Course Offerings

Spring 2017 Semester

AET | ANT | ARA | ARC | ART | AVN | BCS | BIO | BUS | CHI | CHM | CON
CRJ | DEN | ECO | EET | EGL | ENV | FRE | FRX | GEO | GER | HIS | HOR
HST | IND | ITA | MET | MLG | MLT | MTH | NUR | PCM | PED | PHI | PHY
POL | PSY | SET | SMT | SOC | SPA | SPE | STS | TEL | VIS

Automotive Engineering Tech - (AET)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24930 AET 101L 001 0.00 Intern Combus Eng Thry & Servc  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 11:25 am - 01:15 pm LUPT 119
  Instructor:   Mir Said Saidpour
 
24929 AET 101T 002 3.00 Intern Combus Eng Thry & Servc  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 09:25 am - 11:15 am LUPT 115
  Instructor:   Mir Said Saidpour
 
24600 AET 150L 001 0.00 Automotive Computer App Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 04:05 pm - 05:45 pm LUPT 194
  Instructor:   Mir Said Saidpour
 
24599 AET 150T 001 2.00 Automotive Computer Applic  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 03:05 pm - 03:55 pm LUPT 194
  Instructor:   Mir Said Saidpour
 
24923 AET 215L 001 0.00 Diesel Engines Laboratory  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 02:15 pm - 04:05 pm LUPT 121
  Instructor:   Robert Adolfsen
 
24922 AET 215T 001 3.00 Diesel Engines  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 119
  Instructor:   Mir Said Saidpour
 
20015 AET 217 001 3.00 Applied Mech & Engr Materials  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 115
  Instructor:   Mir Said Saidpour
 
23214 AET 255L 001 0.00 Computerized Engine Controls  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 11:25 am - 01:15 pm LUPT 132
  Instructor:   Anthony P Greco
 
23762 AET 255T 001 3.00 Computerized Engine Controls  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 11:15 am LUPT 115
  Instructor:   Anthony P Greco
 
23215 AET 257L 001 0.00 Automatic Transmissions Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 09:50 am - 11:40 am LUPT 132
  Instructor:   Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
 
23763 AET 257T 001 3.00 Automatic Transmissions Theory  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 08:00 am - 09:40 am LUPT 132
  Instructor:   Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
 
24844 AET 410W W01 3.00 Senior Project-Writ Intensive Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 124A
  Instructor:   Dr. Mohamad Zoghi Moghadam
 
24693 AET 493 IND 1.00 Special Topics:Hybrid Elec Veh Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Mohamad Zoghi Moghadam


Anthropology - (ANT)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
23852 ANT 100 001 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Nicole T Oretsky
 
23788 ANT 100 005 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 121
  Instructor:   Dr. Nicole T Oretsky
 
24804 ANT 100 006 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
24805 ANT 100 007 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
24815 ANT 110 002 3.00 Sociocultural Anthropology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am THOM 117
  Instructor:   Jennifer B Oksenhorn
 
24803 ANT 120 001 3.00 Archaeology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
24799 ANT 130 003 3.00 North American Indians  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Allison J McGovern
 
24802 ANT 130 004 3.00 North American Indians  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Allison J McGovern
 
24816 ANT 211 003 3.00 Caribbean Cultures  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
24817 ANT 211 004 3.00 Caribbean Cultures  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am WHIT 161
  Instructor:   Dr. Deborah B Swartz
 
24806 ANT 220 001 3.00 Osteology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Matthew A Brown
 
24851 ANT 240 001 3.00 Women, Men & Social Change  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 122
  Instructor:   Allison J McGovern


Arabic - (ARA)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21451 ARA 131 001 3.00 Arabic I (Elementary)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 223
  Instructor:   Wafa H Daoud


Architectural Technology - (ARC)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24613 ARC 131 PM1 4.00 Introduction to Graphics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 161
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 113
  Instructor:   Bradley Allen
 
24938 ARC 255 001 4.00 Architectural Design I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 165
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 165
  Instructor:   Joseph Betz
 
24617 ARC 255 PM1 4.00 Architectural Design I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 194
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 194
  Instructor:   Rakiesha N Locklear
 
21563 ARC 263 001 3.00 Mech,Elec, Plumbing &Ener Syst  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 113
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
 
24620 ARC 282 001 4.00 Construction Design  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 08:35 am - 01:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
 
24621 ARC 282 PM1 4.00 Construction Design  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 10:25 pm LUPT 161
  Instructor:   Renee Marcus
 
21722 ARC 350W W01 3.00 Arch Theory & Design Factors Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 10:50 am - 01:30 pm LUPT 243
  Instructor:   Joseph Betz
 
24692 ARC 364 PM1 3.00 Site Design and Construction Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 161
  Instructor:   David A Barnes
 
24666 ARC 476 PM1 4.00 Architectural Design IV Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 274
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 274
  Instructor:   Eric E Anderson
 
24658 ARC 486 001 4.00 Architectural Design V Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 03:20 pm LUPT 268
  Instructor:   James Delucca
 
25053 ARC 486 IND 4.00 Architectural Design V Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Joseph Betz


Art History - (ART)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
23807 ART 200 001 3.00 History of Graphic Design  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 237
  Instructor:   Christine M Tudor
 
24019 ART 200 PM1 3.00 History of Graphic Design  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 222
  Instructor:   Christine M Tudor
 
25055 ART 200W W01 3.00 Hist of Graph Design (Wri Int)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Donna Proper
 
20028 ART 201 001 3.00 Srvy Art Hist: Prehis-Mid Ages  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 237
  Instructor:   Alexandra R Giordano
 
23507 ART 201 003 3.00 Srvy Art Hist: Prehis-Mid Ages  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 239
  Instructor:   Kristy L Caratzola
 
23749 ART 202 001 3.00 Srvy Art Hst:Early Ren-Present  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 235
  Instructor:   Kristy L Caratzola
 
24315 ART 202 002 3.00 Srvy Art Hst:Early Ren-Present  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 122
  Instructor:   Kristy L Caratzola
 
24316 ART 202 003 3.00 Srvy Art Hst:Early Ren-Present  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 127
  Instructor:   Alexandra R Giordano
 
21887 ART 302 003 3.00 Art History: American Art Srvy  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 321
  Instructor:   Alexandra R Giordano
 
20030 ART 302 PM1 3.00 Art History: American Art Srvy Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 239
  Instructor:   Barbara A Applegate
 
24776 ART 303 001 3.00 MesoAmerican Art History  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 222
  Instructor:   Thomas Germano


Aviation - (AVN)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24176 AVN 101 002 3.00 Aviation Indust:A Hist.Persptv  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 190
  Instructor:   Andrew Michael
 
23845 AVN 104 PM1 3.00 Private Pilot Ground  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 06:15 pm - 07:30 pm AERO 21
  Instructor:   Michael P Hughes
 
23839 AVN 105 001 1.00 Private Pilot Flight To Solo  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
23840 AVN 106 001 1.00 Private Pilot Flight to Cert.  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
21871 AVN 110 001 2.00 Introduction to Flight  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
20043 AVN 112 180 2.00 Pilot Proficiency  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
22614 AVN 126 001 3.00 Aviation Security Management I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:35 am - 12:05 pm LUPT 156
  Instructor:   Joseph Clabby
 
22545 AVN 201 001 3.00 Safety Ethics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 224
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
23851 AVN 201 002 3.00 Safety Ethics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 222
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
23333 AVN 202 002 3.00 Aviation Meteorology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN L102
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
23846 AVN 208 001 3.00 Instrument Pilot Ground  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:30 pm - 01:45 pm AERO 21
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
23841 AVN 209 001 1.00 Instrument Pilot Flight  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
23847 AVN 211 PM1 3.00 Commercial Pilot Ground  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 06:15 pm - 07:30 pm AERO 21
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
23842 AVN 212 001 1.00 Commercial Pilot Flight  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
23834 AVN 270 J01 3.00 Introduction to Airports/Mngmt  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
 
24424 AVN 270 J02 3.00 Introduction to Airports/Mngmt  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
 
22989 AVN 271 001 3.00 Airport Cap/Delay/Airspc/Envir  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 190
  Instructor:   Dr. Jeanne Radigan
 
24172 AVN 271 002 3.00 Airport Cap/Delay/Airspc/Envir  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Jeanne Radigan
 
