Computer Systems - (BCS)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
60272
|
BCS
|
102
|
AJ1
|
3.00
|
Computer Concepts and Applications
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Jason P Rudish
|
|
62284
|
BCS
|
160
|
AJ1
|
3.00
|
Computers, Society and Technology
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Matthew J Fried
|
|
61998
|
BCS
|
215
|
AJ1
|
3.00
|
UNIX Operating Systems
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jie Li
|
|
61563
|
BCS
|
262
|
AJ1
|
3.00
|
Data Communications
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Maxine A Greenidge
|
|
60267
|
BCS
|
300
|
AJ1
|
3.00
|
Management Information Systems
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jill O'Sullivan
|
|
62158
|
BCS
|
300
|
AJ2
|
3.00
|
Management Information Systems
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Lorraine Greenwald
|
|
62283
|
BCS
|
345
|
AJ1
|
3.00
|
JAVA Programming
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Samir E Hamada
|
|
61836
|
BCS
|
378
|
AJ1
|
3.00
|
Information Security
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jie Li
|
Biology - (BIO)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
61186
|
BIO
|
120L
|
A01
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
11:30 am - 01:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Andrew Fine
|
|
61188
|
BIO
|
120L
|
APM
|
0.00
|
General Biology (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
07:40 pm - 09:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Angelina Libardi
|
|
61446
|
BIO
|
120T
|
A01
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
09:00 am - 11:00 am
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Andrew Fine
|
|
61447
|
BIO
|
120T
|
APM
|
4.00
|
General Biology
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
05:30 pm - 07:30 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Angelina Libardi
|
|
61123
|
BIO
|
125
|
AJ1
|
3.00
|
Principles of Nutrition
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Janine Grant
|
|
61890
|
BIO
|
125
|
AJ2
|
3.00
|
Principles of Nutrition
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jack R Thomas
|
|
61210
|
BIO
|
170L
|
A01
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:30 am - 12:30 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Gerard T DeFeo
|
|
61567
|
BIO
|
170L
|
A02
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
08:00 am - 10:00 am
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Misti L Millar-Calderon
|
|
61216
|
BIO
|
170L
|
A03
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
05:30 pm - 07:30 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Alan I Hecht
|
|
61822
|
BIO
|
170L
|
A05
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
01:00 pm - 03:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Kerry A Scott
|
|
62311
|
BIO
|
170L
|
AP1
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
07:30 pm - 09:30 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Michelle Turk
|
|
61222
|
BIO
|
170L
|
APM
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
08:00 pm - 10:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Lloyd M Angel
|
|
61459
|
BIO
|
170T
|
A01
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
08:00 am - 10:00 am
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Gerard T DeFeo
|
|
61457
|
BIO
|
170T
|
A02
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:30 am - 12:30 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Misti L Millar-Calderon
|
|
61460
|
BIO
|
170T
|
A03
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
03:00 pm - 05:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Alan I Hecht
|
|
61823
|
BIO
|
170T
|
A05
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:30 am - 12:30 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Kerry A Scott
|
|
62310
|
BIO
|
170T
|
AP1
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
05:00 pm - 07:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Michelle Turk
|
|
61221
|
BIO
|
170T
|
APM
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
05:30 pm - 07:30 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Lloyd M Angel
|
|
61418
|
BIO
|
171L
|
AP1
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
08:00 pm - 10:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Anthony Capetandes
|
|
61398
|
BIO
|
171L
|
APM
|
0.00
|
Human Anatomy and Physiology II (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
05:30 pm - 07:30 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Justine M Hoffmann
