Classes for Spring 2013 Semester

AET | ANT | ARA | ARC | ART | AVN | BCS | BIO | BUS | CHI | CHM | CON
CRJ | DEN | ECO | EET | EGL | FRE | FRX | GER | GPH | HIS | HOR | HST
IND | ITA | MET | MLG | MLT | MTH | NSG | NUR | PCM | PED | PHI | PHY
POL | PSY | SMT | SOC | SPA | SPE | STS | VIS
Automotive Engineering Tech - (AET)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
23208 AET 105L 001 0.00 Fuel Systems-SI Engines Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 12:50 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
23209 AET 105L 002 0.00 Fuel Systems-SI Engines Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 12:50 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
21361 AET 105T 120 2.00 Fuel Systems-SI Engines Theory  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 01:00 pm - 01:50 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
21362 AET 105T 121 2.00 Fuel Systems-SI Engines Theory  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 01:00 pm - 01:50 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
23246 AET 107L 001 0.00 Mech Equip/Eng & Drv Train Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 119
  Instructor:   Aravinda Bhatt
Top
 
23248 AET 107L 002 0.00 Mech Equip/Eng & Drv Train Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 03:00 pm - 05:50 pm LUPT 119
  Instructor:   Aravinda Bhatt
Top
 
23245 AET 107T 001 3.00 Mech Equp-Eng/Drive Train Thry  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 01:50 pm LUPT 119
  Instructor:   Aravinda Bhatt
Top
 
23247 AET 107T 002 3.00 Mech Equp-Eng/Drive Train Thry  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 01:00 pm - 02:50 pm LUPT 119
  Instructor:   Aravinda Bhatt
Top
 
23380 AET 215 001 3.00 Diesel Engines  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am LUPT 124
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
20015 AET 217 001 3.00 Applied Mechanics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm LUPT 115
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
23214 AET 255L 001 0.00 Auto Electn & Comp Cntl Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 09:00 am - 10:50 am LUPT 124
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
23355 AET 255L 002 0.00 Auto Electn & Comp Cntl Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 01:00 pm - 02:50 pm LUPT 124
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
21366 AET 255T 001 3.00 Auto Electrn/Comp Cntl Theory  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 11:00 am - 12:50 pm LUPT 115
  Instructor:   James R Woodhull
Top
 
23215 AET 257L 001 0.00 Automatic Transmissions Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:00 pm - 02:00 pm LUPT 132
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
23216 AET 257L 002 0.00 Automatic Transmissions Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 01:00 pm - 02:50 pm LUPT 132
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
21367 AET 257T 001 3.00 Automatic Transmissions Theory  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 12:50 pm LUPT 132
  Instructor:   Kenneth Bowers
Top
 
23428 AET 290W 01W 1.00 ProjectSeminar-Wrtng Intensive  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 03:00 pm - 04:50 pm LUPT 190
  Instructor:   Aravinda Bhatt
 
Top
 


Anthropology - (ANT)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21546 ANT 100 001 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am GLSN 420
  Instructor:   Elena Eritta
Top
 
22253 ANT 100 003 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 221
  Instructor:   Dr. Stanley Linker
Top
 
22631 ANT 100 004 3.00 Introduction to Anthropology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
Top
 
20023 ANT 110 001 3.00 Sociocultural Anthropology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 161
  Instructor:   Elena Eritta
Top
 
22303 ANT 130 001 3.00 North American Indians  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 333
  Instructor:   Elena Eritta
Top
 
21189 ANT 211 001 3.00 Caribbean Cultures  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. Stanley Linker
Top
 
23566 ANT 220 001 3.00 Medical Anthropology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 161
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
Top
 
23659 ANT 220 IND 3.00 Forgotten Ancestors  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Dr. A A Mebane-Cruz
 
Top
 


Arabic - (ARA)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21451 ARA 131 001 3.00 Arabic I (Elementary)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 324
  Instructor:   Wafa H Daoud
Top
 
21452 ARA 132 001 3.00 Arabic II (Elementary)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 323
  Instructor:   Wafa H Daoud
 
Top
 


Architectural Technology - (ARC)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21194 ARC 253 201 3.00 Architectural Desgn II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:30 pm - 02:20 pm LUPT 165
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 12:30 pm - 03:20 pm LUPT 165
  Instructor:   Joseph Betz
Top
 
21563 ARC 263 001 3.00 Mech,Elec, Plumbing &Ener Syst  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 01:00 pm - 03:50 pm LUPT 268
  Instructor:   Donald O'Keefe
Top
 
23317 ARC 272 001 3.00 Construction Design  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 09:00 am - 11:00 am LUPT 165
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:00 pm - 01:50 pm LUPT 165
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
Top
 
21663 ARC 272 002 3.00 Construction Design  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 03:50 pm LUPT 165
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
Top
 
21722 ARC 350W 01W 3.00 Arch Theory & Design Factors Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 146
  Instructor:   Joseph Betz
Top
 
23070 ARC 399 IND 3.00 Applied Research Topics Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Joseph Betz
Top
 
21195 ARC 466 PM1 3.00 Architectural Design IV Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 274
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 07:50 pm LUPT 274
  Instructor:   Eric E Anderson
Top
 
22586 ARC 496 001 3.00 Design Capstone Project Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 04:50 pm LUPT 243
  Instructor:   James Delucca
 
Top
 


Art Studies - (ART)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
22763 ART 200 001 3.00 History of Graphic Design  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm HALE 222
  Instructor:   Christine M Goncharuk
Top
 
22764 ART 200 J01 3.00 History of Graphic Design  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christine M Goncharuk
Top
 
20028 ART 201 001 3.00 Srvy Art Hist: Prehis-Mid Ages  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am HALE 222
  Instructor:   Thomas Germano
Top
 
23507 ART 201 003 3.00 Srvy Art Hist: Prehis-Mid Ages  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm HALE 222
  Instructor:   Kristy L Caratzola
Top
 
21887 ART 302 003 3.00 Art History: American Art Srvy  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am HALE 222
  Instructor:   Kristy L Caratzola
Top
 
20030 ART 302 PM1 3.00 Art History: American Art Srvy Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm HALE 222
  Instructor:   Thomas Germano
 
Top
 


Aviation Administration - (AVN)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
22543 AVN 101 PM1 3.00 Aviation Indust:A Hist.Persptv  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:30 pm LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
Top
 
21158 AVN 104 001 3.00 Private Pilot Ground  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm AERO 30
  Instructor:   Remigio Castaldini
Top
 
21159 AVN 105 201 1.00 Private Pilot Flight to Solo  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
21160 AVN 106 201 2.00 Private Pilot Flight to Cert.  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
21871 AVN 110 001 2.00 Introduction to Flight  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
20043 AVN 112 180 2.00 Private Pilot Proficiency  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
22614 AVN 126 001 3.00 Aviation Security Management I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:30 am - 12:00 pm GLSN 102
  Instructor:   Joseph Clabby
Top
 
22545 AVN 201 001 3.00 Safety Ethics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 194
  Instructor:   Ramon Gonzalez
Top
 
22987 AVN 201 002 3.00 Safety Ethics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm LUPT 194
  Instructor:   Ramon Gonzalez
Top
 
23332 AVN 202 001 3.00 Aviation Meteorology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm LUPT 190
  Instructor:   Lamarr Stanford
Top
 
23333 AVN 202 002 3.00 Aviation Meteorology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am LUPT 194
  Instructor:   Ramon Gonzalez
Top
 
22248 AVN 208 001 3.00 Instrument Pilot Ground  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm AERO 20
  Instructor:   Remigio Castaldini
Top
 
21161 AVN 209 201 2.00 Instrument Pilot Flight  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
22249 AVN 211 001 3.00 Commercial Pilot Ground  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm AERO 20
  Instructor:   Gregory T Harrington
Top
 
21162 AVN 212 201 2.00 Commercial Pilot Flight  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
22990 AVN 270 J01 3.00 Introduction to Airports/Mngmt  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jeanne Radigan
Top
 
22989 AVN 271 001 3.00 Airport Cap/Delay/Airspc/Envir  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm LUPT 190
  Instructor:   Jeanne Radigan
Top
 
20047 AVN 271 PM1 3.00 Airport Cap/Delay/Airspc/Envir  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am LUPT 190
  Instructor:   Jeanne Radigan
Top
 
21672 AVN 280 J01 3.00 Intro to Air Cargo Operations  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
Top
 
21729 AVN 300W 01W 3.00 Gov't / Aviation (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 190
  Instructor:   Louis Scala
Top
 
22121 AVN 310 001 3.00 Flight Instructor-Flight Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
21163 AVN 321 002 3.00 Physiology of Flight Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm LUPT 194
  Instructor:   Lamarr Stanford
Top
 
23400 AVN 322 001 3.00 Advanced Aircraft Systems  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm LUPT 161
  Instructor:   Louis Scala
Top
 
22072 AVN 371 PM1 3.00 Airport Planning Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm LUPT 194
  Instructor:   Louis Scala
Top
 
21730 AVN 400 001 3.00 Aviation Law Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 161
  Instructor:   Lamarr Stanford
Top
 
22052 AVN 400 002 3.00 Aviation Law  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am LUPT 190
  Instructor:   Michael Canders
Top
 
23398 AVN 401 001 3.00 Aviation Economics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm LUPT 161
  Instructor:   Jeanne Radigan
Top
 
22090 AVN 410 001 1.00 Comm.Pilot/Multi-Eng. Rating Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
22091 AVN 411 001 2.00 Flight Instruct.-Instrumnt Plt Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
22092 AVN 412 001 1.00 Flight Instr.- Multi-Engine Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
21167 AVN 417 J02 3.00 Homeland Security in Aviation Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert E Temme
Top
 
21166 AVN 419 201 3.00 Airline Transport Pilot (ATP) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Michael Trzaska
Top
 
21219 AVN 424 001 3.00 Adv. Avionics & Cockpit Autmtn Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm LUPT 194
  Instructor:   Lamarr Stanford
Top
 
20059 AVN 425 001 3.00 Safety of Flight Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am LUPT 194
  Instructor:   Ramon Gonzalez
 
Top
 


Business and Computer Systems - (BCS)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21843 BCS 101 001 3.00 Program Concepts & Prob Solv  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 09:30 am - 10:45 am WHIT 209
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:30 am - 10:45 am WHIT 124
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
Top
 
21971 BCS 101 FY1 3.00 Program Concepts & Prob Solv  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Marie Pullan
Top
 
