Classes for Spring 2014 Semester

AET | ANT | ARA | ARC | ART | AVN | BCS | BIO | BUS | CHI | CHM | CON
CRJ | DEN | ECO | EET | EGL | FRE | FRX | GER | HIS | HOR | HST | IND
ITA | MET | MLG | MLT | MTH | NUR | PCM | PED | PHI | PHY | POL | PSY
SET | SMT | SOC | SPA | SPE | STS | TEL | VIS
Automotive Engineering Tech - (AET)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
23208 AET 105L 001 0.00 Fuel Systems-SI Engines Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 12:30 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
23209 AET 105L 002 0.00 Fuel Systems-SI Engines Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 12:30 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
21361 AET 105T 120 2.00 Fuel Systems-SI Engines Theory  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:40 pm - 01:30 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
21362 AET 105T 121 2.00 Fuel Systems-SI Engines Theory  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:40 pm - 01:30 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
23246 AET 107L 001 0.00 Mech Equip/Eng & Drv Train Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 10:50 am - 01:30 pm LUPT 119
  Instructor:   Mir Said Saidpour
Top
 
23248 AET 107L 002 0.00 Mech Equip/Eng & Drv Train Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 10:50 am - 01:30 pm LUPT 119
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
23245 AET 107T 001 3.00 Mech Equp-Eng/Drive Train Thry  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 01:40 pm - 03:30 pm LUPT 119
  Instructor:   Mir Said Saidpour
Top
 
23247 AET 107T 002 3.00 Mech Equp-Eng/Drive Train Thry  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 03:30 pm LUPT 119
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
23380 AET 215 001 3.00 Diesel Engines  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 124
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
20015 AET 217 001 3.00 Applied Mechanics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 115
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
23214 AET 255L 001 0.00 Auto Electn & Comp Cntl Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 08:50 am - 10:40 am LUPT 124
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
23762 AET 255T 001 3.00 Auto Electrn/Comp Cntl Theory  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 10:50 am - 12:30 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
23215 AET 257L 001 0.00 Automatic Transmissions Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 132
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
23763 AET 257T 001 3.00 Automatic Transmissions Theory  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 12:30 pm LUPT 132
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
23428 AET 290W 01W 1.00 ProjectSeminar-Wrtng Intensive  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 04:30 pm - 06:20 pm LUPT 194
  Instructor:   Aravinda Bhatt
 
Top
 


Anthropology - (ANT)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
23852 ANT 100 001 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm WHIT 161
  Instructor:   Allison J McGovern
Top
 
23854 ANT 100 002 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Matthew A Brown
Top
 
22631 ANT 100 004 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Matthew A Brown
Top
 
23788 ANT 100 005 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 161
  Instructor:   Allison J McGovern
Top
 
23787 ANT 110 002 3.00 Sociocultural Anthropology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 121
  Instructor:   Elena Eritta
Top
 
23853 ANT 120 001 3.00 Archaeology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 161
  Instructor:   Allison J McGovern
Top
 
23790 ANT 130 001 3.00 North American Indians  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 161
  Instructor:   Elena Eritta
Top
 
23856 ANT 210 001 3.00 Anthropology & Globalization  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
Top
 
23886 ANT 211 001 3.00 Caribbean Cultures  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 220
  Instructor:   Dr. Stanley Linker
Top
 
23786 ANT 211 002 3.00 Caribbean Cultures  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 320
  Instructor:   Dr. Stanley Linker
Top
 
24003 ANT 212 001 3.00 Intro to Medical Anthropology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
Top
 
24102 ANT 240 IN1 3.00 Women, Men & Social Change  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
Top
 
23855 ANT 250 001 3.00 Forensic Anthropology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 161
  Instructor:   Matthew A Brown
 
Top
 


Arabic - (ARA)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21451 ARA 131 001 3.00 Arabic I (Elementary)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 224
  Instructor:   Wafa H Daoud
Top
 
21452 ARA 132 001 3.00 Arabic II (Elementary)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 223
  Instructor:   Wafa H Daoud
 
Top
 


Architectural Technology - (ARC)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24046 ARC 253 001 3.00 Architectural Desgn II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 09:25 am - 12:05 pm LUPT 165
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 03:05 pm - 04:55 pm LUPT 165
  Instructor:   Joseph Betz
Top
 
21194 ARC 253 201 3.00 Architectural Desgn II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 165
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 165
  Instructor:   Joseph Betz
Top
 
21563 ARC 263 001 3.00 Mech,Elec, Plumbing &Ener Syst  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 10:50 am - 01:30 pm LUPT 268
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
Top
 
23317 ARC 272 001 3.00 Construction Design  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 09:25 am - 01:05 pm LUPT 165
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
Top
 
21722 ARC 350W 01W 3.00 Arch Theory & Design Factors Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 243
  Instructor:   Joseph Betz
Top
 
21195 ARC 466 PM1 3.00 Architectural Design IV Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 274
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 274
  Instructor:   Eric E Anderson
Top
 
22586 ARC 496 001 3.00 Design Capstone Project Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 03:55 pm LUPT 268
  Instructor:   James Delucca
 
Top
 


Art Studies - (ART)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
23807 ART 200 001 3.00 History of Graphic Design  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 04:30 pm - 05:45 pm HALE 222
  Instructor:   Christine M Tudor
Top
 
22764 ART 200 J01 3.00 History of Graphic Design  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christine M Tudor
Top
 
24019 ART 200 PM1 3.00 History of Graphic Design  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm THOM 220
  Instructor:   Francis J Klaess
Top
 
20028 ART 201 001 3.00 Srvy Art Hist: Prehis-Mid Ages  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 12:25 pm GLSN 237
  Instructor:   Barbara A Applegate
Top
 
23507 ART 201 003 3.00 Srvy Art Hist: Prehis-Mid Ages  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm HALE 222
  Instructor:   Kristy L Caratzola
Top
 
23749 ART 202 001 3.00 Srvy Art Hst:Early Ren-Present  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm HALE 222
  Instructor:   Thomas Ruggio
Top
 
21887 ART 302 003 3.00 Art History: American Art Srvy  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am HALE 222
  Instructor:   Kristy L Caratzola
Top
 
20030 ART 302 PM1 3.00 Art History: American Art Srvy Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 222
  Instructor:   Barbara A Applegate
 
Top
 


Aviation Administration - (AVN)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
23876 AVN 101 001 3.00 Aviation Indust:A Hist.Persptv  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 WF 08:00 am - 09:15 am LUPT 250
  Instructor:   Peter F Acquaro
Top
 
23845 AVN 104 PM1 3.00 Private Pilot Ground  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 06:15 pm - 07:30 pm AERO 21
  Instructor:   Remigio Castaldini
Top
 
24081 AVN 104 PM2 3.00 Private Pilot Ground  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 06:15 pm - 08:50 pm AERO 21
  Instructor:   Remigio Castaldini
Top
 
23839 AVN 105 001 1.00 Private Pilot Flight To Solo  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
23840 AVN 106 001 1.00 Private Pilot Flight to Cert.  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
21871 AVN 110 001 2.00 Introduction to Flight  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
20043 AVN 112 180 2.00 Pilot Proficiency  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
22614 AVN 126 001 3.00 Aviation Security Management I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:35 am - 12:05 pm AERO 21
  Instructor:   Joseph Clabby
Top
 
22545 AVN 201 001 3.00 Safety Ethics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Ramon Gonzalez
Top
 
23851 AVN 201 002 3.00 Safety Ethics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Ramon Gonzalez
Top
 
23333 AVN 202 002 3.00 Aviation Meteorology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 194
  Instructor:   Ramon Gonzalez
Top
 
23846 AVN 208 001 3.00 Instrument Pilot Ground  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:30 pm - 01:45 pm AERO 21
  Instructor:   Remigio Castaldini
Top
 
23841 AVN 209 001 1.00 Instrument Pilot Flight  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
23847 AVN 211 PM1 3.00 Commercial Pilot Ground  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 06:15 pm - 07:30 pm AERO 21
  Instructor:   Gregory T Harrington
Top
 
23842 AVN 212 001 1.00 Commercial Pilot Flight  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
23834 AVN 270 001 3.00 Introduction to Airports/Mngmt  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 161
  Instructor:   Jeanne Radigan
Top
 
22989 AVN 271 001 3.00 Airport Cap/Delay/Airspc/Envir  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 190
  Instructor:   Jeanne Radigan
Top
 
21672 AVN 280 J01 3.00 Intro to Air Cargo Operations  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
Top
 
24068 AVN 280 J02 3.00 Intro to Air Cargo Operations  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
Top
 
21729 AVN 300W 01W 3.00 Gov't / Aviation (Writing Int) Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 190
  Instructor:   Louis Scala
Top
 
24017 AVN 300W 02W 3.00 Gov't / Aviation (Writing Int) Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 WF 08:00 am - 09:15 am LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
Top
 
23843 AVN 310 001 1.00 Certified Flight Instructor  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
23848 AVN 322 J01 3.00 Advanced Aircraft Systems  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Lamarr Stanford
Top
 
22072 AVN 371 PM1 3.00 Airport Planning Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 115
  Instructor:   Louis Scala
Top
 
