Go to Main Navigation Skip to Content
Farmingdale State College

Course Offerings

Spring 2018 Semester




Automotive Engineering Tech - (AET)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24930 AET 101L 001 0.00 Intern Combus Eng Thry & Servc    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 11:25 am - 01:15 pm LUPT 119
  Instructor:   STAFF
 
24929 AET 101T 002 3.00 Intern Combus Eng Thry & Servc    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 09:25 am - 11:15 am LUPT 115
  Instructor:   STAFF
 
24600 AET 150L 001 0.00 Automotive Computer App Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 04:05 pm - 05:45 pm LUPT 161
  Instructor:   STAFF
 
24599 AET 150T 001 2.00 Automotive Computer Applic    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 03:05 pm - 03:55 pm LUPT 161
  Instructor:   STAFF
 
24923 AET 215L 001 0.00 Diesel Engines Laboratory    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 02:15 pm - 04:05 pm LUPT 121
  Instructor:   STAFF
 
24922 AET 215T 001 3.00 Diesel Engines    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 119
  Instructor:   STAFF
 
20015 AET 217 001 3.00 Applied Mech & Engr Materials    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 115
  Instructor:   STAFF
 
23214 AET 255L 001 0.00 Computerized Engine Controls    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 11:25 am - 01:15 pm LUPT 132
  Instructor:   STAFF
 
23762 AET 255T 001 3.00 Computerized Engine Controls    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 11:15 am LUPT 115
  Instructor:   STAFF
 
23215 AET 257L 001 0.00 Automatic Transmissions Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 09:50 am - 11:40 am LUPT 132
  Instructor:   STAFF
 
23763 AET 257T 001 3.00 Automatic Transmissions Theory    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 08:00 am - 09:40 am LUPT 132
  Instructor:   STAFF
 
24844 AET 410W W01 3.00 Senior Project-Writ Intensive Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 124A
  Instructor:   STAFF
 
25404 AET 490 001 2.00 Auto Body II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 02:00 pm - 06:00 pm LUPT 119
  Instructor:   Robert Adolfsen
 
25460 AET 491 INT 3.00 Special Topics:Internship Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
 
25461 AET 492 INT 3.00 Internship Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
 
25462 AET 493 INT 1.00 Intership Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Mohamad Zoghi Moghadam


Anthropology - (ANT)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
25213 ANT 100 001 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
25220 ANT 100 002 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
25224 ANT 100 003 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
25231 ANT 100 004 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 122
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
24804 ANT 100 006 3.00 Introduction to Anthropology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
24815 ANT 110 002 3.00 Sociocultural Anthropology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am THOM 117
  Instructor:   Jennifer B Oksenhorn
 
25221 ANT 120 001 3.00 Archaeology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
25210 ANT 130 001 3.00 North American Indians    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 121
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
25226 ANT 130 002 3.00 North American Indians    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 242
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
25227 ANT 130 003 3.00 North American Indians    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 242
  Instructor:   Theresa Barbaro
 
25211 ANT 210 001 3.00 Anthropology & Globalization    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
 
25214 ANT 211 001 3.00 Caribbean Cultures    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
 
25223 ANT 211 002 3.00 Caribbean Cultures    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
 
25219 ANT 212 001 3.00 Intro to Medical Anthropology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
 
25368 ANT 320 001 3.00 Human Osteology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown


Arabic - (ARA)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21451 ARA 131 001 3.00 Arabic I (Elementary)    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 223
  Instructor:   Wafa H Daoud


Architectural Technology - (ARC)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24613 ARC 131 PM1 4.00 Introduction to Graphics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 161
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 113
  Instructor:   Bradley Allen
 
24938 ARC 255 001 4.00 Architectural Design I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 09:25 am - 11:15 am LUPT LU130B
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Joseph Betz
 
24617 ARC 255 002 4.00 Architectural Design I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 165
  Instructor:   Joseph Betz
 
21563 ARC 263 001 3.00 Mech,Elec, Plumbing &Ener Syst    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 268
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
 
25323 ARC 282 001 4.00 Construction Design    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 10:50 am - 03:20 pm LUPT 165
  Instructor:   Robert A Tilden
 
24620 ARC 282 AL1 4.00 Construction Design   Service Learning ACSL
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 08:35 am - 01:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
 
24621 ARC 282 PM1 4.00 Construction Design    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 WR 05:55 pm - 08:10 pm LUPT 165
  Instructor:   Michael A Stallone
 
21722 ARC 350W W01 3.00 Arch Theory & Design Factors Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 10:50 am - 01:30 pm LUPT 243
  Instructor:   Joseph Betz
 
24692 ARC 364 PM1 3.00 Site Design and Construction Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 161
  Instructor:   David A Barnes
 
24666 ARC 476 PM1 4.00 Architectural Design IV Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:00 pm - 09:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Eric E Anderson
 
24658 ARC 486 001 4.00 Architectural Design V Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 03:20 pm LUPT 275
  Instructor:   James Delucca


Art History - (ART)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
23807 ART 200 001 3.00 History of Graphic Design    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 237
  Instructor:   Christine M Tudor
 
24019 ART 200 PM1 3.00 History of Graphic Design    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 222
  Instructor:   Francis J Klaess
 
25316 ART 201W W01 3.00 Srvy Art Hist:Prehis-MidAge Wr    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 237
  Instructor:   Alexandra R Giordano
 
25317 ART 201W W02 3.00 Srvy Art Hist:Prehis-MidAge Wr    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 218
  Instructor:   Alexandra R Giordano
 
23749 ART 202 001 3.00 Srvy Art Hst:Early Ren-Present    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 235
  Instructor:   Kristy L Caratzola
 
24315 ART 202 002 3.00 Srvy Art Hst:Early Ren-Present    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 122
  Instructor:   Kristy L Caratzola
 
25249 ART 202W W01 3.00 SrvyArt Hst:Early Ren-Pres-Wri    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 127
  Instructor:   Alexandra R Giordano
 
25293 ART 242 SAB 3.00 Italian Renaissance Art    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm GLSN 238
  Mar 15, 2018 Mar 25, 2018 TBA TBA OVER SEAS
  Instructor:   Thomas Germano
 
21887 ART 302 003 3.00 Art History: American Art Srvy    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 321
  Instructor:   Kristy L Caratzola
 
20030 ART 302 PM1 3.00 Art History: American Art Srvy Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 239
  Instructor:   Barbara A Applegate
 
24776 ART 303 001 3.00 MesoAmerican Art History    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm GLSN 235
  Instructor:   Thomas Germano


Aviation - (AVN)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24176 AVN 101 002 3.00 Aviation Indust:A Hist.Persptv    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 190
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
25115 AVN 104 PM1 3.00 Private Pilot Ground    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 06:15 pm - 07:30 pm AERO 21
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 07:40 pm - 08:30 pm AERO 21
  Instructor:   Michael P Hughes
 
23839 AVN 105 AL1 1.00 Private Pilot Flight To Solo   Practicum ACPR
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25095 AVN 106 AL1 1.00 Private Pilot Flight to Cert.   Practicum ACPR
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25103 AVN 110 001 2.00 Introduction to Flight    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
20043 AVN 112 180 2.00 Pilot Proficiency    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
22614 AVN 126 001 3.00 Aviation Security Management I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:35 am - 12:05 pm LUPT 156
  Instructor:   Joseph Clabby
 