21672 AVN 280 J01 3.00 Intro to Air Cargo Operations  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
 
21729 AVN 300W W01 3.00 Gov't / Aviation (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
24017 AVN 300W W02 3.00 Gov't / Aviation (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
24863 AVN 309 PM1 3.00 Certified Flight InstrucGround Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 05:55 pm - 08:45 pm AERO 21
  Instructor:   Michael Trzaska
 
23843 AVN 310 001 1.00 Certified Flight Instructor  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
24998 AVN 320 001 3.00 Air Carrier Flight Operations Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 113
  Instructor:   Joseph M Foresto
 
23848 AVN 322 001 3.00 Advanced Aircraft Systems  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 194
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
24418 AVN 371 001 3.00 Airport Planning Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 165
  Instructor:   Kevin J O'Donnell
 
22072 AVN 371 PM1 3.00 Airport Planning Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:45 pm GLSN 235
  Instructor:   Joseph D Donofrio
 
24403 AVN 400 001 3.00 Aviation Law Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 194
  Instructor:   Dr. Meron Lindenfeld
 
23883 AVN 400 J01 3.00 Aviation Law Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Joseph M Foresto
 
23849 AVN 401 J01 3.00 Aviation Economics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jeanne Radigan
 
24407 AVN 401 J02 3.00 Aviation Economics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jeanne Radigan
 
23844 AVN 410 001 1.00 Comm.Multi-Eng PilotRating  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
22091 AVN 411 001 2.00 Certified Flight-Instrumnt Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
22092 AVN 412 001 1.00 Certified Flight-Multi Engine Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
 
21167 AVN 417 J02 3.00 Homeland Security in Aviation Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Ramon Gonzalez
 
21219 AVN 424 PM1 3.00 Adv. Avionics & Cockpit Autmtn Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm LUPT 113
  Instructor:   Joseph M Foresto
 
24173 AVN 425 001 3.00 Safety of Flight Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 161
  Instructor:   Andrew Michael
 
23835 AVN 447 001 3.00 Capstone Prof Pilot Seminar  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 130A
  Instructor:   Dr. Michael Canders
 
24174 AVN 470 001 3.00 Airport Operations Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
 
23850 AVN 471 001 3.00 Aviation AdministrationSeminar  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
 
24442 AVN 490 INT 3.00 Aviation Internship Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam


Computer Systems - (BCS)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21035 BCS 102 001 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 124
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
21036 BCS 102 002 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 245
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Instructor:   Denise Bonomi
 
21037 BCS 102 003 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 245
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 108
  Instructor:   Denise Bonomi
 
21038 BCS 102 004 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 242
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Instructor:   Cynthia Belis
 
21039 BCS 102 005 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 242
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Instructor:   Cynthia Belis
 
21040 BCS 102 006 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 214
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Kenneth J Tax
 
22228 BCS 102 007 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 214
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Kenneth J Tax
 
21041 BCS 102 008 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 08:00 am - 09:15 am WHIT 208
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 08:00 am - 09:15 am WHIT 217
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
 
21042 BCS 102 009 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 217
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
 
21043 BCS 102 010 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Instructor:   William A Myers
 
21044 BCS 102 011 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Instructor:   Stephen Hooghuis
 
23792 BCS 102 012 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 124
  Instructor:   Jason P Rudish
 
21046 BCS 102 013 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 10:45 am - 12:00 pm WHIT 245
  Instructor:   William A Myers
 
21051 BCS 102 J01 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
 
21577 BCS 102 PM1 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 111
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph Licato
 
23793 BCS 102 PM2 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 214
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 08:45 pm - 10:10 pm WHIT 216
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
22754 BCS 120 001 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Instructor:   Matthew J Fried
 
24040 BCS 120 003 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 208
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Matthew J Fried
 
21020 BCS 120 004 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 214
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
24076 BCS 120 LP1 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 111
  Instructor:   Marie Pullan
 
23319 BCS 120 LPT 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Instructor:   Marie Pullan
 
20072 BCS 120 PM1 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 209
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 214
  Instructor:   Sona P Brahmbhatt
 
20073 BCS 130 001 3.00 Website Development I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
 
20074 BCS 130 002 3.00 Website Development I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
 
23320 BCS 130 003 3.00 Website Development I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 215
  Instructor:   Eva-Maria Lampsas-Sofianos
 
22210 BCS 130 J01 3.00 Website Development I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
 
23794 BCS 130 PM1 3.00 Website Development I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 215
  Instructor:   Eva-Maria Lampsas-Sofianos
 
23707 BCS 160 001 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 111
  Instructor:   Denise Bonomi
 
23708 BCS 160 002 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   George R Kuscsik
 
24039 BCS 160 003 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
23795 BCS 160 004 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
23796 BCS 160 005 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Instructor:   Dr. Anne Galante
 
24515 BCS 160 006 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 214
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 209
  Instructor:   Matthew J Fried
 
23709 BCS 160 PM1 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 111
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 124
  Instructor:   Joseph Licato
 
21831 BCS 208L 01L 0.00 Introdution to Networks Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 04:10 pm - 05:50 pm WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
 
21833 BCS 208L PML 0.00 Introdution to Networks Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:45 pm - 09:25 pm WHIT 242
  Instructor:   Gary E Glueckert
 
23867 BCS 208T 001 3.00 Introduction to Networks  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 04:10 pm - 05:50 pm WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
 
23869 BCS 208T PM1 3.00 Introduction to Networks Eve
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 07:35 pm WHIT 242
  Instructor:   Gary E Glueckert
 
24125 BCS 209L 01L 0.00 Routing & Switching Essentials  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 08:30 am - 10:35 am WHIT 245
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
24126 BCS 209L PML 0.00 Routing & Switching Essentials  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 07:45 pm - 09:25 pm WHIT 242
  Instructor:   Gary E Glueckert
 
24130 BCS 209T 002 3.00 Routing & Switching Essentials  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 08:30 am - 10:35 am WHIT 245
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
24131 BCS 209T PM1 3.00 Routing & Switching Essentials  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 07:35 pm WHIT 242
  Instructor:   Gary E Glueckert
 
24241 BCS 215 002 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 216
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
20106 BCS 215 J01 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
20102 BCS 215 LP1 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Jun Yuan
 
20101 BCS 215 LP2 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Jun Yuan
 
23797 BCS 215 LPT 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Jun Yuan
 
21549 BCS 215 PM1 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Daniel Josenhans
 
20108 BCS 230 001 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
23322 BCS 230 002 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 111
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
23799 BCS 230 003 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 214
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
24847 BCS 230 004 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Instructor:   Daniel D Evans
 
23798 BCS 230 LP1 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 111
  Instructor:   Marie Pullan
 
21847 BCS 230 LPT 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 214
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 216
  Instructor:   Daniel D Evans
 
22756 BCS 230 PM1 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 214
  Instructor:   Sona P Brahmbhatt
 
23800 BCS 230 PM2 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 111
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 216
  Instructor:   Daniel D Evans
 
24496 BCS 235 PM1 3.00 JavaScript and jQuery  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Daniel D Evans
 
22758 BCS 240 001 3.00 Website Development II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
 
21963 BCS 260 J01 3.00 Introduction to Database Sys  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Margaret Porciello
 
21837 BCS 260 LPT 3.00 Introduction to Database Sys  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 111
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
21175 BCS 260 PM1 3.00 Introduction to Database Sys  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 108
  Instructor:   Edward Kowalski
 
24477 BCS 260 PM2 3.00 Introduction to Database Sys  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 124
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 108
  Instructor:   Edward Kowalski
 
23712 BCS 262 001 3.00 Data Communications  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Instructor:   Matthew J Fried
 
20117 BCS 262 002 3.00 Data Communications  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Instructor:   Matthew J Fried
 
20120 BCS 262 J01 3.00 Data Communications  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
20126 BCS 300 001 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Instructor:   Dr. Anne Galante
 
20955 BCS 300 002 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 214
  Instructor:   Edward R Wagner
 
20127 BCS 300 003 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 214
  Instructor:   Glenn A Dodd
 
23300 BCS 300 004 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 214
  Instructor:   Edward R Wagner
 
20956 BCS 300 005 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 108
  Instructor:   George R Kuscsik
 
20131 BCS 300 006 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 111
  Instructor:   Jill O'Sullivan
 
21671 BCS 300 J01 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jill O'Sullivan
 
22126 BCS 300 J04 3.00 Management Information Systems  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Marie Pullan
 
24441 BCS 300 PM1 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 05:55 pm - 08:45 pm WHIT 208
  Instructor:   Anthony C Tota
 