23883 AVN 400 001 3.00 Aviation Law Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 190
  Instructor:   Lamarr Stanford
Top
 
23849 AVN 401 J01 3.00 Aviation Economics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Joseph M Foresto
Top
 
23844 AVN 410 001 1.00 Comm.Pilot/Multi-Eng. Rating  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
22091 AVN 411 001 2.00 Certified Flight-Instrumnt Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
22092 AVN 412 001 1.00 Certified Flight-Multi Engine Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
21167 AVN 417 J02 3.00 Homeland Security in Aviation Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Ramon Gonzalez
Top
 
21166 AVN 419 201 3.00 Airline Transport Pilot (ATP) Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
21219 AVN 424 001 3.00 Adv. Avionics & Cockpit Autmtn Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 194
  Instructor:   Lamarr Stanford
Top
 
23907 AVN 443 001 3.00 Specialty Flying Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 113
  Instructor:   Lamarr Stanford
Top
 
23835 AVN 447 001 3.00 Capstone Prof Pilot Seminar  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 190
  Instructor:   Michael Canders
Top
 
23850 AVN 471 001 3.00 Aviation AdministrationSeminar  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
 
Top
 


Business and Computer Systems - (BCS)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21971 BCS 101 FYL 3.00 Program Concepts & Prob Solv  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Marie Pullan
Top
 
21035 BCS 102 001 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 214
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
Top
 
21036 BCS 102 002 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 245
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Denise Bonomi
Top
 
21037 BCS 102 003 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 245
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 209
  Instructor:   Denise Bonomi
Top
 
21038 BCS 102 004 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 242
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Instructor:   Cynthia Belis
Top
 
21039 BCS 102 005 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 242
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Instructor:   Cynthia Belis
Top
 
21040 BCS 102 006 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 214
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Kenneth J Tax
Top
 
22228 BCS 102 007 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 216
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 208
  Instructor:   Kathleen J Hoehmann
Top
 
21041 BCS 102 008 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 08:00 am - 09:15 am WHIT 208
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 08:00 am - 09:15 am WHIT 245
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
Top
 
21042 BCS 102 009 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 245
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
Top
 
21043 BCS 102 010 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 216
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Instructor:   William A Myers
Top
 
21044 BCS 102 011 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 242
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 108
  Instructor:   Frank A Maxson
Top
 
23792 BCS 102 012 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 10:50 am - 12:05 pm WHIT 209
  Instructor:   Dimitra Kallergis-Anastasopoulos
Top
 
21046 BCS 102 013 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:00 am - 10:15 am WHIT 208
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 10:20 am - 11:45 am WHIT 245
  Instructor:   William A Myers
Top
 
21051 BCS 102 J01 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
Top
 
21577 BCS 102 PM1 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 208
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 216
  Instructor:   Joseph Licato
Top
 
23793 BCS 102 PM2 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 214
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 08:45 pm - 10:10 pm WHIT 216
  Instructor:   Anthony V Catanzaro
Top
 
21827 BCS 102 PM3 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 05:55 pm - 07:15 pm WHIT 208
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 07:20 pm - 08:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Anthony C Tota
Top
 
22995 BCS 102 SAT 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Feb 08, 2014 Apr 26, 2014 S 09:00 am - 10:15 am WHIT 208
  Feb 08, 2014 Apr 26, 2014 S 10:20 am - 12:25 pm WHIT 124
  Instructor:   James Dorney
Top
 
20071 BCS 120 001 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Instructor:   Ruth Sapir
Top
 
23319 BCS 120 002 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Marie Pullan
Top
 
24040 BCS 120 003 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Andrew P Frisch
Top
 
21020 BCS 120 004 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Brian Thoms
Top
 
24076 BCS 120 005 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 124
  Instructor:   Timur Igamberdiev
Top
 
24097 BCS 120 006 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 216
  Instructor:   Timur Igamberdiev
Top
 
22754 BCS 120 LT1 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 209
  Instructor:   Marie Pullan
Top
 
20072 BCS 120 PM1 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 216
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 214
  Instructor:   Daniel Josenhans
Top
 
20073 BCS 130 001 3.00 Website Development I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 215
  Instructor:   Anne Galante
Top
 
20074 BCS 130 002 3.00 Website Development I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
Top
 
23320 BCS 130 003 3.00 Website Development I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 216
  Instructor:   Anne Galante
Top
 
22210 BCS 130 J01 3.00 Website Development I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
Top
 
23794 BCS 130 PM1 3.00 Website Development I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 124
  Instructor:   Edward Kowalski
Top
 
23707 BCS 160 001 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 124
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Instructor:   Dimitra Kallergis-Anastasopoulos
Top
 
23708 BCS 160 002 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   Denise Bonomi
Top
 
24039 BCS 160 003 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 215
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
23795 BCS 160 004 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
Top
 
23796 BCS 160 005 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 10:50 am - 12:05 pm WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 10:50 am - 12:05 pm WHIT 124
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
Top
 
23709 BCS 160 PM1 3.00 Computers,Society & Technology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 123
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Instructor:   Joseph Licato
Top
 
22533 BCS 208L 002 0.00 Network Fund Lab I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 11:00 am - 12:30 pm WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
Top
 
21831 BCS 208L 01L 0.00 Network Fund Lab I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 04:10 pm - 05:50 pm WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
Top
 
21833 BCS 208L PML 0.00 Network Fund Lab I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 07:45 pm - 09:25 pm WHIT 242
  Instructor:   Vincent Smith
Top
 
23867 BCS 208T 001 3.00 Networking Fundamentals I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 04:10 pm - 05:50 pm WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
Top
 
23868 BCS 208T 002 3.00 Networking Fundamentals I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 09:00 am - 10:40 am WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
Top
 
23869 BCS 208T PM1 3.00 Networking Fundamentals I Eve
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 07:35 pm WHIT 242
  Instructor:   Vincent Smith
Top
 
23711 BCS 209L 001 0.00 Networking Fundamentals II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 11:15 am - 01:20 pm WHIT 245
  Instructor:   Salvador G Morales
Top
 
20965 BCS 209L 01L 0.00 Networking Fundamentals II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 03:05 pm - 05:45 pm WHIT 245
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
20967 BCS 209L PML 0.00 Networking Fundamentals II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 08:10 pm - 10:15 pm WHIT 245
  Instructor:   Gary E Glueckert
Top
 
23710 BCS 209T 001 3.00 Networking Fundamentals II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 09:00 am - 11:05 am WHIT 245
  Instructor:   Salvador G Morales
Top
 
23808 BCS 209T 002 3.00 Networking Fundamentals II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 04:20 pm - 05:50 pm WHIT 245
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
23809 BCS 209T PM1 3.00 Networking Fundamentals II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:00 pm WHIT 245
  Instructor:   Gary E Glueckert
Top
 
20101 BCS 215 001 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 124
  Instructor:   Anne Galante
Top
 
23797 BCS 215 005 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm WHIT 217
  Instructor:   David S Gerstl
Top
 
20106 BCS 215 J01 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Margaret Porciello
Top
 
20102 BCS 215 LP1 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 208
  Instructor:   Anne Galante
Top
 
21549 BCS 215 PM1 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Daniel Josenhans
Top
 
20108 BCS 230 001 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 209
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
Top
 
23322 BCS 230 002 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 09:25 am - 10:40 am WHIT 209
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
Top
 
23798 BCS 230 005 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 12:05 pm WHIT 216
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 12:05 pm WHIT 214
  Instructor:   David S Gerstl
Top
 
23799 BCS 230 006 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 214
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
Top
 
21847 BCS 230 LPT 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 214
  Instructor:   David S Gerstl
Top
 
22756 BCS 230 PM1 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 214
  Instructor:   Harry G Espaillat
Top
 
23800 BCS 230 PM2 3.00 Foundations ofComputer Prog II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 216
  Instructor:   Andrew P Frisch
Top
 
22758 BCS 240 001 3.00 Website Development II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
Top
 
23323 BCS 250 PM1 3.00 JavaScript  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 215
  Instructor:   Harry G Espaillat
Top
 
21963 BCS 260 J01 3.00 Data Base  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Margaret Porciello
Top
 
21837 BCS 260 LPT 3.00 Data Base  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 208
  Instructor:   Margaret Porciello
Top
 
21175 BCS 260 PM1 3.00 Data Base  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 07:20 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   Edward Kowalski
Top
 
20117 BCS 262 002 3.00 Data Communications  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
Top
 
20120 BCS 262 J01 3.00 Data Communications  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
23712 BCS 262 J02 3.00 Data Communications  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
Top
 
20126 BCS 300 001 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
20955 BCS 300 002 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 214
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
20127 BCS 300 003 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 214
  Instructor:   Edward R Wagner
Top
 
23300 BCS 300 004 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:00 am - 11:40 am WHIT 214
  Instructor:   Edward R Wagner
Top
 
20956 BCS 300 005 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 209
  Instructor:   George R Kuscsik
Top
 
21671 BCS 300 J01 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Brian Thoms
Top
 
20131 BCS 300 J02 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Marie Pullan
Top
 
22126 BCS 300 J04 3.00 Management Information Systems  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Marie Pullan
Top
 
