 280 01A 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Hyejin Cho
 
20099 BUS 280 02A 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
20433 BUS 280 04A 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 222
  Instructor:   Jonah J Romanitch
 
20676 BUS 280 05A 3.00 International Business    
  Feb 05, 2022 Apr 23, 2022 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 223
  Instructor:   Laila Bichara
 
20100 BUS 280 H1A 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
21345 BUS 280 H2A 3.00 International Business    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 222
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
23862 BUS 291 01A 3.00 Investments    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Andrea Xu
 
21795 BUS 291 02A 3.00 Investments    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 321
  Instructor:   Paul S Angelo
 
20388 BUS 300 01A 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 223
  Instructor:   Dr. Saeedeh Anvari
 
20389 BUS 300 02A 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 223
  Instructor:   Dr. Saeedeh Anvari
 
20391 BUS 300 03A 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 223
  Instructor:   Frank Liselli
 
20544 BUS 300 04A 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
21230 BUS 300 05A 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:00 am - 11:45 am THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
 
20457 BUS 304 01A 3.00 Business Law II Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 125
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
20101 BUS 305 01A 3.00 Entrepreneurship *AL Upper Division Entrepreneurship ACEN
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
20485 BUS 306 01A 3.00 Project and Contract Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 115
  Instructor:   Joseph Russo
 
21788 BUS 307 01A 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 215
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
21789 BUS 307 02A 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Andrea Xu
 
21792 BUS 307 03A 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 318
  Instructor:   Dr. Andrea Xu
 
21793 BUS 307 04A 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Andrea Xu
 
21794 BUS 307 05A 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 321
  Instructor:   Mark T Tuminello
 
23386 BUS 307 06A 3.00 Corporate Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 121A
  Instructor:   Paul A Johneas
 
20673 BUS 310 01A 3.00 Principles of Taxation Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 321
  Instructor:   Keith F Brady
 
21783 BUS 312 01A 3.00 Purchasing and Supply Chain Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 120
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
20472 BUS 320 01A 3.00 International Marketing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 122
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
20542 BUS 320 02A 3.00 International Marketing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 315
  Instructor:   Eileen Breslin
 
20483 BUS 321 01A 3.00 International Law Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 218
  Instructor:   Eileen Breslin
 
20373 BUS 322 01A 3.00 International Management*AL Upper Division Civic Engagement ACCE
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 220
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
21796 BUS 340 01A 3.00 Advanced Business Statistics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 218
  Instructor:   Michael M Lombardi
 
21642 BUS 345 01A 3.00 Foundations of Business Analytics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Canchu Lin
 
20696 BUS 352 01A 3.00 Employment Law Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 315
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
20956 BUS 366 01A 3.00 International Human Resource Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 215
  Instructor:   Melinda L Rachlin
 
21782 BUS 385 01A 3.00 Business Data Management Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Canchu Lin
 
23845 BUS 391 01A 3.00 Theme Parks and Tourism Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
21325 BUS 391 02A 3.00 International Finance Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Garrison Song
 
23858 BUS 391 04A 3.00 ST: Reimgng the Future of Work Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Sue H Moon
 
20103 BUS 404 01A 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 218
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
20392 BUS 404 02A 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 318
  Instructor:   Louewanda Benjamin
 
20393 BUS 404 03A 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Garrison Song
 
20465 BUS 404 04A 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Garrison Song
 
20523 BUS 404 05A 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Garrison Song
 
20769 BUS 404 06A 3.00 Financial Markets and Institutions Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 321
  Instructor:   Mark T Tuminello
 
23847 BUS 406 01A 3.00 Business Organization Law Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 221
  Instructor:   Mary C Clifford
 
24642 BUS 409W 01A 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 04:30 pm - 07:10 pm BUSC 223
  Instructor:   Frank Liselli
 
20677 BUS 409W W1A 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
20781 BUS 409W W2A 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 218
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
20887 BUS 409W W3A 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
21103 BUS 409W W4A 3.00 Strategic Management*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 221
  Instructor:   Frank Liselli
 