20130 BCS 300 PM2 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 07:20 pm - 10:10 pm WHIT 208
  Instructor:   Anthony C Tota
 
22214 BCS 300 SAT 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Feb 04, 2017 Apr 29, 2017 S 09:00 am - 12:25 pm WHIT 214
  Instructor:   Carlos Blackwood
 
20134 BCS 301 001 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Instructor:   Dr. Sheryl R Schoenacher
 
25030 BCS 301 002 3.00 Systems Analysis & Design  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 214
  Instructor:   Charles R Kaplan
 
20138 BCS 301 J01 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Sheryl R Schoenacher
 
21586 BCS 301 PM1 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 208
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 208
  Instructor:   Joan M Falcone
 
21169 BCS 303 001 3.00 XML Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 215
  Instructor:   Dr. Sheryl R Schoenacher
 
20144 BCS 316 PM1 3.00 PERL Programming Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 245
  Instructor:   Robert Bowen
 
23301 BCS 317 X01 3.00 Enterprise Resource Planning Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Jill O'Sullivan
 
24788 BCS 318 J01 3.00 Virtualization & Cloud Computi Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Tolga Tohumcu
 
22225 BCS 320 001 3.00 Scaling Networks Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 245
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
21964 BCS 320 PM1 3.00 Scaling Networks Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 242
  Instructor:   Vincent Smith
 
23325 BCS 321 001 3.00 Connecting Networks  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 242
  Instructor:   Maxine A Greenidge
 
24849 BCS 321 PM1 3.00 Connecting Networks Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 245
  Instructor:   Joseph Magaldi
 
21177 BCS 345 001 3.00 JAVA Programming Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
23327 BCS 345 002 3.00 JAVA Programming  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 111
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
 
24243 BCS 345 PM1 3.00 JAVA Programming Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Daniel D Evans
 
24518 BCS 350 J01 3.00 Web Database Development Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Margaret Porciello
 
21695 BCS 350 LPT 3.00 Web Database Development Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Instructor:   Dr. Jie Li
 
23706 BCS 360 001 3.00 Programming in SQL Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 216
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
24845 BCS 360 002 3.00 Programming in SQL Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
22226 BCS 370 PM1 3.00 Data Structures Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Jun Yuan
 
22224 BCS 378 PM1 3.00 Information Security Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 108
  Instructor:   Stephen Hooghuis
 
24519 BCS 390 001 3.00 Database Admin & Security Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
24387 BCS 421 001 3.00 Android Mobile Application Dev Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
 
24520 BCS 422 001 3.00 iOS Mobile Application Develop Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am HALE 142
  Instructor:   Dr. David S Gerstl
 
24521 BCS 430W HY2 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
25049 BCS 430W HYB 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
 
21859 BCS 430W HYW 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Sheryl R Schoenacher
 
20959 BCS 430W PMW 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Instructor:   Cynthia P Hoskey
 
22753 BCS 440 INT 3.00 CPIS Internship Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
 
24846 BCS 450 001 3.00 C# Programming Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey


Biology - (BIO)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21984 BIO 120L 001 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
21985 BIO 120L 002 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
22745 BIO 120L 003 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
22746 BIO 120L 004 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
20156 BIO 120L 140 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
 
20157 BIO 120L 142 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
21212 BIO 120L 143 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
 
20158 BIO 120L 144 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
20159 BIO 120L 145 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 S 08:40 am - 10:30 am HALE 125
  Instructor:   Shirley Labardy
 
20160 BIO 120L PM1 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 09:10 pm HALE 125
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23107 BIO 120T 001 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   Roberta Bernstein
 
23108 BIO 120T 002 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am HALE 222
  Instructor:   Donna M Cempa-Danziger
 
23109 BIO 120T 003 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Ileng K Ramachandran
 
23110 BIO 120T 004 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Dr. Juliana I Tafrova
 
23111 BIO 120T 005 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 S 10:50 am - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   Shirley Labardy
 
23112 BIO 120T PM1 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
23701 BIO 121 J01 3.00 Health, Heredity and Behavior  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert A Crocker
 
20163 BIO 123L 140 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Kathleen M Hecht
 
21018 BIO 123L 142 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
21019 BIO 123L 143 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Asok K Chaudhuri
 
20164 BIO 123L PM1 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
21382 BIO 123L PM2 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 07:45 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
23113 BIO 123T 001 4.00 Human Body/Health&Disease  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
23114 BIO 123T 002 4.00 Human Body/Health&Disease  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   Donna M Cempa-Danziger
 
23115 BIO 123T 003 4.00 Human Body/Health&Disease  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
22354 BIO 125 001 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 218
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
23640 BIO 125 002 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 237
  Instructor:   Lucille R Brind
 
23830 BIO 125 003 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 218
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
 
20165 BIO 125 120 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm THOM 117
  Instructor:   Jeff Poplarski
 
24670 BIO 125 J01 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Janine Grant
 
25028 BIO 125 J02 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Janine Grant
 
22678 BIO 125 PM1 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 05:55 pm - 07:10 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
23002 BIO 125 PM2 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 07:20 pm - 08:35 pm GLSN 224
  Instructor:   Dr. Kerry Keegan
 
20168 BIO 130L 140 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
20169 BIO 130L 141 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Kathleen M Hecht
 
21502 BIO 130L 142 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Kathleen M Hecht
 
20170 BIO 130L 143 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
 
22398 BIO 130L 144 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
22508 BIO 130L 145 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
 
23699 BIO 130L 146 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 S 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Susan H Scoparino
 
23116 BIO 130T 001 4.00 Biological Principles I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm HALE 222
  Instructor:   Marcy L Lombardi
 
23118 BIO 130T 002 4.00 Biological Principles I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Marcy L Lombardi
 
23117 BIO 130T 003 4.00 Biological Principles I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   Marcy L Lombardi
 
23700 BIO 130T 004 4.00 Biological Principles I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 S 10:50 am - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Susan H Scoparino
 
24739 BIO 131L 001 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 03:05 pm - 05:45 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
24850 BIO 131L 002 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 122
  Instructor:   Azka Yaseen-Ansari
 
20174 BIO 131L 140 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 08:00 am - 10:40 am HALE 122
  Instructor:   Michael C Smiles
 
20175 BIO 131L 141 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 122
  Instructor:   Michael C Smiles
 
22663 BIO 131L 142 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 122
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
20176 BIO 131L 143 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 08:00 am - 10:40 am HALE 122
  Instructor:   Michael Faro
 
20945 BIO 131L PM1 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
21986 BIO 131L PM2 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 122
  Instructor:   Jason Econome
 
21504 BIO 131L RAM 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 122
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
23119 BIO 131T 001 4.00 Biological Principles II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
23120 BIO 131T 002 4.00 Biological Principles II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 131
  Instructor:   Dr. Christopher B Boyko
 
23121 BIO 131T 003 4.00 Biological Principles II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
23122 BIO 131T PM1 4.00 Biological Principles II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Andrew Fine
 
24947 BIO 131T RAM 4.00 Biological Principles II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am HALE 120
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
24044 BIO 166L 001 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 08:00 am - 09:50 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
20179 BIO 166L 140 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
20180 BIO 166L 141 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
23123 BIO 166T 001 4.00 Prin of Human Anatomy & Physio  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
24045 BIO 166T 002 4.00 Prin of Human Anatomy & Physio  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. David Rogers
 
21215 BIO 170L 142 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
21510 BIO 170L 143 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Malcolm L Levitin
 
22440 BIO 170L 144 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 03:05 pm - 05:45 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Malcolm L Levitin
 
22406 BIO 170L 145 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Lauren Halenar
 
23657 BIO 170L 146 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
 
20186 BIO 170L PM1 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Capetandes
 
20187 BIO 170L PM2 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Malcolm L Levitin
 
23639 BIO 170L PM3 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
23648 BIO 170L PM4 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Anthony Capetandes
 
23124 BIO 170T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
23125 BIO 170T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Lauren Halenar
 