25389 AVN 201W W01 3.00 Safety Ethics- Writ Intensive    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 224
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
25390 AVN 201W W02 3.00 Safety Ethics- Writ Intensive    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 146
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
23333 AVN 202 002 3.00 Aviation Meteorology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 220
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
23846 AVN 208 001 3.00 Instrument Pilot Ground    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:30 pm - 01:45 pm AERO 21
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 01:55 pm - 02:45 pm AERO 21
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
25096 AVN 209 AL1 1.00 Instrument Pilot Flight   Practicum ACPR
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
23847 AVN 211 PM1 3.00 Commercial Pilot Ground    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 06:15 pm - 07:30 pm AERO 21
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
25097 AVN 212 AL1 1.00 Commercial Pilot Flight   Practicum ACPR
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
23834 AVN 270 J01 3.00 Introduction to Airports/Mngmt    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
 
24424 AVN 270 J02 3.00 Introduction to Airports/Mngmt    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
 
22989 AVN 271 001 3.00 Airport Cap/Delay/Airspc/Envir    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 190
  Instructor:   Joseph D Donofrio
 
24172 AVN 271 002 3.00 Airport Cap/Delay/Airspc/Envir    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 131
  Instructor:   Joseph D Donofrio
 
21672 AVN 280 J01 3.00 Intro to Air Cargo Operations    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
 
21729 AVN 300W W01 3.00 Gov't / Aviation (Writing Int) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
24017 AVN 300W W02 3.00 Gov't / Aviation (Writing Int) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
24863 AVN 309 PM1 3.00 Certified Flight InstrucGround Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 05:55 pm - 08:45 pm AERO 21
  Instructor:   STAFF
 
25098 AVN 310 AL1 1.00 Certified Flight Instructor Upper Division Practicum ACPR
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
24998 AVN 320 001 3.00 Air Carrier Flight Operations Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 165
  Instructor:   Joseph M Foresto
 
23848 AVN 322 001 3.00 Advanced Aircraft Systems    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 194
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
24418 AVN 371 001 3.00 Airport Planning Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 165
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
22072 AVN 371 002 3.00 Airport Planning Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 227
  Instructor:   STAFF
 
24403 AVN 400 001 3.00 Aviation Law Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 165
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
23883 AVN 400 J01 3.00 Aviation Law Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 190
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
23849 AVN 401 J01 3.00 Aviation Economics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jeanne Radigan
 
24407 AVN 401 J02 3.00 Aviation Economics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jeanne Radigan
 
25099 AVN 410 AL1 1.00 Comm.Multi-Eng PilotRating Upper Division Practicum ACPR
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25100 AVN 411 AL1 2.00 Certified Flight-Instrumnt Upper Division Practicum ACPR
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25101 AVN 412 AL1 1.00 Certified Flight-Multi Engine Upper Division Practicum ACPR
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
21167 AVN 417 J02 3.00 Homeland Security in Aviation Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
21219 AVN 424 001 3.00 Adv. Avionics & Cockpit Autmtn Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 165
  Instructor:   Joseph M Foresto
 
24173 AVN 425 001 3.00 Safety of Flight Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 165
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
25451 AVN 440 001 3.00 Commuter Turboprop Training Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 220
  Instructor:   Andrew Michael
 
23835 AVN 447 ALE 3.00 Capstone Prof Pilot Seminar   Field Study AEFS Practicum AEPR
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 130A
  Instructor:   Dr. Michael Canders
 
24174 AVN 470 001 3.00 Airport Operations Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
23850 AVN 471 001 3.00 Aviation AdministrationSeminar    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
 
25149 AVN 490 INT 3.00 Aviation Internship Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Jeanne Radigan


Computer Systems - (BCS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21035 BCS 102 001 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 108
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 124
  Instructor:   STAFF
 
21036 BCS 102 002 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 245
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Instructor:   STAFF
 
21037 BCS 102 003 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 245
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 108
  Instructor:   STAFF
 
21038 BCS 102 004 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 242
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Instructor:   STAFF
 
21039 BCS 102 005 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 242
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Instructor:   STAFF
 
21040 BCS 102 006 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 214
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   STAFF
 
22228 BCS 102 007 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 214
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
21041 BCS 102 008 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 08:00 am - 09:15 am WHIT 208
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 08:00 am - 09:15 am WHIT 217
  Instructor:   STAFF
 
21042 BCS 102 009 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 217
  Instructor:   STAFF
 
21043 BCS 102 010 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Instructor:   STAFF
 
21044 BCS 102 011 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Instructor:   STAFF
 
23792 BCS 102 012 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 108
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 124
  Instructor:   STAFF
 
21046 BCS 102 013 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 10:45 am - 12:00 pm WHIT 245
  Instructor:   STAFF
 
21051 BCS 102 J01 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
 
21577 BCS 102 PM1 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 111
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   STAFF
 
23793 BCS 102 PM2 3.00 Computer Concepts & Appl    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 214
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 08:45 pm - 10:10 pm WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
24040 BCS 120 003 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 208
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   STAFF
 
21020 BCS 120 004 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 214
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Instructor:   STAFF
 
22754 BCS 120 HYB 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Matthew J Fried
 
24076 BCS 120 LP1 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 111
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
23319 BCS 120 LPT 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
20072 BCS 120 PM1 3.00 Foundations Computer Prog I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 209
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 214
  Instructor:   STAFF
 
20073 BCS 130 001 3.00 Website Development I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
20074 BCS 130 002 3.00 Website Development I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
 
22210 BCS 130 J01 3.00 Website Development I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
 
23794 BCS 130 PM1 3.00 Website Development I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 215
  Instructor:   STAFF
 
23707 BCS 160 001 3.00 Computers,Society & Technology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 111
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
23708 BCS 160 002 3.00 Computers,Society & Technology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   STAFF
 
24039 BCS 160 003 3.00 Computers,Society & Technology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
23796 BCS 160 005 3.00 Computers,Society & Technology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
24515 BCS 160 006 3.00 Computers,Society & Technology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 214
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 209
  Instructor:   Matthew J Fried
 
25159 BCS 160 007 3.00 Computers,Society & Technology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm TBA TBA
  Instructor:   Jill O'Sullivan
 
23795 BCS 160 HYB 3.00 Computers,Society & Technology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
23709 BCS 160 PM1 3.00 Computers,Society & Technology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 111
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 124
  Instructor:   STAFF
 
21831 BCS 208L 001 0.00 Introdution to Networks Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 10:50 am - 12:30 pm WHIT 243
  Instructor:   Salvador G Morales
 
21833 BCS 208L PM1 0.00 Introdution to Networks Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:45 pm - 09:25 pm WHIT 243
  Instructor:   STAFF
 
23867 BCS 208T 001 3.00 Introduction to Networks    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 09:00 am - 10:40 am WHIT 243
  Instructor:   Salvador G Morales
 
23869 BCS 208T PM1 3.00 Introduction to Networks Eve  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 07:35 pm WHIT 243
  Instructor:   STAFF
 
25161 BCS 209L 001 0.00 Routing & Switching Essentials Eve  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 07:45 pm - 10:05 pm WHIT 243
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
24125 BCS 209L 002 0.00 Routing & Switching Essentials    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 08:30 am - 10:35 am WHIT 243
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
24126 BCS 209L PM1 0.00 Routing & Switching Essentials    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 07:40 pm - 10:05 pm WHIT 243
  Instructor:   STAFF
 
25162 BCS 209T 001 3.00 Routing & Switching Essentials Eve  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 05:55 pm - 07:35 pm WHIT 243
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
25119 BCS 209T 002 3.00 Routing & Switching Essentials    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 08:30 am - 10:35 am WHIT 243
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
25120 BCS 209T PM1 3.00 Routing & Switching Essentials Eve  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 07:30 pm WHIT 243
  Instructor:   STAFF
 
24241 BCS 215 002 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 216
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
20106 BCS 215 J01 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
20102 BCS 215 LP1 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm TBA TBA
  Instructor:   Dr. Jun Yuan
 