23318 BCS 101 PM1 3.00 Program Concepts & Prob Solv  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 216
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 214
  Instructor:   Daniel Josenhans
Top
 
21035 BCS 102 001 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 08:00 am - 09:15 am WHIT 214
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Anne Galante
Top
 
21036 BCS 102 002 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 09:30 am - 10:45 am WHIT 245
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:30 am - 10:45 am WHIT 108
  Instructor:   Denise Bonomi
Top
 
21037 BCS 102 003 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 12:15 pm WHIT 245
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 12:15 pm WHIT 108
  Instructor:   Denise Bonomi
Top
 
21038 BCS 102 004 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 242
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Cynthia Belis
Top
 
21039 BCS 102 005 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 242
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 209
  Instructor:   Cynthia Belis
Top
 
21040 BCS 102 006 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 214
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 04:30 pm - 05:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Kenneth J Tax
Top
 
22228 BCS 102 007 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 209
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 216
  Instructor:   George L Fagan
Top
 
21041 BCS 102 008 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 08:00 am - 09:15 am WHIT 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 08:00 am - 09:15 am WHIT 245
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
Top
 
21042 BCS 102 009 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 09:30 am - 10:45 am WHIT 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 09:30 am - 10:45 am WHIT 245
  Instructor:   Michelle Tuchinsky
Top
 
21043 BCS 102 010 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 124
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
Top
 
21044 BCS 102 011 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 242
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 108
  Instructor:   Frank A Maxson
Top
 
21046 BCS 102 013 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:00 am - 10:15 am WHIT 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 10:20 am - 11:45 am WHIT 245
  Instructor:   Andrew C Moncrieffe
Top
 
21051 BCS 102 J01 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
Top
 
21577 BCS 102 PM1 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 216
  Instructor:   Joseph Licato
Top
 
21827 BCS 102 PM3 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 07:20 pm - 08:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Anthony C Tota
Top
 
22995 BCS 102 SAT 3.00 Computer Concepts & Appl  
  Feb 09, 2013 May 04, 2013 S 09:00 am - 10:15 am WHIT 208
  Feb 09, 2013 May 04, 2013 S 10:20 am - 12:25 pm WHIT 215
  Instructor:   James Dorney
Top
 
21960 BCS 120 001 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 124
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 108
  Instructor:   Ruth Sapir
Top
 
23319 BCS 120 002 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 09:30 am - 10:45 am WHIT 215
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:30 am - 10:45 am WHIT 214
  Instructor:   Charles D Thompson
Top
 
21020 BCS 120 004 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 217
  Instructor:   Charles D Thompson
Top
 
20071 BCS 120 LPT 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 12:15 pm WHIT 242
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 12:15 pm WHIT 214
  Instructor:   Charles D Thompson
Top
 
22754 BCS 120 LT1 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am WHIT 209
  Instructor:   Marie Pullan
Top
 
20072 BCS 120 PM1 3.00 Foundations Computer Prog I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 214
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 124
  Instructor:   Edward Kowalski
Top
 
20073 BCS 130 001 3.00 Website Development I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 124
  Instructor:   Glenn A Dodd
Top
 
20074 BCS 130 002 3.00 Website Development I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
Top
 
23320 BCS 130 003 3.00 Website Development I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:00 am - 11:45 am WHIT 216
  Instructor:   Anne Galante
Top
 
22210 BCS 130 J01 3.00 Website Development I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Henry Bojack
Top
 
22755 BCS 202 001 3.00 Computer Appl: Bus/Sport Mgmt  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 108
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 214
  Instructor:   Charles D Thompson
Top
 
23321 BCS 202 PM1 3.00 Computer Appl: Bus/Sport Mgmt  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 07:30 pm - 08:45 pm WHIT 123
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 07:30 pm - 08:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Joseph Licato
Top
 
21830 BCS 208 001 3.00 Networking Fundamentals I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 04:15 pm - 05:55 pm WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
Top
 
22532 BCS 208 002 3.00 Networking Fundamentals I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 S 09:00 am - 10:50 am WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
Top
 
21832 BCS 208 PM1 3.00 Networking Fundamentals I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 07:40 pm WHIT 242
  Instructor:   Joseph Magaldi
Top
 
22533 BCS 208L 002 0.00 Network Fund Lab I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 S 11:00 am - 12:45 pm WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
Top
 
21831 BCS 208L 01L 0.00 Network Fund Lab I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 04:15 pm - 05:55 pm WHIT 242
  Instructor:   Robert Bowen
Top
 
21833 BCS 208L PML 0.00 Network Fund Lab I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 08:00 pm - 09:40 pm WHIT 242
  Instructor:   Joseph Magaldi
Top
 
20964 BCS 209 001 3.00 Networking Fundamentals II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 03:50 pm - 05:55 pm WHIT 245
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
20966 BCS 209 PM1 3.00 Networking Fundamentals II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:05 pm WHIT 245
  Instructor:   Gary E Glueckert
Top
 
20965 BCS 209L 01L 0.00 Networking Fundamentals II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 03:50 pm - 05:55 pm WHIT 245
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
20967 BCS 209L PML 0.00 Networking Fundamentals II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 08:10 pm - 10:15 pm WHIT 245
  Instructor:   Gary E Glueckert
Top
 
20101 BCS 215 001 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 124
  Instructor:   Ernest M DeFalco
Top
 
20106 BCS 215 J01 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Margaret Porciello
Top
 
20102 BCS 215 LP1 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm WHIT 208
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
Top
 
21549 BCS 215 PM1 3.00 UNIX Operating Systems  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 07:30 pm - 08:45 pm WHIT 215
  Instructor:   Daniel Josenhans
Top
 
20108 BCS 230 001 3.00 Foundations Computer Prog II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
Top
 
23322 BCS 230 002 3.00 Foundations Computer Prog II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 09:30 am - 10:45 am WHIT 214
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 09:30 am - 10:45 am WHIT 124
  Instructor:   Dr. Ilknur Aydin
Top
 
21847 BCS 230 LPT 3.00 Foundations Computer Prog II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 12:15 pm WHIT 209
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 12:15 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
Top
 
22756 BCS 230 PM1 3.00 Foundations Computer Prog II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 07:30 pm - 08:45 pm WHIT 216
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 07:30 pm - 08:45 pm WHIT 214
  Instructor:   Harry G Espaillat
Top
 
22758 BCS 240 001 3.00 Prin of Website Planning & Dev  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am WHIT 216
  Instructor:   Henry Bojack
Top
 
23323 BCS 250 PM1 3.00 JavaScript  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 215
  Instructor:   Harry G Espaillat
Top
 
21963 BCS 260 J01 3.00 Data Base  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Margaret Porciello
Top
 
21837 BCS 260 LPT 3.00 Data Base  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am WHIT 208
  Instructor:   Margaret Porciello
Top
 
21175 BCS 260 PM1 3.00 Data Base  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 07:30 pm - 08:45 pm WHIT 214
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 07:30 pm - 08:45 pm WHIT 124
  Instructor:   Edward Kowalski
Top
 
20117 BCS 262 002 3.00 Data Communications  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 208
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
20120 BCS 262 J01 3.00 Data Communications  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Ernest M DeFalco
Top
 
23324 BCS 262 PM1 3.00 Data Communications  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 208
  Instructor:   Carlos Blackwood
Top
 
20126 BCS 300 001 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am WHIT 108
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
20955 BCS 300 002 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 214
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
20127 BCS 300 003 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 214
  Instructor:   Edward R Wagner
Top
 
23300 BCS 300 004 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:30 am - 11:45 am WHIT 209
  Instructor:   Edward R Wagner
Top
 
20956 BCS 300 005 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 214
  Instructor:   Dr. Brian Thoms
Top
 
21671 BCS 300 J01 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Brian Thoms
Top
 
20131 BCS 300 J02 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Marie Pullan
Top
 
22126 BCS 300 J04 3.00 Management Information Systems  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Marie Pullan
Top
 
20130 BCS 300 PM2 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 07:30 pm - 08:45 pm WHIT 209
  Instructor:   Jason P Rudish
Top
 
22214 BCS 300 SAT 3.00 Management Information Systems Upper Division
  Feb 09, 2013 May 04, 2013 S 09:00 am - 12:25 pm WHIT 108
  Instructor:   Carlos Blackwood
Top
 
20134 BCS 301 001 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 214
  Instructor:   Sheryl R Schoenacher
Top
 
20138 BCS 301 J01 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sheryl R Schoenacher
Top
 
21586 BCS 301 PM1 3.00 Systems Analysis & Design Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 209
  Instructor:   George L Fagan
Top
 
22211 BCS 302 001 3.00 Sys Anal & Design II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
Top
 
21169 BCS 303 001 3.00 XML Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 215
  Instructor:   Sheryl R Schoenacher
Top
 
20144 BCS 316 PM1 3.00 PERL Programming Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 124
  Instructor:   James Dorney
Top
 
23301 BCS 317 X01 3.00 Enterprise Resource Planning Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm WHIT 215
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
22225 BCS 320 001 3.00 LAN Switching and Wireless Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:00 pm - 01:15 pm WHIT 242
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
21964 BCS 320 PM1 3.00 LAN Switching and Wireless Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 242
  Instructor:   Vincent Smith
Top
 
23325 BCS 321 001 3.00 Accessing the WAN  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 03:30 pm - 05:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Maxine A Greenidge
Top
 
21966 BCS 321 PM1 3.00 Accessing the WAN Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 245
  Instructor:   Gary E Glueckert
Top
 
21177 BCS 345 001 3.00 JAVA Programming Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 209
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Brian Thoms
Top
 
23327 BCS 345 002 3.00 JAVA Programming  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 215
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
Top
 
21695 BCS 350 LPT 3.00 Web Database Development Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 208
  Instructor:   Margaret Porciello
Top
 
22226 BCS 370 PM1 3.00 Data Structures Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 214
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 07:20 pm - 08:45 pm WHIT 216
  Instructor:   Dr. Brian Thoms
Top
 
22224 BCS 378 PM1 3.00 Information Security Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 208
  Instructor:   Ernest M DeFalco
Top
 
21973 BCS 405 001 3.00 IS Development Project Mgnt Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 215
  Instructor:   Cynthia P Hoskey
Top
 
22760 BCS 427 001 3.00 Game Programming  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am WHIT 216
  Instructor:   Dr. Arthur Hoskey
Top
 