20130 BCS 300 PM2 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 07:20 pm - 10:10 pm WHIT 209
  Instructor:   Glenn A Dodd
Top
 
22214 BCS 300 SAT 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Feb 08, 2014 Apr 26, 2014 S 09:00 am - 12:25 pm WHIT 108
  Instructor:   Carlos Blackwood
Top
 
20134 BCS 301 001 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 214
  Instructor:   Sheryl R Schoenacher
Top
 
20138 BCS 301 J01 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sheryl R Schoenacher
Top
 
21586 BCS 301 PM1 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 209
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 209
  Instructor:   Charles R Kaplan
Top
 
21169 BCS 303 001 3.00 XML Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm WHIT 215
  Instructor:   Sheryl R Schoenacher
Top
 
23801 BCS 315 001 3.00 UNIX Operating Systems II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am WHIT 215
  Instructor:   David S Gerstl
Top
 
20144 BCS 316 PM1 3.00 PERL Programming Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   James Dorney
Top
 
23301 BCS 317 X01 3.00 Enterprise Resource Planning Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 215
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
22225 BCS 320 001 3.00 LAN Switching and Wireless Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm WHIT 242
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
21964 BCS 320 PM1 3.00 LAN Switching and Wireless Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 242
  Instructor:   Joseph Magaldi
Top
 
23325 BCS 321 001 3.00 Accessing the WAN  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 242
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
21177 BCS 345 001 3.00 JAVA Programming Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 124
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
Top
 
23327 BCS 345 002 3.00 JAVA Programming  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
Top
 
21695 BCS 350 LPT 3.00 Web Database Development Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 208
  Instructor:   Margaret Porciello
Top
 
23706 BCS 360 001 3.00 Programming in SQL Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 124
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
Top
 
22226 BCS 370 PM1 3.00 Data Structures Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Brian Thoms
Top
 
22224 BCS 378 PM1 3.00 Information Security Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 208
  Instructor:   Stephen Hooghuis
Top
 
23803 BCS 425 PM1 3.00 Decision Supprt Dat Warehouse  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 215
  Instructor:   Cynthia P Hoskey
Top
 
21859 BCS 430W HYB 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 216
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sheryl R Schoenacher
Top
 
20959 BCS 430W PMW 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 124
  Instructor:   Dr. Brian Thoms
Top
 
22753 BCS 440 INT 3.00 CPIS Internship Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Ruth Sapir
 
Top
 


Biology - (BIO)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21984 BIO 120L 001 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
Top
 
21985 BIO 120L 002 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
Top
 
22745 BIO 120L 003 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
Top
 
22746 BIO 120L 004 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
Top
 
20156 BIO 120L 140 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
Top
 
20157 BIO 120L 142 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Daniel T Arcieri
Top
 
21212 BIO 120L 143 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
Top
 
20158 BIO 120L 144 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 03:05 pm - 04:55 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
Top
 
20159 BIO 120L 145 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 08:40 am - 10:30 am HALE 125
  Instructor:   Shirley Labardy
Top
 
20160 BIO 120L PM1 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 07:20 pm - 09:10 pm HALE 125
  Instructor:   Susan Williams
Top
 
20161 BIO 120L PM2 0.00 General Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 07:20 pm - 09:10 pm HALE 125
  Instructor:   Asok K Chaudhuri
Top
 
23107 BIO 120T 001 4.00 General Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm THOM 222
  Instructor:   Roberta Bernstein
Top
 
23108 BIO 120T 002 4.00 General Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am HALE 222
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
Top
 
23109 BIO 120T 003 4.00 General Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 150
  Instructor:   Angelina Libardi
Top
 
23110 BIO 120T 004 4.00 General Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Carlee A Resh
Top
 
23111 BIO 120T 005 4.00 General Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 10:50 am - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   Shirley Labardy
Top
 
23112 BIO 120T PM1 4.00 General Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 05:55 pm - 07:10 pm THOM 117
  Instructor:   Carlee A Resh
Top
 
23701 BIO 121 HYB 3.00 Health, Heredity and Behavior  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 03:05 pm - 04:20 pm HALE 216
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert A Crocker
Top
 
20163 BIO 123L 140 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 04:30 pm - 06:20 pm HALE 125
  Instructor:   Donna M Cempa-Danziger
Top
 
20164 BIO 123L 141 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Donna M Cempa-Danziger
Top
 
21018 BIO 123L 142 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Donna M Cempa-Danziger
Top
 
21019 BIO 123L 143 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 02:05 pm HALE 125
  Instructor:   Donna M Cempa-Danziger
Top
 
21382 BIO 123L 144 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 09:25 am - 11:15 am HALE 125
  Instructor:   Carlee A Resh
Top
 
21383 BIO 123L 145 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 04:30 pm - 06:20 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. David Rogers
Top
 
23113 BIO 123T 001 4.00 Human Body/Health&Disease  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Dr. David Rogers
Top
 
23114 BIO 123T 002 4.00 Human Body/Health&Disease  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   Donna M Cempa-Danziger
Top
 
23115 BIO 123T 003 4.00 Human Body/Health&Disease  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. David Rogers
Top
 
22354 BIO 125 001 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 223
  Instructor:   Janine Grant
Top
 
23640 BIO 125 002 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 129
  Instructor:   Janine Grant
Top
 
23830 BIO 125 003 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 218
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
Top
 
23884 BIO 125 01 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 218
  Instructor:   Janine Grant
Top
 
20165 BIO 125 120 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm THOM 117
  Instructor:   Jeff Poplarski
Top
 
22678 BIO 125 PM1 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 05:55 pm - 07:10 pm LUPT 250
  Instructor:   Kerry Keegan
Top
 
23002 BIO 125 PM2 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 07:20 pm - 08:35 pm GLSN 224
  Instructor:   Kerry Keegan
Top
 
20168 BIO 130L 140 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Kathy L Petrat
Top
 
20169 BIO 130L 141 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Kathleen M Hecht
Top
 
21502 BIO 130L 142 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Kathleen M Hecht
Top
 
20170 BIO 130L 143 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Ziv Sandalon
Top
 
22398 BIO 130L 144 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
Top
 
22508 BIO 130L 145 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
Top
 
23699 BIO 130L 146 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 08:00 am - 10:40 am HALE 123
  Instructor:   Susan Williams
Top
 
23116 BIO 130T 001 4.00 Biological Principles I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
23118 BIO 130T 002 4.00 Biological Principles I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Juliana I Tafrova
Top
 
23117 BIO 130T 003 4.00 Biological Principles I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
Top
 
23700 BIO 130T 004 4.00 Biological Principles I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 10:50 am - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Susan Williams
Top
 
20174 BIO 131L 140 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 08:00 am - 10:40 am HALE 122
  Instructor:   Michael Faro
Top
 
20175 BIO 131L 141 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 122
  Instructor:   Michael C Smiles
Top
 
22663 BIO 131L 142 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 122
  Instructor:   Kathleen M Hecht
Top
 
20176 BIO 131L 143 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 08:00 am - 10:50 am HALE 122
  Instructor:   Michael Faro
Top
 
21504 BIO 131L 144 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 02:50 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Gary A Brown
Top
 
22748 BIO 131L 145 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 122
  Instructor:   Michael Faro
Top
 
20945 BIO 131L PM1 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 122
  Instructor:   Carlee A Resh
Top
 
21986 BIO 131L PM2 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 122
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
Top
 
23119 BIO 131T 001 4.00 Biological Principles II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 131
  Instructor:   Michael C Smiles
Top
 
23120 BIO 131T 002 4.00 Biological Principles II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am WHIT 150
  Instructor:   Michael C Smiles
Top
 
23121 BIO 131T 003 4.00 Biological Principles II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 150
  Instructor:   Michael C Smiles
Top
 
23122 BIO 131T PM1 4.00 Biological Principles II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 05:55 pm - 07:10 pm WHIT 150
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
Top
 
24044 BIO 166L 001 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 08:00 am - 09:50 am HALE 214
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
Top
 
20179 BIO 166L 140 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
Top
 
20180 BIO 166L 141 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 12:40 pm HALE 214
  Instructor:   Justine M Hoffmann
Top
 
23123 BIO 166T 001 4.00 Prin of Human Anatomy & Physio  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Misti Millar-Calderon
Top
 
24045 BIO 166T 002 4.00 Prin of Human Anatomy & Physio  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. David Rogers
Top
 
21215 BIO 170L 142 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 09:25 am - 12:05 pm HALE 214
  Instructor:   Justine M Hoffmann
Top
 
21510 BIO 170L 143 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
Top
 
22440 BIO 170L 144 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 03:05 pm - 05:45 pm HALE 214
  Instructor:   Malcolm L Levitin
Top
 
22406 BIO 170L 145 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 214
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
Top
 
23657 BIO 170L 146 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 08:00 am - 10:40 am HALE 214
  Instructor:   Justine M Hoffmann
Top
 