20101 BCS 215 LP2 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Jun Yuan
 
23797 BCS 215 LPT 3.00 UNIX Operating Systems    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Jun Yuan
 
21549 BCS 215 PM1 3.00 UNIX Operating Systems Eve  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   STAFF
 
20108 BCS 230 001 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
23322 BCS 230 002 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 111
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
23799 BCS 230 003 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 214
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
24847 BCS 230 004 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
23798 BCS 230 LP1 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 111
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
21847 BCS 230 LPT 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 214
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
22756 BCS 230 PM1 3.00 Foundations ofComputer Prog II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 214
  Instructor:   STAFF
 
23800 BCS 230 PM2 3.00 Foundations ofComputer Prog II Eve  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 111
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
24496 BCS 235 PM1 3.00 JavaScript and jQuery    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   STAFF
 
22758 BCS 240 001 3.00 Website Development II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
 
25157 BCS 260 001 3.00 Introduction to Database Sys    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm TBA TBA
  Instructor:   Dr. Jun Yuan
 
21963 BCS 260 J01 3.00 Introduction to Database Sys    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Margaret Porciello
 
21837 BCS 260 LPT 3.00 Introduction to Database Sys    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
21175 BCS 260 PM1 3.00 Introduction to Database Sys Eve  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 108
  Instructor:   STAFF
 
24477 BCS 260 PM2 3.00 Introduction to Database Sys Eve  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 124
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 108
  Instructor:   STAFF
 
23712 BCS 262 001 3.00 Data Communications    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Instructor:   Matthew J Fried
 
20117 BCS 262 002 3.00 Data Communications    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Instructor:   Matthew J Fried
 
20120 BCS 262 J01 3.00 Data Communications    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
20126 BCS 300 001 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 121A
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
20955 BCS 300 002 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121A
  Instructor:   STAFF
 
20127 BCS 300 003 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 121A
  Instructor:   STAFF
 
23300 BCS 300 004 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 214
  Instructor:   STAFF
 
20131 BCS 300 006 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121A
  Instructor:   Zihni Ugurbil
 
20956 BCS 300 HYB 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 121A
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jason P Rudish
 
21671 BCS 300 J01 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jill O'Sullivan
 
24441 BCS 300 PM1 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 05:55 pm - 08:45 pm WHIT 208
  Instructor:   STAFF
 
20130 BCS 300 PM2 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 07:20 pm - 10:10 pm WHIT 208
  Instructor:   STAFF
 
22214 BCS 300 SAT 3.00 Management Information Systems Upper Division  
  Feb 10, 2018 Apr 28, 2018 S 09:00 am - 12:25 pm WHIT 214
  Instructor:   STAFF
 
20134 BCS 301 001 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Instructor:   Jill O'Sullivan
 
25030 BCS 301 002 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 214
  Instructor:   STAFF
 
20138 BCS 301 J01 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Sheryl R Schoenacher
 
21586 BCS 301 PM1 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 208
  Instructor:   STAFF
 
21169 BCS 303 J01 3.00 XML Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Sheryl R Schoenacher
 
20144 BCS 316 PM1 3.00 PERL Programming Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 245
  Instructor:   STAFF
 
23301 BCS 317 X01 3.00 Enterprise Resource Planning Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Jill O'Sullivan
 
24788 BCS 318 J01 3.00 Virtualization & Cloud Computi Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Tolga Tohumcu
 
22225 BCS 320 001 3.00 Scaling Networks Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 243
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
21964 BCS 320 PM1 3.00 Scaling Networks Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 243
  Instructor:   Robert Bowen
 
23325 BCS 321 001 3.00 Connecting Networks    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 243
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
24849 BCS 321 PM1 3.00 Connecting Networks Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 243
  Instructor:   STAFF
 
21177 BCS 345 001 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm TBA TBA
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
23327 BCS 345 002 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 111
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
25160 BCS 345 003 3.00 JAVA Programming    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm TBA TBA
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
24243 BCS 345 PM1 3.00 JAVA Programming Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Moaath Alrajab
 
24518 BCS 350 J01 3.00 Web Database Development Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Margaret Porciello
 
21695 BCS 350 LPT 3.00 Web Database Development Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
23706 BCS 360 001 3.00 Programming in SQL Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 216
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
24845 BCS 360 002 3.00 Programming in SQL Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
25168 BCS 370 001 3.00 Data Structures Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm TBA TBA
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
25463 BCS 370 002 3.00 Data Structures Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 108
  Instructor:   STAFF
 
22226 BCS 370 PM1 3.00 Data Structures Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Samir E Hamada
 
22224 BCS 378 PM1 3.00 Information Security Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 108
  Instructor:   STAFF
 
24519 BCS 390 001 3.00 Database Admin & Security Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
24387 BCS 421 001 3.00 Android Mobile Application Dev Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
24520 BCS 422 001 3.00 iOS Mobile Application Develop Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am HALE 142
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
25158 BCS 425 001 3.00 Bus Intelligence & Data Whse Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm TBA TBA
  Instructor:   STAFF
 
24521 BCS 430W HY2 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
25049 BCS 430W HYB 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
21859 BCS 430W HYW 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Sheryl R Schoenacher
 
20959 BCS 430W PMW 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Instructor:   STAFF
 
25093 BCS 440 AL1 3.00 CPIS Internship Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
24846 BCS 450 001 3.00 C# Programming Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey


Biology - (BIO)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
21984 BIO 120L 001 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
21985 BIO 120L 002 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
22745 BIO 120L 003 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
22746 BIO 120L 004 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
20156 BIO 120L 140 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
20157 BIO 120L 142 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
21212 BIO 120L 143 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
20158 BIO 120L 144 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
20159 BIO 120L 145 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 08:40 am - 10:30 am HALE 125
  Instructor:   Shirley Labardy
 
20160 BIO 120L PM1 0.00 General Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 09:10 pm HALE 125
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23107 BIO 120T 001 4.00 General Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
23108 BIO 120T 002 4.00 General Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am HALE 222
  Instructor:   Dr. Juliana I Tafrova
 
23109 BIO 120T 003 4.00 General Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
23110 BIO 120T 004 4.00 General Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Dr. Carly M Tribull
 
23111 BIO 120T 005 4.00 General Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 10:50 am - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   Shirley Labardy
 
23112 BIO 120T PM1 4.00 General Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN L100
  Instructor:   Roberta Bernstein
 
23701 BIO 121 J01 3.00 Health, Heredity and Behavior    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert A Crocker
 
25215 BIO 123L 001 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Asok K Chaudhuri
 
20163 BIO 123L 140 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Azka Yaseen-Ansari
 
21018 BIO 123L 142 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Kathleen M Hecht
 
21019 BIO 123L 143 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
20164 BIO 123L PM1 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
21382 BIO 123L PM2 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
23113 BIO 123T 001 4.00 Human Body/Health&Disease    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
23114 BIO 123T 002 4.00 Human Body/Health&Disease    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   Donna M Cempa-Danziger
 
23115 BIO 123T 003 4.00 Human Body/Health&Disease    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
22354 BIO 125 001 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 218
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
23640 BIO 125 002 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 237
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
 
23830 BIO 125 003 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 218
  Instructor:   MaryEllen Grimes
 
20165 BIO 125 120 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm THOM 117
  Instructor:   Jeff Poplarski
 
24670 BIO 125 J01 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Janine Grant
 
25028 BIO 125 J02 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Janine Grant
 
25216 BIO 125 J03 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Janine Grant
 
25409 BIO 125 J04 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
 
22678 BIO 125 PM1 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
23002 BIO 125 PM2 3.00 Principles of Nutrition    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 07:20 pm - 08:35 pm GLSN 224
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
20168 BIO 130L 140 0.00 Biological Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
20169 BIO 130L 141 0.00 Biological Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
21502 BIO 130L 142 0.00 Biological Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
20170 BIO 130L 143 0.00 Biological Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
22398 BIO 130L 144 0.00 Biological Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
22508 BIO 130L 145 0.00 Biological Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
23699 BIO 130L 146 0.00 Biological Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Susan H Scoparino
 