21859 BCS 430W HYB 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 216
  Instructor:   Sheryl R Schoenacher
Top
 
20959 BCS 430W PMW 3.00 Senior Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 124
  Instructor:   Dr. Mary V Villani
Top
 
22753 BCS 440 INT 3.00 Senior Internship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Ruth Sapir
Top
 
23620 BCS 451 SAT 3.00 Virtualization/Cloud Computing  
  Feb 09, 2013 May 04, 2013 S 09:00 am - 12:25 pm WHIT 216
  Instructor:   Tolga Tohumcu
 
Top
 


Biology - (BIO)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21984 BIO 120L 001 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 10:00 am - 11:50 am HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
Top
 
21985 BIO 120L 002 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 12:00 pm - 01:50 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
Top
 
22745 BIO 120L 003 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 10:00 am - 11:50 am HALE 125
  Instructor:   Angelina Libardi
Top
 
22746 BIO 120L 004 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:00 pm - 01:50 pm HALE 125
  Instructor:   Angelina Libardi
Top
 
20156 BIO 120L 140 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 03:00 pm - 04:50 pm HALE 125
  Instructor:   Kenneth S Hershkoff
Top
 
20157 BIO 120L 142 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:00 am - 10:50 am HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
Top
 
21212 BIO 120L 143 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 11:00 am - 12:50 pm HALE 125
  Instructor:   Daniel T Arcieri
Top
 
20158 BIO 120L 144 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 03:00 pm - 04:50 pm HALE 125
  Instructor:   Asok Chaudhuri
Top
 
20159 BIO 120L 145 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 S 09:00 am - 10:50 am HALE 125
  Instructor:   Shirley Labardy
Top
 
21214 BIO 120L 146 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 S 02:00 pm - 03:50 pm HALE 125
  Instructor:   Shirley Labardy
Top
 
20160 BIO 120L PM1 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 07:25 pm - 09:15 pm HALE 125
  Instructor:   Susan Williams
Top
 
20161 BIO 120L PM2 0.00 General Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 07:25 pm - 09:15 pm HALE 125
  Instructor:   Janine Masotti
Top
 
23107 BIO 120T 001 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm THOM 222
  Instructor:   Roberta Bernstein
Top
 
23108 BIO 120T 002 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am HALE 222
  Instructor:   Justine Hoffmann
Top
 
23109 BIO 120T 003 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 150
  Instructor:   Roberta Bernstein
Top
 
23110 BIO 120T 004 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Carlee Resh
Top
 
23111 BIO 120T 005 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 S 11:00 am - 01:50 pm HALE 222
  Instructor:   Shirley Labardy
Top
 
23112 BIO 120T PM1 4.00 General Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 06:00 pm - 07:15 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Eric L Schwartz
Top
 
23594 BIO 121 HYB 3.00 Health, Heredity and Behavior  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 03:30 pm - 04:45 pm HALE 123
  Instructor:   Robert A Crocker
Top
 
20163 BIO 123L 140 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 04:00 pm - 05:50 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. Eric L Schwartz
Top
 
20164 BIO 123L 141 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 01:50 pm HALE 125
  Instructor:   Donna Cempa-Danziger
Top
 
21018 BIO 123L 142 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 03:50 pm HALE 125
  Instructor:   Donna Cempa-Danziger
Top
 
21019 BIO 123L 143 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 03:50 pm HALE 125
  Instructor:   Asok Chaudhuri
Top
 
21382 BIO 123L 144 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:00 pm - 01:50 pm HALE 125
  Instructor:   Asok Chaudhuri
Top
 
21383 BIO 123L 145 0.00 Human Body/Hlth & Disease Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 04:00 pm - 05:50 pm HALE 125
  Instructor:   Dr. David Rogers
Top
 
23113 BIO 123T 001 4.00 Human Body/Health&Disease  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 131
  Instructor:   Dr. David Rogers
Top
 
23114 BIO 123T 002 4.00 Human Body/Health&Disease  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   Donna Cempa-Danziger
Top
 
23115 BIO 123T 003 4.00 Human Body/Health&Disease  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. David Rogers
Top
 
22354 BIO 125 001 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm THOM 223
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
Top
 
23640 BIO 125 002 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 229
  Instructor:   Janine Grant
Top
 
20165 BIO 125 120 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm THOM 117
  Instructor:   Jeff Poplarski
Top
 
22678 BIO 125 PM1 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 06:00 pm - 07:15 pm LUPT 250
  Instructor:   Janine Grant
Top
 
23002 BIO 125 PM2 3.00 Principles of Nutrition  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 07:30 pm - 08:45 pm GLSN 329
  Instructor:   Janine Grant
Top
 
22508 BIO 130L 001 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:00 am - 11:50 am HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
Top
 
20168 BIO 130L 140 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 08:00 am - 10:50 am HALE 123
  Instructor:   Janine Masotti
Top
 
20169 BIO 130L 141 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:30 pm - 03:20 pm HALE 123
  Instructor:   Justine Hoffmann
Top
 
21502 BIO 130L 142 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 12:30 pm - 03:20 pm HALE 123
  Instructor:   Carlee Resh
Top
 
20170 BIO 130L 143 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 08:00 am - 10:50 am HALE 123
  Instructor:   Michael Faro
Top
 
22398 BIO 130L 144 0.00 Biological Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 12:00 pm - 02:50 pm HALE 123
  Instructor:   Richard S Izzo
Top
 
23116 BIO 130T 001 4.00 Biological Principles I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
23118 BIO 130T 002 4.00 Biological Principles I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm LUPT 131
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
23117 BIO 130T 003 4.00 Biological Principles I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 150
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
22663 BIO 131L 001 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 03:00 pm - 05:50 pm HALE 122
  Instructor:   Kathleen M Hecht
Top
 
22748 BIO 131L 002 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 03:00 pm - 05:50 pm HALE 122
  Instructor:   Kathleen M Hecht
Top
 
20174 BIO 131L 140 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 08:00 am - 10:50 am HALE 122
  Instructor:   Michael C Smiles
Top
 
20175 BIO 131L 141 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 02:50 pm HALE 122
  Instructor:   Michael C Smiles
Top
 
20176 BIO 131L 143 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 08:00 am - 10:50 am HALE 122
  Instructor:   Michael Faro
Top
 
21504 BIO 131L 144 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:00 pm - 02:50 pm HALE 122
  Instructor:   Kathleen M Hecht
Top
 
20945 BIO 131L PM1 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 07:25 pm - 10:15 pm HALE 122
  Instructor:   Carlee Resh
Top
 
21986 BIO 131L PM2 0.00 Biological Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 07:25 pm - 10:15 pm HALE 122
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
Top
 
23119 BIO 131T 001 4.00 Biological Principles II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm LUPT 131
  Instructor:   Michael C Smiles
Top
 
23120 BIO 131T 002 4.00 Biological Principles II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am WHIT 150
  Instructor:   Michael C Smiles
Top
 
23121 BIO 131T 003 4.00 Biological Principles II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Charles Adair
Top
 
23122 BIO 131T PM1 4.00 Biological Principles II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 06:00 pm - 07:15 pm WHIT 150
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
Top
 
20179 BIO 166L 140 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:00 pm - 01:50 pm HALE 214
  Instructor:   Misti Millar-Calderon
Top
 
20180 BIO 166L 141 0.00 Prin Human Antomy & Physio Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 12:00 pm - 01:50 pm HALE 214
  Instructor:   Misti Millar-Calderon
Top
 
23123 BIO 166T 001 4.00 Prin of Human Anatomy & Physio  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 150
  Instructor:   Richard Marsillo
Top
 
22406 BIO 170L 001 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 02:50 pm HALE 214
  Instructor:   Malcolm L Levitin
Top
 
21215 BIO 170L 142 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 03:00 pm - 05:50 pm HALE 214
  Instructor:   Malcolm L Levitin
Top
 
21510 BIO 170L 143 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:00 pm - 02:50 pm HALE 214
  Instructor:   Malcolm L Levitin
Top
 
22440 BIO 170L 144 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 03:00 pm - 05:50 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Angel
Top
 
20186 BIO 170L PM1 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 07:25 pm - 10:15 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
Top
 
20187 BIO 170L PM2 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 07:25 pm - 10:15 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
Top
 
23639 BIO 170L PM3 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm HALE 214
  Instructor:   Cathleen Murphy
Top
 
23648 BIO 170L PM4 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 07:25 pm - 10:15 pm HALE 214
  Instructor:   Lloyd Kupferman
Top
 
23657 BIO 170L PM6 0.00 Human Anat & Physiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 08:30 am - 11:20 am HALE 214
  Instructor:   Misti Millar-Calderon
Top
 
23124 BIO 170T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm HALE 222
  Instructor:   Robert A Crocker
Top
 
23125 BIO 170T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm LUPT 156
  Instructor:   Robert A Crocker
Top
 
23126 BIO 170T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 204
  Instructor:   Amanda Lavery
Top
 
23638 BIO 170T PM2 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:50 pm HALE 222
  Instructor:   Kerry Keegan
Top
 
23656 BIO 170T PM6 4.00 Human Anatomy & Physiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 05:30 pm - 08:20 pm LUPT 131
  Instructor:   William Germano
Top
 
23558 BIO 171L 001 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 08:00 am - 10:50 am HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
Top
 
23559 BIO 171L 002 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 02:00 pm - 04:50 pm HALE 216
  Instructor:   William Germano
Top
 
20191 BIO 171L 140 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 01:50 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
Top
 
20192 BIO 171L 141 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 04:50 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
Top
 
20193 BIO 171L 142 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 08:00 am - 10:50 am HALE 216
  Instructor:   Amanda Lavery
Top
 
21216 BIO 171L 144 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 01:50 pm HALE 216
  Instructor:   Justine Hoffmann
Top
 
21217 BIO 171L 145 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 S 08:00 am - 10:50 am HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
Top
 
21512 BIO 171L 146 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 S 02:00 pm - 04:50 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
Top
 
20195 BIO 171L PM1 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 07:25 pm - 10:15 pm HALE 216
  Instructor:   Lloyd Angel
Top
 
20947 BIO 171L PM2 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 07:25 pm - 10:15 pm HALE 216
  Instructor:   Dr. Anthony Capetandes
Top
 
23519 BIO 171L PM3 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 07:25 pm - 10:15 pm HALE 216
  Instructor:   Kerry Keegan
Top
 