23638 BIO 170T 003 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 156
  Instructor:   Richard Marsillo
 
23126 BIO 170T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 104
  Instructor:   Richard Marsillo
 
23656 BIO 170T PM3 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 05:55 pm - 08:35 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
20191 BIO 171L 140 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Halenar
 
20192 BIO 171L 141 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
 
23558 BIO 171L 143 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
 
21216 BIO 171L 144 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Lauren Halenar
 
21217 BIO 171L 145 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 S 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
 
21512 BIO 171L 146 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 S 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
 
23559 BIO 171L 147 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 216
  Instructor:   Justine M Hoffmann
 
23519 BIO 171L 148 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
20195 BIO 171L PM1 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd Angel
 
20947 BIO 171L PM2 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd Angel
 
23142 BIO 171T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm THOM 222
  Instructor:   Dr. Anthony Perso
 
23143 BIO 171T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 S 10:50 am - 01:30 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
 
23144 BIO 171T 003 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Misti L Millar-Calderon
 
23146 BIO 171T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm HALE 222
  Instructor:   Lloyd Angel
 
23497 BIO 171T PM2 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 05:55 pm - 07:10 pm HALE 222
  Instructor:   Amanda Lavery
 
24255 BIO 192L 001 0.00 Botany Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 03:05 pm - 04:55 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
24254 BIO 192L 141 0.00 Botany Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 02:05 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
24256 BIO 192T PM1 4.00 Botany  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
22963 BIO 197 001 3.00 Human Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 218
  Instructor:   Roberta Bernstein
 
23910 BIO 197 002 3.00 Human Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 123
  Instructor:   Roberta Bernstein
 
23911 BIO 210 001 3.00 Introduction to Bioscience  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. John R Coleman
 
24674 BIO 210 PM1 3.00 Introduction to Bioscience  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. John R Coleman
 
23250 BIO 212L 001 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23252 BIO 212L 002 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23254 BIO 212L PM1 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 06:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
24856 BIO 212L PM2 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 06:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Stephen M Waldow
 
23249 BIO 212T 001 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23251 BIO 212T 002 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
23253 BIO 212T PM1 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 06:45 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
 
24857 BIO 212T PM2 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 06:45 pm HALE 212
  Instructor:   Stephen M Waldow
 
22359 BIO 220L 001 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
22684 BIO 220L 002 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 09:25 am - 12:05 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Samrita K Chandhok
 
24512 BIO 220L 003 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
24740 BIO 220L 004 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 S 09:25 am - 12:05 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
20204 BIO 220L 140 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
21021 BIO 220L 141 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
 
22372 BIO 220L PM3 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
22509 BIO 220L PM4 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
23148 BIO 220T 001 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 104
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
23153 BIO 220T 002 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 150
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
24669 BIO 220T 003 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 238
  Instructor:   Dr. Samrita K Chandhok
 
23154 BIO 220T PM1 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
 
20990 BIO 240 PM1 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 218
  Instructor:   Ning Yang
 
21514 BIO 240 PM2 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 242
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
 
24513 BIO 240 SNH 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 09:00 am - 11:30 am OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
 
23326 BIO 240 SSH 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 08:30 am - 11:00 am OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
 
23004 BIO 240W W01 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 224
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
 
24339 BIO 271L 001 0.00 Anatomy & Physiology II-Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 04:30 pm - 07:10 pm HALE 216
  Instructor:   Robert A Crocker
 
24322 BIO 271T 001 4.00 Anatomy and Physiology II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 235
  Instructor:   Robert A Crocker
 
24296 BIO 330L 001 0.00 Principles of Ecology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:55 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
24297 BIO 330T 001 4.00 Principles of Ecology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
21117 BIO 340 J01 3.00 Biopharmaceutical Regulation Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Melissa J Vozza
 
23156 BIO 343T 001 3.00 Principles of Genetics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
23157 BIO 343T 002 3.00 Principles of Genetics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
21991 BIO 344L 001 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
21992 BIO 344L 002 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
22752 BIO 344L PM1 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Ileng K Ramachandran
 
21993 BIO 345 001 3.00 Introduction to Bioinformatics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 10:50 am - 01:30 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
22589 BIO 345 PM1 3.00 Introduction to Bioinformatics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew D Michaelson
 
23160 BIO 348T 001 3.00 Cell Biology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am HALE 222
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
 
23162 BIO 348T 002 3.00 Cell Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 322
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
 
22687 BIO 349L 001 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
22688 BIO 349L 002 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
22689 BIO 349L PM1 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
24514 BIO 349L PM2 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Karen Quadrini
 
23912 BIO 360 001 3.00 Principles of Immunobiology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 222
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
 
24298 BIO 365 PM1 3.00 Neurology of Pain Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 07:20 pm - 08:35 pm HALE 222
  Instructor:   Richard Marsillo
 
22222 BIO 380 INT 3.00 Pre-Professional Experience I Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
22649 BIO 381 INT 3.00 Pre-Professional Experience II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
23546 BIO 414L 001 0.00 Microbiology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Samrita K Chandhok
 
23547 BIO 414L 002 0.00 Microbiology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
23548 BIO 414T 001 4.00 Microbiology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
 
24364 BIO 415 001 3.00 Human Virology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 220
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
 
22749 BIO 441L 001 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:40 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
22102 BIO 441L 002 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 03:30 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
22518 BIO 441L 003 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:00 pm - 05:50 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
 
23634 BIO 441L PM1 0.00 Molecular Biology Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 06:30 pm - 08:20 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
 
23164 BIO 441T 001 5.00 Molecular Biology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am THOM 221
  Instructor:   Dr. Ron Ortenberg
 
23166 BIO 441T 002 5.00 Molecular Biology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
24299 BIO 455 J01 3.00 Validation&Regulatory Affairs Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Melissa J Vozza
 
24145 BIO 476L INT 1.00 Bioscience Internship A1 Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
24171 BIO 478L IN1 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
24164 BIO 478L IN2 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Andrew D Michaelson
 
24163 BIO 478L INT 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
24170 BIO 479L INT 2.00 Bioscience Internship B2 Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Andrew D Michaelson
 
24137 BIO 480L IN1 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
24136 BIO 480L IN2 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Andrew D Michaelson
 
24138 BIO 480L IN3 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
24132 BIO 480L IN4 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Stefan T Tafrov
 
24142 BIO 480L IN5 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
24141 BIO 480L INT 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
 
24143 BIO 481L IN1 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
24144 BIO 481L IN2 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Andrew D Michaelson
 
24135 BIO 481L IN3 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Lisa Prazak
 
24139 BIO 481L IN4 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Jessica R Seifert
 
24162 BIO 481L IN5 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan
 
24140 BIO 481L INT 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
 
24165 BIO 482L IN1 3.00 Bioscience Internship III Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
24168 BIO 482L INT 3.00 Bioscience Internship III Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Andrew D Michaelson
 
24169 BIO 483L IN2 3.00 Bioscience Internship IV Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
24166 BIO 483L INT 3.00 Bioscience Internship IV Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Andrew D Michaelson
 
24435 BIO 484L INT 4.00 Bioscience Internship V Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Eric C Morgan


Business - (BUS)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
20211 BUS 101 001 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 315
  Instructor:   Theodore K Sapeta
 
20212 BUS 101 002 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 222
  Instructor:   Theodore K Sapeta
 
20213 BUS 101 003 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 222
  Instructor:   Kevin W Kane
 
20214 BUS 101 004 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 222
  Instructor:   Kenneth O'Brien
 
20215 BUS 101 005 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
21592 BUS 101 006 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
22235 BUS 101 007 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:00 am - 11:45 am BUSC 315
  Instructor:   John Masserwick
 
23071 BUS 101 008 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 218
  Instructor:   Keith F Brady
 
24079 BUS 101 009 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 223
  Instructor:   Jason P Rudish
 
22075 BUS 101 J01 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
 
20218 BUS 101 PM2 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 223
  Instructor:   Paul A Johneas
 
20219 BUS 102 001 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 222
  Instructor:   Kenneth O'Brien
 
20220 BUS 102 002 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
20221 BUS 102 003 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 321
  Instructor:   Howard Haskowitz
 