|
|
61417
|
BIO
|
171T
|
AP1
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology II
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
05:30 pm - 07:30 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Anthony Capetandes
|
|
61397
|
BIO
|
171T
|
APM
|
4.00
|
Human Anatomy and Physiology II
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
08:00 pm - 10:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Justine M Hoffmann
|
|
61982
|
BIO
|
240
|
AJ1
|
3.00
|
Bioethics
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Robert A Crocker
|
|
61638
|
BIO
|
340
|
AJ1
|
3.00
|
Biopharmaceutical Regulation
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Melissa J Vozza
|
|
62128
|
BIO
|
455
|
AJ1
|
3.00
|
Validation and Regulatory Affairs
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Melissa J Vozza
|
Business - (BUS)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
60064
|
BUS
|
101
|
A01
|
3.00
|
Accounting I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
08:00 am - 10:00 am
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Keith F Brady
|
|
60669
|
BUS
|
101
|
AJ2
|
3.00
|
Accounting I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Donald Green
|
|
60065
|
BUS
|
101
|
APM
|
3.00
|
Accounting I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John Masserwick
|
|
61787
|
BUS
|
109
|
AJ1
|
3.00
|
Management Theories and Practices
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Laila Bichara
|
|
60991
|
BUS
|
111
|
AJ1
|
3.00
|
Introduction to Business
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Gary Rupp
|
|
61873
|
BUS
|
111
|
AJ2
|
3.00
|
Introduction to Business
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Fifi Anastasiadis
|
|
62133
|
BUS
|
131
|
AJ1
|
3.00
|
Marketing Principles
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 26, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Ebru Ulusoy Akgun
|
|
61535
|
BUS
|
259
|
A01
|
3.00
|
Public Relations
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Joseph P Cassano
|
|
60079
|
BUS
|
280
|
A01
|
3.00
|
International Business
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Maria A Randazzo-Davis
|
|
61529
|
BUS
|
300
|
AJ1
|
3.00
|
Operations Management
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Sudhir Sachdev
|
|
62251
|
BUS
|
307
|
AJ1
|
3.00
|
Corporate Finance
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Eileen Eichler
|
|
61009
|
BUS
|
311
|
AJ1
|
3.00
|
Organizational Behavior
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Laila Bichara
|
|
60761
|
BUS
|
322
|
AJ1
|
3.00
|
International Management
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Sudhir Sachdev
|
|
62248
|
BUS
|
356
|
AJ2
|
3.00
|
Sales Management
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Heather L Kirkwood
|
Chemistry - (CHM)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
60086
|
CHM
|
124L
|
A01
|
0.00
|
Principles of Chemistry (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
11:00 am - 01:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Douglas S Cody
|
|
61252
|
CHM
|
124T
|
A01
|
4.00
|
Principles of Chemistry
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
09:00 am - 10:50 am
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Douglas S Cody
|
|
60751
|
CHM
|
152L
|
A01
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
03:00 pm - 05:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Victor Huang
|
|
61175
|
CHM
|
152L
|
A03
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
11:00 am - 01:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Michele Antico
|
|
61303
|
CHM
|
152L
|
A04
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
03:00 pm - 05:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Rachna Sabharwal
|
|
60091
|
CHM
|
152L
|
APM
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
08:00 pm - 10:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Michael J Belizar
|
|
60092
|
CHM
|
152L
|
HLB
|
0.00
|
General Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
08:00 pm - 10:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
John Sleckman
|
|
61254
|
CHM
|
152T
|
A01
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
01:00 pm - 02:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Victor Huang
|
|
61256
|
CHM
|
152T
|
A03
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
09:00 am - 10:50 am
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Michele Antico
|
|
61302
|
CHM
|
152T
|
A04
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