23520 BIO 171L PM4 0.00 Human Anat & Physiology II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 07:25 pm - 10:15 pm HALE 216
  Instructor:   Cathleen Murphy
Top
 
23142 BIO 171T 001 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm LUPT 156
  Instructor:   Robert A Crocker
Top
 
23143 BIO 171T 002 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 S 11:00 am - 01:50 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Gerard T Defeo
Top
 
23144 BIO 171T 003 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Alan I Hecht
Top
 
23557 BIO 171T 004 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 11:00 am - 01:50 pm THOM 222
  Instructor:   William Germano
Top
 
23146 BIO 171T PM1 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 202
  Instructor:   Lloyd Angel
Top
 
23497 BIO 171T PM2 4.00 Human Anatomy & Physiology II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 07:15 pm THOM 117
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 07:15 pm THOM 222
  Instructor:   Richard Marsillo
Top
 
22963 BIO 197 001 3.00 Human Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm LUPT 242
  Instructor:   Roberta Bernstein
Top
 
20198 BIO 198L 140 0.00 Entomology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 03:00 pm - 04:50 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Gary A Brown
Top
 
21513 BIO 198L 141 0.00 Entomology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:00 pm - 01:50 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Gary A Brown
Top
 
20199 BIO 198L PM1 0.00 Entomology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 07:50 pm HALE 122
  Instructor:   Dr. Gary A Brown
Top
 
23147 BIO 198T PM1 4.00 Entomology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:50 pm WHIT 150
  Instructor:   Dr. Gary A Brown
Top
 
20200 BIO 210 120 3.00 Introduction to Bioscience  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm THOM 117
  Instructor:   Dr. Matthew Bahamonde
Top
 
23250 BIO 212L 001 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 12:50 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
23252 BIO 212L 002 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 12:50 pm HALE 212
  Instructors:   Angelina Libardi
Top
 
23254 BIO 212L PM1 0.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 07:00 pm - 08:50 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Karen Quadrini
Top
 
23249 BIO 212T 001 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 10:00 am - 10:50 am HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
23251 BIO 212T 002 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 10:00 am - 10:50 am HALE 212
  Instructors:   Angelina Libardi
Top
 
23253 BIO 212T PM1 2.00 Bioscience LaboratoryPractices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 06:50 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Karen Quadrini
Top
 
22359 BIO 220L 001 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 01:50 pm HALE 210
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
22684 BIO 220L 002 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 04:50 pm HALE 210
  Instructor:   John R Coleman
Top
 
20204 BIO 220L 140 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 01:50 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
21021 BIO 220L 141 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 04:50 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
Top
 
22372 BIO 220L PM3 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 07:25 pm - 10:15 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
Top
 
22509 BIO 220L PM4 0.00 Medical Microbiology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 07:25 pm - 10:15 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
Top
 
23148 BIO 220T 001 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Lorrence H Green
Top
 
23153 BIO 220T 002 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm LUPT 250
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
23154 BIO 220T PM1 4.00 Medical Microbiology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 202
  Instructor:   Dr. Michael Dalto
Top
 
20990 BIO 240 PM1 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 327
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
Top
 
21514 BIO 240 PM2 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:45 pm LUPT 242
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
Top
 
21867 BIO 240 PM3 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 229
  Instructor:   Dr. Joseph J Kinneary
Top
 
23326 BIO 240 WIN 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:00 am - 11:45 am OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
Top
 
23328 BIO 240 WTH 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:30 pm - 03:15 pm OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Jack R Thomas
Top
 
23004 BIO 240W 01W 3.00 Bioethics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 324
  Instructor:   Lorraine Bondi-Goldsmith
Top
 
21117 BIO 340 PM1 3.00 Biopharmaceutical Regulation Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:45 pm HALE 222
  Instructor:   Melissa J Vozza
Top
 
23156 BIO 343T 001 3.00 Principals of Genetics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 329
  Instructor:   Dr. Damon R Olszowy
Top
 
23157 BIO 343T 002 3.00 Principals of Genetics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am GLSN 322
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
21991 BIO 344L 001 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 01:50 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
21992 BIO 344L 002 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 04:50 pm HALE 120
  Instructor:   Dr. Damon R Olszowy
Top
 
22752 BIO 344L 003 1.00 Principles of Genetics Labora Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 08:00 am - 10:50 am HALE 120
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
21993 BIO 345 001 3.00 Introductions to Bioinformatic Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 04:45 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Damon R Olszowy
Top
 
22589 BIO 345 002 3.00 Introductions to Bioinformatic Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 04:45 pm LUPT 161
  Instructor:   Dr. Damon R Olszowy
Top
 
23090 BIO 345 IND 3.00 Introductions to Bioinformatic Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Dr. Damon R Olszowy
Top
 
23160 BIO 348T 001 3.00 Cell Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am GLSN 421
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
23162 BIO 348T 002 3.00 Cell Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 324
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
22687 BIO 349L 001 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 04:50 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
22688 BIO 349L 002 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 04:50 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
22689 BIO 349L PM1 1.00 Cell Biology Laboratory Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm HALE 212
  Instructor:   Dr. Carla A Martin
Top
 
22222 BIO 380 INT 3.00 Pre-Professional Experience I Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
22649 BIO 381 IND 3.00 Pre-Professional Experience II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
23546 BIO 414L 001 0.00 Microbiology Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 02:50 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
23547 BIO 414L 002 0.00 Microbiology Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:00 pm - 02:50 pm HALE 210
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
23548 BIO 414T 001 4.00 Microbiology Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 100
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
22749 BIO 441L 001 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:50 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Mark K Kenny
Top
 
22102 BIO 441L 002 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 01:30 pm - 03:20 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Mark K Kenny
Top
 
22518 BIO 441L 003 0.00 Molecular Biology Lab Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 04:00 pm - 05:50 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
Top
 
23634 BIO 441L 004 0.00 Molecular Biology Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 06:20 pm - 08:10 pm HALE 213
  Instructor:   Dr. Maria Smit
Top
 
23164 BIO 441T 001 5.00 Introduction Molecular Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am LUPT 131
  Instructor:   Lisa Prazak
Top
 
23166 BIO 441T 002 5.00 Introduction Molecular Biology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 339
  Instructor:   Dr. Matthew Bahamonde
Top
 
22750 BIO 460 001 3.00 Immunology Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:00 am - 11:45 am LUPT 131
  Instructor:   Dr. Frances Santiago-Schwarz
Top
 
23550 BIO 460 PM1 3.00 Neurology of Pain Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 07:30 pm - 08:45 pm LUPT 250
  Instructor:   Richard Marsillo
Top
 
22650 BIO 476 INT 1.00 Bioscience Internship A1 Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
23661 BIO 478 INT 2.00 Bioscience Internship B1 Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Frances Santiago-Schwarz
Top
 
22722 BIO 480 1N2 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
22380 BIO 480 IN1 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
22379 BIO 480 IN2 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
22381 BIO 480 IN3 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
21096 BIO 480 IN4 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Frances Santiago-Schwarz
Top
 
22651 BIO 480 INT 3.00 Bioscience Internship I Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Damon R Olszowy
Top
 
22652 BIO 481 IN1 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Stuart J Chaskes
Top
 
22653 BIO 481 IN2 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Sarah Gross
Top
 
22223 BIO 481 IN3 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
22382 BIO 481 IN4 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Robert L Elgart
Top
 
23660 BIO 481 IN5 3.00 Bioscience Internship II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
Top
 
22449 BIO 481 INT 3.00 Bioscience Internship II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Frances Santiago-Schwarz
Top
 
23591 BIO 482 IN1 3.00 Bioscience Internship III Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Dr. Kerry A Lutz
Top
 
23592 BIO 483 INT 3.00 Bioscience Internship IV Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Stuart J Chaskes
 
Top
 


Business Administration - (BUS)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
20211 BUS 101 001 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm THOM 220
  Instructor:   William C Pfeiffer
Top
 
20212 BUS 101 002 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 327
  Instructor:   John Masserwick
Top
 
20213 BUS 101 003 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 227
  Instructor:   William C Pfeiffer
Top
 
20214 BUS 101 004 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 221
  Instructor:   Kenneth Obrien
Top
 
20215 BUS 101 005 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 227
  Instructor:   John Masserwick
Top
 
21592 BUS 101 006 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am THOM 218
  Instructor:   William W Fauth
Top
 
22235 BUS 101 007 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:00 am - 11:45 am GLSN 421
  Instructor:   Paul A Johneas
Top
 
23071 BUS 101 008 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 220
  Instructor:   Howard Haskowitz
Top
 
22075 BUS 101 J01 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
Top
 
20218 BUS 101 PM2 3.00 Accounting I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 338
  Instructor:   Melissa Frisina
Top
 
20219 BUS 102 001 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 218
  Instructor:   Kenneth Obrien
Top
 
20220 BUS 102 002 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 208
  Instructor:   Eileen Eichler
Top
 
20221 BUS 102 003 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am THOM 223
  Instructor:   Howard Haskowitz
Top
 
20222 BUS 102 004 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm THOM 220
  Instructor:   Gary Rupp
Top
 
20223 BUS 102 005 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm THOM 221
  Instructor:   Gary Rupp
Top
 
23556 BUS 102 006 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 223
  Instructor:   Ira Stolzenberg
Top
 
20225 BUS 102 007 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 208
  Instructor:   Eileen Eichler
Top
 
21337 BUS 102 J01 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Donald Green
Top
 
20226 BUS 102 PM1 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 225
  Instructor:   Jason P Rudish
Top
 
23302 BUS 102 PM3 3.00 Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm THOM 218
  Instructor:   Donald Green
Top
 
22720 BUS 109 000 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am GLSN 325
  Instructor:   Leonard R Clauss
Top
 
20229 BUS 109 001 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 223
  Instructor:   William W Fauth
Top
 
20230 BUS 109 002 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm THOM 117
  Instructor:   William W Fauth
Top
 
20232 BUS 109 004 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm THOM 117
  Instructor:   Leonard R Clauss
Top
 
20233 BUS 109 005 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am THOM 221
  Instructor:   Carolyn Walsh
Top
 
21892 BUS 109 006 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 337
  Instructor:   Leonard R Clauss
Top
 
22884 BUS 109 007 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 421
  Instructor:   Jeffrey Egan
Top
 
22230 BUS 109 008 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 12:30 pm - 03:15 pm GLSN 322
  Instructor:   Maria A Randazzo-Nardin
Top
 