23116 BIO 130T 001 4.00 Biological Principles I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
23118 BIO 130T 002 4.00 Biological Principles I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Marcy L Lombardi
 
23117 BIO 130T 003 4.00 Biological Principles I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   Marcy L Lombardi
 
23700 BIO 130T 004 4.00 Biological Principles I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 10:50 am - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Susan H Scoparino
 
24739 BIO 131L 001 0.00 Biological Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 03:05 pm - 05:45 pm HALE 122
  Instructor:   Kathleen M Hecht
 
24850 BIO 131L 002 0.00 Biological Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 122
  Instructor:   Kathleen M Hecht
 
20174 BIO 131L 140 0.00 Biological Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 08:00 am - 10:40 am HALE 122
  Instructor:   Michael C Smiles
 
20175 BIO 131L 141 0.00 Biological Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 122
  Instructor:   Michael C Smiles
 
22663 BIO 131L 142 0.00 Biological Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
20176 BIO 131L 143 0.00 Biological Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 08:00 am - 10:40 am HALE 122
  Instructor:   Michael Faro
 
20945 BIO 131L PM1 0.00 Biological Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
21986 BIO 131L PM2 0.00 Biological Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 122
  Instructor:   Jason Econome
 
21504 BIO 131L RAM 0.00 Biological Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 122
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
23119 BIO 131T 001 4.00 Biological Principles II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 131
  Instructor:   Michael C Smiles
 
23120 BIO 131T 002 4.00 Biological Principles II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 131
  Instructor:   Michael C Smiles
 
23121 BIO 131T 003 4.00 Biological Principles II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
23122 BIO 131T PM1 4.00 Biological Principles II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
24947 BIO 131T RAM 4.00 Biological Principles II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am HALE 120
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
24044 BIO 166L 001 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 08:00 am - 09:50 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
20179 BIO 166L 140 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
20180 BIO 166L 141 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
23123 BIO 166T 001 4.00 Prin of Human Anatomy & Physio    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
24045 BIO 166T 002 4.00 Prin of Human Anatomy & Physio    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
21215 BIO 170L 142 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Amanda Lavery
 
21510 BIO 170L 143 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Malcolm L Levitin
 
22440 BIO 170L 144 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 03:05 pm - 05:45 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Malcolm L Levitin
 
22406 BIO 170L 145 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
23657 BIO 170L 146 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
20186 BIO 170L PM1 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Capetandes
 
20187 BIO 170L PM2 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Malcolm L Levitin
 
23639 BIO 170L PM3 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
23648 BIO 170L PM4 0.00 Human Anat & Physiology I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
23124 BIO 170T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
23125 BIO 170T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
23638 BIO 170T 003 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 156
  Instructor:   Richard Marsillo
 
23126 BIO 170T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 150
  Instructor:   Richard Marsillo
 
23656 BIO 170T PM3 4.00 Human Anatomy & Physiology I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 05:55 pm - 08:35 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
20191 BIO 171L 140 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
20192 BIO 171L 141 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
23558 BIO 171L 143 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
 
21216 BIO 171L 144 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Price
 
21217 BIO 171L 145 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
 
21512 BIO 171L 146 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
 
23559 BIO 171L 147 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 216
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
23519 BIO 171L 148 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 04:30 pm - 07:10 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. William Germano
 
20195 BIO 171L PM1 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd Angel
 
20947 BIO 171L PM2 0.00 Human Anat & Physiology II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd Angel
 
23142 BIO 171T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm THOM 222
  Instructor:   Robert A Crocker
 
23143 BIO 171T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 10:50 am - 01:30 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
 
23144 BIO 171T 003 4.00 Human Anatomy & Physiology II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
23146 BIO 171T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm HALE 222
  Instructor:   Lloyd Angel
 
23497 BIO 171T PM2 4.00 Human Anatomy & Physiology II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
24255 BIO 192L 001 0.00 Botany Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 03:05 pm - 04:55 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
24254 BIO 192L 141 0.00 Botany Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 02:05 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
24256 BIO 192T PM1 4.00 Botany    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
22963 BIO 197 001 3.00 Human Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 218
  Instructor:   Roberta Bernstein
 
23910 BIO 197 002 3.00 Human Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 123
  Instructor:   Roberta Bernstein
 
23911 BIO 210 001 3.00 Introduction to Bioscience    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. John R Coleman
 
24674 BIO 210 PM1 3.00 Introduction to Bioscience    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. John R Coleman
 
23250 BIO 212L 001 0.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23252 BIO 212L 002 0.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23254 BIO 212L PM1 0.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 06:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
24856 BIO 212L PM2 0.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 06:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Kristen A Ciano
 
23249 BIO 212T 001 2.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23251 BIO 212T 002 2.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23253 BIO 212T PM1 2.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 06:45 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
24857 BIO 212T PM2 2.00 Bioscience LaboratoryPractices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 06:45 pm HALE 212
  Instructor:   Kristen A Ciano
 
22359 BIO 220L 001 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa
 
22684 BIO 220L 002 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 09:25 am - 12:05 pm HALE 210
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
24512 BIO 220L 003 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Samrita K Chandhok
 
24740 BIO 220L 004 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 S 09:25 am - 12:05 pm HALE 210
  Instructor:   Nastassja D Bissoon
 
25217 BIO 220L 005 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
20204 BIO 220L 140 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa
 
21021 BIO 220L 141 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
22372 BIO 220L PM3 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
22509 BIO 220L PM4 0.00 Medical Microbiology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
23148 BIO 220T 001 4.00 Medical Microbiology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 104
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
23153 BIO 220T 002 4.00 Medical Microbiology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
24669 BIO 220T 003 4.00 Medical Microbiology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 104
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
23154 BIO 220T PM1 4.00 Medical Microbiology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
25305 BIO 220T PM2 4.00 Medical Microbiology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 321
  Instructor:   Azka Yaseen-Ansari
 
25454 BIO 240 001 3.00 Bioethics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 102
  Instructor:   Dr. Samrita K Chandhok
 
20990 BIO 240 PM1 3.00 Bioethics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 218
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
21514 BIO 240 PM2 3.00 Bioethics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 242
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
24513 BIO 240 SS2 3.00 Bioethics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 09:00 am - 11:30 am OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
 
23004 BIO 240W W01 3.00 Bioethics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 224
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
24339 BIO 271L 001 0.00 Anatomy & Physiology II-Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 04:30 pm - 07:10 pm HALE 216
  Instructor:   Robert A Crocker
 
24322 BIO 271T 001 4.00 Anatomy and Physiology II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 235
  Instructor:   Robert A Crocker
 
24296 BIO 330L 001 0.00 Principles of Ecology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
24297 BIO 330T 001 4.00 Principles of Ecology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
21117 BIO 340 J01 3.00 Biopharmaceutical Regulation Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Melissa J Vozza
 
23156 BIO 343T 001 3.00 Principles of Genetics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
23157 BIO 343T 002 3.00 Principles of Genetics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
21991 BIO 344L 001 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
21992 BIO 344L 002 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
22752 BIO 344L PM1 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
21993 BIO 345 001 3.00 Introduction to Bioinformatics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 10:50 am - 01:30 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
25218 BIO 345 J01 3.00 Introduction to Bioinformatics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
23160 BIO 348T 001 3.00 Cell Biology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am HALE 222
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
 
23162 BIO 348T 002 3.00 Cell Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 322
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa
 