21504 BUS 409W W5A 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
21566 BUS 409W W7A 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 221
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
21785 BUS 409W W8A 3.00 Strategic Management (Writing Intensive) Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 04:30 pm - 07:10 pm BUSC 115
  Instructor:   Frank Liselli
 
21797 BUS 445 01A 3.00 Advanced Business Analytics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 318
  Instructor:   Kevin R Messina


Chinese - (CHI)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21076 CHI 151 01A 3.00 Chinese I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 242
  Instructor:   Dr. Qing Ai
 
23583 CHI 152 01A 3.00 Chinese II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L111
  Instructor:   Dr. Qing Ai


Chemistry - (CHM)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20104 CHM 124L 01A 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
20105 CHM 124L 02A 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
20106 CHM 124L 03A 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Rakhi Y Agarwal
 
20107 CHM 124L 04A 0.00 Principles of Chemistry (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. John Sleckman
 
21234 CHM 124L 05A 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Deborah J Durbin
 
21251 CHM 124L 06A 0.00 Principles of Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Joanne M DiNovis
 
20734 CHM 124T 01A 4.00 Principles of Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 131
  Instructor:   Jennifer Chabra
 
20735 CHM 124T 02A 4.00 Principles of Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 131
  Instructor:   Joanne M DiNovis
 
21235 CHM 124T 03A 4.00 Principles of Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 131
  Instructor:   Jennifer Chabra
 
20108 CHM 152L 01A 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Mark D Schnittman
 
20109 CHM 152L 02A 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Deborah J Durbin
 
20110 CHM 152L 03A 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Christopher A Enright
 
20436 CHM 152L 06A 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
 
20437 CHM 152L 07A 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
 
20736 CHM 152L 08A 0.00 General Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 223
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
20737 CHM 152T 01A 4.00 General Chemistry Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Carol Rivera
 
20738 CHM 152T 02A 4.00 General Chemistry Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 242
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. John Sleckman
 
20811 CHM 152T 05A 4.00 General Chemistry Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Deborah J Durbin
 
21540 CHM 152T 06A 4.00 General Chemistry Principles I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 242
  Instructor:   Dominique M Stutts
 
20113 CHM 153L 01A 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Christopher A Enright
 
20114 CHM 153L 02A 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
20440 CHM 153L 03A 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
20460 CHM 153L 04A 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. John Sleckman
 
23903 CHM 153L 05A 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
23905 CHM 153L 06A 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Lubabalo T Bululu
 
23908 CHM 153L 07A 0.00 General Chemistry II (Lab) Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
 
23910 CHM 153L 08A 0.00 General Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   Michele Antico
 
20741 CHM 153T 01A 4.00 General Chemistry Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 156
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
20744 CHM 153T 02A 4.00 General Chemistry Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 238
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. John Sleckman
 
21539 CHM 153T 03A 4.00 General Chemistry Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 156
  Instructor:   Mark D Schnittman
 
23839 CHM 153T 05A 4.00 General Chemistry Principles II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Deborah J Durbin
 
20525 CHM 260L 01A 0.00 Fundamentals of Organic Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
20914 CHM 260L 02A 0.00 Fundamentals of Organic Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
21326 CHM 260L 03A 0.00 Fundamentals of Organic Chemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 220
  Instructor:   David A Welch
 
20746 CHM 260T 01A 4.00 Fundamentals of Organic Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
21327 CHM 260T 02A 4.00 Fundamentals of Organic Chemistry    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   David A Welch
 
20115 CHM 270L 01A 0.00 Organic Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 01:00 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
20116 CHM 270L 02A 0.00 Organic Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Lubabalo T Bululu
 
20402 CHM 270L 03A 0.00 Organic Chemistry I (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
20968 CHM 270T 02A 5.00 Organic Chemistry I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 125
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
 
20871 CHM 271L 01A 0.00 Organic Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   David A Welch
 
21688 CHM 271L 03A 0.00 Organic Chemistry II (Lab) Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
23912 CHM 271L 04A 0.00 Organic Chemistry II (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
22007 CHM 271T 01A 5.00 Organic Chemistry II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 156
  Instructor:   Christopher A Enright
 
20526 CHM 380L 01A 0.00 Biochemistry (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 220
  Instructor:   Michael J Belizar
 