20222 BUS 102 004 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 222
  Instructor:   Gary Rupp
 
20223 BUS 102 005 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 215
  Instructor:   Kevin W Kane
 
20225 BUS 102 007 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Aida Sy
 
21337 BUS 102 J01 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
 
20226 BUS 102 PM1 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 222
  Instructor:   Eileen Breslin
 
24000 BUS 102 PM2 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 223
  Instructor:   Ian Singh
 
23695 BUS 102 SAT 3.00 Accounting II  
  Feb 04, 2017 Apr 29, 2017 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 222
  Instructor:   Jason P Rudish
 
20229 BUS 109 001 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 223
  Instructor:   Dr. Kristin L Sotak
 
20230 BUS 109 002 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 121
  Instructor:   Michael Slauenwhite
 
23900 BUS 109 003 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 124
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
20232 BUS 109 004 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
 
20233 BUS 109 005 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 223
  Instructor:   Dr. Kristin L Sotak
 
21892 BUS 109 006 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Kristin L Sotak
 
24080 BUS 109 007 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
22230 BUS 109 008 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
20234 BUS 109 PM1 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 121
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
20237 BUS 111 002 3.00 Introduction to Business  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 120
  Instructor:   Gary J Levanti
 
20238 BUS 111 003 3.00 Introduction to Business  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 321
  Instructor:   Carolyn Walsh
 
24833 BUS 111 J01 3.00 Introduction to Business  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
 
20242 BUS 131 001 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 124
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
20243 BUS 131 002 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
20244 BUS 131 003 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
20245 BUS 131 004 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
20247 BUS 131 005 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
21149 BUS 131 006 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
23895 BUS 131 007 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
24836 BUS 131 008 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
24837 BUS 131 009 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
20248 BUS 131 PM1 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 121
  Instructor:   Eileen Breslin
 
25026 BUS 131 PM2 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 120
  Instructor:   Madeleine Lanza-Giraldi
 
23920 BUS 141 001 3.00 Contemporary Bus Communication  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 124
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
 
23978 BUS 141 PM1 3.00 Contemporary Bus Communication  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 120
  Instructor:   Madeleine Lanza-Giraldi
 
20251 BUS 201 001 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 222
  Instructor:   Kenneth O'Brien
 
20252 BUS 201 002 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 115
  Instructor:   Paul S Angelo
 
21379 BUS 201 003 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 218
  Instructor:   John Masserwick
 
22073 BUS 201 004 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 218
  Instructor:   Keith F Brady
 
22074 BUS 201 005 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 218
  Instructor:   Paul S Angelo
 
22886 BUS 201 J01 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John Masserwick
 
20253 BUS 201 PM1 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 215
  Instructor:   Edmund T Valenski
 
20987 BUS 202 001 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 321
  Instructor:   Mary C Clifford
 
20988 BUS 202 002 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 124
  Instructor:   Mary C Clifford
 
20256 BUS 202 003 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 121
  Instructor:   Mary C Clifford
 
22232 BUS 202 004 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:15 am - 12:00 pm BUSC 222
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
22885 BUS 202 005 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 124
  Instructor:   Mary C Clifford
 
22893 BUS 202 006 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 120
  Instructor:   James F O'Brien
 
22106 BUS 202 PM2 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 07:20 pm - 08:35 pm THOM 221
  Instructor:   James F O'Brien
 
23697 BUS 202 SAT 3.00 Business Law I  
  Feb 04, 2017 Apr 29, 2017 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 121
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
23897 BUS 230 001 3.00 Environmental Law  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 121
  Instructor:   Thomas A Smyth
 
20267 BUS 240 002 3.00 Business Statistics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 321
  Instructor:   Kenneth O'Brien
 
22489 BUS 240 003 3.00 Business Statistics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 01:40 pm - 04:20 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Juan Jaramillo
 
22234 BUS 240 PM1 3.00 Business Statistics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. David B Cohen
 
20270 BUS 250 001 3.00 Consumer Behavior  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 215
  Instructor:   Dr. Yu Chen
 
24012 BUS 250 002 3.00 Consumer Behavior  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121
  Instructor:   Dr. Ebru Ulusoy Akgun
 
24996 BUS 251 001 3.00 Retailing  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 321
  Instructor:   Danielle Conte
 
25027 BUS 254 001 3.00 Salesmanship  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 215
  Instructor:   Dr. Heather L Kirkwood
 
20271 BUS 257 001 3.00 Advertising Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 120
  Instructor:   Carol Lane
 
22883 BUS 257 002 3.00 Advertising Principles  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 120
  Instructor:   Carol Lane
 
22564 BUS 259 001 3.00 Public Relations  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 215
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
20273 BUS 266 001 3.00 Personnel Human Resource Mgmnt  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 120
  Instructor:   Michael Slauenwhite
 
22916 BUS 266 PM1 3.00 Personnel Human Resource Mgmnt  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 07:20 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   April L Orthner
 
21567 BUS 267 001 3.00 Small Business Management  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am BUSC 121
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
21152 BUS 267 PM1 3.00 Small Business Management  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 121
  Instructor:   Jeffrey Egan
 
24662 BUS 271 J01 3.00 Intermediate Accounting I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
 
21270 BUS 272 001 3.00 Intermediate Accounting II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 315
  Instructor:   John Masserwick
 
21568 BUS 273 PM1 3.00 Cost Accounting  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 315
  Instructor:   John Masserwick
 
20277 BUS 280 001 3.00 International Business  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 223
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
20278 BUS 280 002 3.00 International Business  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 321
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
21649 BUS 280 003 3.00 International Business  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 215
  Instructor:   Joseph P Cassano
 
20279 BUS 280 PM1 3.00 International Business  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 115
  Instructor:   Jonah J Romanitch
 
23698 BUS 280 SAT 3.00 International Business  
  Feb 04, 2017 Apr 29, 2017 S 09:00 am - 12:25 pm BUSC 124
  Instructor:   Laila Bichara
 
24834 BUS 291 J01 3.00 Investments  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Mark T Tuminello
 
21947 BUS 300 001 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 120
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
21948 BUS 300 002 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 222
  Instructor:   Henry Ellis
 
21950 BUS 300 003 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 223
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
22480 BUS 300 004 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:15 am - 12:00 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Juan Jaramillo
 
22872 BUS 300 005 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 223
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
22097 BUS 300 PM1 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Juan Jaramillo
 
23304 BUS 304 PM1 3.00 Business Law II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 115
  Instructor:   Michael L Kohl
 
20284 BUS 305 PM1 3.00 Entrepreneurship Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 223
  Instructor:   Frank Liselli
 
22616 BUS 306 PM1 3.00 Project & Contract Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 223
  Instructor:   Joseph Russo
 
23898 BUS 310 001 3.00 Principles of Taxation Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 221
  Instructor:   Howard Haskowitz
 
22633 BUS 310 J01 3.00 Principles of Taxation Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Eileen Eichler
 
22887 BUS 311 J01 3.00 Organizational Behavior Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Laila Bichara
 
22928 BUS 317 X01 3.00 Enterprise Resource Planning  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Jill O'Sullivan
 
23693 BUS 320 001 3.00 International Marketing Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
24682 BUS 321 001 3.00 International Law Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 115
  Instructor:   Michael L Kohl
 
20285 BUS 322 001 3.00 International Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
22229 BUS 322 002 3.00 International Management  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng
 
24661 BUS 327 J01 3.00 Risk Management & Insurance Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Paul S Angelo
 
23899 BUS 360 001 3.00 Leadership Theories Practices Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 315
  Instructor:   Dr. Kristin L Sotak
 
24021 BUS 360 PM1 3.00 Leadership Theories Practices Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 321
  Instructor:   Melinda L Rachlin
 
22601 BUS 379 INT 3.00 VITA Internship Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   John Masserwick
 
22661 BUS 379 IT1 3.00 Business Internship Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michelle A Kriegel
 
24353 BUS 390 001 3.00 Real Estate Law Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 04:30 pm - 07:10 pm BUSC 121
  Instructor:   Dr. Chad A Lupinacci
 
24839 BUS 390 002 3.00 Deviance & Counterproductive Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Areeg I Barakat
 
24835 BUS 391 001 3.00 Cross Cult. Teamwork & Managem Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 222
  Instructor:   Maria A Randazzo-Davis
 
24995 BUS 391 002 3.00 Social Media Marketing Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 222
  Instructor:   Danielle Conte
 
24660 BUS 400 001 3.00 Quality Techniques Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 04:30 pm - 07:10 pm BUSC 318
  Instructor:   Dr. Juan Jaramillo
 