22687 BIO 349L 001 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 01:40 pm - 04:20 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
22688 BIO 349L 002 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 01:40 pm - 04:20 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
22689 BIO 349L PM1 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
24514 BIO 349L PM2 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Karen Quadrini
 
24298 BIO 365 PM1 3.00 Neurology of Pain Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 07:20 pm - 08:35 pm HALE 222
  Instructor:   Richard Marsillo
 
22222 BIO 380 INT 3.00 Pre-Professional Experience I Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
22649 BIO 381 INT 3.00 Pre-Professional Experience II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
23546 BIO 414L 001 0.00 Microbiology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
23547 BIO 414L 002 0.00 Microbiology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
25306 BIO 414L PM1 0.00 Microbiology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE TBA
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
23548 BIO 414T 001 4.00 Microbiology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
25321 BIO 414T 002 4.00 Microbiology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 150
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
25116 BIO 420 001 3.00 Principles of Immunobiology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 222
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
22749 BIO 441L 001 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:40 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
22102 BIO 441L 002 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 03:30 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
22518 BIO 441L 003 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:00 pm - 05:50 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
 
23634 BIO 441L PM1 0.00 Molecular Biology Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 06:20 pm - 08:10 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
 
23164 BIO 441T 001 5.00 Molecular Biology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am THOM 221
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
23166 BIO 441T 002 5.00 Molecular Biology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
24299 BIO 455 J01 3.00 Validation&Regulatory Affairs Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Melissa J Vozza
 
25133 BIO 476L INT 1.00 Bioscience Internship A1 Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25134 BIO 478L IN1 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25135 BIO 478L IN2 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25136 BIO 478L IN3 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25137 BIO 479L INT 2.00 Bioscience Internship B2 Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25121 BIO 480L IN1 3.00 Bioscience Internship I Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Andrew D Michaelson
 
25122 BIO 480L IN2 3.00 Bioscience Internship I Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
25123 BIO 480L IN3 3.00 Bioscience Internship I Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Azad L Gucwa
 
25124 BIO 480L IN4 3.00 Bioscience Internship I Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
25125 BIO 480L IN5 3.00 Bioscience Internship I Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
25126 BIO 480L IN6 3.00 Bioscience Internship I Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
25127 BIO 481L IN1 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Andrew D Michaelson
 
25128 BIO 481L IN2 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
25129 BIO 481L IN3 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
25130 BIO 481L IN4 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
25131 BIO 481L IN5 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25132 BIO 481L IN6 3.00 Bioscience Internship II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25138 BIO 482L IN1 3.00 Bioscience Internship III Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25139 BIO 482L IN2 3.00 Bioscience Internship III Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25140 BIO 483L IN1 3.00 Bioscience Internship IV Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25141 BIO 483L IN2 3.00 Bioscience Internship IV Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF
 
25148 BIO 484L INT 4.00 Bioscience Internship V Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   STAFF


Business - (BUS)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20211 BUS 101 001 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
20212 BUS 101 002 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Anton D Nikias
 
20213 BUS 101 003 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
20214 BUS 101 004 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 222
  Instructor:   Theodore K Sapeta
 
20215 BUS 101 005 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
21592 BUS 101 006 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Instructor:   Dr. Anton D Nikias
 
22235 BUS 101 007 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:00 am - 11:45 am BUSC 315
  Instructor:   Howard Haskowitz
 
23071 BUS 101 008 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 218
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
24079 BUS 101 009 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
22075 BUS 101 J01 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
 
20218 BUS 101 PM2 3.00 Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Anton D Nikias
 
20219 BUS 102 001 3.00 Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 222
  Instructor:   Keith F Brady
 
20220 BUS 102 002 3.00 Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
20221 BUS 102 003 3.00 Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Ellen D Bartley
 
20222 BUS 102 004 3.00 Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 222
  Instructor:   Gary Rupp
 
20223 BUS 102 005 3.00 Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 215
  Instructor:   Gary Rupp
 
20225 BUS 102 007 3.00 Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
21337 BUS 102 J01 3.00 Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
 
20226 BUS 102 PM1 3.00 Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 222
  Instructor:   Eileen Breslin
 
24000 BUS 102 PM2 3.00 Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 223
  Instructor:   Ian Singh
 
23695 BUS 102 SAT 3.00 Accounting II    
  Feb 10, 2018 Apr 28, 2018 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 222
  Instructor:   Jason P Rudish
 
20229 BUS 109 001 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 223
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
20230 BUS 109 002 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
23900 BUS 109 003 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 124
  Instructor:   STAFF
 
20232 BUS 109 004 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
 
20233 BUS 109 005 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 223
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
21892 BUS 109 006 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   STAFF
 
24080 BUS 109 007 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
22230 BUS 109 008 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
25388 BUS 109 J01 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   STAFF
 
20234 BUS 109 PM1 3.00 Mgmt Theories & Practices    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
20238 BUS 111 003 3.00 Introduction to Business    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 321
  Instructor:   Kevin W Kane
 
24833 BUS 111 J01 3.00 Introduction to Business    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
 
20242 BUS 131 001 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 124
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
20244 BUS 131 003 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
20245 BUS 131 004 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
20247 BUS 131 005 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
23895 BUS 131 007 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
24836 BUS 131 HY2 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
21149 BUS 131 HY3 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 115
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
24837 BUS 131 HY4 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 12:05 pm BUSC 121A
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
20243 BUS 131 HYB 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 124
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
20248 BUS 131 PM1 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 121B
  Instructor:   Eileen Breslin
 
25026 BUS 131 PM2 3.00 Marketing Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 120
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
23920 BUS 141 001 3.00 Contemporary Bus Communication    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 124
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
 
25304 BUS 141 002 3.00 Contemporary Bus Communication    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Paulette A Nadel
 
23978 BUS 141 PM1 3.00 Contemporary Bus Communication    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 120
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
20251 BUS 201 001 3.00 Corporate Finance    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 222
  Instructor:   Paul S Angelo
 
20252 BUS 201 002 3.00 Corporate Finance    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 115
  Instructor:   Keith F Brady
 
21379 BUS 201 003 3.00 Corporate Finance    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
22073 BUS 201 004 3.00 Corporate Finance    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 218
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
22074 BUS 201 005 3.00 Corporate Finance    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 218
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
22886 BUS 201 J01 3.00 Corporate Finance    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John Masserwick
 
20253 BUS 201 PM1 3.00 Corporate Finance    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Hongyu Song
 
20987 BUS 202 001 3.00 Business Law I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 321
  Instructor:   Mary C Clifford
 
20988 BUS 202 002 3.00 Business Law I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 124
  Instructor:   Mary C Clifford
 
20256 BUS 202 003 3.00 Business Law I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121B
  Instructor:   Mary C Clifford
 
22232 BUS 202 004 3.00 Business Law I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:15 am - 12:00 pm BUSC 222
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
22885 BUS 202 005 3.00 Business Law I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 124
  Instructor:   Mary C Clifford
 
22893 BUS 202 006 3.00 Business Law I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 120
  Instructor:   James F O'Brien
 
22106 BUS 202 PM2 3.00 Business Law I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 315
  Instructor:   James F O'Brien
 
23697 BUS 202 SAT 3.00 Business Law I    
  Feb 10, 2018 Apr 28, 2018 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
23897 BUS 230 001 3.00 Environmental Law    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 121B
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
25303 BUS 240 001 3.00 Business Statistics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
20267 BUS 240 002 3.00 Business Statistics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 318
  Instructor:   STAFF
 
22489 BUS 240 003 3.00 Business Statistics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 01:40 pm - 04:20 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Juan Jaramillo
 
25421 BUS 240 004 3.00 Business Statistics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 315
  Instructor:   Mark T Tuminello
 