20527 CHM 380L 02A 0.00 Biochemistry (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
20900 CHM 380L 03A 0.00 Biochemistry (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
21120 CHM 380L 04A 0.00 Biochemistry (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 220
  Instructor:   Michael J Belizar
 
20782 CHM 380T 01A 4.00 Biochemistry Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
21066 CHM 380T 02A 4.00 Biochemistry Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Victor Huang


Civil Engineering Technology - (CIV)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
22016 CIV 208 01A 3.00 Dynamics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:00 am - 11:40 am LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
24495 CIV 302L 01A 0.00 Soils, Foundatns, Earth Struc Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:50 pm - 02:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
24494 CIV 302T 01A 3.00 Soils, Foundations and Earth Structures Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
24497 CIV 303L 01A 0.00 Hydraulics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 02:15 pm - 04:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
24496 CIV 303T 01A 3.00 Hydraulics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
23346 CIV 408 PMA 3.00 Structures Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 242
  Instructor:   Kossi M Ahouissi
 
23716 CIV 412 01A 3.00 Highway Engineering    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
23720 CIV 414 01A 3.00 Reinforced Concrete Design Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Michael S Cox


Construction Management - (CON)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20118 CON 106 01A 3.00 Statics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:50 am - 10:40 am LUPT 268
  Instructor:   Dr. Mohiuddin Ahmad
 
23872 CON 106 02A 3.00 Statics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Mohiuddin Ahmad
 
20120 CON 161 02A 3.00 Materials and Methods of Construction I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Eugene Kwak
 
23356 CON 162 01A 3.00 Materials and Methods of Construction II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 268
  Instructor:   Eugene Kwak
 
24168 CON 162 02A 3.00 Materials and Methods of Construction II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 268
  Instructor:   Gary J Bruno
 
21357 CON 207 01A 3.00 Elements of Strength of Materials    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Shahriar Quayyum
 
22008 CON 207 02A 3.00 Elements of Strength of Materials    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 03:45 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Naira Chaouch
 
20628 CON 302L 01A 0.00 Soils, Foundations and Earth Structure (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:55 pm - 09:35 pm LUPT 137
  Instructor:   Emilia Z Nehring
 
20627 CON 302T 01A 3.00 Soils, Foundations and Earth Structure Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 113
  Instructor:   Emilia Z Nehring
 
21359 CON 303L 01A 0.00 Hydraulics (Laboratory) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 02:15 pm - 04:05 pm LUPT 137
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
21358 CON 303T 01A 3.00 Hydraulics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
22082 CON 355 01A 3.00 Construction Management Financial and Accounting Principles Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 274
  Instructor:   John Ballo
 
21026 CON 357 01A 3.00 Quantity Surveying and Costing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 02:15 pm - 04:55 pm LUPT 274
  Instructor:   James Delucca
 
24480 CON 361 01A 3.00 Government Building, Environmental Codes and Regulations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   James Delucca
 
23892 CON 365 01A 3.00 Highway Design and Construction Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Mohiuddin Ahmad
 
20325 CON 401W W1A 3.00 Construction Project Management and Scheduling (Writing Intensive) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 268
  Instructor:   Barry S Chapler
 
22009 CON 401W W3A 3.00 Construction Project Management and Scheduling (Writing Intensive) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 01:30 pm LUPT 274
  Instructor:   Panayiotes Constantinou
 
20987 CON 402L 01A 0.00 Civil Engineering Materials (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 02:15 pm - 03:55 pm LUPT 137
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
20988 CON 402T 01A 3.00 Civil Engineering Materials Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
23370 CON 406 01A 3.00 Advanced Project Planning and Scheduling Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 04:30 pm - 07:10 pm WHIT B26
  Instructor:   Barry S Chapler
 
22081 CON 409 01A 3.00 Structural Design Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Kossi M Ahouissi


Computer Security Technology - (CPS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21558 CPS 201 01A 3.00 Digital Systems & Security    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 161
  Instructor:   George B Liluashvili
 
21967 CPS 203 01A 3.00 Data Security & Privacy    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 165
  Instructor:   Dr. Tarik Eltaeib
 
21968 CPS 205 01A 3.00 Digital Signal & Image Processing    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. M N Islam
 