20286 BUS 404 001 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 315
  Instructor:   Dennis D Jurs
 
23885 BUS 404 002 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 215
  Instructor:   Paul S Angelo
 
23887 BUS 404 003 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 315
  Instructor:   Dennis D Jurs
 
24036 BUS 404 004 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 218
  Instructor:   Paul S Angelo
 
21571 BUS 404 J01 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
 
20287 BUS 404 PM1 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 218
  Instructor:   Paul A Johneas
 
22115 BUS 404 PM2 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 215
  Instructor:   Louewanda Benjamin
 
23303 BUS 406 001 3.00 Business Organization Law Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 124
  Instructor:   Mary C Clifford
 
21953 BUS 409 001 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 115
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
23984 BUS 409 003 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 222
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
22482 BUS 409 J02 3.00 Strategic Management  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
22889 BUS 409W J0W 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
25029 BUS 409W J1W 3.00 Strategic Management  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sudhir Sachdev
 
23923 BUS 409W PMW 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 07:20 pm - 10:00 pm BUSC 221
  Instructor:   Frank Liselli
 
24720 BUS 409W W01 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. Andy Y Chiou
 
23694 BUS 409W W02 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Martin I Lewison
 
24663 BUS 411 J01 3.00 Financial Statement Analysis Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
 
21352 BUS 412 001 3.00 Business, Government & Society  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 223
  Instructor:   Nancy E Ellis
 
22890 BUS 460 J01 3.00 Leadership & Ethics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Maria A Randazzo-Davis
 
23543 BUS 460W W02 3.00 Leadership and Ethics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 221
  Instructor:   Maria A Randazzo-Davis
 
24078 BUS 479 IN1 3.00 Business Internship II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Nanda K Viswanathan
 
24659 BUS 494 001 3.00 Seminar Global-Int'l Bus Mngmt Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 221
  Instructor:   Dr. Jing Betty Feng


Chinese - (CHI)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24648 CHI 151 001 3.00 Chinese I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 129
  Instructor:   Dr. Qing Ai
 
25006 CHI 152 001 3.00 Chinese II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 131
  Instructor:   Dr. Qing Ai


Chemistry - (CHM)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
20291 CHM 124L 140 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 223
  Instructor:   Patricia A Kinlan
 
20873 CHM 124L 142 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 223
  Instructor:   Patricia A Kinlan
 
20292 CHM 124L PM1 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
 
20293 CHM 124L PM2 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
 
23128 CHM 124T 001 4.00 Principles of Chemistry  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 131
  Instructor:   Patricia A Kinlan
 
23129 CHM 124T 002 4.00 Principles of Chemistry  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
 
23306 CHM 152L 001 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
 
23307 CHM 152L 002 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
 
20299 CHM 152L 140 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Michele Antico
 
20300 CHM 152L 141 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 223
  Instructor:   Michele Antico
 
20301 CHM 152L PM1 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
 
20874 CHM 152L PM2 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Michael J Belizar
 
23131 CHM 152T 001 4.00 General Chem Principles I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 131
  Instructor:   Michele Antico
 
23305 CHM 152T 002 4.00 General Chem Principles I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   Carol Rivera
 
23132 CHM 152T PM1 4.00 General Chem Principles I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm THOM 222
  Instructor:   Donald P Cameron
 
22203 CHM 153L 001 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
22204 CHM 153L 002 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 222
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
23689 CHM 153L 003 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   Donald P Cameron
 
22205 CHM 153L 005 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
23308 CHM 153L 006 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   John Sleckman
 
20304 CHM 153L PM1 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
20306 CHM 153L PM2 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Stanley J Belizar
 
21070 CHM 153L PM3 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
 
23133 CHM 153T 001 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 156
  Instructor:   John Sleckman
 
23134 CHM 153T 002 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 156
  Instructor:   Rachna Sabharwal
 
23692 CHM 153T 003 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   Donald P Cameron
 
23136 CHM 153T PM2 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 250
  Instructor:   John Sleckman
 
22864 CHM 260L 001 0.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 220
  Instructor:   Douglas S Cody
 
24257 CHM 260L 002 0.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 03:05 pm - 05:45 pm LUPT 220
  Instructor:   Douglas S Cody
 
25058 CHM 260L PM1 0.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 220
  Instructor:   Mark D Schnittman
 
23137 CHM 260T 001 4.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
24840 CHM 270L 004 0.00 Organic Chemistry I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 01:00 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Lubabalo T Bululu
 
24015 CHM 270L PM1 0.00 Organic Chemistry I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
 
24018 CHM 270L PM2 0.00 Organic Chemistry I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
 
24051 CHM 270L PM3 0.00 Organic Chemistry I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
24016 CHM 270T 001 5.00 Organic Chemistry I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
24841 CHM 270T 002 5.00 Organic Chemistry I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Lubabalo T Bululu
 
21119 CHM 271L 140 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
 
22935 CHM 271L 141 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
 
23691 CHM 271L 142 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 03:50 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
 
21928 CHM 271L PM1 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Christopher A Enright
 
20308 CHM 271L PM2 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Christopher A Enright
 
23141 CHM 271T 001 5.00 Organic Chemistry II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 221
  Instructor:   Dr. Philip Byers
 
23140 CHM 271T PM1 5.00 Organic Chemistry II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 156
  Instructor:   Christopher A Enright
 
22867 CHM 380L 001 0.00 Biochemistry Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
22868 CHM 380L 002 0.00 Biochemistry Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
24654 CHM 380L 003 0.00 Biochemistry Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
24258 CHM 380L PM1 0.00 Biochemistry  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:45 pm LUPT 220
  Instructor:   Michael J Belizar
 
23139 CHM 380T 001 4.00 Biochemistry  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
24653 CHM 380T 002 4.00 Biochemistry Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Victor Huang
 
25067 CHM 481 INT 3.00 Chemistry Research II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Victor Huang


Construction Management - (CON)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24942 CON 106 PM1 3.00 Statics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
 
24622 CON 161 PM1 3.00 Materials/Methods of Constr I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 06:45 pm - 09:25 pm LUPT 243
  Instructor:   Edward Davis
 
20319 CON 162 PM1 3.00 Materials/Methods of Constr II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
 
21071 CON 162 PM2 3.00 Materials/Methods of Constr II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Michael A Stallone
 
24974 CON 162 PM3 3.00 Materials/Methods of Constr II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 113
  Instructor:   Dr. Russell R Rosicki
 
20950 CON 207 001 3.00 Elements Strength of Materials  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 12:15 pm - 03:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Anthony P Taddeo
 
20951 CON 207 PM2 3.00 Elements Strength of Materials  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 242
  Instructor:   Dr. William J Calvo
 
20321 CON 299 INT 3.00 Const/Architecture Internship  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
 
23180 CON 302L 140 0.00 Soils, Found,Earth Struc Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:50 pm - 02:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
 
23182 CON 302L PM1 0.00 Soils, Found,Earth Struc Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:55 pm - 09:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Melapurathu M Mathew
 
23177 CON 302T 120 3.00 Soils, Foundatns, Earth Struc  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 12:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
 
23181 CON 302T PM1 3.00 Soils, Foundatns, Earth Struc  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 274
  Instructor:   Melapurathu M Mathew
 
23590 CON 303L 001 0.00 Hydraulics (Laboratory) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 02:15 pm - 04:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
 
23589 CON 303T 001 3.00 Hydraulics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
 
23555 CON 357 001 3.00 Quantity Surveying and Costing Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 113
  Instructor:   James Delucca
 
20325 CON 361 PM1 3.00 Bldg/Environmental Codes-Regs Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 115
  Instructor:   James Delucca
 
24657 CON 402L 001 0.00 Civil Engineer Material Lab Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 268
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
 
24656 CON 402T 001 3.00 Civil Engineering Materials Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 02:15 pm - 03:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
 
22656 CON 406 001 3.00 Advanced Project Planning&Sche Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 194
  Instructor:   Dr. Mostafa Ardakani
 
22613 CON 406 PM1 3.00 Advanced Project Planning&Sche Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 161
  Instructor:   Todd E Mayo
 
24765 CON 409 001 3.00 Structural Design  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 03:55 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
 
24766 CON 409 002 3.00 Structural Design  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 03:55 pm LUPT 268
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
 