20186 BIO 170L PM1 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
Top
 
20187 BIO 170L PM2 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
Top
 
23639 BIO 170L PM3 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 214
  Instructor:   Malcolm L Levitin
Top
 
23648 BIO 170L PM4 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 214
  Instructor:   Malcolm L Levitin
Top
 
23124 BIO 170T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm WHIT 150
  Instructor:   William Germano
Top
 
23125 BIO 170T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm LUPT 156
  Instructor:   Misti Millar-Calderon
Top
 
23126 BIO 170T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 104
  Instructor:   Richard Marsillo
Top
 
23638 BIO 170T PM2 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 156
  Instructor:   Robert A Crocker
Top
 
23656 BIO 170T PM3 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 218
  Instructor:   Dr. Eric L Schwartz
Top
 
20191 BIO 171L 140 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
Top
 
20192 BIO 171L 141 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Kerry Keegan
Top
 
20193 BIO 171L 142 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
Top
 
23558 BIO 171L 143 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 09:25 am - 12:05 pm HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
Top
 
21216 BIO 171L 144 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 216
  Instructor:   Misti Millar-Calderon
Top
 
21217 BIO 171L 145 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 08:00 am - 10:40 am HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
Top
 
21512 BIO 171L 146 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 01:40 pm - 04:20 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
Top
 
23559 BIO 171L 147 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 12:15 pm - 02:55 pm HALE 216
  Instructor:   William Germano
Top
 
23519 BIO 171L 148 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 09:25 am - 12:05 pm HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
Top
 
23520 BIO 171L 149 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 03:05 pm - 05:45 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Eric L Schwartz
Top
 
20195 BIO 171L PM1 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd Angel
Top
 
20947 BIO 171L PM2 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 07:20 pm - 10:00 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd Angel
Top
 
23142 BIO 171T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   Robert A Crocker
Top
 
23143 BIO 171T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 S 10:50 am - 01:30 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
Top
 
23144 BIO 171T 003 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 12:05 pm HALE 222
  Instructor:   William Germano
Top
 
23146 BIO 171T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 102
  Instructor:   Lloyd Angel
Top
 
23497 BIO 171T PM2 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 05:55 pm - 07:10 pm THOM 222
  Instructor:   Robert A Crocker
Top
 
23557 BIO 171T PM3 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:45 pm - 10:00 pm WHIT 150
  Instructor:   Richard Marsillo
Top
 
22963 BIO 197 001 3.00 Human Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Roberta Bernstein
Top
 
23910 BIO 197 002 3.00 Human Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm THOM 218
  Instructor:   Roberta Bernstein
Top
 
21513 BIO 198L 141 0.00 Entomology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 02:05 pm HALE 122
  Instructor:   Eric C Morgan
Top
 
20199 BIO 198L PM1 0.00 Entomology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 07:45 pm HALE 122
  Instructor:   Eric C Morgan
Top
 
23147 BIO 198T PM1 4.00 Entomology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 150
  Instructor:   Eric C Morgan
Top
 
23911 BIO 210 001 3.00 Introduction to Bioscience  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 320
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
20200 BIO 210 120 3.00 Introduction to Bioscience  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 235
  Instructor:   Dr. Matthew Bahamonde
Top
 
23250 BIO 212L 001 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
23252 BIO 212L 002 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 11:50 am - 01:30 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
Top
 
23254 BIO 212L PM1 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 06:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
Top
 
23249 BIO 212T 001 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
23251 BIO 212T 002 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 11:40 am HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
Top
 
23253 BIO 212T PM1 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 06:45 pm HALE 212
  Instructor:   Angelina Libardi
Top
 
22359 BIO 220L 001 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
22684 BIO 220L 002 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
Top
 
20204 BIO 220L 140 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 210
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
21021 BIO 220L 141 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
Top
 
22372 BIO 220L PM3 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
Top
 
22509 BIO 220L PM4 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 07:20 pm - 10:00 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
Top
 
23148 BIO 220T 001 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
23153 BIO 220T 002 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 156
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
23154 BIO 220T PM1 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 102
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
Top
 
23880 BIO 223L 001 0.00 Principles of Ecology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 03:05 pm - 05:45 pm HALE 122
  Instructor:   Eric C Morgan
Top
 
23902 BIO 223T 001 3.00 Principals of Ecology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 220
  Instructor:   Eric C Morgan
Top
 
20990 BIO 240 PM1 3.00 Bioethics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 227
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
Top
 
21514 BIO 240 PM2 3.00 Bioethics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 242
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
Top
 
21867 BIO 240 PM3 3.00 Bioethics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 129
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
Top
 
23326 BIO 240 SSH 3.00 Bioethics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 09:00 am - 11:40 am OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
Top
 
23004 BIO 240W 00W 3.00 Bioethics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 224
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
Top
 
21117 BIO 340 J01 3.00 Biopharmaceutical Regulation Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Melissa J Vozza
Top
 
23156 BIO 343T 001 3.00 Principals of Genetics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm HALE 222
  Instructor:   Ziv Sandalon
Top
 
23157 BIO 343T 002 3.00 Principals of Genetics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am HALE 222
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
21991 BIO 344L 001 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 01:30 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
21992 BIO 344L 002 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 01:40 pm - 04:20 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
22752 BIO 344L PM1 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm HALE 122
  Instructor:   Lisa Prazak
Top
 
21993 BIO 345 001 3.00 Introductions to Bioinformatic Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Damon R Olszowy
Top
 
22589 BIO 345 002 3.00 Introductions to Bioinformatic Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Damon R Olszowy
Top
 
23160 BIO 348T 001 3.00 Cell Biology Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 321
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
23162 BIO 348T 002 3.00 Cell Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 224
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
22687 BIO 349L 001 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
22688 BIO 349L 002 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 04:20 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
22689 BIO 349L PM1 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
23833 BIO 349L PM2 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Karen Quadrini
Top
 
23912 BIO 360 001 3.00 Principals of Immunobiology Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm NOLD 100
  Instructor:   Kathy L Petrat
Top
 
22222 BIO 380 INT 3.00 Pre-Professional Experience I Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
22649 BIO 381 IND 3.00 Pre-Professional Experience II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
23546 BIO 414L 001 0.00 Microbiology Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 02:55 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
23547 BIO 414L 002 0.00 Microbiology Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 01:30 pm HALE 210
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
23548 BIO 414T 001 4.00 Microbiology Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN L100
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
22749 BIO 441L 001 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:40 pm HALE 213
  Instructor:   Ziv Sandalon
Top
 
22102 BIO 441L 002 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 03:30 pm HALE 213
  Instructor:   Ziv Sandalon
Top
 
22518 BIO 441L 003 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 04:30 pm - 06:20 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
Top
 
23634 BIO 441L PM1 0.00 Molecular Biology Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 07:20 pm - 09:10 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
Top
 
23164 BIO 441T 001 5.00 Introduction Molecular Biology Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 321
  Instructor:   Dr. Matthew Bahamonde
Top
 
23166 BIO 441T 002 5.00 Introduction Molecular Biology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Matthew Bahamonde
Top
 
22750 BIO 460 PM1 3.00 Neurology of Pain Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 07:20 pm - 08:35 pm HALE 222
  Instructor:   Richard Marsillo
Top
 
22650 BIO 476 INT 1.00 Bioscience Internship A1 Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
24103 BIO 478 IN1 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
Top
 
24062 BIO 478 IN2 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
Top
 
23661 BIO 478 INT 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
24064 BIO 479 INT 2.00 Bioscience Internship B2 Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
22722 BIO 480 1N2 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
22380 BIO 480 IN1 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
22379 BIO 480 IN2 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
22381 BIO 480 IN3 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
21096 BIO 480 IN4 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
22651 BIO 480 INT 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
22652 BIO 481 IN1 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
22653 BIO 481 IN2 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
22223 BIO 481 IN3 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
22382 BIO 481 IN4 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
23660 BIO 481 IN5 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
22449 BIO 481 INT 3.00 Bioscience Internship II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Eric C Morgan
Top
 
23591 BIO 482 IN1 3.00 Bioscience Internship III Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
24063 BIO 482 INT 3.00 Bioscience Internship III Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
Top
 
24065 BIO 483 IN2 3.00 Bioscience Internship IV Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
23592 BIO 483 INT 3.00 Bioscience Internship IV Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
 
Top
 


Business Administration - (BUS)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
20211 BUS 101 001 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm THOM 220
  Instructor:   Toni McIntosh
Top
 
20212 BUS 101 002 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 242
  Instructor:   William W Fauth
Top
 
20213 BUS 101 003 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 127
  Instructor:   William W Fauth
Top
 
20214 BUS 101 004 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 221
  Instructor:   Kenneth Obrien
Top
 
20215 BUS 101 005 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 131
  Instructor:   Paul A Johneas
Top
 
21592 BUS 101 006 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 218
  Instructor:   Edmund T Valenski
Top
 
22235 BUS 101 007 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:00 am - 11:45 am GLSN 321
  Instructor:   Andrea L Henderson
Top
 
23071 BUS 101 008 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 220
  Instructor:   Keith F Brady
Top
 
24079 BUS 101 009 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm THOM 220
  Instructor:   Theodore K Sapeta
Top
 
22075 BUS 101 J01 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
Top
 
20218 BUS 101 PM2 3.00 Accounting I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 238
  Instructor:   Melissa Frisina
Top
 