20234 BUS 109 PM1 3.00 Mgmt Theories & Practices  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 421
  Instructor:   Jonah J Romanitch
Top
 
20237 BUS 111 002 3.00 Introduction to Business  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm THOM 220
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
Top
 
20238 BUS 111 003 3.00 Introduction to Business  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 331
  Instructor:   Frank A Maxson
Top
 
20242 BUS 131 001 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 220
  Instructor:   Martin Lewison
Top
 
20243 BUS 131 002 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 338
  Instructor:   Laila Bichara
Top
 
20244 BUS 131 003 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 117
  Instructor:   Frank Liselli
Top
 
20245 BUS 131 004 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am THOM 222
  Instructor:   Martin Lewison
Top
 
20246 BUS 131 005 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm THOM 223
  Instructor:   Maria A Randazzo-Nardin
Top
 
21149 BUS 131 006 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm THOM 222
  Instructor:   Michael Slauenwhite
Top
 
20248 BUS 131 PM1 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 07:30 pm - 08:45 pm THOM 222
  Instructor:   Jonah J Romanitch
Top
 
20247 BUS 131 PM2 3.00 Marketing Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 06:00 pm - 07:15 pm THOM 222
  Instructor:   Madeleine Lanza-Giraldi
Top
 
20249 BUS 141 001 3.00 Contemporary Bus Communication  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm THOM 223
  Instructor:   Carolyn Walsh
Top
 
20250 BUS 141 PM1 3.00 Contemporary Bus Communication  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 07:30 pm - 08:45 pm GLSN 338
  Instructor:   Madeleine Lanza-Giraldi
Top
 
20251 BUS 201 001 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 225
  Instructor:   Kenneth Obrien
Top
 
20252 BUS 201 002 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm THOM 220
  Instructor:   John Masserwick
Top
 
21379 BUS 201 003 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 221
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
22073 BUS 201 004 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am WHIT 168
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
22074 BUS 201 005 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am WHIT 168
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
22886 BUS 201 J01 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John Masserwick
Top
 
20253 BUS 201 PM1 3.00 Corporate Finance  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 324
  Instructor:   Toni McIntosh
Top
 
20987 BUS 202 001 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 222
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
20988 BUS 202 002 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm THOM 221
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
20256 BUS 202 003 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm THOM 221
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
22232 BUS 202 004 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:00 am - 11:45 am GLSN 420
  Instructor:   Nancy E Ellis
Top
 
22885 BUS 202 005 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 421
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
22893 BUS 202 006 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 322
  Instructor:   James F Obrien
Top
 
22106 BUS 202 PM2 3.00 Business Law I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 07:30 pm - 08:45 pm THOM 221
  Instructor:   James F Obrien
Top
 
22368 BUS 230 001 3.00 Environmental Law  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm THOM 222
  Instructor:   Thomas A Smyth
Top
 
22291 BUS 240 001 3.00 Business Statistics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm THOM 220
  Instructor:   Paul A Johneas
Top
 
20267 BUS 240 002 3.00 Business Statistics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am THOM 221
  Instructor:   Kenneth Obrien
Top
 
22489 BUS 240 003 3.00 Business Statistics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm THOM 223
  Instructor:   Lynn Wosleger
Top
 
22234 BUS 240 PM1 3.00 Business Statistics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 318
  Instructor:   Mark T Tuminello
Top
 
20270 BUS 250 001 3.00 Consumer Behavior  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am LUPT 156
  Instructor:   Laila Bichara
Top
 
20982 BUS 250 PM1 3.00 Consumer Behavior  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 420
  Instructor:   Melinda L Rachlin
Top
 
20271 BUS 257 001 3.00 Advertising Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 338
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
Top
 
22883 BUS 257 002 3.00 Advertising Principles  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 09:30 am - 10:45 am GLSN 320
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:30 am - 10:45 am WHIT 209
  Instructor:   Fifi Anastasiadis
Top
 
22564 BUS 259 001 3.00 Public Relations  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 320
  Instructor:   Paul A Johneas
Top
 
20273 BUS 266 001 3.00 Human Resource Management  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm THOM 220
  Instructor:   Michael Slauenwhite
Top
 
22916 BUS 266 PM1 3.00 Human Resource Management  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 07:30 pm - 08:45 pm THOM 221
  Instructor:   April L Orthner
Top
 
21567 BUS 267 001 3.00 Small Business Management  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 420
  Instructor:   Jeffrey Egan
Top
 
21152 BUS 267 PM1 3.00 Small Business Management  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 108
  Instructor:   Jeffrey Egan
Top
 
21270 BUS 272 PM1 3.00 Intermediate Accounting II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 04:30 pm - 05:45 pm GLSN 320
  Instructor:   John Masserwick
Top
 
21568 BUS 273 PM1 3.00 Cost Accounting  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 221
  Instructor:   William C Pfeiffer
Top
 
20277 BUS 280 001 3.00 International Business  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm THOM 223
  Instructor:   Laila Bichara
Top
 
20278 BUS 280 002 3.00 International Business  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am THOM 223
  Instructor:   Dr. Daniel Marrone
Top
 
21649 BUS 280 003 3.00 International Business  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 339
  Instructor:   Laila Bichara
Top
 
20279 BUS 280 PM1 3.00 International Business  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm THOM 223
  Instructor:   Nancy E Ellis
Top
 
21947 BUS 300 001 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am THOM 223
  Instructor:   Dr. Daniel Marrone
Top
 
21948 BUS 300 002 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm THOM 222
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
21950 BUS 300 003 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
Top
 
22480 BUS 300 004 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:00 am - 11:45 am THOM 117
  Instructor:   Henry Ellis
Top
 
22872 BUS 300 005 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 225
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 03:15 pm THOM 218
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
21949 BUS 300 J01 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
22097 BUS 300 PM1 3.00 Operations Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 339
  Instructor:   Jonah J Romanitch
Top
 
23654 BUS 304 IND 3.00 Business Law II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Michael L Kohl
Top
 
23304 BUS 304 PM1 3.00 Business Law II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:45 pm THOM 117
  Instructor:   Michael L Kohl
Top
 
21957 BUS 305 J02 3.00 Entrepreneurship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Annette Wanderer
Top
 
20284 BUS 305 PM1 3.00 Entrepreneurship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 338
  Instructor:   Frank Liselli
Top
 
22616 BUS 306 PM1 3.00 Project & Contract Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 320
  Instructor:   Joseph Russo
Top
 
22633 BUS 310 J01 3.00 Principles of Taxation Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Eileen Eichler
Top
 
22887 BUS 311 J01 3.00 Organizational Behavior Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Laila Bichara
Top
 
22928 BUS 317 X01 3.00 Enterprise Resource Planning  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm WHIT 215
  Instructor:   Jill O'Sullivan
Top
 
22483 BUS 320 PM1 3.00 International Marketing Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 420
  Instructor:   Eileen Breslin
Top
 
20285 BUS 322 001 3.00 International Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm THOM 221
  Instructor:   Maria A Randazzo-Nardin
Top
 
22229 BUS 322 002 3.00 International Management  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm WHIT 150
  Instructor:   Carolyn Walsh
Top
 
22888 BUS 322 J01 3.00 International Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
22601 BUS 379 03C 3.00 VITA Internship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Donald Green
Top
 
22661 BUS 379 03T 3.00 Business Internship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dianne H Weinstein
Top
 
23624 BUS 380 INT 6.00 Business Internship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Richard M Vogel
Top
 
23632 BUS 381 INT 9.00 Business Internship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA OFF CAMP
  Instructor:   Dr. Richard M Vogel
Top
 
20286 BUS 404 001 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 420
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
22585 BUS 404 002 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 324
  Instructor:   Paul S Angelo
Top
 
21571 BUS 404 J01 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Eileen Eichler
Top
 
20972 BUS 404 J02 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
Top
 
20287 BUS 404 PM1 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 322
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
22115 BUS 404 PM2 3.00 Financial Markets & Inst. Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 339
  Instructor:   Mark T Tuminello
Top
 
23303 BUS 406 001 3.00 Business Organization Law Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am THOM 218
  Instructor:   Mary C Clifford
Top
 
21953 BUS 409 001 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am THOM 222
  Instructor:   Martin Lewison
Top
 
21954 BUS 409 002 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm THOM 220
  Instructor:   Dianne H Weinstein
Top
 
22624 BUS 409 004 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 04:30 pm - 05:45 pm LUPT 194
  Instructor:   James Ramos
Top
 
23014 BUS 409 01C 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 337
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 322
  Instructor:   Martin Lewison
Top
 
22482 BUS 409 JO1 3.00 Strategic Management  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Gary Rupp
Top
 
21955 BUS 409 PM1 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 338
  Instructor:   Frank Liselli
Top
 
22889 BUS 409W J0W 3.00 Strategic Management Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Sudhir Sachdev
Top
 
21352 BUS 412 001 3.00 Business, Government & Society  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm THOM 222
  Instructor:   Dianne H Weinstein
Top
 
22890 BUS 460 J01 3.00 Leadership & Ethics Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dianne H Weinstein
Top
 
22882 BUS 460W 01W 3.00 Leadership and Ethics Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am THOM 221
  Instructor:   Dr. Daniel Marrone
Top
 
23543 BUS 460W 02W 3.00 Leadership and Ethics Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am GLSN 421
  Instructor:   Dr. Daniel Marrone
 
Top
 


Chinese - (CHI)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
21975 CHI 152 001 3.00 Chinese II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm THOM 113
  Instructor:   Liheng Yang
 
Top
 


Chemistry - (CHM)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
20291 CHM 124L 140 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
Top
 
20873 CHM 124L 142 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 221
  Instructor:   John Sleckman
Top
 
20292 CHM 124L PM1 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 223
  Instructor:   Patricia A Kinlan
Top
 
20293 CHM 124L PM2 0.00 Principles of Chemistry Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 223
  Instructor:   Patricia A Kinlan
Top
 
23128 CHM 124T 001 4.00 Principles of Chemistry  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Michele Antico
Top
 
23129 CHM 124T PM1 4.00 Principles of Chemistry  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 131
  Instructor:   Patricia A Kinlan
Top
 
20295 CHM 140L PM1 0.00 Intro Gen-Organic-Biochem Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 07:50 pm LUPT 222
  Instructor:   Douglas S Cody
Top
 
20296 CHM 140L PM2 0.00 Intro Gen-Organic-Biochem Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 08:00 pm - 09:50 pm LUPT 222
  Instructor:   Douglas S Cody
Top
 