24767 CON 496 001 3.00 Capstone Project  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 04:55 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
 
24768 CON 496 PM1 3.00 Capstone Project Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:00 pm - 09:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Jeffrey A Hartman


Criminal Justice - (CRJ)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24715 CRJ 100 001 3.00 Intro to Criminal Justice  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN L102
  Instructor:   James P Rooney
 
20330 CRJ 100 002 3.00 Intro to Criminal Justice  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am SINC 213
  Instructor:   Stephanie Robilotta
 
20331 CRJ 100 003 3.00 Intro to Criminal Justice  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN L100
  Instructor:   Robert Hoffman
 
20332 CRJ 101 001 3.00 Law Enforce & Commun Relations  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am SINC 213
  Instructor:   Rachel B Andoscia
 
20878 CRJ 101 002 3.00 Law Enforce & Commun Relations  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am SINC 213
  Instructor:   Robert Hoffman
 
24022 CRJ 101 003 3.00 Law Enforce & Commun Relations  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm SINC 213
  Instructor:   Dr. LaNina N Cooke
 
24716 CRJ 101 004 3.00 Law Enforce & Commun Relations  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 319
  Instructor:   Robert Hoffman
 
20333 CRJ 102 001 3.00 Juvenile Delinquency  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   Richard J Errico
 
20334 CRJ 102 002 3.00 Juvenile Delinquency  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm SINC 213
  Instructor:   James P Rooney
 
23954 CRJ 105 J01 3.00 Corrections in America  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
 
24023 CRJ 105 J02 3.00 Corrections in America  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
 
21242 CRJ 115 001 3.00 Computer Forensics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm SINC 209
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
24013 CRJ 115 003 3.00 Computer Forensics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew A Lane
 
24453 CRJ 115 004 3.00 Computer Forensics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew A Lane
 
24029 CRJ 115 005 3.00 Computer Forensics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm SINC 209
  Instructor:   Andrew A Lane
 
20338 CRJ 115 HYB 3.00 Computer Forensics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 04:30 pm - 05:45 pm SINC 209
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christopher Weppler
 
24101 CRJ 115 J04 3.00 Computer Forensics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
24430 CRJ 115 PM1 3.00 Computer Forensics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm SINC 209
  Instructor:   Paul Salas
 
24789 CRJ 200 001 3.00 Criminal Investigation  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 235
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
24791 CRJ 200 003 3.00 Criminal Investigation  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 319
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
24792 CRJ 200 004 3.00 Criminal Investigation  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Richard A Romano
 
25059 CRJ 200 X01 3.00 Criminal Investigation  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
25019 CRJ 200 XPM 3.00 Criminal Investigation  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Richard A Romano
 
24099 CRJ 200W W01 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm SINC 213
  Instructor:   Joseph T Rossi
 
21244 CRJ 200W W02 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm SINC 213
  Instructor:   John I Kostanoski
 
24024 CRJ 200W W03 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   John I Kostanoski
 
24537 CRJ 200W XPM 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Richard A Romano
 
24522 CRJ 201 001 3.00 Criminalistics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm SINC 213
  Instructor:   Richard A Romano
 
24454 CRJ 201 002 3.00 Criminalistics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:55 pm SINC 213
  Instructor:   Michael J Kushner
 
20342 CRJ 201 PM1 3.00 Criminalistics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   David J Panetta
 
20340 CRJ 201 PM2 3.00 Criminalistics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L102
  Instructor:   David J Panetta
 
24425 CRJ 201 PM3 3.00 Criminalistics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN L102
  Instructor:   Dr. David Byrne
 
24437 CRJ 203 001 3.00 Criminology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 238
  Instructor:   Michael J Kushner
 
24637 CRJ 203 002 3.00 Criminology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 239
  Instructor:   Michael J Kushner
 
25020 CRJ 203 003 3.00 Criminology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 239
  Instructor:   Paul H Senzer
 
23955 CRJ 203 J01 3.00 Criminology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. LaNina N Cooke
 
23587 CRJ 204 001 3.00 Criminal Law  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN L102
  Instructor:   Janice A Lewis
 
24423 CRJ 204 002 3.00 Criminal Law  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN L102
  Instructor:   Janice A Lewis
 
24349 CRJ 204 PM1 3.00 Criminal Law  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   Ronald S Snyder
 
24705 CRJ 205 001 3.00 Criminal Procedure Law  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 320
  Instructor:   Richard J Errico
 
21246 CRJ 205 J01 3.00 Criminal Procedure Law  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Philip Katz
 
24409 CRJ 205 PM1 3.00 Criminal Procedure Law  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   Philip Katz
 
20345 CRJ 205 PM2 3.00 Criminal Procedure Law  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   Ronald S Snyder
 
20347 CRJ 211 PM1 3.00 Law Enforcement Administration  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm SINC 213
  Instructor:   James P Rooney
 
23917 CRJ 217 001 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
24523 CRJ 217 002 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. Srinivas Nowduri
 
23916 CRJ 217 PM1 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. Srinivas Nowduri
 
23957 CRJ 217 PM2 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
23958 CRJ 218 001 3.00 Computer Forensics III  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
24250 CRJ 218 002 3.00 Computer Forensics III  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 248
  Instructor:   Peter Galante
 
24402 CRJ 218 J01 3.00 Computer Forensics III  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
21250 CRJ 218 J02 3.00 Computer Forensics III  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
 
24524 CRJ 218 PM1 3.00 Computer Forensics III  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   David J Panetta
 
22732 CRJ 230 001 3.00 Biometrics & Identity Theft  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
24957 CRJ 300 X01 3.00 Forensic Psychology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 12:15 pm - 02:55 pm GLSN 243
  Instructor:   Stephanie Robilotta
 
24730 CRJ 307L 001 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 01:40 pm - 03:30 pm LUPT 194
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
24249 CRJ 307L 002 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 10:50 am - 12:40 pm GLSN 310
  Instructor:   Eddie Davis
 
24526 CRJ 307L 003 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 10:50 am - 12:40 pm GLSN 310
  Instructor:   Eddie Davis
 
23311 CRJ 307L PM2 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 09:10 pm GLSN 310
  Instructor:   Arzu Susoglu
 
24528 CRJ 307L PM3 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 07:20 pm - 09:10 pm GLSN 310
  Instructor:   Arzu Susoglu
 
23309 CRJ 307T 001 4.00 CRJ Database Operations Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Eddie Davis
 
24729 CRJ 307T 002 4.00 CRJ Database Operations Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 194
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 319
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
24527 CRJ 307T PM1 4.00 CRJ Database Operations Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 319
  Instructor:   Arzu Susoglu
 
23313 CRJ 308L 001 0.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Robert G Koval
 
23468 CRJ 308L 002 0.00 Forensic Technology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Robert G Koval
 
24482 CRJ 308L PM1 0.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   James Perrotta
 
24531 CRJ 308L PM2 0.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   James Perrotta
 
24732 CRJ 308L PM3 0.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   Willie Session
 
23312 CRJ 308T 001 4.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Robert G Koval
 
24481 CRJ 308T PM1 4.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 320
  Instructor:   James Perrotta
 
24731 CRJ 308T PM2 4.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 310
  Instructor:   Willie Session
 
24888 CRJ 310 001 3.00 Computer Security I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:55 pm WHIT 248
  Instructor:   Eddie Davis
 
24664 CRJ 311 PM1 3.00 Computer Security II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 09:45 pm GLSN 310
  Instructor:   Kenneth Kassinger
 
21288 CRJ 312 J01 3.00 Computer Security III  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
24487 CRJ 314 001 3.00 Security Law and Policy Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 248
  Instructor:   Robert L Greenberg
 
25081 CRJ 314 IND 3.00 Security Law and Policy Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
 
24342 CRJ 323 PM1 3.00 Network Defense Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 09:45 pm GLSN 310
  Instructor:   Kenneth Kassinger
 
23575 CRJ 406L 001 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Robert G Koval
 
24486 CRJ 406L 002 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Robert G Koval
 
23960 CRJ 406L 003 0.00 Crime Analysis & Mapping  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
24889 CRJ 406L 004 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
24892 CRJ 406L 005 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 12:15 pm - 02:05 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
24532 CRJ 406T 001 4.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 319
  Instructor:   Robert G Koval
 