20219 BUS 102 001 3.00 Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 218
  Instructor:   Kenneth Obrien
Top
 
20220 BUS 102 002 3.00 Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm THOM 223
  Instructor:   Eileen Eichler
Top
 
20221 BUS 102 003 3.00 Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am THOM 223
  Instructor:   Howard Haskowitz
Top
 
20222 BUS 102 004 3.00 Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 237
  Instructor:   Gary Rupp
Top
 
20223 BUS 102 005 3.00 Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm THOM 221
  Instructor:   Gary Rupp
Top
 
20225 BUS 102 007 3.00 Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm WHIT 208
  Instructor:   Eileen Eichler
Top
 
21337 BUS 102 J01 3.00 Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
Top
 
20226 BUS 102 PM1 3.00 Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 05:55 pm - 07:10 pm THOM 221
  Instructor:   Jason P Rudish
Top
 
24000 BUS 102 PM2 3.00 Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 07:20 pm - 10:00 pm THOM 117
  Instructor:   Donald Green
Top
 
23695 BUS 102 SAT 3.00 Accounting II  
  Feb 08, 2014 Apr 26, 2014 S 09:00 am - 12:25 pm THOM 220
  Instructor:   Jason P Rudish
Top
 
20229 BUS 109 001 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 222
  Instructor:   Leonard R Clauss
Top
 
20230 BUS 109 002 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 117
  Instructor:   Leonard R Clauss
Top
 
23900 BUS 109 003 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm THOM 222
  Instructor:   Michael Slauenwhite
Top
 
20232 BUS 109 004 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 218
  Instructor:   Eileen Breslin
Top
 
20233 BUS 109 005 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 221
  Instructor:   Carolyn Walsh
Top
 
21892 BUS 109 006 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 220
  Instructor:   Michael Slauenwhite
Top
 
24080 BUS 109 007 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 04:30 pm - 05:45 pm THOM 220
  Instructor:   Michael S Silberman
Top
 
22230 BUS 109 008 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 12:15 pm - 02:55 pm THOM 221
  Instructor:   Chad A Lupinacci
Top
 
20234 BUS 109 PM1 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 321
  Instructor:   Melinda L Rachlin
Top
 
20237 BUS 111 002 3.00 Introduction to Business  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 220
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
Top
 
20238 BUS 111 003 3.00 Introduction to Business  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 231
  Instructor:   Frank A Maxson
Top
 
20242 BUS 131 001 3.00 Marketing Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 220
  Instructor:   Eileen Hasson
Top
 
20243 BUS 131 002 3.00 Marketing Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 238
  Instructor:   Barbara A Skelly
Top
 
20244 BUS 131 003 3.00 Marketing Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 117
  Instructor:   Eileen Hasson
Top
 
20245 BUS 131 004 3.00 Marketing Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am THOM 222
  Instructor:   Martin I Lewison
Top
 
21149 BUS 131 006 3.00 Marketing Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 222
  Instructor:   Yu Chen
Top
 
23895 BUS 131 007 3.00 Marketing Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm THOM 221
  Instructor:   Yu Chen
Top
 
20248 BUS 131 PM1 3.00 Marketing Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 07:20 pm - 08:35 pm THOM 222
  Instructor:   Melinda L Rachlin
Top
 
20247 BUS 131 PM2 3.00 Marketing Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 05:55 pm - 07:10 pm THOM 222
  Instructor:   Madeleine Lanza-Giraldi
Top
 
23920 BUS 141 001 3.00 Contemporary Bus Communication  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 238
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
Top
 
23978 BUS 141 PM1 3.00 Contemporary Bus Communication  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 07:20 pm - 08:35 pm THOM 222
  Instructor:   Madeleine Lanza-Giraldi
Top
 
20251 BUS 201 001 3.00 Corporate Finance  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 125
  Instructor:   Kenneth Obrien
Top
 
20252 BUS 201 002 3.00 Corporate Finance  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm THOM 220
  Instructor:   William W Fauth
Top
 
21379 BUS 201 003 3.00 Corporate Finance  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 121
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
22073 BUS 201 004 3.00 Corporate Finance  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 237
  Instructor:   Gary Rupp
Top
 
22074 BUS 201 005 3.00 Corporate Finance  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 117
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
22886 BUS 201 J01 3.00 Corporate Finance  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John Masserwick
Top
 
20253 BUS 201 PM1 3.00 Corporate Finance  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 224
  Instructor:   Janet A Bruder
Top
 
20987 BUS 202 001 3.00 Business Law I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 222
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
20988 BUS 202 002 3.00 Business Law I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 221
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
20256 BUS 202 003 3.00 Business Law I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm THOM 221
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
22232 BUS 202 004 3.00 Business Law I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:00 am - 11:45 am GLSN 320
  Instructor:   Nancy E Ellis
Top
 
22885 BUS 202 005 3.00 Business Law I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 223
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
22893 BUS 202 006 3.00 Business Law I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 222
  Instructor:   James F Obrien
Top
 
22106 BUS 202 PM2 3.00 Business Law I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 07:20 pm - 08:35 pm THOM 221
  Instructor:   James F Obrien
Top
 
23697 BUS 202 SAT 3.00 Business Law I  
  Feb 08, 2014 Apr 26, 2014 S 09:00 am - 12:25 pm THOM 221
  Instructor:   Chad A Lupinacci
Top
 
23897 BUS 230 001 3.00 Environmental Law  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm THOM 220
  Instructor:   Thomas A Smyth
Top
 
20267 BUS 240 002 3.00 Business Statistics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am THOM 221
  Instructor:   Kenneth Obrien
Top
 
22489 BUS 240 003 3.00 Business Statistics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   Lynn Wosleger
Top
 
22234 BUS 240 PM1 3.00 Business Statistics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 05:55 pm - 07:10 pm GLSN 218
  Instructor:   Nanda K Viswanathan
Top
 
20270 BUS 250 001 3.00 Consumer Behavior  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 156
  Instructor:   Jeffrey Egan
Top
 
24012 BUS 250 002 3.00 Consumer Behavior  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 235
  Instructor:   Barbara A Skelly
Top
 
20271 BUS 257 001 3.00 Advertising Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm THOM 223
  Instructor:   Yu Chen
Top
 
22883 BUS 257 002 3.00 Advertising Principles  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 10:40 am WHIT 108
  Instructor:   Yu Chen
Top
 
22564 BUS 259 001 3.00 Public Relations  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 220
  Instructor:   Carol Lane
Top
 
20273 BUS 266 001 3.00 Personnel Human Resource Mgmnt  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm THOM 220
  Instructor:   Nancy E Ellis
Top
 
22916 BUS 266 PM1 3.00 Personnel Human Resource Mgmnt  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 07:20 pm - 08:35 pm THOM 221
  Instructor:   April L Orthner
Top
 
21567 BUS 267 001 3.00 Small Business Management  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 320
  Instructor:   Jeffrey Egan
Top
 
21152 BUS 267 PM1 3.00 Small Business Management  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 07:20 pm - 10:00 pm GLSN 235
  Instructor:   Jeffrey Egan
Top
 
21270 BUS 272 001 3.00 Intermediate Accounting II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 220
  Instructor:   John Masserwick
Top
 
21568 BUS 273 PM1 3.00 Cost Accounting  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 07:20 pm - 10:00 pm THOM 218
  Instructor:   John Masserwick
Top
 
20277 BUS 280 001 3.00 International Business  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm THOM 223
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
20278 BUS 280 002 3.00 International Business  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 223
  Instructor:   Dr. Daniel Marrone
Top
 
21649 BUS 280 003 3.00 International Business  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 239
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
20279 BUS 280 PM1 3.00 International Business  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 07:20 pm - 10:00 pm THOM 223
  Instructor:   Jonah J Romanitch
Top
 
23698 BUS 280 SAT 3.00 International Business  
  Feb 08, 2014 Apr 26, 2014 S 09:00 am - 12:25 pm THOM 223
  Instructor:   Laila Bichara
Top
 
21947 BUS 300 001 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 223
  Instructor:   Dr. Daniel Marrone
Top
 
21948 BUS 300 002 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 222
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
21950 BUS 300 003 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
Top
 
22480 BUS 300 004 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:00 am - 11:45 am THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
Top
 
22872 BUS 300 005 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 125
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 02:55 pm THOM 218
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
22097 BUS 300 PM1 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 07:20 pm - 10:00 pm GLSN 239
  Instructor:   Jonah J Romanitch
Top
 
23304 BUS 304 PM1 3.00 Business Law II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 07:20 pm - 10:00 pm THOM 117
  Instructor:   Michael L Kohl
Top
 
20284 BUS 305 PM1 3.00 Entrepreneurship Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 07:20 pm - 10:00 pm GLSN 238
  Instructor:   Frank Liselli
Top
 
22616 BUS 306 PM1 3.00 Project & Contract Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 07:20 pm - 10:00 pm GLSN 220
  Instructor:   Joseph Russo
Top
 
23898 BUS 310 001 3.00 Principles of Taxation Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 233
  Instructor:   Howard Haskowitz
Top
 