23130 CHM 140T PM1 4.00 Intro:Gen, Organic & Biochem  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:50 pm GLSN 420
  Instructor:   Douglas S Cody
Top
 
23306 CHM 152L 001 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 09:30 am - 12:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Donald Cameron
Top
 
23307 CHM 152L 002 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:30 am - 12:20 pm LUPT 222
  Instructor:   Donald Cameron
Top
 
20299 CHM 152L 140 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 223
  Instructor:   Michele Antico
Top
 
20300 CHM 152L 141 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 223
  Instructor:   Michele Antico
Top
 
20301 CHM 152L PM1 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Joseph Ursino
Top
 
20874 CHM 152L PM2 0.00 General Chem Principles I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Yeshwant K Purandare
Top
 
23131 CHM 152T 001 4.00 General Chem Principles I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm LUPT 131
  Instructor:   Dr. Dennis A Capitanio
Top
 
23305 CHM 152T 002 4.00 General Chem Principles I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am LUPT 156
  Instructor:   Donald Cameron
Top
 
23132 CHM 152T PM1 4.00 General Chem Principles I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 131
  Instructor:   Christopher Enright
Top
 
22203 CHM 153L 001 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Dennis A Capitanio
Top
 
22204 CHM 153L 002 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Yeshwant K Purandare
Top
 
20304 CHM 153L 140 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 222
  Instructor:   Carol Rivera
Top
 
20305 CHM 153L 141 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 222
  Instructor:   Carol Rivera
Top
 
20306 CHM 153L 540 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Dennis A Capitanio
Top
 
22205 CHM 153L PM1 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 223
  Instructor:   Dr. Yeshwant K Purandare
Top
 
23308 CHM 153L PM2 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 222
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
21070 CHM 153L PM3 0.00 General Chem Principles II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 222
  Instructor:   Christopher Enright
Top
 
23133 CHM 153T 001 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
23134 CHM 153T 002 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 150
  Instructor:   John Sleckman
Top
 
23135 CHM 153T PM1 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 131
  Instructor:   Carol Rivera
Top
 
23136 CHM 153T PM2 4.00 General Chem Principles II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 156
  Instructor:   Christopher Enright
Top
 
22864 CHM 260L 001 0.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 221
  Instructor:   John Sleckman
Top
 
22865 CHM 260L PM1 0.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 221
  Instructor:   John Sleckman
Top
 
23137 CHM 260T 001 4.00 Fundamentals of Organic CHEM  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm LUPT 250
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
21119 CHM 271L 140 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 01:00 pm - 04:35 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
Top
 
21928 CHM 271L PM1 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 09:35 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
Top
 
20308 CHM 271L PM2 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 09:35 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Troy W Joseph
Top
 
22935 CHM 271L PM3 0.00 Organic Chemistry II Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 09:35 pm LUPT 221
  Instructor:   Dr. Victor Huang
Top
 
23140 CHM 271T PM1 5.00 Organic Chemistry II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:50 pm HALE 222
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
Top
 
23141 CHM 271T PM2 5.00 Organic Chemistry II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Michael DeCastro
Top
 
21125 CHM 285L PM1 0.00 Physiological Chemistry Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 05:30 pm - 07:20 pm LUPT 220
  Instructor:   Rachna Sabharwal
Top
 
23138 CHM 285T PM1 4.00 Physiological Chemistry  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 156
  Instructor:   Rachna Sabharwal
Top
 
22867 CHM 380L 001 0.00 Biochemistry Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
Top
 
22868 CHM 380L 002 0.00 Biochemistry Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 220
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
Top
 
23139 CHM 380T 001 4.00 Biochemistry  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm LUPT 156
  Instructor:   Dr. Glen Hinckley
 
Top
 


Construction/Architectural - (CON)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
22612 CON 101 PM1 2.00 Introduction to Technology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 243
  Instructor:   Alfred A Scalza
Top
 
23167 CON 103L 140 0.00 Surveying Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 01:00 pm - 03:50 pm LUPT 268
  Instructor:   James Delucca
Top
 
23175 CON 103L 141 0.00 Surveying Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 04:50 pm LUPT 268
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
Top
 
23165 CON 103T 120 3.00 Surveying  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 12:50 pm LUPT 268
  Instructor:   James Delucca
Top
 
23174 CON 103T 121 3.00 Surveying  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:00 pm - 01:50 pm LUPT 268
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
Top
 
20315 CON 111 PM1 2.00 Graphics I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 268
  Instructor:   Edward Davis
Top
 
20317 CON 121 202 2.00 Graphics II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:30 am - 12:15 pm LUPT 165
  Instructor:   Orla Smyth-LoPiccolo
Top
 
20316 CON 121 PM1 2.00 Graphics II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 165
  Instructor:   Bradley Allen
Top
 
23299 CON 161 001 3.00 Materials/Methods of Constr I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:00 pm - 02:50 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
Top
 
20318 CON 161W J0W 3.00 Materials/Methods of Constr I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
Top
 
20319 CON 162 PM1 3.00 Materials/Methods of Constr II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:50 pm GLSN 331
  Instructor:   Donald O'Keefe
Top
 
21071 CON 162 PM2 3.00 Materials/Methods of Constr II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 146
  Instructor:   Joseph Betz
Top
 
20950 CON 207 PM1 3.00 Elements Strength of Materials  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:00 pm - 03:50 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
20951 CON 207 PM2 3.00 Elements Strength of Materials  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 09:50 pm LUPT 146
  Instructor:   David A Janover
Top
 
20321 CON 299 501 3.00 Const/Architecture Internship  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 10:00 am - 10:50 am LUPT 274
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
Top
 
23180 CON 302L 140 0.00 Soils,Found,Earth Struc Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 01:00 pm - 02:50 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
23182 CON 302L PM1 0.00 Soils,Found,Earth Struc Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 08:00 pm - 09:50 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
23177 CON 302T 120 3.00 Soild, Foundatns, Earth Struc  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 12:50 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
23181 CON 302T PM1 3.00 Soild, Foundatns, Earth Struc  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 07:50 pm LUPT 274
  Instructor:   Dr. Bahar Zoghi Moghadam
Top
 
23590 CON 303L PM1 0.00 Hydraulics (Laboratory) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 08:00 pm - 09:50 pm LUPT 243
  Instructor:   Alfred A Scalza
Top
 
23589 CON 303T PM1 3.00 Hydraulics Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 07:50 pm LUPT 243
  Instructor:   Alfred A Scalza
Top
 
23555 CON 357 001 3.00 Quantity Surveying and Costing Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 01:00 pm - 03:50 pm LUPT 190
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
Top
 
20325 CON 361 PM1 3.00 Bldg/Environmental Codes-Regs Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 115
  Instructor:   James Delucca
Top
 
20326 CON 399 IND 3.00 Applied Research Topics Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Dr. Amitabha Bandyopadhyay
Top
 
21723 CON 401W 01W 3.00 Const Project Mgmt & Sched Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 01:00 pm - 03:50 pm LUPT 146
  Instructor:   Alfred A Scalza
Top
 
21562 CON 404 202 3.00 Structures II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 01:00 pm - 03:50 pm LUPT 268
  Instructor:   Alfred A Scalza
Top
 
21192 CON 404 PM1 3.00 Structures II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 146
  Instructor:   Ciro Capano
Top
 
22613 CON 406 PM1 3.00 Advanced Project Planning&Sche Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 161
  Instructor:   Donald O'Keefe
Top
 
22656 CON 406 PM2 3.00 Advanced Project Planning&Sche Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:50 pm LUPT 161
  Instructor:   Donald O'Keefe
Top
 
22929 CON 407 001 3.00 Building Commissioning  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 09:50 pm LUPT 268
  Instructor:   Paul Meyer
Top
 
21873 CON 496 PM1 3.00 Capstone Project  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 03:50 pm LUPT 274
  Instructor:   Jeffrey A Hartman
Top
 
20329 CON 496 PM2 3.00 Capstone Project Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 09:50 pm LUPT 274
  Instructor:   Benjamin Bletsch
 
Top
 


Criminal Justice - (CRJ)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
20331 CRJ 100 J01 3.00 Intro to Criminal Justice  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Paul Salas
Top
 
20330 CRJ 100 PM1 3.00 Intro to Criminal Justice  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 419
  Instructor:   Dr. Marie-Helen Maras
Top
 
20332 CRJ 101 001 3.00 Law Enforce & Commun Relations  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 419
  Instructor:   Peter Galante
Top
 
20878 CRJ 101 002 3.00 Law Enforce & Commun Relations  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 419
  Instructor:   John I Kostanoski
Top
 
20333 CRJ 102 001 3.00 Juvenile Delinquency  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am GLSN 419
  Instructor:   Peter Galante
Top
 
20334 CRJ 102 002 3.00 Juvenile Delinquency  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am GLSN 419
  Instructor:   Janice A Lewis
Top
 
20338 CRJ 115 J01 3.00 Computer Forensics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
Top
 
21242 CRJ 115 PM2 3.00 Computer Forensics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 248
  Instructor:   Dr. M N Islam
Top
 
21243 CRJ 200W 01W 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 419
  Instructor:   Joseph T Rossi
Top
 
21244 CRJ 200W 02W 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 419
  Instructor:   Joseph T Rossi
Top
 
21245 CRJ 200W 03W 3.00 Criminal Investigation-Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 419
  Instructor:   Joseph T Rossi
Top
 
20342 CRJ 201 PM1 3.00 Criminalistics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 419
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
20340 CRJ 201 PM2 3.00 Criminalistics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 419
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
20341 CRJ 201 PM3 3.00 Criminalistics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 335
  Instructor:   James P Rooney
Top
 
23587 CRJ 204 PM1 3.00 Criminal Law  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 06:00 pm - 08:50 pm GLSN 419
  Instructor:   Ronald S Snyder
Top
 
20345 CRJ 205 002 3.00 Criminal Procedure Law  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 337
  Instructor:   Janice A Lewis
Top
 
21246 CRJ 205 003 3.00 Criminal Procedure Law  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 419
  Instructor:   Paul Senzer
Top
 
20347 CRJ 211 PM1 3.00 Law Enforcement Administration  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:50 pm GLSN 419
  Instructor:   Ronald S Snyder
Top
 
22658 CRJ 211 PM2 3.00 Law Enforcement Administration  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:50 pm GLSN 227
  Instructor:   Robert R Guarino
Top
 