22234 BUS 240 PM1 3.00 Business Statistics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 318
  Instructor:   STAFF
 
20270 BUS 250 001 3.00 Consumer Behavior    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 215
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
24012 BUS 250 002 3.00 Consumer Behavior    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
24996 BUS 251 001 3.00 Retailing    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 321
  Instructor:   Danielle Conte
 
25027 BUS 254 001 3.00 Salesmanship    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121A
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
20271 BUS 257 001 3.00 Advertising Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 120
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
22883 BUS 257 002 3.00 Advertising Principles    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 120
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
22564 BUS 259 001 3.00 Public Relations    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 215
  Instructor:   STAFF
 
20273 BUS 266 001 3.00 Personnel Human Resource Mgmnt    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 120
  Instructor:   Michael Slauenwhite
 
22916 BUS 266 PM1 3.00 Personnel Human Resource Mgmnt    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   April L Orthner
 
21567 BUS 267 001 3.00 Small Business Management    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 121B
  Instructor:   Frank Liselli
 
21152 BUS 267 PM1 3.00 Small Business Management    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 121B
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
24662 BUS 271 J01 3.00 Intermediate Accounting I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
 
21270 BUS 272 001 3.00 Intermediate Accounting II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Anton D Nikias
 
21568 BUS 273 PM1 3.00 Cost Accounting    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 315
  Instructor:   Edmund T Valenski
 
20277 BUS 280 001 3.00 International Business    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
20278 BUS 280 002 3.00 International Business    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 321
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
21649 BUS 280 003 3.00 International Business    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 215
  Instructor:   STAFF
 
20279 BUS 280 PM1 3.00 International Business    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 115
  Instructor:   Jonah J Romanitch
 
23698 BUS 280 SAT 3.00 International Business    
  Feb 10, 2018 Apr 28, 2018 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 124
  Instructor:   Laila Bichara
 
24834 BUS 291 J01 3.00 Investments    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Mark T Tuminello
 
21947 BUS 300 001 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 120
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
21948 BUS 300 002 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 222
  Instructor:   Henry Ellis
 
21950 BUS 300 003 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
22480 BUS 300 004 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:15 am - 12:00 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Juan Jaramillo
 
22872 BUS 300 005 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Nahid Jafariasbagh
 
22097 BUS 300 PM1 3.00 Operations Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Juan Jaramillo
 
23304 BUS 304 PM1 3.00 Business Law II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 115
  Instructor:   Michael L Kohl
 
20284 BUS 305 PM1 3.00 Entrepreneurship Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
25386 BUS 305 PM2 3.00 Entrepreneurship Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Mengsteab Tesfayohannes-Beraki
 
22616 BUS 306 PM1 3.00 Project & Contract Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 223
  Instructor:   Joseph Russo
 
23898 BUS 310 001 3.00 Principles of Taxation Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 221
  Instructor:   Howard Haskowitz
 
22633 BUS 310 J01 3.00 Principles of Taxation Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Eileen Eichler
 
22887 BUS 311 J01 3.00 Organizational Behavior Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Laila Bichara
 
22928 BUS 317 X01 3.00 Enterprise Resource Planning    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Jill O'Sullivan
 
23693 BUS 320 001 3.00 International Marketing Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
24682 BUS 321 001 3.00 International Law Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 115
  Instructor:   Michael L Kohl
 
20285 BUS 322 001 3.00 International Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 215
  Instructor:   STAFF
 
22229 BUS 322 002 3.00 International Management    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
24661 BUS 327 J01 3.00 Risk Management & Insurance Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Paul S Angelo
 
23899 BUS 360 001 3.00 Leadership Theories Practices Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Instructor:   STAFF
 
24021 BUS 360 PM1 3.00 Leadership Theories Practices Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   STAFF
 
25403 BUS 367 001 3.00 Negotiation & Conflict Resolut Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
25087 BUS 379 AL1 3.00 Business Internship Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Carol Lane
 
25420 BUS 379 AL2 3.00 Business Internship Upper Division Internship-Credit-NonCredit ACIN
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   John Masserwick
 
24353 BUS 390 001 3.00 Real Estate Law Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 04:30 pm - 07:10 pm BUSC 121B
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
24839 BUS 390 002 3.00 Deviance & Counterproductive Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
25318 BUS 390 XSA 3.00 Selected Topics in Bus Mngmt Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Richard M Weber
 
24835 BUS 391 001 3.00 Cross Cult. Teamwork & Managem Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
24995 BUS 391 002 3.00 Social Media Marketing Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 222
  Instructor:   Danielle Conte
 
24660 BUS 400 001 3.00 Quality Techniques Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 04:30 pm - 07:10 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Juan Jaramillo
 
20286 BUS 404 001 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Hongyu Song
 
23885 BUS 404 002 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Meeghan R Rogers
 
23887 BUS 404 003 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Hongyu Song
 
24036 BUS 404 004 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 218
  Instructor:   Louewanda Benjamin
 
21571 BUS 404 J01 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
 
20287 BUS 404 PM1 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 218
  Instructor:   Paul A Johneas
 
22115 BUS 404 PM2 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Hongyu Song
 
23303 BUS 406 001 3.00 Business Organization Law Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 124
  Instructor:   Mary C Clifford
 
21953 BUS 409 001 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
22482 BUS 409 J02 3.00 Strategic Management    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
25301 BUS 409W AL1 3.00 Strategic Management Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
24720 BUS 409W AL2 3.00 Strategic Management Upper Division Creative Works ACCW
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
25029 BUS 409W JW1 3.00 Strategic Management    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
22889 BUS 409W JW2 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
25302 BUS 409W PMW 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 218
  Instructor:   Frank Liselli
 
23694 BUS 409W W01 3.00 Strategic Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
24663 BUS 411 J01 3.00 Financial Statement Analysis Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
 
21352 BUS 412 001 3.00 Business, Government & Society    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 223
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
22890 BUS 460 J01 3.00 Leadership & Ethics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
23543 BUS 460W W02 3.00 Leadership and Ethics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 221
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
25422 BUS 470 PM1 3.00 Advanced Accounting Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 222
  Instructor:   STAFF
 
25118 BUS 479 IN1 3.00 Business Internship II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Nanda K Viswanathan
 
24659 BUS 494 AL1 3.00 Seminar Global-Int'l Bus Mngmt Upper Division Service Learning ACSL
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
25278 BUS 502 GRD 3.00 Project Management Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 130A
  Instructor:   Dr. Mostafa Ardakani
 
25279 BUS 504 GRD 3.00 Tech Mgmt Ethics & Policies Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Maria A Randazzo-Davis
 
25285 BUS 532 GRD 3.00 Legal Aspects of Const Mgmt Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 188
  Instructor:   STAFF


Chinese - (CHI)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24648 CHI 151 001 3.00 Chinese I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 129
  Instructor:   Dr. Qing Ai
 
25006 CHI 152 AL1 3.00 Chinese II   Service Learning AESL
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN L102
  Instructor:   STAFF


Chemistry - (CHM)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
20291 CHM 124L 140 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Patricia A Kinlan
 
25166 CHM 124L 141 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
 
20873 CHM 124L 142 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Patricia A Kinlan
 
25167 CHM 124L 143 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 223
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
20292 CHM 124L PM1 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
 
20293 CHM 124L PM2 0.00 Principles of Chemistry Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
 
23128 CHM 124T 001 4.00 Principles of Chemistry    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 156
  Instructor:   Patricia A Kinlan
 
23129 CHM 124T 002 4.00 Principles of Chemistry    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
 
25165 CHM 124T PM1 4.00 Principles of Chemistry    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 250
  Instructor:   Mark D Schnittman
 
25164 CHM 140L 002 0.00 Intro Gen-Organic-Biochem Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 10:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Douglas S Cody
 