23237 CPS 301 01A 3.00 Biometric Recognition Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 311
  Instructor:   George B Liluashvili
 
21969 CPS 303 01A 3.00 Operating System & Security Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 217
  Instructor:   Dr. Tarik Eltaeib
 
21970 CPS 305 01A 3.00 Foundations of Cryptography    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 190
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
21957 CPS 401 01A 3.00 Applied Cryptography Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 190
  Instructor:   Arzu Susoglu
 
21958 CPS 405W W1A 3.00 Sr Project-Writ Intensive*AL Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 218
  Instructor:   Dr. Tarik Eltaeib
 
21712 CPS 460 01A 3.00 Network Security Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 311
  Instructor:   Dr. Christopher M Weppler
 
23879 CPS 461 01A 3.00 Penetration Testing Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 311
  Instructor:   Dr. Christopher M Weppler


Criminal Justice - (CRJ)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20477 CRJ 100 01A 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 319
  Instructor:   Richard A Romano
 
20911 CRJ 100 02A 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 127
  Instructor:   Elizanne B Warren-Russell
 
20932 CRJ 100 03A 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 319
  Instructor:   Robert Hoffman
 
21236 CRJ 100 06A 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 218
  Instructor:   Robert Hoffman
 
20902 CRJ 100 07A 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 319
  Instructor:   Richard A Romano
 
20802 CRJ 100 08A 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am SINC 211
  Instructor:   Richard A Romano
 
20121 CRJ 100 09A 3.00 Introduction to Criminal Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 218
  Instructor:   Robert L Von Werne
 
20863 CRJ 101 01A 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 222
  Instructor:   Michael J Kushner
 
20913 CRJ 101 02A 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am NOLD 100
  Instructor:   Robert Hoffman
 
21023 CRJ 101 03A 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 222
  Instructor:   Eileen Kelly Merritt
 
21682 CRJ 101 04A 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am SINC 213
  Instructor:   Matthew P Caldara
 
20862 CRJ 101 06A 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 127
  Instructor:   Richard J Dee
 
20912 CRJ 101 08A 3.00 Law Enforcement and Community Relations    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm SINC 211
  Instructor:   Pamela A Lambright
 
21329 CRJ 102 02A 3.00 Juvenile Delinquency and Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   Michael J Kushner
 
20864 CRJ 102 H1A 3.00 Juvenile Delinquency and Justice    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 10:40 am GLSN 242
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Deanna N Devlin
 
21571 CRJ 105 01A 3.00 Corrections in America    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm SINC 213
  Instructor:   Dr. Joseph E Pascarella
 
21070 CRJ 200 01A 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   James P Rooney
 
21551 CRJ 200 02A 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
21071 CRJ 200 04A 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Steven T Ruscio
 
24474 CRJ 200W 01A 3.00 Criminal Investigation (Writing Intensive)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 127
  Instructor:   John I Kostanoski
 
21077 CRJ 200W W1A 3.00 Criminal Investigation (Writing Intensive)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm SINC 213
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
20870 CRJ 201 01A 3.00 Criminalistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L102
  Instructor:   David J Panetta
 
21102 CRJ 201 02A 3.00 Criminalistics *AL   Practicum ACPR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L111
  Instructor:   Dr. David Byrne
 
23705 CRJ 201 03A 3.00 Criminalistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 231
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
21007 CRJ 201 04A 3.00 Criminalistics    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 218
  Instructor:   Robert L Von Werne
 
23707 CRJ 203 01A 3.00 Criminology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 233
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
20124 CRJ 204 01A 3.00 Criminal Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L100
  Instructor:   John T Meehan
 
21568 CRJ 204 03A 3.00 Criminal Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 122
  Instructor:   Ronald S Snyder
 
21405 CRJ 205 01A 3.00 Criminal Procedure Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Rena M Varghese
 
20125 CRJ 205 02A 3.00 Criminal Procedure Law    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm SINC 211
  Instructor:   John T Meehan
 
22085 CRJ 211 01A 3.00 Law Enforcement Administration    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 319
  Instructor:   David A Kondrup
 