21248 CRJ 217 J01 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
22993 CRJ 217 J02 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
21247 CRJ 217 PM2 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 08:50 pm WHIT 248
  Instructor:   Eddie Davis
Top
 
21249 CRJ 217 PM3 3.00 Computer Forensics II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:45 pm WHIT 248
  Instructor:   Eddie Davis
Top
 
21250 CRJ 218 J02 3.00 Computer Forensics III  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Marie-Helen Maras
Top
 
22732 CRJ 230 001 3.00 Biometrics & Identity Theft  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 428
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
Top
 
20879 CRJ 302 J02 3.00 Managing Security Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christopher Weppler
Top
 
21708 CRJ 302 J03 3.00 Managing Security Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Robert R Guarino
Top
 
23310 CRJ 307L 001 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 12:50 pm GLSN 410
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
23311 CRJ 307L 002 0.00 CRJ Data Base Operation Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 12:50 pm GLSN 410
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
23309 CRJ 307T 001 4.00 CRJ Database Operations Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am GLSN 428
  Instructor:   Dr. Tino J Posillico
Top
 
23313 CRJ 308L 001 0.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:30 pm - 02:20 pm WHIT 166
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
23468 CRJ 308L 002 0.00 Forensic Technology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:30 pm - 02:20 pm WHIT 166
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
23312 CRJ 308T 001 4.00 Forensic Technology Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am GLSN 428
  Instructor:   Michelle D Miranda
Top
 
21251 CRJ 310 PM2 3.00 Computer Security I Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 09:50 pm GLSN 410
  Instructor:   Dr. Qinghai Gao
Top
 
22558 CRJ 311 J01 3.00 Computer Security II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Kenneth L Kassinger
Top
 
21288 CRJ 312 J01 3.00 Computer Security III  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. M N Islam
Top
 
22733 CRJ 314 001 3.00 Security Law and Policy Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 428
  Instructor:   Dr. Marie-Helen Maras
Top
 
22734 CRJ 321 PM1 3.00 Access Control  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 09:50 pm GLSN 410
  Instructor:   Eddie Davis
Top
 
21255 CRJ 322 PM2 3.00 Intrusion Detection Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 09:50 pm GLSN 410
  Instructor:   Dr. M N Islam
Top
 
20358 CRJ 404 J01 3.00 Cyber Law & Elect Espionage Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Marie-Helen Maras
Top
 
23575 CRJ 406L PM1 0.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 06:00 pm - 08:00 pm GLSN 410
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
23574 CRJ 406T PM1 4.00 Crime Analysis & Mapping Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 06:00 pm - 09:00 pm GLSN 327
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
23315 CRJ 407L PM1 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 07:50 pm GLSN 412
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
23316 CRJ 407L PM2 0.00 Crime Prevention Systems (Lab) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 08:00 pm - 09:50 pm GLSN 412
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
23314 CRJ 407T PM1 4.00 Crime Prevention Systems Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 428
  Instructor:   Dr. Shuryo Fujita
Top
 
23577 CRJ 410 JCR 3.00 Senior Project Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
Top
 
20883 CRJ 410 JSE 3.00 Senior Project Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   John I Kostanoski
Top
 
21266 CRJ 421 PM1 3.00 Physical Security II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:50 pm GLSN 428
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 09:00 pm - 09:50 pm GLSN 412
  Instructor:   Robert E Barry
 
Top
 


Dental Hygiene - (DEN)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
20361 DEN 015 001 2.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
20363 DEN 102L 140 0.00 Dental Matl & Expand Funct Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 03:50 pm GLSN 210
  Instructor:   Dr. Henry Dondero
Top
 
20364 DEN 102L 141 0.00 Dental Matl & Expand Funct Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 04:00 pm - 05:50 pm GLSN 210
  Instructor:   Dr. Henry Dondero
Top
 
23158 DEN 102T 120 3.00 Dental Matl & Expand Functions  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 03:00 pm - 04:50 pm GLSN 202
  Instructor:   Dr. Henry Dondero
Top
 
20366 DEN 106L 140 0.00 Oral Radiology I Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 09:00 am - 10:50 am GLSN 209
  Instructor:   Janet M Gruber
Top
 
20367 DEN 106L 141 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 03:50 pm GLSN 209
  Instructor:   Janet M Gruber
Top
 
20368 DEN 106L 142 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 04:00 pm - 05:50 pm GLSN 209
  Instructor:   Janet M Gruber
Top
 
20369 DEN 106L 143 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:00 am - 10:50 am GLSN 209
  Instructor:   Lynn Marsh
Top
 
20370 DEN 106L 144 0.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 11:00 am - 12:50 pm GLSN 209
  Instructor:   Lynn Marsh
Top
 
23159 DEN 106T 120 3.00 Oral Radiology I  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 02:00 pm GLSN 202
  Instructor:   Janet M Gruber
Top
 
20371 DEN 108 001 2.00 Oral Histology & Embryology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 10:00 am - 11:50 am GLSN 202
  Instructor:   Dr. Hanna G Horowitz
Top
 
20372 DEN 120 001 2.00 Prev Oral Health Concepts II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 03:00 pm - 05:00 pm GLSN 202
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
20373 DEN 125 001 3.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:30 pm - 04:20 pm GLSN 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:00 am - 01:00 pm GLSN 208
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
21936 DEN 125 002 3.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:30 pm - 04:20 pm GLSN 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 05:30 pm - 09:30 pm GLSN 208
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
21937 DEN 125 003 3.00 Clinical Dental Hygiene II  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 05:30 pm - 09:30 pm GLSN 208
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:00 am - 01:00 pm GLSN 208
  Instructor:   Adele Spencer
Top
 
20374 DEN 126 001 2.00 Periodontology  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 01:00 pm - 02:50 pm GLSN 202
  Instructor:   Dr. Laura M Joseph
Top
 
20375 DEN 222 001 2.00 Community Oral Health II Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 03:20 pm - 05:10 pm GLSN 204
  Instructor:   Maureen Capone
Top
 
20376 DEN 240 001 2.00 Den Prac Mgt: Ethics & Juris  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 01:00 pm - 02:50 pm GLSN 202
  Instructor:   Sharon Struminger
Top
 
20377 DEN 245 100 5.00 Clinical Dental Hyg IV  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Sharon Struminger
Top
 
20379 DEN 310 J01 3.00 Teaching Strat. Health Care Ed Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Luisa Dattoma
Top
 
22761 DEN 402 001 3.00 Gerontlgy/Special Need Patient  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Maureen D Tsokris
Top
 
21687 DEN 406W J0W 3.00 Proposals & Grant Mngmt Health Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Christine Matis
Top
 
22957 DEN 409 J01 3.00 Dental Hygiene Practicum Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Maureen D Tsokris
 
Top
 


Economics - (ECO)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
20383 ECO 156 002 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am LUPT 131
  Instructor:   Xu Zhang
Top
 
22473 ECO 156 003 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 426
  Instructor:   Xu Zhang
Top
 
20384 ECO 156 004 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 426
  Instructor:   Abeba Mussa
Top
 
21466 ECO 156 005 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 426
  Instructor:   Mahfuz R Chowdhury
Top
 
20385 ECO 156 006 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am GLSN 325
  Instructor:   Mahfuz R Chowdhury
Top
 
20386 ECO 156 007 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 227
  Instructor:   Abeba Mussa
Top
 
23374 ECO 156 01 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 338
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
Top
 
22845 ECO 156 010 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 09:30 am - 12:15 pm GLSN 426
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
Top
 
21134 ECO 156 J01 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Gerald H Grayson
Top
 
22032 ECO 156 J02 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Dr. Gerald H Grayson
Top
 
21806 ECO 156 PM1 3.00 Prin of Economics (Macro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 322
  Instructor:   Alan Newman
Top
 
23466 ECO 157 001 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am GLSN 222
  Instructor:   Dr. Wisdom Akpalu
Top
 
20390 ECO 157 003 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 225
  Instructor:   John Gallery
Top
 
20391 ECO 157 004 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 204
  Instructor:   Robert Reganse
Top
 
22289 ECO 157 005 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 100
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
Top
 
20393 ECO 157 007 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 100
  Instructor:   Abeba Mussa
Top
 
23373 ECO 157 01 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 318
  Instructor:   Dr. Wisdom Akpalu
Top
 
22847 ECO 157 J01 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Xu Zhang
Top
 
22027 ECO 157 PM1 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 231
  Instructor:   David Johnson
Top
 
21866 ECO 157 SAT 3.00 Prin of Economics (Micro)  
  Feb 09, 2013 May 04, 2013 S 09:00 am - 12:25 pm GLSN 318
  Instructor:   Alan Newman
Top
 
23486 ECO 250 001 3.00 Quantitative Analysis for Eco  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 100
  Instructor:   Dr. Wisdom Akpalu
Top
 
22031 ECO 270 001 3.00 Intermediate Macroeconomics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 221
  Instructor:   Abeba Mussa
Top
 
23495 ECO 304 PM1 3.00 Sports Economics Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 337
  Instructor:   Terence G Ryan
Top
 
20396 ECO 321 001 3.00 Engineering Economics Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 04:45 pm GLSN 426
  Instructor:   Dr. Dae Lee
Top
 
22849 ECO 321 002 3.00 Engineering Economics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 02:00 pm - 04:45 pm GLSN 339
  Instructor:   Dr. Dae Lee
Top
 
20397 ECO 321 PM1 3.00 Engineering Economics Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 426
  Instructor:   Dr. Dae Lee
Top
 
23378 ECO 340 01 3.00 International Trade  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 339
  Instructor:   Dr. Ambrose Jusu
Top
 
23377 ECO 390 JO1 3.00 Special Topics in Economics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA ON LINE
  Instructor:   Xu Zhang
Top
 
23379 ECO 435 01 3.00 Evironmental Economic & Policy  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am GLSN 335
  Instructor:   Dr. Wisdom Akpalu
Top
 
23621 ECO 489 IN1 3.00 Economic Internship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Abeba Mussa
Top
 
23616 ECO 489 IN2 3.00 Economic Internship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Dr. Richard M Vogel
Top
 
23615 ECO 489 INT 3.00 Economic Internship Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Dr. Wisdom Akpalu
Top
 
23622 ECO 490W IND 3.00 Economic Research & Reporting Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TBA TBA TBA TBA
  Instructor:   Dr. Wisdom Akpalu
Top
 