25163 CHM 140T 001 4.00 Intro:Gen, Organic & Biochem    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 250
  Instructor:   Douglas S Cody
 
23306 CHM 152L 001 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
 
23307 CHM 152L 002 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
 
20299 CHM 152L 140 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Michele Antico
 
20300 CHM 152L 141 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Michele Antico
 
20301 CHM 152L PM1 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
20874 CHM 152L PM2 0.00 General Chem Principles I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Michael J Belizar
 
23131 CHM 152T 001 4.00 General Chem Principles I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 131
  Instructor:   Michele Antico
 
23305 CHM 152T 002 4.00 General Chem Principles I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   Carol Rivera
 
23132 CHM 152T PM1 4.00 General Chem Principles I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm THOM 222
  Instructor:   Donald P Cameron
 
22203 CHM 153L 001 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   John Sleckman
 
22204 CHM 153L 002 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
23689 CHM 153L 003 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   Donald P Cameron
 
22205 CHM 153L 005 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
23308 CHM 153L 006 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
20304 CHM 153L PM1 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
 
20306 CHM 153L PM2 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
21070 CHM 153L PM3 0.00 General Chem Principles II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Christopher A Enright
 
23133 CHM 153T 001 4.00 General Chem Principles II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 156
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
23134 CHM 153T 002 4.00 General Chem Principles II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 156
  Instructor:   John Sleckman
 
23692 CHM 153T 003 4.00 General Chem Principles II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   Donald P Cameron
 
23136 CHM 153T HYB 4.00 General Chem Principles II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 07:20 pm - 08:35 pm LUPT 250
  Instructor:   John Sleckman
 
22864 CHM 260L 001 0.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 220
  Instructor:   Douglas S Cody
 
24257 CHM 260L 002 0.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 220
  Instructor:   Douglas S Cody
 
25058 CHM 260L PM1 0.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 220
  Instructor:   Mark D Schnittman
 
23137 CHM 260T 001 4.00 Fundamentals of Organic CHEM    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
24051 CHM 270L 003 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
24840 CHM 270L 004 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 01:00 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Lubabalo T Bululu
 
24015 CHM 270L PM1 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
24018 CHM 270L PM2 0.00 Organic Chemistry I Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
24841 CHM 270T 002 5.00 Organic Chemistry I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Lubabalo T Bululu
 
24016 CHM 270T PM1 5.00 Organic Chemistry I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 156
  Instructor:   STAFF
 
21119 CHM 271L 140 0.00 Organic Chemistry II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
23691 CHM 271L 142 0.00 Organic Chemistry II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
21928 CHM 271L PM1 0.00 Organic Chemistry II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Christopher A Enright
 
20308 CHM 271L PM2 0.00 Organic Chemistry II Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
 
23141 CHM 271T 001 5.00 Organic Chemistry II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 221
  Instructor:   Dr. Michael De Castro
 
23140 CHM 271T PM1 5.00 Organic Chemistry II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 237
  Instructor:   Christopher A Enright
 
22867 CHM 380L 001 0.00 Biochemistry Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
22868 CHM 380L 002 0.00 Biochemistry Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Rakhi Agarwal
 
24654 CHM 380L 003 0.00 Biochemistry Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
24258 CHM 380L PM1 0.00 Biochemistry    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:45 pm LUPT 220
  Instructor:   Michael J Belizar
 
23139 CHM 380T 001 4.00 Biochemistry    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
24653 CHM 380T 002 4.00 Biochemistry Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Victor Huang


Construction Management - (CON)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24942 CON 106 PM1 3.00 Statics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. MD R Islam
 
24622 CON 161 PM1 3.00 Materials/Methods of Constr I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
20319 CON 162 PM1 3.00 Materials/Methods of Constr II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Renee Marcus
 
21071 CON 162 PM2 3.00 Materials/Methods of Constr II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Edward Davis
 
24974 CON 162 PM3 3.00 Materials/Methods of Constr II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   STAFF
 
25332 CON 207 001 3.00 Elements Strength of Materials    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 12:15 pm - 03:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Anthony P Taddeo
 
25333 CON 207 PM2 3.00 Elements Strength of Materials    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 242
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
25410 CON 299 001 3.00 Const/Architecture Internship    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
 
23180 CON 302L 140 0.00 Soils, Found,Earth Struc Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:50 pm - 02:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. MD R Islam
 
23182 CON 302L PM1 0.00 Soils, Found,Earth Struc Lab    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:55 pm - 09:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Melapurathu M Mathew
 
23177 CON 302T 120 3.00 Soils, Foundatns, Earth Struc    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 12:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. MD R Islam
 
23181 CON 302T PM1 3.00 Soils, Foundatns, Earth Struc    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 274
  Instructor:   Melapurathu M Mathew
 
23590 CON 303L 001 0.00 Hydraulics (Laboratory) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 02:15 pm - 04:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
 
25325 CON 303L PM1 0.00 Hydraulics (Laboratory) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:55 pm - 09:45 pm LUPT 243
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
23589 CON 303T 001 3.00 Hydraulics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
 
25326 CON 303T PM1 3.00 Hydraulics Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 243
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
23555 CON 357 001 3.00 Quantity Surveying and Costing Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 268
  Instructor:   James Delucca
 
20325 CON 361 PM1 3.00 Bldg/Environmental Codes-Regs Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 115
  Instructor:   James Delucca
 
24657 CON 402L 001 0.00 Civil Engineer Material Lab Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. MD R Islam
 
24656 CON 402T 001 3.00 Civil Engineering Materials Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 02:15 pm - 03:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. MD R Islam
 
22656 CON 406 001 3.00 Advanced Project Planning&Sche Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 194
  Instructor:   Dr. Michael Shenoda
 
22613 CON 406 PM1 3.00 Advanced Project Planning&Sche Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 161
  Instructor:   Todd E Mayo
 
24765 CON 409 001 3.00 Structural Design    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 03:55 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
 
24766 CON 409 002 3.00 Structural Design    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 03:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
 
24767 CON 496 001 3.00 Capstone Project    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 04:55 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
 
24768 CON 496 PM1 3.00 Capstone Project Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:00 pm - 09:40 pm LUPT 194
  Instructor:   Eric E Anderson


Criminal Justice - (CRJ)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24715 CRJ 100 001 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN L102
  Instructor:   Rachel B Andoscia
 
20330 CRJ 100 002 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am SINC 213
  Instructor:   Richard J Errico
 
20331 CRJ 100 003 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN L100
  Instructor:   STAFF
 
25394 CRJ 100 004 3.00 Intro to Criminal Justice    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 320
  Instructor:   STAFF
 
20332 CRJ 101 001 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am SINC 213
  Instructor:   Robert Hoffman
 
20878 CRJ 101 002 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 08:00 am - 09:15 am SINC 213
  Instructor:   Robert Hoffman
 
25360 CRJ 101 003 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 131
  Instructor:   Robert Hoffman
 
24716 CRJ 101 004 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN L100
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
24022 CRJ 101 FF1 3.00 Law Enforce & Commun Relations    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm SINC 213
  Instructor:   Dr. LaNina N Cooke
 
20333 CRJ 102 001 3.00 Juvenile Delinquency    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   STAFF
 
20334 CRJ 102 002 3.00 Juvenile Delinquency    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm SINC 213
  Instructor:   Michael J Kushner
 
23954 CRJ 105 J01 3.00 Corrections in America    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
 
24023 CRJ 105 J02 3.00 Corrections in America    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
 
21242 CRJ 115 001 3.00 Computer Forensics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm SINC 209
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
20338 CRJ 115 002 3.00 Computer Forensics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm SINC 209
  Instructor:   David A Kondrup
 