20126 CRJ 211 02A 3.00 Law Enforcement Administration    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm SINC 211
  Instructor:   Christopher J Ferro
 
23390 CRJ 300 X1A 3.00 Forensic Psychology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 12:15 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Dr. William F O'Leary
 
21343 CRJ 300 X2A 3.00 Forensic Psychology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 10:40 am SINC 213
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. LaNina N Cooke
 
21778 CRJ 300 X3A 3.00 Forensic Psychology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm SINC 211
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. LaNina N Cooke
 
20897 CRJ 307L 03A 0.00 Criminal Justice Data Base Operations (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 03:30 pm SINC 209
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
21097 CRJ 307L 04A 0.00 Criminal Justice Data Base Operations (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 03:30 pm SINC 209
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
21175 CRJ 307L 05A 0.00 Criminal Justice Data Base Operations (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 03:30 pm SINC 209
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
21096 CRJ 307T 01A 4.00 Criminal Justice Data Base Operations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm SINC 211
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
20583 CRJ 308L 01A 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
20584 CRJ 308L 02A 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
20937 CRJ 308L 03A 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   Emanuel M Bodon
 
21095 CRJ 308L 04A 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   James Perrotta
 
21176 CRJ 308L 05A 0.00 Forensic Technology (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   Emanuel M Bodon
 
20668 CRJ 308T 01A 4.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm SINC 213
  Instructor:   James Perrotta
 
20936 CRJ 308T 02A 4.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 05:55 pm - 07:10 pm SINC 213
  Instructor:   Emanuel M Bodon
 
22022 CRJ 350 01A 3.00 Courts and the Judiciary Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 123
  Instructor:   Rena M Varghese
 
22031 CRJ 360 01A 3.00 Probation and Parole Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L108
  Instructor:   Eileen Kelly Merritt
 
22024 CRJ 374 01A 4.00 Intelligence Operations Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 09:10 pm GLSN 121
  Instructor:   Dr. David Byrne
 
22025 CRJ 380 01A 3.00 Homeland Security and Counterterrorism Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 215
  Instructor:   John T Meehan
 
22026 CRJ 380 02A 3.00 Homeland Security and Counterterrorism Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 233
  Instructor:   James P Rooney
 
22027 CRJ 390 01A 3.00 Organized Crime Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 123
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
20585 CRJ 406L 01A 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 11:15 am GLSN 310
  Instructor:   Peter Galante
 
20586 CRJ 406L 02A 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 11:15 am GLSN 310
  Instructor:   Peter Galante
 
20939 CRJ 406L 03A 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Kurt M Caminske
 
21099 CRJ 406L 04A 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 04:30 pm - 06:10 pm SINC 209
  Instructor:   David A Kondrup
 
21177 CRJ 406L 05A 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Kurt M Caminske
 
21554 CRJ 406L 06A 0.00 Crime Analysis and Mapping (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 04:30 pm - 06:10 pm SINC 209
  Instructor:   David A Kondrup
 
20938 CRJ 406T 01A 4.00 Crime Analysis and Mapping Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 310
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Kurt M Caminske
 
20669 CRJ 406T 02A 4.00 Crime Analysis and Mapping Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 320
  Instructor:   Peter Galante
 
21098 CRJ 406T 03A 4.00 Crime Analysis and Mapping Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 211
  Instructor:   David A Kondrup
 
20783 CRJ 407L 01A 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 07:45 pm GLSN 312
  Instructor:   Ernest J Pucillo
 
20893 CRJ 407L 02A 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:45 pm SINC 209
  Instructor:   Ernest J Pucillo
 
20940 CRJ 407L 03A 0.00 Crime Prevention Systems (Lab)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 03:30 pm GLSN 312
  Instructor:   Kenneth D Bombace
 
21178 CRJ 407L 04A 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 07:20 pm - 09:10 pm SINC 209
  Instructor:   Dr. Joseph E Pascarella
 
21555 CRJ 407L 05A 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 07:20 pm - 09:10 pm GLSN 312
  Instructor:   Dr. Joseph E Pascarella
 
23696 CRJ 407L 06A 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 03:30 pm GLSN 312
  Instructor:   Kenneth D Bombace
 