24890 CRJ 406T 002 4.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
23574 CRJ 406T J01 4.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Brian P Kelly
 
23315 CRJ 407L 001 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 04:30 pm - 06:20 pm WHIT 166
  Instructor:   Peter Galante
 
23316 CRJ 407L 002 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 04:30 pm - 06:20 pm WHIT 166
  Instructor:   Peter Galante
 
24420 CRJ 407L 003 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Steven M Lemmey
 
24734 CRJ 407L 004 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 07:20 pm - 09:10 pm WHIT 166
  Instructor:   Christopher J Barrella
 
24894 CRJ 407L 005 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Steven M Lemmey
 
24533 CRJ 407T 001 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 319
  Instructor:   Peter Galante
 
23314 CRJ 407T 003 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 319
  Instructor:   Steven M Lemmey
 
24733 CRJ 407T PM1 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 238
  Instructor:   Christopher J Barrella
 
25069 CRJ 410W IND 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Eddie Davis
 
24680 CRJ 410W J01 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. M N Islam
 
24676 CRJ 410W J02 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
24678 CRJ 410W PMW 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. M N Islam
 
24679 CRJ 410W W04 3.00 Senior Proj Writing Intensive Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 319
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda
 
21266 CRJ 421 PM1 3.00 Physical Security II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 05:55 pm - 07:40 pm GLSN 312
  Instructor:   James Perrotta
 
24668 CRJ 490 001 3.00 Advanced Forensic Investigatio Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 319
  Instructor:   Dr. Michelle D Miranda


Dental Hygiene - (DEN)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24093 DEN 015 001 2.00 Skills Refresher Course  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:30 pm - 04:30 pm GLSN 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 09:25 am - 01:25 pm GLSN 108
  Instructor:   Adele Spencer
 
20363 DEN 102L 140 0.00 Dental Matl & Expand Funct Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 02:00 pm - 03:50 pm GLSN 114
  Instructors:   Dr. Cristina M Casa
 
20364 DEN 102L 141 0.00 Dental Matl & Expand Funct Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 04:00 pm - 05:50 pm GLSN 114
  Instructors:   Dr. Cristina M Casa
 
23158 DEN 102T 120 3.00 Dental Matl & Expand Functions  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 02:25 pm - 04:15 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Cristina M Casa
 
20366 DEN 106L 140 0.00 Oral Radiology I Lab  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 09:25 am - 11:15 am GLSN 113
  Instructors:   Janet M Gruber
 
20367 DEN 106L 141 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 02:00 pm - 03:50 pm GLSN 113
  Instructor:   Janet M Gruber
 
20368 DEN 106L 142 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 04:00 pm - 05:50 pm GLSN 113
  Instructors:   Janet M Gruber
 
20369 DEN 106L 143 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 11:15 am GLSN 113
  Instructors:   Jean M Hall
 
20370 DEN 106L 144 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 11:25 am - 01:15 pm GLSN 113
  Instructors:   Sheryl F Schiraldi
 
23159 DEN 106T 120 3.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 12:15 pm - 02:05 pm GLSN 102
  Instructor:   Janet M Gruber
 
20371 DEN 108 001 2.00 Oral Histology & Embryology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 09:25 am - 11:15 am GLSN 102
  Instructor:   Dr. Hanna G Horowitz
 
20374 DEN 126 001 2.00 Periodontology  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 02:15 pm - 04:05 pm GLSN 102
  Instructor:   Lynn Marsh
 
24235 DEN 220 001 2.00 Preventive OralHealth ConcptII  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 R 12:15 pm - 02:05 pm GLSN 102
  Instructor:   Adele Spencer
 
20375 DEN 222 001 2.00 Community Oral Health II Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 11:25 am - 01:15 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Maureen Capone
 
24236 DEN 225 001 3.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:30 pm - 04:30 pm GLSN 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 09:25 am - 01:25 pm GLSN 108
  Instructor:   Adele Spencer
 
24237 DEN 225 002 3.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 12:30 pm - 04:30 pm GLSN 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:30 pm - 09:30 pm GLSN 108
  Instructor:   Adele Spencer
 
24238 DEN 225 003 3.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:30 pm - 09:30 pm GLSN 108
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 09:25 am - 01:25 pm GLSN 108
  Instructor:   Adele Spencer
 
20376 DEN 240 001 2.00 Den Prac Mgt: Ethics & Juris  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 09:25 am - 11:15 am GLSN 102
  Instructor:   Sharon Struminger
 
20377 DEN 245 100 5.00 Clinical Dental Hyg IV  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Sharon Struminger
 
20379 DEN 310 J01 3.00 Teaching Strat. Health Care Ed Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Luisa Dattoma
 
22761 DEN 402 J01 3.00 Gerontlgy/Special Need Patient  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Maureen D Tsokris
 
21687 DEN 406W J0W 3.00 Proposals & Grant Mngmt Health Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christine Matis
 
22957 DEN 409 J01 3.00 Dental Hygiene Practicum Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Luisa Dattoma


Economics - (ECO)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
23374 ECO 156 001 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 215
  Instructor:   Dr. Dae Lee
 
20383 ECO 156 002 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 124
  Instructor:   Dr. Abeba Mussa
 
22473 ECO 156 003 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Cristian F Sepulveda-Oberleiter
 
20384 ECO 156 004 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Abeba Mussa
 
21466 ECO 156 005 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 326
  Instructor:   Dr. Mahfuz R Chowdhury
 
20385 ECO 156 006 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 121
  Instructor:   Dr. Mahfuz R Chowdhury
 
20386 ECO 156 007 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. Cristian F Sepulveda-Oberleiter
 
24570 ECO 156 008 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm BUSC 124
  Instructor:   John Gallery
 
21134 ECO 156 J01 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Xu Zhang
 
21806 ECO 156 PM1 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 W 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Dae Lee
 
23466 ECO 157 001 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 09:25 am - 10:40 am BUSC 121
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
23373 ECO 157 002 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 08:00 am - 09:15 am BUSC 121
  Instructor:   John Gallery
 
20390 ECO 157 003 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 121
  Instructor:   Dr. Richard M Weber
 
20391 ECO 157 004 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 315
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
22289 ECO 157 005 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 04:30 pm - 05:45 pm BUSC 124
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
24965 ECO 157 006 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 222
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
 
20393 ECO 157 007 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Richard M Weber
 
22847 ECO 157 J01 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Gerald H Grayson
 
22027 ECO 157 PM1 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 124
  Instructor:   Allen M Kovesdy
 
21866 ECO 157 SAT 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Feb 04, 2017 Apr 29, 2017 S 09:00 am - 12:25 pm GLSN 218
  Instructor:   Alan Newman
 
23486 ECO 250 001 3.00 Quantitative Analysis for Eco  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Richard M Weber
 
22031 ECO 270 001 3.00 Intermediate Macroeconomics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 10:50 am - 12:05 pm BUSC 218
  Instructor:   Dr. Abeba Mussa
 
24259 ECO 304 001 3.00 Sports Economics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 03:05 pm - 04:20 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Cristian F Sepulveda-Oberleiter
 
23495 ECO 304 PM1 3.00 Sports Economics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 115
  Instructor:   Dr. Cristian F Sepulveda-Oberleiter
 
24966 ECO 320 001 3.00 Internet and Network Economics  
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 09:25 am - 10:40 am BUSC 223
  Instructor:   Dr. Richard M Weber
 
20396 ECO 321 001 3.00 Engineering Economics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TR 01:40 pm - 02:55 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
 
24309 ECO 321 002 3.00 Engineering Economics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 F 09:25 am - 12:05 pm BUSC 120
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
 
20397 ECO 321 PM1 3.00 Engineering Economics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 T 05:55 pm - 08:35 pm BUSC 215
  Instructor:   Dr. Dae Lee
 
24261 ECO 342 J01 3.00 Financial Economics Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Abeba Mussa
 
24793 ECO 401 001 3.00 Industrial Organization Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 MW 12:15 pm - 01:30 pm BUSC 321
  Instructor:   Dr. David C Vitt
 
22190 ECO 491 HYB 3.00 Applied Eco Analysis Upper Division
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 M 09:25 am - 10:40 am BUSC 318
  Jan 26, 2017 May 19, 2017 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Xu Zhang
 
25043 ECO 491 IND