01:00 pm - 02:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Rachna Sabharwal
|
|
61255
|
CHM
|
152T
|
AHY
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
06:00 pm - 07:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
John Sleckman
|
|
61257
|
CHM
|
152T
|
APM
|
4.00
|
General Chemistry Principles I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
06:00 pm - 07:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Michael J Belizar
|
|
60844
|
CHM
|
270L
|
A01
|
0.00
|
Organic Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
12:10 pm - 03:05 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Michael De Castro
|
|
61900
|
CHM
|
270L
|
A02
|
0.00
|
Organic Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
03:30 pm - 06:25 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Michael De Castro
|
|
62074
|
CHM
|
270L
|
AP2
|
0.00
|
Organic Chemistry I (Lab)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
07:00 pm - 09:55 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Philip Byers
|
|
61264
|
CHM
|
270T
|
A01
|
5.00
|
Organic Chemistry I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:10 am - 12:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Lubabalo T Bululu
|
|
62012
|
CHM
|
270T
|
A02
|
5.00
|
Organic Chemistry I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
01:30 pm - 03:20 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Lubabalo T Bululu
|
|
62075
|
CHM
|
270T
|
AP2
|
5.00
|
Organic Chemistry I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
05:00 pm - 06:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Philip Byers
|
|
61030
|
CHM
|
380L
|
A01
|
0.00
|
Biochemistry (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
02:00 pm - 04:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Glen Hinckley
|
|
61266
|
CHM
|
380T
|
A01
|
4.00
|
Biochemistry
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
12:00 pm - 01:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Glen Hinckley
|
Criminal Justice - (CRJ)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
61877
|
CRJ
|
100
|
AJ1
|
3.00
|
Introduction to Criminal Justice
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. LaNina N Cooke
|
|
61881
|
CRJ
|
101
|
AJ1
|
3.00
|
Law Enforcement and Community Relations
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John I Kostanoski
|
|
62265
|
CRJ
|
102
|
AJ1
|
3.00
|
Juvenile Delinquency and Justice
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Deanna N Devlin
|
|
61745
|
CRJ
|
105
|
AJ1
|
3.00
|
Corrections in America
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
John I Kostanoski
|
|
60716
|
CRJ
|
115
|
AJ1
|
3.00
|
Computer Forensics
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Tino J Posillico
|
|
61767
|
CRJ
|
203
|
AJ1
|
3.00
|
Criminology
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. LaNina N Cooke
|
|
61631
|
CRJ
|
217
|
AJ1
|
3.00
|
Computer Forensics II
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Tino J Posillico
|
|
61632
|
CRJ
|
218
|
AJ1
|
3.00
|
Computer Forensics III
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Qinghai Gao
|
|
62286
|
CRJ
|
307L
|
AJ1
|
0.00
|
Criminal Justice Data Base Operations (Lab)
|
|
|
|
May 25, 2020
|
Jun 26, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Eddie Davis
|
|
61394
|
CRJ
|
307T
|
AJ1
|
4.00
|
Criminal Justice Data Base Operations
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Eddie Davis
|
|
62287
|
CRJ
|
308L
|
AJ1
|
0.00
|
Forensic Technology (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Qinghai Gao
|
|
61633
|
CRJ
|
308T
|
AJ1
|
4.00
|
Forensic Technology
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Qinghai Gao
|
|
61972
|
CRJ
|
310
|
AJ1
|
3.00
|
Computer Security I
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Eddie Davis
|
|
61861
|
CRJ
|
314
|
AJ1
|
3.00
|
Security Law and Policy
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Michelle D Miranda
|
|
62288
|
CRJ
|
406L
|
AJ1
|
0.00
|
Crime Analysis and Mapping (Lab)
|
Upper Division
|
|
|
May 25, 2020
|
Jun 26, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Brian P Kelly
|
|
61291
|
CRJ
|
406T
|
AJ1
|
4.00
|
Crime Analysis and Mapping
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Brian P Kelly
|
|
61591
|
CRJ
|
420
|
AJ1
|
4.00
|
Physical Security I
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. M N Islam
|
History - (HIS)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
61040
|
HIS
|
114
|
AJ1
|
3.00
|