22633 BUS 310 J01 3.00 Principles of Taxation Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Eileen Eichler
Top
 
22887 BUS 311 J01 3.00 Organizational Behavior Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Laila Bichara
Top
 
22928 BUS 317 X01 3.00 Enterprise Resource Planning  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 215
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
23693 BUS 320 001 3.00 Intnt'l Mktng & Global Mkts Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 223
  Instructor:   Martin I Lewison
Top
 
20285 BUS 322 001 3.00 International Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm THOM 221
  Instructor:   Maria A Randazzo-Nardin
Top
 
22229 BUS 322 002 3.00 International Management  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm WHIT 150
  Instructor:   Carolyn Walsh
Top
 
23899 BUS 360 001 3.00 Leadership Theories Practices Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 235
  Instructor:   Maria A Randazzo-Nardin
Top
 
24021 BUS 360 PM1 3.00 Leadership Theories Practices Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 320
  Instructor:   James Ramos
Top
 
24042 BUS 379 IN1 3.00 Business Internship Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Richard M Vogel
Top
 
22601 BUS 379 INT 3.00 VITA Internship Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Donald Green
Top
 
22661 BUS 379 IT1 3.00 Business Internship Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dianne H Weinstein
Top
 
24041 BUS 381 IN1 9.00 Business Internship Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Richard M Vogel
Top
 
20286 BUS 404 001 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 320
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
23885 BUS 404 002 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 156
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
23887 BUS 404 003 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm THOM 218
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
24036 BUS 404 004 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 243
  Instructor:   Louewanda Benjamin
Top
 
21571 BUS 404 J01 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Eileen Eichler
Top
 
20972 BUS 404 J02 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
Top
 
20287 BUS 404 PM1 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 07:20 pm - 10:00 pm GLSN 222
  Instructor:   Paul A Johneas
Top
 
22115 BUS 404 PM2 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 07:20 pm - 10:00 pm GLSN 239
  Instructor:   Louewanda Benjamin
Top
 
23303 BUS 406 001 3.00 Business Organization Law Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am THOM 218
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
21953 BUS 409 001 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am THOM 222
  Instructor:   Martin I Lewison
Top
 
23984 BUS 409 003 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm THOM 117
  Instructor:   Dianne H Weinstein
Top
 
22624 BUS 409 004 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm THOM 218
  Instructor:   Dianne H Weinstein
Top
 
22482 BUS 409 J02 3.00 Strategic Management  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
Top
 
23922 BUS 409 PM1 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 05:55 pm - 07:10 pm THOM 223
  Instructor:   Dianne H Weinstein
Top
 
23694 BUS 409W 01W 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 237
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 222
  Instructor:   Martin I Lewison
Top
 
22889 BUS 409W J0W 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
23923 BUS 409W PMW 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 07:20 pm - 10:00 pm GLSN 233
  Instructor:   Frank Liselli
Top
 
21352 BUS 412 001 3.00 Business, Government & Society  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm THOM 222
  Instructor:   Maria A Randazzo-Nardin
Top
 
22890 BUS 460 J01 3.00 Leadership & Ethics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dianne H Weinstein
Top
 
22882 BUS 460W 01W 3.00 Leadership and Ethics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 221
  Instructor:   Dr. Daniel Marrone
Top
 
23543 BUS 460W 02W 3.00 Leadership and Ethics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am THOM 220
  Instructor:   Dr. Daniel Marrone
Top
 
23983 BUS 470 001 3.00 Advanced Accounting Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 224
  Instructor:   Edmund T Valenski
Top
 
24078 BUS 479 IN1 3.00 Business Internship II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dianne H Weinstein
 
Top
 


Chinese - (CHI)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21975 CHI 152 001 3.00 Chinese II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 03:05 pm - 05:45 pm GLSN 235
  Instructor:   Alexander M Moir
 
Top
 


Chemistry - (CHM)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
20291 CHM 124L 140 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Yeshwant K Purandare
Top
 
20873 CHM 124L 142 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 10:50 am - 01:30 pm LUPT 223
  Instructor:   Michele Antico
Top
 
20292 CHM 124L PM1 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 10:50 am - 01:30 pm LUPT 223
  Instructor:   Michele Antico
Top
 
20293 CHM 124L PM2 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Patricia A Kinlan
Top
 
23128 CHM 124T 001 4.00 Principles of Chemistry  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 131
  Instructor:   Michele Antico
Top
 
23129 CHM 124T PM1 4.00 Principles of Chemistry  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 131
  Instructor:   Patricia A Kinlan
Top
 
24050 CHM 140L 001 0.00 Intro Gen-Organic-Biochem Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 03:05 pm - 04:45 pm LUPT 220
  Instructor:   Douglas S Cody
Top
 
20295 CHM 140L PM1 0.00 Intro Gen-Organic-Biochem Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 07:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Douglas S Cody
Top
 
20296 CHM 140L PM2 0.00 Intro Gen-Organic-Biochem Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 07:55 pm - 09:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Douglas S Cody
Top
 
23130 CHM 140T PM1 4.00 Intro:Gen, Organic & Biochem  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm THOM 117
  Instructor:   Douglas S Cody
Top
 
23306 CHM 152L 001 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   John Sleckman
Top
 
23307 CHM 152L 002 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
Top
 
20299 CHM 152L 140 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
Top
 
20300 CHM 152L 141 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
Top
 
20301 CHM 152L PM1 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
Top
 
20874 CHM 152L PM2 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Rachna Sabharwal
Top
 
23131 CHM 152T 001 4.00 General Chem Principles I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Dennis A Capitanio
Top
 
23305 CHM 152T 002 4.00 General Chem Principles I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   John Sleckman
Top
 
23132 CHM 152T PM1 4.00 General Chem Principles I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 131
  Instructor:   Rachna Sabharwal
Top
 
22203 CHM 153L 001 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Dennis A Capitanio
Top
 
22204 CHM 153L 002 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Dennis A Capitanio
Top
 
23689 CHM 153L 003 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   Donald P Cameron
Top
 
23690 CHM 153L 004 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 12:05 pm LUPT 223
  Instructor:   Carol Rivera
Top
 
22205 CHM 153L 005 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
23308 CHM 153L 006 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Yeshwant K Purandare
Top
 
20304 CHM 153L 140 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   John Sleckman
Top
 
20305 CHM 153L 141 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Donald P Cameron
Top
 
20306 CHM 153L 540 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 12:05 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Yeshwant K Purandare
Top
 
21070 CHM 153L PM3 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 222
  Instructor:   Lubabalo T Bululu
Top
 
23133 CHM 153T 001 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
23134 CHM 153T 002 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 150
  Instructor:   John Sleckman
Top
 
23692 CHM 153T 003 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 156
  Instructor:   Donald P Cameron
Top
 
23135 CHM 153T PM1 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 131
  Instructor:   Carol Rivera
Top
 
23136 CHM 153T PM2 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 156
  Instructor:   Anthony Perri
Top
 
22864 CHM 260L 001 0.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 221
  Instructor:   John Sleckman
Top
 
22865 CHM 260L PM1 0.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
23137 CHM 260T 001 4.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
24015 CHM 270L 001 0.00 Organic Chemistry I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 01:00 pm LUPT 220
  Instructor:   Anthony Perri
Top
 
24018 CHM 270L 002 0.00 Organic Chemistry I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
Top
 
24051 CHM 270L 003 0.00 Organic Chemistry I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 10:50 am - 02:25 pm LUPT 220
  Instructor:   Lubabalo T Bululu
Top
 
24016 CHM 270T 001 5.00 Organic Chemistry I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 01:10 pm - 03:50 pm THOM 117
  Instructor:   Anthony Perri
Top
 
21119 CHM 271L 140 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 02:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
Top
 
21928 CHM 271L PM1 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Christopher A Enright
Top
 
20308 CHM 271L PM2 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Christopher A Enright
Top
 
22935 CHM 271L PM3 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
Top
 
23691 CHM 271L PM4 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 09:30 pm LUPT 220
  Instructor:   Lubabalo T Bululu
Top
 
23140 CHM 271T PM1 5.00 Organic Chemistry II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
Top
 
23141 CHM 271T PM2 5.00 Organic Chemistry II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 250
  Instructor:   Christopher A Enright
Top
 
22867 CHM 380L 001 0.00 Biochemistry Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
Top
 
22868 CHM 380L 002 0.00 Biochemistry Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
Top
 
23139 CHM 380T 001 4.00 Biochemistry  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
Top
 


Construction/Architectural - (CON)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
22612 CON 101 PM1 2.00 Introduction to Technology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 243
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
Top
 
23167 CON 103L 140 0.00 Surveying Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:50 pm - 03:20 pm LUPT 268
  Instructor:   James Delucca
Top
 
23175 CON 103L 141 0.00 Surveying Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:50 pm - 03:20 pm LUPT 268
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
Top
 
23165 CON 103T 120 3.00 Surveying  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 12:40 pm LUPT 268
  Instructor:   James Delucca
Top
 
23174 CON 103T 121 3.00 Surveying  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 10:50 am - 12:40 pm LUPT 268
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
Top
 
20315 CON 111 PM1 2.00 Graphics I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Edward Davis
Top
 
20316 CON 121 PM1 2.00 Graphics II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 165
  Instructor:   Bradley Allen
Top
 