20892 CRJ 407T 01A 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm SINC 213
  Instructor:   Ernest J Pucillo
 
20784 CRJ 407T 02A 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 115
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 315
  Instructor:   Kenneth D Bombace
 
21179 CRJ 407T 03A 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 319
  Instructor:   Dr. Joseph E Pascarella
 
22029 CRJ 425 01A 3.00 Policy and Program Evaluation Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm GLSN 319
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm GLSN 131
  Instructor:   Dr. Deanna N Devlin
 
22030 CRJ 450 01A 3.00 Privacy and Equality Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
23723 CRJ 454 01A 3.00 Ethics and Leadership in Criminal Justice Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 319
  Instructor:   James P Rooney


Computer Science - (CSC)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21914 CSC 101 01A 3.00 Introduction to Computing    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT B19
  Instructor:   Dr. Grace G Zhao
 
21916 CSC 101 03A 3.00 Introduction to Computing    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT B19
  Instructor:   Dr. Nur Dean
 
21743 CSC 111 01A 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT B26
  Instructor:   Kimberlee M Moorning
 
23330 CSC 111 02A 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
24060 CSC 111 03A 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Matthew J Fried
 
24062 CSC 111 04A 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 214
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 245
  Instructor:   Sona P Brahmbhatt
 
24329 CSC 111 06A 3.00 Computer Programming I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT B19
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
21925 CSC 211 01A 3.00 Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT B19
  Instructor:   Dr. Mohammad A Alshibli
 
24066 CSC 211 02A 3.00 Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 215
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
24135 CSC 211 03A 3.00 Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 216
  Instructor:   Kimberlee M Moorning
 
24138 CSC 211 04A 3.00 Computer Programming II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
23260 CSC 229 01A 3.00 Data Structures & Algorithms I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 111
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
24139 CSC 229 02A 3.00 Data Structures & Algorithms I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
24324 CSC 243 01A 3.00 Computer Arch and Organization    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Mohammad A Alshibli
 
24325 CSC 251 01A 4.00 Discrete Structures    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:30 pm WHIT 243
  Instructor:   Matthew J Fried
 
24590 CSC 251 02A 4.00 Discrete Structures    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:00 am - 12:10 pm WHIT B26
  Instructor:   Dr. Nur Dean
 
23238 CSC 311 01A 3.00 Advanced Programming Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
24326 CSC 321 01A 3.00 Principles of Programming Language Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Grace G Zhao
 
24327 CSC 325 01A 3.00 Software Engineering Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
23242 CSC 329 01A 3.00 Data Structures & AlgorithmsII Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
23258 CSC 363 01A 3.00 Data Management    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
24470 CSC 375W 01A 3.00 Ethical Issues in Computing Writing Intensive Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 F 09:25 am - 12:05 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Lorraine Greenwald


Economics - (ECO)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23881 ECO 110 01A 3.00 Introduction to Personal Finance    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Louis M Chan
 
20138 ECO 156 01A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 124
  Instructor:   Dr. Mahfuz R Chowdhury
 
20139 ECO 156 02A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   Lee Konits
 
20335 ECO 156 03A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Louis M Chan
 
20356 ECO 156 04A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121A
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
20357 ECO 156 05A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Feb 05, 2022 Apr 23, 2022 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 321
  Instructor:   Steven J Sawyer
 
20404 ECO 156 06A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
20497 ECO 156 07A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 120
  Instructor:   Dr. Louis M Chan
 
20931 ECO 156 08A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 121A
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
20976 ECO 156 09A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN L102
  Instructor:   Dr. Mahfuz R Chowdhury
 
21046 ECO 156 10A 3.00 Principles of Economics (Macroeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
 
20140 ECO 157 01A 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 121A
  Instructor:   Alan Newman
 
20141 ECO 157 02A 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 124
  Instructor:   Alan Newman
 
20142 ECO 157 03A 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Rick Weber
 
20143 ECO 157 04A 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 326
  Instructor:   Roland C Michel
 
20144 ECO 157 05A 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Kenneth A Liao
 
20145 ECO 157 06A 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Rick Weber
 
20358 ECO 157 07A 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 223
  Instructor:   Roland C Michel
 
20785 ECO 157 11A 3.00 Principles of Economics (Microeconomics)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Kenneth A Liao
 