Western Civilization I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Timothy A Nicholson
|
|
61565
|
HIS
|
114
|
AJ2
|
3.00
|
Western Civilization I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Michael McKenna
|
|
61285
|
HIS
|
117
|
AJ1
|
3.00
|
World Civilization I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Dandan Chen
|
|
61042
|
HIS
|
118
|
AAL
|
3.00
|
World Civilization II *AL
|
|
ACIN
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Dandan Chen
|
|
61987
|
HIS
|
121
|
AJ1
|
3.00
|
U.S. History to Reconstruction
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Stephen Patnode
|
|
60613
|
HIS
|
122
|
AJ1
|
3.00
|
U.S. History Since Reconstruction
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Larry K Menna
|
|
61755
|
HIS
|
212
|
AJ1
|
3.00
|
Modern World
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Robert Saunders
|
|
62191
|
HIS
|
334
|
AJ1
|
3.00
|
The History of New York City
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Larry K Menna
|
|
61843
|
HIS
|
335
|
AJ1
|
3.00
|
Gender and Technology in Historical Perspectives
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Stephen Patnode
|
Mathematics - (MTH)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
60172
|
MTH
|
110
|
A02
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:10 am - 12:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Donna M D'Ambrosio
|
|
60174
|
MTH
|
110
|
A04
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
08:10 pm - 10:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Jun Fei
|
|
60173
|
MTH
|
110
|
APM
|
3.00
|
Statistics
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
06:00 pm - 08:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Laura Benvenuto
|
|
62170
|
MTH
|
116
|
A01
|
4.00
|
College Algebra
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:10 am - 12:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Margaret Massone
|
|
60176
|
MTH
|
129
|
A01
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:10 am - 12:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Janet B Emproto
|
|
62046
|
MTH
|
129
|
A02
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:10 am - 12:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Andrew A Chiriac
|
|
60177
|
MTH
|
129
|
APM
|
4.00
|
Precalculus
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 26, 2020
|
MTWR
|
06:00 pm - 08:40 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Richard Pollard
|
|
60180
|
MTH
|
130
|
A02
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:10 am - 12:50 pm
|
RMTE
|
TBA
|
|
Instructor:
Dr. Ahmad M Alzaghal
|
|
60181
|
MTH
|
130
|
APM
|
4.00
|
Calculus I with Applications
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
06:00 pm - 08:40 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Isben Jeudy
|
|
61629
|
MTH
|
150
|
APM
|
4.00
|
Calculus I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 26, 2020
|
MTWR
|
06:00 pm - 08:40 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. David B Cohen
|
|
60183
|
MTH
|
151
|
A01
|
4.00
|
Calculus II
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 26, 2020
|
MTWR
|
10:10 am - 12:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Worku T Bitew
|
|
60482
|
MTH
|
245
|
AEV
|
3.00
|
Linear Algebra
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
06:00 pm - 08:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Carlos A Marques
|
|
60186
|
MTH
|
253
|
APM
|
4.00
|
Differential Equations
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
06:00 pm - 08:40 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Reza Mollapourasl
|
|
62150
|
MTH
|
390
|
A01
|
3.00
|
Methods in Operations Research
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
03:00 pm - 05:00 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Worku T Bitew
|
Physics and Physical Science - (PHY)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
61230
|
PHY
|
135L
|
A01
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
10:25 am - 12:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Bilas K Pal
|
|
61232
|
PHY
|
135L
|
A02
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
08:00 am - 09:50 am
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Gary K Ferrigno
|
|
61234
|
PHY
|
135L
|
A03
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
02:45 pm - 04:35 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Bryan J Field
|
|
61237
|
PHY
|
135L
|
APM
|
0.00
|
College Physics I Laboratory
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