20317 CON 121 PM2 2.00 Graphics II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 113
  Instructor:   Bradley Allen
Top
 
20318 CON 161W J0W 3.00 Materials/Methods of Constr I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
Top
 
20319 CON 162 PM1 3.00 Materials/Methods of Constr II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 231
  Instructor:   Renee Marcus
Top
 
21071 CON 162 PM2 3.00 Materials/Methods of Constr II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Rebecca A Byrnes
Top
 
20950 CON 207 001 3.00 Elements Strength of Materials  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 10:50 am - 02:30 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
20951 CON 207 PM2 3.00 Elements Strength of Materials  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 268
  Instructor:   David A Janover
Top
 
20321 CON 299 INT 3.00 Const/Architecture Internship  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
Top
 
23180 CON 302L 140 0.00 Soils,Found,Earth Struc Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:50 pm - 02:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
23182 CON 302L PM1 0.00 Soils,Found,Earth Struc Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 07:55 pm - 09:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
23177 CON 302T 120 3.00 Soild, Foundatns, Earth Struc  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 10:50 am - 12:40 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
23181 CON 302T PM1 3.00 Soild, Foundatns, Earth Struc  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
23590 CON 303L PM1 0.00 Hydraulics (Laboratory) Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 07:55 pm - 09:45 pm LUPT 243
  Instructor:   David A Janover
Top
 
23589 CON 303T PM1 3.00 Hydraulics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 07:45 pm LUPT 243
  Instructor:   David A Janover
Top
 
23555 CON 357 001 3.00 Quantity Surveying and Costing Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 01:40 pm - 04:20 pm LUPT 190
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
Top
 
20325 CON 361 PM1 3.00 Bldg/Environmental Codes-Regs Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 115
  Instructor:   James Delucca
Top
 
23826 CON 399 IN1 3.00 Applied Research Topics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
Top
 
24047 CON 404 001 3.00 Structures II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
Top
 
21192 CON 404 PM1 3.00 Structures II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Ciro Capano
Top
 
21562 CON 404 PM2 3.00 Structures II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 243
  Instructor:   Ciro Capano
Top
 
22656 CON 406 001 3.00 Advanced Project Planning&Sche Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 113
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
Top
 
22613 CON 406 PM1 3.00 Advanced Project Planning&Sche Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 113
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm LUPT 161
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
Top
 
22929 CON 407 PM1 3.00 Building Commissioning  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 268
  Instructor:   Paul M Meyer
Top
 
21873 CON 496 001 3.00 Capstone Project  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 10:50 am - 02:30 pm LUPT 274
  Instructor:   Benjamin Bletsch
Top
 
20329 CON 496 PM2 3.00 Capstone Project Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 09:35 pm LUPT 274
  Instructor:   Benjamin Bletsch
 
Top
 


Criminal Justice - (CRJ)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24100 CRJ 100 001 3.00 Intro to Criminal Justice  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 237
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
20330 CRJ 100 002 3.00 Intro to Criminal Justice  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 310
  Instructor:   Robert Hoffman
Top
 
20331 CRJ 100 J01 3.00 Intro to Criminal Justice  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 319
  Instructor:   Robert Hoffman
Top
 
24028 CRJ 100 PM1 3.00 Intro to Criminal Justice  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 328
  Instructor:   Paul H Senzer
Top
 
20332 CRJ 101 001 3.00 Law Enforce & Commun Relations  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 319
  Instructor:   Peter Galante
Top
 
20878 CRJ 101 002 3.00 Law Enforce & Commun Relations  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   James P Rooney
Top
 
24022 CRJ 101 J01 3.00 Law Enforce & Commun Relations  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert R Guarino
Top
 
20333 CRJ 102 001 3.00 Juvenile Delinquency  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 319
  Instructor:   James P Rooney
Top
 
20334 CRJ 102 002 3.00 Juvenile Delinquency  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 11:55 am GLSN 319
  Instructor:   James P Rooney
Top
 
23954 CRJ 105 J01 3.00 Corrections in America  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
Top
 
24023 CRJ 105 J02 3.00 Corrections in America  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Peter Galante
Top
 
21242 CRJ 115 001 3.00 Computer Forensics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. M N Islam
Top
 
20338 CRJ 115 J01 3.00 Computer Forensics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
24013 CRJ 115 J02 3.00 Computer Forensics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Paul Salas
Top
 
24029 CRJ 115 J03 3.00 Computer Forensics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Eddie Davis
Top
 
24101 CRJ 115 J04 3.00 Computer Forensics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Eddie Davis
Top
 
24014 CRJ 115 PM1 3.00 Computer Forensics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Peter Galante
Top
 
21243 CRJ 200W 01W 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm GLSN 328
  Instructor:   Joseph T Rossi
Top
 
21244 CRJ 200W 02W 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 319
  Instructor:   John I Kostanoski
Top
 
24024 CRJ 200W 03W 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 319
  Instructor:   Joseph T Rossi
Top
 
24099 CRJ 200W W01 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 233
  Instructor:   Joseph T Rossi
Top
 
20342 CRJ 201 PM1 3.00 Criminalistics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Richard A Romano
Top
 
20340 CRJ 201 PM2 3.00 Criminalistics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Richard A Romano
Top
 
23955 CRJ 203 PM1 3.00 Criminology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 319
  Instructor:   Janice A Lewis
Top
 
23587 CRJ 204 001 3.00 Criminal Law  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 319
  Instructor:   Janice A Lewis
Top
 
20345 CRJ 205 002 3.00 Criminal Procedure Law  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 319
  Instructor:   Janice A Lewis
Top
 
21246 CRJ 205 003 3.00 Criminal Procedure Law  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 319
  Instructor:   Paul H Senzer
Top
 
20347 CRJ 211 001 3.00 Law Enforcement Administration  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 319
  Instructor:   Ronald S Snyder
Top
 
22658 CRJ 211 PM2 3.00 Law Enforcement Administration  
  Instructor:   STAFF
Top
 
23916 CRJ 217 J01 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
Top
 
23917 CRJ 217 J02 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
23956 CRJ 217 J03 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Paul Salas
Top
 
23957 CRJ 217 PM2 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 08:35 pm WHIT 248
  Instructor:   Paul Salas
Top
 
23958 CRJ 218 001 3.00 Computer Forensics III  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm THOM 113
  Instructor:   Janice A Lewis
Top
 
21250 CRJ 218 J02 3.00 Computer Forensics III  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christopher Weppler
Top
 
22732 CRJ 230 PM1 3.00 Biometrics & Identity Theft  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
Top
 
20879 CRJ 302 J02 3.00 Managing Security Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christopher Weppler
Top
 
23310 CRJ 307L PM1 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
23311 CRJ 307L PM2 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
23309 CRJ 307T 001 4.00 CRJ Database Operations Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 WF 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
23313 CRJ 308L 001 0.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
23468 CRJ 308L 002 0.00 Forensic Technology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:15 pm - 02:05 pm WHIT 166
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
23312 CRJ 308T 001 4.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 328
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
21288 CRJ 312 J01 3.00 Computer Security III  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. M N Islam
Top
 
22733 CRJ 314 001 3.00 Security Law and Policy Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 328
  Instructor:   Richard J Errico
Top
 
23968 CRJ 321 PM1 3.00 Access Control Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 09:45 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
Top
 
21255 CRJ 322 PM2 3.00 Intrusion Detection Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 05:55 pm - 09:45 pm GLSN 310
  Instructor:   Kenneth Kassinger
Top
 
20358 CRJ 404 J01 3.00 Cyber Law & Elect Espionage Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert R Guarino
Top
 
23575 CRJ 406L 001 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 02:05 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
23959 CRJ 406L 002 0.00 Crime Analysis & Mapping  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 12:15 pm - 02:05 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
23960 CRJ 406L 003 0.00 Crime Analysis & Mapping  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 02:05 pm GLSN 310
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
23574 CRJ 406T J01 4.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
23315 CRJ 407L 001 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 328
  Instructor:   John I Kostanoski
Top
 
23316 CRJ 407L 002 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 03:05 pm - 04:55 pm GLSN 328
  Instructor:   John I Kostanoski
Top
 
23314 CRJ 407T J01 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
Top
 
24006 CRJ 410 JC2 3.00 Senior Project Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
23577 CRJ 410 JCR 3.00 Senior Project Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
20883 CRJ 410 JSE 3.00 Senior Project Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. M N Islam
Top
 
21266 CRJ 421 PM1 3.00 Physical Security II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 09:35 pm GLSN 312
  Instructor:   Robert E Barry
 
Top
 


Dental Hygiene - (DEN)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
24093 DEN 015 001 2.00 Skills Refresher Course  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:30 pm - 04:30 pm GLSN 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 01:25 pm GLSN 108
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
20363 DEN 102L 140 0.00 Dental Matl & Expand Funct Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 02:00 pm - 03:50 pm GLSN 114
  Instructor:   Dr. Henry Dondero
Top
 
20364 DEN 102L 141 0.00 Dental Matl & Expand Funct Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 04:00 pm - 05:50 pm GLSN 114
  Instructor:   Dr. Henry Dondero
Top
 