22190 ECO 491 HYB 3.00 Applied Eco Analysis Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 318
  Instructor:   Dr. Richard M Vogel
 
Top
 


Electrical Engr/Electronics - (EET)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
22880 EET 104L PM1 1.00 DC/AC Circuits Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 07:00 pm - 08:50 pm LUPT 247
  Instructor:   Ralph Gittleman
Top
 
22878 EET 104T PM1 3.00 DC/AC Circuits  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 05:00 pm - 06:50 pm LUPT 247
  Instructor:   Ralph Gittleman
Top
 
20398 EET 105 201 2.00 Intro to Digital Electronics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:50 pm LUPT 247
  Instructor:   Doug C Kim
Top
 
20399 EET 110 101 3.00 Computer Applications  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:00 pm - 02:15 pm LUPT 244
  Instructor:   Doug C Kim
Top
 
21478 EET 110 102 3.00 Computer Applications  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 02:45 pm LUPT 244
  Instructor:   Marjaneh Issapour
Top
 
20401 EET 111L 180 1.00 Electric Circuits I - Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 03:00 pm - 04:50 pm LUPT 247
  Instructor:   Dr. Uma Balaji
Top
 
20402 EET 111T 248 3.00 Electric Circuits I - Theory  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 10:00 am - 10:50 am LUPT 247
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am LUPT 247
  Instructor:   Socrates Thanasas
Top
 
22791 EET 113L 001 1.00 Electric Circuits II - Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 01:00 pm - 02:50 pm LUPT 247
  Instructor:   Dr. Uma Balaji
Top
 
20403 EET 113L 180 1.00 Electric Circuits II - Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 09:00 am - 10:50 am LUPT 247
  Instructor:   Mihaela E Radu
Top
 
21773 EET 113L 181 1.00 Electric Circuits II - Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 01:00 pm - 02:50 pm LUPT 247
  Instructor:   John L Browne
Top
 
22789 EET 113T 001 3.00 Electric Circuits II - Theory  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm LUPT 248
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 12:00 pm - 12:50 pm LUPT 248
  Instructor:   Dr. Uma Balaji
Top
 
20405 EET 113T 160 3.00 Electric Circuits II - Theory  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 10:00 am - 10:50 am LUPT 249
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am LUPT 249
  Instructor:   Mihaela E Radu
Top
 
22242 EET 118L 001 1.00 Semiconductor Devices&Circuits  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 01:00 pm - 03:45 pm LUPT 247
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo
Top
 
22244 EET 118L 002 1.00 Semiconductor Devices&Circuits  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 02:45 pm LUPT 247
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo
Top
 
22241 EET 118T 001 3.00 Semiconductor Devices&Circuits  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm LUPT 249
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo
Top
 
22792 EET 118T 002 3.00 Semiconductor Devices&Circuits  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 09:30 am - 10:45 am LUPT 248
  Instructor:   Dr. John A Fiorillo
Top
 
23329 EET 225L 001 1.00 Communications Electronics Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 12:00 pm - 02:45 pm LUPT 248
  Instructor:   Mihaela E Radu
Top
 
20413 EET 225L PM1 1.00 Communications Electronics Lab  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 04:45 pm LUPT 248
  Instructor:   John L Browne
Top
 
20414 EET 225T 101 3.00 Communications Electronics  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm LUPT 248
  Instructor:   John L Browne
Top
 
23492 EET 251 001 3.00 Microprocessors  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 10:00 am - 12:15 pm LUPT 244
  Instructor:   Demetrios Hamelos
Top
 
23493 EET 251 PM1 3.00 Microprocessors  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 05:30 pm - 07:45 pm LUPT 244
  Instructor:   John Cernuto
Top
 
20421 EET 327L 140 0.00 Automated Test/Signl Proc. Lab Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 04:45 pm LUPT 249
  Instructor:   Dr. Adam Filios
Top
 
20423 EET 327L 141 0.00 Automated Test/Signl Proc. Lab Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 04:45 pm LUPT 249
  Instructor:   Demetrios Hamelos
Top
 
21775 EET 327L PM1 0.00 Automated Test/Signl Proc. Lab Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 07:00 pm - 09:45 pm LUPT 249
  Instructor:   Dr. Adam Filios
Top
 
23235 EET 327T 120 4.00 Automated Test/Signal Process  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm LUPT 249
  Instructor:   Demetrios Hamelos
Top
 
23237 EET 327T PM1 4.00 Automated Test/Signal Process  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 05:30 pm - 06:45 pm LUPT 249
  Instructor:   Dr. Adam Filios
Top
 
20426 EET 426 101 3.00 Digital Communications Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 05:30 pm - 08:15 pm LUPT 248
  Instructor:   John L Browne
Top
 
23658 EET 440L PM1 0.00 Data Communications & Network Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 07:00 pm - 09:45 pm LUPT 244
  Instructor:   Randy Graves
Top
 
22700 EET 440L PM2 0.00 Data Communications & Network Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 07:00 pm - 09:45 pm LUPT 244
  Instructor:   Randy Graves
Top
 
20431 EET 440T PM1 4.00 Data Communic & Network Theory Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 05:30 pm - 06:45 pm LUPT 244
  Instructor:   Randy Graves
Top
 
21770 EET 452W 01W 2.00 Design Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 04:45 pm LUPT 248
  Instructor:   Gregory Maninakis
Top
 
21771 EET 452W 02W 2.00 Design Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:30 pm - 05:15 pm LUPT 244
  Instructor:   Gregory Maninakis
Top
 
23330 EET 452W 03W 2.00 Design Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:30 pm - 05:15 pm LUPT 244
  Instructor:   Gregory Maninakis
Top
 
21772 EET 452W EVW 2.00 Design Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 05:30 pm - 08:15 pm LUPT 247
  Instructor:   Mihaela E Radu
Top
 
22238 EET 452W PMW 2.00 Design Project (Writing Int) Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 05:30 pm - 08:15 pm LUPT 248
  Instructor:   Gregory Maninakis
Top
 
22458 EET 493 001 3.00 Electromagnetic Compatibility Upper Division
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 05:30 pm - 08:15 pm LUPT 248
  Instructor:   Dr. Uma Balaji
 
Top
 


English - (EGL)
CRN Subj Crse Sec Credits Title Level
  Start Date End Date Days Times Bldg Room
22301 EGL 097 001 3.00 Basic Writing Skills  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 318
  Instructor:   Jennifer Mignano-Brady
Top
 
20437 EGL 097 002 3.00 Basic Writing Skills  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 335
  Instructor:   Dr. Eileen Keegan
Top
 
21528 EGL 097 003 3.00 Basic Writing Skills  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm GLSN 318
  Instructor:   Erick Alburez
Top
 
20439 EGL 097 PM1 3.00 Basic Writing Skills  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 221
  Instructor:   Erick Alburez
Top
 
20440 EGL 101 001 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 08:00 am - 09:15 am GLSN 225
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 08:00 am - 09:15 am WHIT 245
  Instructor:   Joseph F Correa
Top
 
20441 EGL 101 002 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 11:00 am - 12:15 pm WHIT 159
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 11:00 am - 12:15 pm WHIT 242
  Instructor:   Jeaniffere Vila
Top
 
20442 EGL 101 003 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am GLSN 229
  Instructor:   Joseph F Correa
Top
 
20443 EGL 101 004 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 227
  Instructor:   Lori DiTaranto
Top
 
20444 EGL 101 005 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 168
  Instructor:   Marilyn McNeil
Top
 
20445 EGL 101 006 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 333
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 337
  Instructor:   Susan A Candia
Top
 
20446 EGL 101 007 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 245
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 227
  Instructor:   Carolyn E Robinson
Top
 
20447 EGL 101 008 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 08:00 am - 09:15 am GLSN 227
  Instructor:   Christopher B Russo
Top
 
20448 EGL 101 009 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 09:30 am - 10:45 am WHIT 245
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 09:30 am - 10:45 am GLSN 225
  Instructor:   Christopher B Russo
Top
 
20449 EGL 101 010 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 12:30 pm - 01:45 pm WHIT 168
  Instructor:   Erin C Heisen-Gonzalez
Top
 
22646 EGL 101 011 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 M 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 159
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 W 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 215
  Instructor:   Lisa M Angius
Top
 
20450 EGL 101 012 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 T 02:00 pm - 03:15 pm WHIT 245
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 R 02:00 pm - 03:15 pm GLSN 225
  Instructor:   Erin C Heisen-Gonzalez
Top
 
22647 EGL 101 013 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 03:30 pm - 04:45 pm WHIT 168
  Instructor:   Beverly R Sherringham
Top
 
20452 EGL 101 PM1 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 07:30 pm - 08:45 pm GLSN 324
  Instructor:   Dylan Ferrara
Top
 
20453 EGL 101 PM2 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 TR 06:00 pm - 07:15 pm GLSN 325
  Instructor:   Bruce Wigutow
Top
 
20454 EGL 101 PM3 3.00 Composition I: College Writing  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 F 06:00 pm - 08:45 pm GLSN 327
  Instructor:   Bruce Wigutow
Top
 
20455 EGL 102 001 3.00 Composition II: Wrt Literature  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 221
  Instructor:   Robert Monteleone
Top
 
20456 EGL 102 002 3.00 Composition II: Wrt Literature  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 08:00 am - 09:15 am GLSN 227
  Instructor:   Carolyn E Robinson
Top
 
20457 EGL 102 003 3.00 Composition II: Wrt Literature  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am GLSN 331
  Instructor:   Robert Monteleone
Top
 
20458 EGL 102 004 3.00 Composition II: Wrt Literature  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 09:30 am - 10:45 am GLSN 327
  Instructor:   Olympia Aivaliotis
Top
 
20459 EGL 102 005 3.00 Composition II: Wrt Literature  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 325
  Instructor:   Dr. Elizabeth Q Sullivan
Top
 
20460 EGL 102 006 3.00 Composition II: Wrt Literature  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 327
  Instructor:   Olympia Aivaliotis
Top
 
20461 EGL 102 007 3.00 Composition II: Wrt Literature  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 11:00 am - 12:15 pm GLSN 331
  Instructor:   Dr. Eileen Keegan
Top
 
20462 EGL 102 008 3.00 Composition II: Wrt Literature  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 331
  Instructor:   Raymond DiSanza
Top
 
20463 EGL 102 009 3.00 Composition II: Wrt Literature  
  Jan 26, 2013 May 17, 2013 MW 12:30 pm - 01:45 pm GLSN 320