24013 CRJ 115 003 3.00 Computer Forensics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew A Lane
 
24453 CRJ 115 004 3.00 Computer Forensics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm SINC 209
  Instructor:   David A Kondrup
 
24029 CRJ 115 005 3.00 Computer Forensics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew A Lane
 
24101 CRJ 115 J01 3.00 Computer Forensics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
25256 CRJ 115 J02 3.00 Computer Forensics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christopher Weppler
 
24430 CRJ 115 PM1 3.00 Computer Forensics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew A Lane
 
24789 CRJ 200 001 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 235
  Instructor:   Richard A Romano
 
25059 CRJ 200 002 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   Richard A Romano
 
24791 CRJ 200 003 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 319
  Instructor:   James P Rooney
 
24792 CRJ 200 004 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
25019 CRJ 200 XPM 3.00 Criminal Investigation    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   James P Rooney
 
24099 CRJ 200W W01 3.00 Criminal Investigation-Writing    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   STAFF
 
21244 CRJ 200W W02 3.00 Criminal Investigation-Writing    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm SINC 213
  Instructor:   John I Kostanoski
 
24024 CRJ 200W W03 3.00 Criminal Investigation-Writing    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   John I Kostanoski
 
24454 CRJ 201 002 3.00 Criminalistics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Richard A Romano
 
20342 CRJ 201 PM1 3.00 Criminalistics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   David J Panetta
 
20340 CRJ 201 PM2 3.00 Criminalistics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 239
  Instructor:   David J Panetta
 
24425 CRJ 201 PM3 3.00 Criminalistics    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. David Byrne
 
24437 CRJ 203 001 3.00 Criminology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 238
  Instructor:   Michael J Kushner
 
24637 CRJ 203 002 3.00 Criminology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 239
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
25020 CRJ 203 003 3.00 Criminology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 239
  Instructor:   Paul H Senzer
 
23955 CRJ 203 J01 3.00 Criminology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Rachel B Andoscia
 
23587 CRJ 204 001 3.00 Criminal Law    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN L102
  Instructor:   Janice A Lewis
 
24423 CRJ 204 002 3.00 Criminal Law    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN L102
  Instructor:   Janice A Lewis
 
24349 CRJ 204 PM1 3.00 Criminal Law    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   Ronald S Snyder
 
24705 CRJ 205 001 3.00 Criminal Procedure Law    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN L100
  Instructor:   Richard J Errico
 
21246 CRJ 205 J01 3.00 Criminal Procedure Law    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Philip Katz
 
24409 CRJ 205 PM1 3.00 Criminal Procedure Law    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   Ronald S Snyder
 
20345 CRJ 205 PM2 3.00 Criminal Procedure Law    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   Philip Katz
 
20347 CRJ 211 PM1 3.00 Law Enforcement Administration    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   James P Rooney
 
23917 CRJ 217 001 3.00 Computer Forensics II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 248
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
24523 CRJ 217 002 3.00 Computer Forensics II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 248
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
25459 CRJ 217 003 3.00 Computer Forensics II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 248
  Instructor:   Arzu Susoglu
 
23916 CRJ 217 PM1 3.00 Computer Forensics II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Arzu Susoglu
 
23957 CRJ 217 PM2 3.00 Computer Forensics II    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Arzu Susoglu
 
23958 CRJ 218 001 3.00 Computer Forensics III    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
24250 CRJ 218 002 3.00 Computer Forensics III    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 248
  Instructor:   Peter Galante
 
24402 CRJ 218 J01 3.00 Computer Forensics III    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
24524 CRJ 218 PM1 3.00 Computer Forensics III    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   David J Panetta
 
22732 CRJ 230 001 3.00 Biometrics & Identity Theft    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 319
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
24957 CRJ 300 X01 3.00 Forensic Psychology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 225
  Instructor:   Dr. LaNina N Cooke
 
24249 CRJ 307L 001 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 10:50 am - 12:40 pm GLSN 310
  Instructor:   Eddie Davis
 
24730 CRJ 307L 003 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 01:40 pm - 03:30 pm LUPT 194
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
24526 CRJ 307L 100 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 10:50 am - 12:40 pm GLSN 310
  Instructor:   Eddie Davis
 
24528 CRJ 307L P2M 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:20 pm - 09:10 pm GLSN 310
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
23311 CRJ 307L PM2 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 09:10 pm GLSN 310
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
23309 CRJ 307T 001 4.00 CRJ Database Operations Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Eddie Davis
 
24729 CRJ 307T 003 4.00 CRJ Database Operations Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 194
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 319
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
24527 CRJ 307T PM2 4.00 CRJ Database Operations Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 319
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
23313 CRJ 308L 001 0.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Robert G Koval
 
23468 CRJ 308L 100 0.00 Forensic Technology    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Robert G Koval
 
24531 CRJ 308L P2M 0.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   James Perrotta
 
24482 CRJ 308L PM2 0.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   James Perrotta
 
24732 CRJ 308L PM3 0.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   Willie Session
 
23312 CRJ 308T 001 4.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Robert G Koval
 
24481 CRJ 308T PM2 4.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 320
  Instructor:   James Perrotta
 
24731 CRJ 308T PM3 4.00 Forensic Technology Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 310
  Instructor:   Willie Session
 
24888 CRJ 310 001 3.00 Computer Security I    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:55 pm WHIT 248
  Instructor:   Eddie Davis
 
24664 CRJ 311 PM1 3.00 Computer Security II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 05:55 pm - 09:45 pm GLSN 310
  Instructor:   Kenneth Kassinger
 
21288 CRJ 312 J01 3.00 Computer Security III    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
24487 CRJ 314 001 3.00 Security Law and Policy Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 159
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
24342 CRJ 323 PM1 3.00 Network Defense Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 09:45 pm GLSN 310
  Instructor:   Kenneth Kassinger
 
23575 CRJ 406L 001 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Robert G Koval
 
23960 CRJ 406L 002 0.00 Crime Analysis & Mapping    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
24892 CRJ 406L 003 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 12:15 pm - 02:05 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
24486 CRJ 406L 100 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Robert G Koval
 
24889 CRJ 406L 200 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
24532 CRJ 406T 001 4.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 319
  Instructor:   Robert G Koval
 
24890 CRJ 406T 003 4.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
23574 CRJ 406T J02 4.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
23315 CRJ 407L 001 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 T 04:30 pm - 06:20 pm WHIT 166
  Instructor:   Peter Galante
 
24420 CRJ 407L 002 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   STAFF
 
23316 CRJ 407L 100 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 04:30 pm - 06:20 pm WHIT 166
  Instructor:   Peter Galante
 
24894 CRJ 407L 200 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   STAFF
 
24734 CRJ 407L PM3 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 R 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   Christopher J Barrella
 
24533 CRJ 407T 001 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 319
  Instructor:   Peter Galante
 
23314 CRJ 407T 002 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 319
  Instructor:   STAFF
 
24733 CRJ 407T PM3 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 238
  Instructor:   Christopher J Barrella
 
24680 CRJ 410W J01 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. M N Islam
 
24676 CRJ 410W J02 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
24678 CRJ 410W PMW 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. M N Islam
 
25418 CRJ 410W W01 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 319
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
24679 CRJ 410W W04 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
21266 CRJ 421 PM1 3.00 Physical Security II Upper Division  
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 TR 05:55 pm - 07:40 pm GLSN 312
  Instructor:   STAFF


Dental Hygiene - (DEN)
CRN Subject Course Section Credits Title Level Applied Learning Category
  Start Date End Date Days Times Building Room
24093 DEN 015 001 2.00 Skills Refresher Course    
  Jan 26, 2018 May 18, 2018 M