08:25 pm - 10:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Yuen Chinn
|
|
61229
|
PHY
|
135T
|
A01
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
08:00 am - 10:15 am
|
RMTE
|
CLASS
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
R
|
08:00 am - 12:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Bilas K Pal
|
|
61231
|
PHY
|
135T
|
A02
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
10:00 am - 12:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
R
|
08:00 am - 12:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Gary K Ferrigno
|
|
61233
|
PHY
|
135T
|
A03
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
12:20 pm - 02:35 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
R
|
12:20 pm - 04:35 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Bryan J Field
|
|
61236
|
PHY
|
135T
|
APM
|
4.00
|
College Physics I
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
06:00 pm - 08:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
R
|
06:00 pm - 10:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Yuen Chinn
|
|
61239
|
PHY
|
136L
|
APM
|
0.00
|
College Physics II Laboratory
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
06:00 pm - 07:50 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Charles R Berger
|
|
61238
|
PHY
|
136T
|
APM
|
4.00
|
College Physics II
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
08:00 pm - 10:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
R
|
06:00 pm - 10:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Charles R Berger
|
|
61249
|
PHY
|
143L
|
A01
|
0.00
|
General Physics I (Calculus) Lab
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
10:25 am - 12:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Lloyd Makarowitz
|
|
61248
|
PHY
|
143T
|
A01
|
4.00
|
General Physics I (Calculus)
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTW
|
08:00 am - 10:15 am
|
RMTE
|
CLASS
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
R
|
08:00 am - 12:15 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Dr. Lloyd Makarowitz
|
Psychology - (PSY)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
62194
|
PSY
|
101
|
AJ1
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Maria E Anderson
|
|
61994
|
PSY
|
101
|
AJ2
|
3.00
|
Introduction to Psychology
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Michael J Figuccio
|
|
62102
|
PSY
|
232
|
AJ1
|
3.00
|
Child Development
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Marla F Johnston
|
|
61477
|
PSY
|
315
|
AJ1
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Marya Howell-Carter
|
|
62104
|
PSY
|
315
|
AJ2
|
3.00
|
Abnormal Psychology
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Marya Howell-Carter
|
|
62305
|
PSY
|
320
|
AJ1
|
3.00
|
Sensation and Perception
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jason P Clarke
|
|
60214
|
PSY
|
331
|
AJ1
|
3.00
|
Industrial / Organizational Psychology
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer Gonder
|
|
61995
|
PSY
|
331
|
AJ2
|
3.00
|
Industrial / Organizational Psychology
|
Upper Division
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Jennifer Gonder
|
|
62203
|
PSY
|
364
|
AJ1
|
3.00
|
Introduction to Biopsychology
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Maria E Anderson
|
Sociology - (SOC)
|
CRN
|
Subject
|
Course
|
Section
|
Credits
|
Title
|
Level
|
Applied Learning Category
|
|
Start Date
|
End Date
|
Days
|
Times
|
Building
|
Room
|
62110
|
SOC
|
122
|
AJ1
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Angela Jones
|
|
62165
|
SOC
|
122
|
AJ2
|
3.00
|
Introduction to Sociology
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Angela Jones
|
|
62111
|
SOC
|
223
|
AJ1
|
3.00
|
Social Issues and Institutions
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Evan Cooper
|
|
62187
|
SOC
|
225
|
AJ1
|
3.00
|
Sociology of the Family
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Concetta A Gallo
|
|
61619
|
SOC
|
228
|
A01
|
3.00
|
Society and Health
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
MTWR
|
10:10 am - 12:10 pm
|
RMTE
|
CLASS
|
|
Instructor:
Susan Paraspolo
|
|
62196
|
SOC
|
228
|
AJ1
|
3.00
|
Society and Health
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Chris J Agee
|
|
61840
|
SOC
|
229
|
AJ1
|
3.00
|
Race and Ethnic Relations
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Dr. Hea Young Park
|
|
61721
|
SOC
|
245
|
AJ1
|
3.00
|
Technology, Society and Social Change
|
|
|
|
May 26, 2020
|
Jun 25, 2020
|
TBA
|
TBA
|
ON
|
LINE
|
|
Instructor:
Anthony P Cantiello
|