23550 ECO 255 01A 3.00 Money and Banking    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 222
  Instructor:   George K Andreadis
 
21525 ECO 304 01A 3.00 Sports Economics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Cristian F Sepulveda-Oberleiter
 
20406 ECO 321 01A 3.00 Engineering Economics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121A
  Instructor:   George K Andreadis
 
21047 ECO 321 03A 3.00 Engineering Economics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Mark Z Li
 
22104 ECO 380 HYA 3.00 Econometrics*AL Upper Division Practicum ACPR
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 122
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
23889 ECO 450 01A 3.00 International Development Economics Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu


Electrical Engineering Tech - (EET)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21262 EET 111T 03A 3.00 Electric Circuits I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:50 am - 10:40 am LUPT 113
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 113
  Instructor:   Dr. Doug C Kim
 
23634 EET 113T 01A 3.00 Electric Circuits II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 121
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:30 pm LUPT 121
  Instructor:   Dr. Adam Filios
 
23641 EET 113T 02A 3.00 Electric Circuits II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 121
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 02:05 pm - 02:55 pm LUPT 247
  Instructor:   John L Browne
 
23645 EET 118T 01A 3.00 Semiconductor Devices and Circuits    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 121
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo
 
23646 EET 118T 02A 3.00 Semiconductor Devices and Circuits    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 121
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo


Engineering Technology Mngmnt - (ETM)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23438 ETM 503 G1A 3.00 Research Methods for Tech Mgmt Eve  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 194
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay


French - (FRE)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20202 FRE 101 01A 3.00 French I (Elementary)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 218
  Instructor:   Sonia G Zervakos
 
21574 FRE 101 02A 3.00 French I (Elementary)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 227
  Instructor:   Sonia G Zervakos
 
24360 FRE 101 03A 3.00 French I (Elementary)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 239
  Instructor:   Sonia G Zervakos
 
20560 FRE 102 01A 3.00 French II (Elementary)    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 131
  Instructor:   Sonia G Zervakos


Freshman Experience - (FRX)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20512 FRX 101 01A 1.00 The Freshman Experience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 242
  Instructor:   Dr. Tamara Berlino
 
20612 FRX 101 02A 1.00 The Freshman Experience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 10:50 am - 12:05 pm GLSN 127
  Instructor:   Dr. Amy Cohen
 
20981 FRX 101 03A 1.00 The Freshman Experience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm GLSN 131
  Instructor:   Dr. Tamara Berlino
 
21221 FRX 101 04A 1.00 The Freshman Experience    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 09:25 am - 10:40 am GLSN L108
  Instructor:   Dr. Tamara Berlino
 
21205 FRX 103 01A 2.00 Career Planning for Freshmen    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 10:40 am GLSN 218
  Instructor:   Kaiesha E Greene
 
21220 FRX 103 02A 2.00 Career Planning for Freshmen    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 231
  Instructor:   Kenneth E Grotell
 
21390 FRX 103 03A 2.00 Career Planning for Freshmen    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 125
  Instructor:   Kenneth E Grotell


Geographic Information Systems - (GIS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21884 GIS 101 H1A 3.00 The Digital Earth    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 02:55 pm NOLD 102
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. John W Gross


Gerontology - (GRO)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24235 GRO 310 01A 3.00 Nutrition of Aging Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 10:40 am GLSN 122
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 10:40 am GLSN 237
  Instructor:   Dr. Ashley S Pothen
 
24256 GRO 320 01A 3.00 Caregiving Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 223
  Instructor:   Dr. Ashley S Pothen


History - (HIS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20563 HIS 114 01A 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 156
  Instructor:   Michael F Pascale
 
20817 HIS 114 02A 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   John Hall
 
20574 HIS 114 03A 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 168
  Instructor:   Frank Mann
 
20509 HIS 114 04A 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 229
  Instructor:   Dr. Antonio Munoz
 
20575 HIS 114 05A 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 225
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 243
  Instructor:   Michael F Pascale
 
24506 HIS 114 06A 3.00 Western Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 321
  Instructor:   Dr. Antonio Munoz
 