23158 DEN 102T 120 3.00 Dental Matl & Expand Functions  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 04:30 pm - 06:20 pm GLSN 104
  Instructor:   Dr. Henry Dondero
Top
 
20366 DEN 106L 140 0.00 Oral Radiology I Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 09:25 am - 11:15 am GLSN 113
  Instructor:   Janet M Gruber
Top
 
20367 DEN 106L 141 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 02:00 pm - 03:50 pm GLSN 113
  Instructor:   Janet M Gruber
Top
 
20368 DEN 106L 142 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 04:00 pm - 05:50 pm GLSN 113
  Instructor:   Janet M Gruber
Top
 
20369 DEN 106L 143 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 11:15 am GLSN 113
  Instructor:   Lynn Marsh
Top
 
20370 DEN 106L 144 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 11:25 am - 01:15 pm GLSN 113
  Instructor:   Sheryl F Schiraldi
Top
 
23159 DEN 106T 120 3.00 Oral Radiology I  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 02:05 pm GLSN 102
  Instructor:   Janet M Gruber
Top
 
20371 DEN 108 001 2.00 Oral Histology & Embryology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 09:25 am - 11:15 am GLSN 102
  Instructor:   Dr. Hanna G Horowitz
Top
 
20372 DEN 120 001 2.00 Prev Oral Health Concepts II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 10:50 am - 12:40 pm GLSN 102
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
20373 DEN 125 001 3.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:30 pm - 04:30 pm GLSN 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 01:25 pm GLSN 108
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
21936 DEN 125 002 3.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 12:30 pm - 04:30 pm GLSN 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:30 pm - 09:30 pm GLSN 108
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
21937 DEN 125 003 3.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:30 pm - 09:30 pm GLSN 108
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 01:25 pm GLSN 108
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
20374 DEN 126 001 2.00 Periodontology  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 01:40 pm - 03:30 pm GLSN 102
  Instructor:   Lynn Marsh
Top
 
20375 DEN 222 001 2.00 Community Oral Health II Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 11:25 am - 01:15 pm GLSN 102
  Instructor:   Maureen Capone
Top
 
20376 DEN 240 001 2.00 Den Prac Mgt: Ethics & Juris  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 09:25 am - 11:15 am GLSN 102
  Instructor:   Sharon Struminger
Top
 
20377 DEN 245 100 5.00 Clinical Dental Hyg IV  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Sharon Struminger
Top
 
20379 DEN 310 J01 3.00 Teaching Strat. Health Care Ed Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Luisa Dattoma
Top
 
22761 DEN 402 001 3.00 Gerontlgy/Special Need Patient  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Maureen D Tsokris
Top
 
21687 DEN 406W J0W 3.00 Proposals & Grant Mngmt Health Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christine Matis
Top
 
22957 DEN 409 J01 3.00 Dental Hygiene Practicum Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Luisa Dattoma
 
Top
 


Economics - (ECO)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
23374 ECO 156 001 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 238
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
Top
 
20383 ECO 156 002 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am LUPT 131
  Instructor:   Abeba Mussa
Top
 
22473 ECO 156 003 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 326
  Instructor:   Xu Zhang
Top
 
20384 ECO 156 004 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 326
  Instructor:   Eric M Doviak
Top
 
21466 ECO 156 005 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 326
  Instructor:   Mahfuz R Chowdhury
Top
 
20385 ECO 156 006 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 225
  Instructor:   Mahfuz R Chowdhury
Top
 
20386 ECO 156 007 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 127
  Instructor:   Abeba Mussa
Top
 
22845 ECO 156 010 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 12:05 pm GLSN 326
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
Top
 
21134 ECO 156 J01 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Gerald H Grayson
Top
 
21806 ECO 156 PM1 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 222
  Instructor:   Alan Newman
Top
 
23466 ECO 157 001 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 09:25 am - 10:40 am GLSN 122
  Instructor:   Eric M Doviak
Top
 
23373 ECO 157 002 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 218
  Instructor:   John Gallery
Top
 
20390 ECO 157 003 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 125
  Instructor:   John Gallery
Top
 
20391 ECO 157 004 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 104
  Instructor:   Lawrence C Ikwueze
Top
 
22289 ECO 157 005 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 320
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
Top
 
20393 ECO 157 007 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L100
  Instructor:   Eric M Doviak
Top
 
22847 ECO 157 J01 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Gerald H Grayson
Top
 
22027 ECO 157 PM1 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 131
  Instructor:   David Johnson
Top
 
21866 ECO 157 SAT 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Feb 08, 2014 Apr 26, 2014 S 09:25 am - 12:05 pm GLSN 218
  Instructor:   Alan Newman
Top
 
23486 ECO 250 001 3.00 Quantitative Analysis for Eco  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN L100
  Instructor:   Eric M Doviak
Top
 
22031 ECO 270 001 3.00 Intermediate Macroeconomics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm GLSN 121
  Instructor:   Abeba Mussa
Top
 
23495 ECO 304 PM1 3.00 Sports Economics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 237
  Instructor:   Terence G Ryan
Top
 
20396 ECO 321 001 3.00 Engineering Economics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:40 pm - 02:55 pm GLSN 326
  Instructor:   Dr. Dae Lee
Top
 
22849 ECO 321 002 3.00 Engineering Economics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 01:40 pm - 04:20 pm GLSN 239
  Instructor:   Lawrence C Ikwueze
Top
 
20397 ECO 321 PM1 3.00 Engineering Economics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 05:55 pm - 08:35 pm GLSN 326
  Instructor:   Dr. Dae Lee
Top
 
23678 ECO 342 001 3.00 Financial Economics Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 01:30 pm GLSN 239
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
Top
 
23686 ECO 358 J01 3.00 Economics of Labor Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Xu Zhang
Top
 
23687 ECO 410 001 3.00 Public Finance/Sector Economic Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am GLSN 235
  Instructor:   Allen M Kovesdy
Top
 
23621 ECO 489 IN1 3.00 Economic Internship Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Abeba Mussa
Top
 
23688 ECO 490W IND 3.00 Economic Research & Reporting Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
Top
 
22190 ECO 491 HYB 3.00 Applied Eco Analysis Upper Division
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 03:05 pm - 04:20 pm GLSN 218
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Abeba Mussa
 
Top
 


Electrical Engr/Electronics - (EET)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
22880 EET 104L 001 1.00 DC/AC Circuits Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 03:05 pm - 04:55 pm LUPT 247
  Instructor:   Ralph Gittleman
Top
 
22878 EET 104T 001 3.00 DC/AC Circuits  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 01:05 pm - 02:55 pm LUPT 248
  Instructor:   Ralph Gittleman
Top
 
20398 EET 105 201 2.00 Intro to Digital Electronics  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 02:05 pm LUPT 247
  Instructor:   Mihaela E Radu
Top
 
20399 EET 110 101 3.00 Computer Applications  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 WF 09:25 am - 11:40 am LUPT 244
  Instructor:   Marjaneh Issapour
Top
 
21478 EET 110 102 3.00 Computer Applications  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 12:15 pm - 02:30 pm LUPT 244
  Instructor:   Doug C Kim
Top
 
24104 EET 111L 001 1.00 Electric Circuits I - Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 09:25 am - 11:05 am LUPT 247
  Instructor:   Socrates Thanasas
Top
 
20401 EET 111L 180 1.00 Electric Circuits I - Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 10:15 am - 12:05 pm LUPT 247
  Instructor:   Marjaneh Issapour
Top
 
20402 EET 111T 248 3.00 Electric Circuits I - Theory  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 249
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 11:15 am - 12:05 pm LUPT 247
  Instructor:   Socrates Thanasas
Top
 
22791 EET 113L 001 1.00 Electric Circuits II - Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 03:05 pm - 04:55 pm LUPT 247
  Instructor:   Demetrios Hamelos
Top
 
20403 EET 113L 180 1.00 Electric Circuits II - Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 W 03:05 pm - 04:55 pm LUPT 247
  Instructor:   Doug C Kim
Top
 
21773 EET 113L 181 1.00 Electric Circuits II - Lab  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 10:50 am - 12:40 pm LUPT 247
  Instructor:   Mihaela E Radu
Top
 
23865 EET 113T 001 3.00 Electric Circuits II - Theory  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 M 10:50 am - 11:40 am LUPT 248
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 10:50 am - 12:05 pm LUPT 248
  Instructor:   John L Browne
Top
 
23866 EET 113T 002 3.00 Electric Circuits II - Theory  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 MW 10:50 am - 12:05 pm LUPT 247
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 F 09:25 am - 10:15 am LUPT 247
  Instructor:   Mihaela E Radu
Top
 
22242 EET 118L 001 1.00 Semiconductor Devices&Circuits  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 T 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 247
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo
Top
 
22244 EET 118L 002 1.00 Semiconductor Devices&Circuits  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 R 12:15 pm - 02:55 pm LUPT 247
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo
Top
 
22241 EET 118T 001 3.00 Semiconductor Devices&Circuits  
  Jan 24, 2014 May 16, 2014 TR 09:25 am - 10:40 am LUPT 248
  Instructor: <