20573 HIS 115 01A 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 224
  Instructor:   Kathryn A Troy
 
20571 HIS 115 02A 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 09:25 am - 10:40 am THOM 113
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 251
  Instructor:   Michael McKenna
 
21584 HIS 115 03A 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN L100
  Instructor:   Michael J Galgano
 
24000 HIS 115 H1A 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 01:40 pm - 02:55 pm NOLD 102
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Timothy A Nicholson
 
23999 HIS 115 H2A 3.00 Western Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 222
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Timothy A Nicholson
 
20577 HIS 117 H1A 3.00 World Civilization I    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 M 10:50 am - 12:05 pm GLSN 122
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Melixa Abad Izquierdo
 
20578 HIS 118 01A 3.00 World Civilization II    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm LUPT 131
  Instructor:   Michael McKenna
 
21057 HIS 121 01A 3.00 U.S. History to Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 117
  Instructor:   Michael J Galgano
 
20496 HIS 122 01A 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Thomas J Ward
 
20579 HIS 122 02A 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 326
  Instructor:   Dr. Michael Kaplan
 
20907 HIS 122 03A 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 117
  Instructor:   Kathryn A Troy
 
20567 HIS 122 05A 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L100
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 326
  Instructor:   Christopher J Mauceri
 
20568 HIS 122 06A 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Michael Kaplan
 
21371 HIS 122 H1A 3.00 U.S. History Since Reconstruction    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 10:50 am - 12:05 pm GLSN L100
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Stephen Patnode
 
21839 HIS 127 H1A 3.00 Sports in American History    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 R 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 326
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Larry K Menna
 
21245 HIS 212 01A 3.00 Modern World    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 221
  Instructor:   Frank Mann
 
24346 HIS 322 H1A 3.00 American History through Film Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 238
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Larry K Menna
 
24006 HIS 341 H1A 3.00 Terrorism and the Modern World Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 T 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 326
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Robert Saunders


Health Promotion and Wellness - (HPW)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21621 HPW 101 01A 3.00 Perspectives on Health and Wellness    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 321
  Instructor:   Janine T Logan
 
21622 HPW 101 02A 3.00 Perspectives on Health and Wellness    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 220
  Instructor:   Dr. Dion A Visconti
 
21846 HPW 101 03A 3.00 Perspectives on Health and Wellness    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 237
  Instructor:   Dr. Dion A Visconti
 
24233 HPW 105 01A 3.00 Medical Terminology    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 102
  Instructor:   Dr. Ashley S Pothen
 
24182 HPW 200 01A 3.00 Lifespan Health and Wellness    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 223
  Instructor:   Alexandra M Kranidis
 
24184 HPW 225 01A 3.00 Fitness Health & Coaching    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 121B
  Instructor:   Cheryl A Christie
 
21848 HPW 245 01A 3.00 Ethics in the Health Professions    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 12:15 pm - 01:30 pm NOLD 101
  Instructor:   Dr. Derek R Hanson
 
24348 HPW 300W 02A 3.00 Evaluation of Health Promotion-Writing Intensive Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 223
  Instructor:   Alexandra M Kranidis
 
24510 HPW 300W 03A 3.00 Evaluation of Health Promotion-Writing Intensive Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Christine M Freaney
 
23651 HPW 325 01A 3.00 Mental Health Wellness    
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 121A
  Instructor:   Katelyn L Fitzsimmons
 
24188 HPW 325 02A 3.00 Mental Health Wellness Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 221
  Instructor:   Katelyn L Fitzsimmons
 
24191 HPW 405L 01A 0.00 Exercise & Movement Science Lab Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 W 09:25 am - 11:05 am GLSN 123
  Instructor:   Kyle L Colucci
 
24190 HPW 405T 01A 4.00 Exercise & Movement Science Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 MW 12:15 pm - 01:30 pm NOLD 100
  Instructor:   Kyle L Colucci
 
24322 HPW 430W 01A 3.00 Research Methods in Health Science-Writing Intensive Upper Division  
  Jan 31, 2022 May 25, 2022 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 225
  Instructor:   Dr. Derek R Hanson
 
24192</